Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

NS Gabs gesloten wagen van Klein Modellbahn door Arjan6511
Vandaag om 15:02:49
booster vraag door ruudns
Vandaag om 14:52:52
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Joz
Vandaag om 14:16:04
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 14:01:27
DE II van DKM opnieuw bedraden. door bellejt
Vandaag om 13:59:07
Verwijderen van het nummer op Roco 1631 – tips gezocht door Roelof R
Vandaag om 13:00:46
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door Benelux795
Vandaag om 12:57:32
Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke door Ben
Vandaag om 12:48:44
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door Montanbahn
Vandaag om 12:25:04
Molenbaan (werktitel) door ruudns
Vandaag om 12:13:25
Wat was jullie allereerste loc? door Vislijn
Vandaag om 12:12:32
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Vislijn
Vandaag om 11:33:28
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Falkenberg
Vandaag om 11:05:59
Het einde van de RhB- Chiavenna Stazione Merci door Hollandserhbfan
Vandaag om 10:29:58
Schwarzburg-Neuffen-Bahn door Ronald Halma
Vandaag om 10:13:57
Trix DXI van DC naar AC door Robert vh Prutsert
Vandaag om 10:01:59
Terugverende koppeling door Klaas Zondervan
Vandaag om 09:05:05
Schets Weistra regeling met arduino UNO door bask185
Vandaag om 08:21:30
Site DTS Modelspoor uit Ermelo doet het (bij mij) niet meer... door Martin Domburg
Vandaag om 00:23:02
Liliput karwendel expres onderdelen door Stefan88
04 August 2025, 23:10:39
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door GerardvV
04 August 2025, 22:31:17
Artikelen over de CIWL in Spoorwegjournaal door nighttrain1
04 August 2025, 22:30:14
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
04 August 2025, 22:23:01
Spoor- en tramweg parafernalia door Marc tramt
04 August 2025, 22:08:54
Nieuwe ruimte voor baan na ca. 30 jaar door defender
04 August 2025, 22:05:30
BNLS-Module: "Rvbr-Btk, Ringvaartbrug Haarlemmermeer nabij Buitenkaag" NS H0 door MOVisser
04 August 2025, 22:02:33
Da's Daz 2 door defender
04 August 2025, 21:59:07
Vreemd probleem door Klaas Zondervan
04 August 2025, 21:56:18
Dordrechtse Dwarsliggerwagens door defender
04 August 2025, 21:50:24
Waldbrunn an der Veluwe. Romantiek in H0 (2R) door Martin Domburg
04 August 2025, 21:26:42
  

Auteur Topic: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke  (gelezen 2309 keer)

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Offline Offline
  • Berichten: 1254
  • Klaar voor vertrek
Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Gepost op: 01 August 2025, 22:34:34 »
Mooi hoor, die nummersetjes van Roco! Voor een bedrag, lager dan dat van Gaßner of Weinert, krijg je DB-Keks, nummerplaten en de aanduidingen van het Bw en AW BD waar de loc toe behoort.

Naast een BR 64 staan nog meer stoomlocs op de nominatie voor zo’n opknapbeurt. Vandaar de vraag: hoe breng je die eigenlijk aan? Een kort verslag van de eerste experimenten.

De tekst wordt zichtbaar gemaakt met een beetje schuurpapier korrel 1200:



Dat lukt wel, al is het wat oefenen. Krabben met een hobbymesje is misschien beter? Maar er is weinig ruimte om te manoeuvreren, als we één schildje tegelijk willen doen.

Het schild is met een scherp hobbymesje uit het raam gesneden. Te hard duwen levert al snel een deukje op:


(Voor de duidelijkheid: het gaat om de randen van het plaatje. Het ding in het midden is geen deukje, maar een lijmrest van een eerste poging).

Er zal dus een hardere ondergrond en een scherper mesje gebruikt moeten worden?

En recht plaatsen blijkt ook moeilijk:



Te zien is dat het nummer iets teveel geschuurd is.

De DB-Kek is vastgezet met papierlijm, de nummerplaat met secondenlijm. De laatste geeft waarschijnlijk minder kans op loslaten in de toekomst. Hij is makkelijker op te brengen (met de punt van een naald), want dun vloeibaar. Maar door de kleine hoeveelheid is het ook al binnen een paar seconden droog, en dan zit het plaatje soms nog aan de naald >:(.

De aanduidingen van het Bw en AW BD op de foto zijn nog de gedrukte versies. Daar zijn dus ook plaatjes van, en die zijn nog kleiner :-[

Hoe doen jullie dat?
« Laatst bewerkt op: 03 August 2025, 09:25:42 door Ferdinand Bogman. Reden: Toelichting bij een foto »
Parketrijder met voornamelijk jaren 60/70-Fleischmann-spul. Van plan ooit weer een vaste baan te bouwen. Tot die tijd: Wohnzimmer Rbf

jandcargo

  • Offline Offline
  • Berichten: 1281
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #1 Gepost op: 01 August 2025, 23:07:02 »
Hallo,
Is soms idd lastig. Of idd scherp mesje op harde ondergrond of met een nieuw klein schaartje met goed sluitende bek. Ik zet vaak vast met bison houtljm verdund  en dan evt blanke lak erover. succes
jandcargo

FritsT

  • Offline Offline
  • Berichten: 11291
    • nulpunt
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #2 Gepost op: 01 August 2025, 23:29:52 »
Ferdinand,

-Je hebt al gemerkt dat het materiaal erg kwetsbaar is dus NIET met een mesje snijden of drukken. Dat geeft deuken. Ik slijp met micro slijpschijfjes met laag toerental terwijl het plaatje platgedrukt wordt op een houten ondergrond. Daar slijp je dus in. Als het plaatje los is de bramen er af polijsten met de platte kant van de slijpschijf. Precisiewerkje  en dus een geduldwerkje al is het in seconden gedaan..

-Verf er afhalen. Niet krabben, maar schuren over een hele fijne platte vijl (nagelvijl). Niet met schuurpapier. Daar raak je de binnenkant mogelijk mee en dat wil je niet.  Plaatje op een vlakke ondergrond is een must. Ik plak  leg het plaatje op een tape en die tape plak ik aan beide zijden met 2 tapejes op een vlakke ondergrond. Daarna rustig schuren. Als die klaar is de plaat niet van de tape trekken (gaat krom) maar de tape van de plaat trekken, onderdoor dus.

-Lijmen doe ik echt nooit met 10-secondenlijm. Scheef = scheef en dan ben je de klos.  Ik gebruik 2 componentenlijm met een uithardingstijd van enkele minuten. (bouwmarkt) Met een een houten tandenstoker aanbrengen. NIET tot aan de randen, maar alleen in het midden. Door het aandrukken pers je het toch wel plat en komt er niks onderuit wat je weer weg moet halen (met vlekken als gevolg). Geen scherpe dingen gebruiken.

Aanbrengen op de plek waar die moet komen eerst met tape rondom (of half) afplakken. Wedden dat die dan niet scheef gaat.
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=61685.msg3222486718#msg3222486718

Bij het aanbrengen gebruik ik GEEN pincet, maar plak een rond gefrommeld tapeje dat aan het uiteinde nog net plakt op de zichtkant van het plaatje. Dat is mijn handvat. Eventueel bijsturen met een tandenstoker. Als die zit laten zitten tot de lijm is uitgehard (5-10 minuten). Dan trek ik de gefrommelde tape er voorzichtig af.

« Laatst bewerkt op: 01 August 2025, 23:47:08 door FritsT »

TonM

  • Offline Offline
  • Berichten: 2590
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #3 Gepost op: 01 August 2025, 23:45:23 »
Tekst zichtbaar maken doe ik met waterproof schuurpapier, korrel 1000 of fijner. Om het gelijkmatig te doen leg ik het schuurpapier (vochtig) plat neer en wrijf het plaatje er overheen.

Uit de etsfret halen met een kniptangetje. Als daarvoor geen ruimte is, met een scherp hobbymesje; MDF als ondergrond om verbuigen te voorkomen. Daarna met een sleutelvijl ontbramen.

Lijmen met een drupje Micro Kristal Klear. Doe ik al jaren en er is er nooit eentje losgekomen.

Oppakken van de plaatjes kan met een cocktailprikker met aan de punt een klein stukje van een Pritt Buddy of een ander kneedbaar en plakkerig goedje. Als het plaatje op zijn plek ligt met een schone prikker vasthouden en de kleverige prikker weghalen. Met Kristal Klear heb je genoeg tijd om te positioneren.

Grtz, Ton

prutser

  • Offline Offline
  • Berichten: 6713
  • Spaar ze allemaal.
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #4 Gepost op: 02 August 2025, 18:12:21 »
Hier idem.

Loshalen klein tangetje of schaartje of op harde ondergrond (minder kans op deuken) met een scherp mesje.
Plakken met Kristal Klear en oppakken met een wattenstaafje waarvan ik het watje nat maak in mijn mond. Kan je gelijk gebruiken als er wat KK naast zit om dit weg te vegen.

Stephan.
« Laatst bewerkt op: 02 August 2025, 18:35:27 door prutser »

hervé

  • Offline Offline
  • Berichten: 1425
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #5 Gepost op: 02 August 2025, 22:20:42 »

   zo'n vacuumpincetje ?       of is dit in praktijk waardeloos ?

RikM

  • Offline Offline
  • Berichten: 923
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #6 Gepost op: 03 August 2025, 08:53:39 »
Andere nog niet benoemde belangrijke voordelen van Microscale kristal klear
Tast de gelijmde oppervlakken niet aan.
Kan  makkelijk verwijderd worden.
Lijmt alles aan alles
Onzichtbaar
Geen residu of dampwaas

Gebruik het voor alles wat zichtbaar verklooidt kan worden met plastic lijm of nog erger seconde lijm.
Allereerst voor het monteren van doorzichtige oppervlakken of met enig geduld het maken van doorzichtige oppervlakken zoals vensters, lampen, lensen.

Nadeel is dat het niet de allersterkste verbinding is.
Interesse Scandinavië,NS IV-V en scenery

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 6710
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #7 Gepost op: 03 August 2025, 13:06:55 »
Met een Roco gum: goed vlak leggen en rustig gummen. Tussendoor het slijpsel van de gum weghalen. De rechter is schoon, de linker nog net niet. Om die ook schoon te krijgen plak ik de rechter af met een stukje tape.



De foto is niet helemaal scherp, het schildje wel.

En plakken met Micro Kristal Klear natuurlijk. Dat is sterk genoeg voor zo'n schildje. Dik genoeg aanbrengen, even laten drogen en het restant wat eventueel nog naast het schildje zit haal je weg met een houten prikkertje. Ik heb er al vele gedaan en heb er nog nooit eentje verloren.

O ja, ik knip ze los met een scherp schaartje, snijden lukt me niet goed. Ik heb al snel een platte kant.

Gr, Ben.

FransW

  • Offline Offline
  • Berichten: 29
  • zonder fantasie ook geen creativiteit
FransW

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Offline Offline
  • Berichten: 1254
  • Klaar voor vertrek
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #9 Gepost op: 04 August 2025, 00:05:28 »
Bedankt voor alle ervaringen tot nu toe. Er zit vanalles bruikbaars bij, wat ik ga uitproberen zodra ik eraan toekom.

Met een slijpschijfje op een Proxxon lijkt me een beetje als met een kanon op een mug schieten, waarbij de mug waarschijnlijk wel dood gaat maar niet meer terug te vinden is :). Ik ga in plaats daarvan nog wat pogingen wagen met een mesje. Maar dan op een hardere ondergrond, iets verder weg van het plaatje snijden en met een nagelvijl de braam weghalen (dat lijkt te werken).

Het plaatje op de kleefzijde van plakband vastzetten en dat weer met ander plakband op de ondergrond fixeren, klinkt als een heel goed idee. Ook het afplakken van de omgeving, om de plaat recht te krijgen.

Over de lijm is (per ongeluk) een parallel spoor gaan lopen, waar 1200Blauw een aantal lijmsoorten vergelijkt en Sikko komt met Liquitex Matte Medium als suggestie.

Van tweecomponentenlijm ben ik niet zo gecharmeerd: om voor dergelijke minuscule hoeveelheden  te moeten gaan mengen lijkt me onnodig gepruts, en het is allemaal al zo klein.

Microscale Kristal Klear wordt veel genoemd en zou ook “het geheim van de modelbouwer” zijn. 1200Blauw denkt dat het uiteindelijk loslaat (of heeft dat zelf meegemaakt?).

In de tips van Beckert, waar Frans naar verwijst, lees ik over Pattex Krachtlijm, dat ongeveer hetzelfde lijkt te kunnen. Iemand daar ervaring mee?

Zelf bedacht dat ik die schildjes nog moet bijstippen met zwarte verf: de bramen of eventuele beschadigingen. Misschien kan ik de verf als lijm gebruiken?
Parketrijder met voornamelijk jaren 60/70-Fleischmann-spul. Van plan ooit weer een vaste baan te bouwen. Tot die tijd: Wohnzimmer Rbf

Ronald69

  • Offline Offline
  • Berichten: 2851
  • Duitsland TP III/IV
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #10 Gepost op: 04 August 2025, 09:37:57 »
Ik gebruik hiervoor al jaren deze die ik koop bij de Action. Laat zelden los en is goed te doseren.

Grt, Ronald.

1200blauw

  • Offline Offline
  • Berichten: 2883
  • Twentelijn 1968-1980
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #11 Gepost op: 04 August 2025, 10:44:08 »
Microscale Kristal Klear wordt veel genoemd en zou ook “het geheim van de modelbouwer” zijn. 1200Blauw denkt dat het uiteindelijk loslaat (of heeft dat zelf meegemaakt?).

Ik noem mijn ervaringen, dus zelf meegemaakt. Het kan natuurlijk zijn dat ik te weinig MKK gebruikt heb. Daarom was ik wel benieuwd naar de ervaringen van anderen en die lijken hier overwegend positief over MKK. (y)

bellejt

  • Online Online
  • Berichten: 2263
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #12 Gepost op: 04 August 2025, 10:52:45 »
gebruik Powerglue van de goedkoop online.12 tubetjes voor 4 euro en zijn identiek aan de dure
Greetings,salutations,groetjes,

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Offline Offline
  • Berichten: 1254
  • Klaar voor vertrek
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #13 Gepost op: 04 August 2025, 22:33:53 »
Een nieuwe poging, vanavond, levert al een iets beter resultaat. Ik heb alle vier plaatjes in één ronde bevestigd. Het gaat al beter, maar er moet nog wat geoefend worden.

Ik heb nog niet alle hierboven gesuggereerde technieken uitgeprobeerd. Dit is het gereedschap dat ik heb gebruikt:



  • Een messing plaatje als ondergrond voor het snijden en schuren
  • Een reepje schuurpapier, om de plaatjes overheen te schuiven
  • Een potje zijdemat zwart van Humbrol
  • Een naald, om de verf op de achterkant te smeren én om het plaatje te transporteren naar het machinistenhuis
  • Een tandenstoker om het plaatje op zijn plek te leggen
  • Een kleine pincet, voor hetzelfde doel
  • Een beitelmesje, om een plaatje uit het raam te snijden

Het schuren van het plaatje over het papier (en niet andersom), zoals TonM doet, lijkt een betrouwbare methode. Eén veeg en dan even kijken wat het resultaat is. Dat is wel moeilijk te beoordelen (zie hieronder).

De pincet werkte beter voor de Bw/BD-plaatjes dan de tandenstoker. Het is gelukt om de plaatjes met de pincet niet te laten wegspringen. Werken met plakband, volgens Frits’ methode is veiliger. Dat ga ik aan de andere kant toepassen.

De plaatjes zijn dit keer op het oog recht geplaatst. Dat deed ik met de - schoongeveegde - naald en kost het meeste geduld. Daarover ben ik best tevreden:



Ik weet eigenlijk niet of het beter gaat lukken met tape, voor die kleine plaatjes. Het zou kunnen dat ik meer tijd kwijt ben aan het goed plakken van de tape.

De wand van het machinistenhuis heb ik beschadigd toen ik resten van de vorige lijmpoging wilde verwijderen. Dat mesje bleek vlijmscherp!

De Bw- en BD-plaatjes zijn niet helemaal netjes onder het schuurpapier vandaan gekomen, zie ik. Ik heb nog niet geprobeerd om de nummerplaat rechts bij te stippen met zwart. Als ik het vergelijk met de foto uit mijn eerste bericht, zou ik bijna zeggen dat het mooier is de gedrukte tekst van de plaatjes zo te laten. Daar lijkt al een beetje reliëf in te zitten door de bedrukking.

Eerst morgen maar even voorzichtig voelen of de plaatjes een beetje vastzitten. Wordt vervolgd!
« Laatst bewerkt op: 04 August 2025, 22:36:00 door Ferdinand Bogman »
Parketrijder met voornamelijk jaren 60/70-Fleischmann-spul. Van plan ooit weer een vaste baan te bouwen. Tot die tijd: Wohnzimmer Rbf

grossraumwagen

  • Offline Offline
  • Berichten: 1258
Re: Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke
« Reactie #14 Gepost op: Vandaag om 09:03:27 »
Ziet er netjes uit. Wel een hoop werk.
Mij wacht een soortgelijke uitdaging, dus ik kijk het kunstje eerst even af :)

Als ik het vergelijk met de foto uit mijn eerste bericht, zou ik bijna zeggen dat het mooier is de gedrukte tekst van de plaatjes zo te laten. Daar lijkt al een beetje reliëf in te zitten door de bedrukking.

Ik heb bij mij even de dikte van een (1:1) nummerplaat opgemeten. De zwarte plaat is ca. 3 mm dik. In h0 is dit 3/87=0,034 mm. Waarschijnlijk is de originele bedrukking zelfs al dikker...