Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Albula 2. 0m door maartenvdb
Vandaag om 11:23:08
Bouw van de DE-5 uit een bouwset van FRIE door Rob Bennis
Vandaag om 11:20:38
Fotowedstrijd 2025 door Frank103
Vandaag om 11:08:01
Mooi, maar hou je neus dicht… door maartenvdb
Vandaag om 11:01:34
Raadplaatje door Eric B
Vandaag om 10:59:44
19 Toen door mass am see
Vandaag om 10:54:15
Exact-train 2026 door Eric B
Vandaag om 10:51:22
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door Erwin 054
Vandaag om 10:51:21
Roco digitaal rijden Mulimaus... is z21 Start wel nodig? door henk
Vandaag om 10:49:41
Vragen NS 2400 serie door Sicco Dierdorp
Vandaag om 10:47:05
NS-1000 in spoor-1 door FritsT
Vandaag om 10:43:52
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Jelmer
Vandaag om 10:35:35
Hout realistisch nabootsen door Robert uut Salland
Vandaag om 10:34:40
Reizigersmaterieel Twentelijn in de jaren '70 door 1200blauw
Vandaag om 10:28:40
Bahnstrecke 5867 door Jelmer
Vandaag om 10:25:34
Pfarrerwinkel bahn door Wim Vink
Vandaag om 10:25:33
Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door Bouwer
Vandaag om 10:19:03
RailBOX Electronics RB1110 DCC Centrale uit Polen door Joz
Vandaag om 10:16:25
Spoor 0 dagen in Philippine Zeeland door Nulspul
Vandaag om 09:53:24
Zoek site ombouw lokomotieven door bellejt
Vandaag om 09:50:35
Slijptrein door Rob Moerkerken
Vandaag om 09:43:26
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 09:35:37
Mijn geweatherde modellen door platte bever
Vandaag om 08:55:26
Holland Scale huisjes bouwen en pimpen. door ruudns
Vandaag om 08:11:38
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door spoorijzer
Vandaag om 08:03:01
Lok adres programmeren lukt niet met multimaus door Eric B
Vandaag om 07:46:59
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Kees-Jan
Vandaag om 07:34:34
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Bertholdowitsch
03 February 2026, 22:34:39
Cornfield Junction / Boulder Crossing - Afsluiten Topic door RobVille
03 February 2026, 22:23:43
Stub switches door Frank 123
03 February 2026, 21:54:07
  

Auteur Topic: Bouw van materieel 40 treinstellen  (gelezen 113463 keer)

FRIE

  • Offline Offline
  • Berichten: 181
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #285 Gepost op: 22 December 2023, 21:16:22 »
Strak werk hoor; mijn complimenten!  :)


Erwin

puntenglijder

  • Offline Offline
  • Berichten: 6368
  • Ik heb geen rommel, er liggen overal ideeen.
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #286 Gepost op: 25 December 2023, 10:18:12 »
Je schiet lekker op Rob.

Ben benieuwd naar de rups in het groen. (y)

Kees.
Stoom is toch de mooiste aandrijving die er is.

Länderbahn en Reichsbahn locomotieven.
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=82055.new;topicseen#new
Br 41 Weinert loop of sloop
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=114740.new;topicseen#

Pauldg

  • Online Online
  • Berichten: 7886
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #287 Gepost op: 25 December 2023, 12:52:51 »
Qua capaciteit was dit natuurlijk het enige vijfje wat NS bezat. De diesel vijf is eigenlijk een viertje met een locomotief in het midden.

Hij wordt weer mooi Rob!
Don't be part of the problem. Be the entire problem!

Rob Ellerman

  • Offline Offline
  • Berichten: 5558
  • Modelspoor is emotie...
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #288 Gepost op: 25 December 2023, 13:04:29 »
Indrukwekkend Rob, goed bezig (y) (y) (y) (y)!!!

Rob
Tbinnebarretije…

Rob Bennis

  • Stroomlijners, mijn favorieten
  • Online Online
  • Berichten: 1187
    • Mijn YouTube filmpjes
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #289 Gepost op: 25 December 2023, 14:04:15 »
Mannen, dank u voor de bloemen (y) (y)

De elektrische vijf wagenstellen zijn jarenlang het grootste treinstel geweest van de NS. Altijd vaak gebruik voor capaciteitsvragen zoals de voetbaltreinen, strandtreinen naar Hoek van Holland en Zandvoort en vooral de vele spitsdiensten. Dat laatste zorgde er voor dat ze langer in dienst bleven dan de economische levensduur. Spoorslag 70 zorgde hiervoor. De bijnaam van deze treinstellen was dan ook niet voor niets 'mensenpakhuizen'. Pas met met de VIRM-6 zijn ze geëvenaard qua lengte en capaciteit.

Voor de aandrijving ga ik voor een andere oplossing dan de door mij tot nu toe gebruikte aandrijving. Niet dat die aandrijving slecht is maar het heeft een andere oorzaak.
Voor mij was de redenen de Karst-o-matic die gebruikt word voor de Jakobsdraaistellen. Ik begin namelijk vaak problemen te krijgen in de mat'46. Het draaistel komt soms niet terug in de rechtstand. Het blijft haken of het is stroef. Ik heb er al heel wat aan geprutst om het goed te krijgen. Ik heb er een terugstel veertje op gezet, de geleide pin vervangen door messing exemplaar, het mechaniek glad gemaakt etc. De fout zit volgens mij er in dat de geleiding dragend is. D.w.z. het gewicht van het rijtuig rust volledig op de geleiding. Aangezien deze geleiding een groot oppervlak heeft is dan ook de weerstand groot. Een oplossing die ik overweeg is een paar bolletjes op de geleiding te plaatsen in de vorm van een paar klinknagelkopjes en tussen het mechaniekje en de bodem van het onderstel een plaatjes messing. Zo verminder je het wrijvingsoppervlak en gaat het misschien beter werken.

Voor de vijf ben ik een aandere weg ingeslagen. Ik zag namelijk een filmpje op youtube voorbij komen van een Zwitsers treinstel de Giruno in model uitgebracht  door Piko en Märklin / Trix.
Wat is er nu zo bijzonder aan dit treinstel? Dit is een treinstel bestaande uit elf bakken met alleen maar Jakobsdraaistellen. De aandrijving vind plaats niet in de koprijtuigen maar in een middenbak op twee Jakobsdraaistellen.

Kijk hier maar voor een review van dit treinstel.
<a href="https://www.youtube.com/v/N9qC2qoyesw?si=2wycXsqT_mg6j2y7" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/N9qC2qoyesw?si=2wycXsqT_mg6j2y7</a>

Ik heb de handleiding en onderdelenlijst gedownload bij Piko om het een en ander uit te zoeken. Vervolgens de nodige onderdelen besteld om te constructie te bekijken en hoe dit aan te passen.
Binnen een paar dagen de spulletjes binnen. De onderdelen service van Piko is echt heel er goed (y)

Dan begint het grote passen en meten om dit in de mat' 46 Lima onderstellen in te passen.
Zal binnenkort wat foto's plaatsen.

Rob
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis

YouTube
Mat 46
Mat 40

Pauldg

  • Online Online
  • Berichten: 7886
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #290 Gepost op: 25 December 2023, 15:39:58 »
Spannend! Hebben die Zwitserse draaistellen dezelfde asafstand? Wanneer het modern materieel is zal het vermoedelijk korter zijn.
Don't be part of the problem. Be the entire problem!

Rob Bennis

  • Stroomlijners, mijn favorieten
  • Online Online
  • Berichten: 1187
    • Mijn YouTube filmpjes
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #291 Gepost op: 25 December 2023, 16:03:37 »
Paul,
Dat klopt, ze hebben een kortere as afstand. Maar ik heb gezien dat je de mat'40 draaistellen makkelijk iets kan inkorten. Dit is een concessie die ik doe voor de betere rijeigenschappen.
De draaistelzijkanten van de Giruno zijn twee kunststof delen die op twee pennen geprikt zijn. Dit ga ik namaken met kunststofblokjes waarin ik twee gaatjes boor. Daar tegen aan een draaistel frame van FRIE en dan daarop de ingekorte mat' 40 draaistelzijkanten. Ik denk er zelfs over om de railremmen van de Giruno over te zetten om het af te maken.

Rob
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis

YouTube
Mat 46
Mat 40

Peter Wijshake

  • Offline Offline
  • Berichten: 573
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #292 Gepost op: 25 December 2023, 16:08:26 »
Het ziet er goed uit allemaal :-)

Bouwvraagje: jij hebt de kano's bij de stroomafnemers verwijderd. De Lima zijn inderdaad wellicht wat oversized; wat voor vervanging ga jij daarvoor gebruiken? (Misschien heb je dit al eerder beschreven, maar ik kon het niet zo 1-2-3 terugvinden). Ik heb de oorspronkelijke meegegoten exemplaren 'gewoon' laten zitten; maar ben nu met twee Mat'35-ers bezig en dan komt het eigenlijk niet zo mooi uit met de ventilatoren op het dak (die ze pas later na indienststelling kregen). Ik overweeg de meegegoten exemplaren nu ook te hergebruiken...

Succes met de verdere verbouwing!

Rob Bennis

  • Stroomlijners, mijn favorieten
  • Online Online
  • Berichten: 1187
    • Mijn YouTube filmpjes
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #293 Gepost op: 25 December 2023, 16:31:32 »
Peter,

Ik heb de stroomlijnkano's van FRIE gebruikt. Dat zijn losse gietdelen die bij hem kan bestellen. In mijn draadje over de mat' 46 laat ik zien hoe ik ze monteer met behulp van een simpel malletje.
Stroomlijn kano's monteren

Dit heb ik ook gedaan met de mat'40
De mat'40 ElD-2

Je kan dan makkelijker de FRIE stroomafnemers monteren, zowel de BBC als de Metrovick. De aanboringen voor de steunen zitten in de FRIE kano's, je hoeft ze alleen te dooorboren.

Mat' 35 dat is interessant, die staan ook nog op mijn lijstje. Zat nog alleen een beetje dubben hoe je dat verticale raamspijltje in het raam netjes kan weergeven.

Rob
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis

YouTube
Mat 46
Mat 40

Peter Wijshake

  • Offline Offline
  • Berichten: 573
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #294 Gepost op: 25 December 2023, 17:44:06 »
Hoi Rob,

Dank voor je uitleg! Zijn erg fraaie kano's en passen ook mooi bij de stroomafnemers van Erwin (y).



Bij de Hoek-van-Hollanders zijn er later ventilatoren geplaatst, die niet op de hartlijn van het dak zitten, maar juist in (of net boven) de dakronding. De lucht kan dan naast de kano het dak in. Bij Lima (en ook bij FRIE) zijn de kano's dermate breed, dat ze eigenlijk de luchtstroom wat blokkeren... Ik ga nog even puzzelen, lager plaatsen is eigenlijk geen fraai gezicht (denk ik), dus dan maar zien of ik het midden gelijk kan houden met de lage lijn van de kano (toevallig volgt de schaduw van de bovenleiding precies die lijn). Voor degene die de hele foto willen bekijken, hij staat in de NVBS database.


Peter Wijshake

  • Offline Offline
  • Berichten: 573
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #295 Gepost op: 25 December 2023, 17:52:22 »
Over de deelspijlen nog; Frank Oude Elferink heeft heel lang terug een tweetal Mat'35-ers gebouwd voor wijlen Wim Kwekkeboom. De stellen bevinden zich thans in de collectie van Stichting Doorreis, ik heb ze ooit gefotografeerd. Zijn oplossing voor de deelspijlen vind ik wel overtuigend.



Rob Bennis

  • Stroomlijners, mijn favorieten
  • Online Online
  • Berichten: 1187
    • Mijn YouTube filmpjes
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #296 Gepost op: 25 December 2023, 22:55:21 »
Peter,

Misschien heb je deze foto gezien in de beeldbank NVBS.


Beeldbank NVBS
Beschrijving:   De Metrovick-stroomafnemer boven de BCk-stuurstand van stroomlijntreinstel NS El2 204, gefotografeerd op het werkplaatsterrein van Leidschendam-Voorburg.
Fotograaf: Overwater, J.J.
Datum:   01-06-1942
Bestandsnummer:   NEG1598-0654

Je ziet dat het hart van de ventilator gelijk is met de rand van de kano.

Ik denk dat er genoeg ruimte is, kijk maar hier de Cr van mat'46. Boven de keuken zit een torpedoventilator en daar is dan ruimte voor.
Hier de Cr/Br tussenrijtuig




En ik vind de deelspijlen mooi weergegeven al vind ik ze een beetje ielig.

Nu nog wachten tot Maykel de mat'  36 neuzen beschikbaar heeft en dan kunnen we los....

Rob
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis

YouTube
Mat 46
Mat 40

Peter Wijshake

  • Offline Offline
  • Berichten: 573
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #297 Gepost op: 26 December 2023, 00:05:12 »
Hoi Rob,

Dank je; ik herken de de Br van mijn Mat'46 viertje. :D (y)




Groet
Peter

Rob Bennis

  • Stroomlijners, mijn favorieten
  • Online Online
  • Berichten: 1187
    • Mijn YouTube filmpjes
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #298 Gepost op: 30 December 2023, 20:59:28 »
Ik heb van Piko de spare-parts van de Giruno besteld en onlangs binnen gekregen.
Daar even mee aan het stoeien geweest om te kijken of het past en hoe dit zal uitwerken voor het model. Hier de Coo met de aangedreven draaistellen de motor en de cardans . Eentje is duidelijk te kort en moet ik verlengen met een messing buisje.



De cardan as doorgeslepen want die is van staal. Een passend messing buisje had ik niet in de voorraad. Wel een die opgeboord moest worden, was ook zo gedaan met de Unimat draaibank.

Motortje tijdelijk vastgeplakt met een stukje dubbelzijdig tape en met een 9 V batterij erop gezet. En het werkt prima (y)  Even een bochtje opgezocht en gaat ook prima.



Hier een detail van een aangedreven draaistel



En hier met de maximale draaistel uitslag. De cardan as blijft gewoon recht liggen  (y)



Provisorisch maar even de drie bakken in elkaar gepast. Dat ziet er goed uit.



En de motor is vrijwel niet te zien, ook fijn.



Dan kan ik nu verder met de onderstellen in elkaar zetten en afwerken.

Rob
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis

YouTube
Mat 46
Mat 40

Rob Ellerman

  • Offline Offline
  • Berichten: 5558
  • Modelspoor is emotie...
Re: Bouw van materieel 40 treinstellen
« Reactie #299 Gepost op: 30 December 2023, 21:08:04 »
Ik sta lichtelijk versteld van je innovaties Rob.  (y) (y)

Rob
Tbinnebarretije…