Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Surava in modules door Huibert
Vandaag om 23:24:10
Modelspoorbaan van Einte door Alewijn
Vandaag om 23:21:08
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 23:19:09
Modelspoordagen 10 & 11 januari 2026 door Ronald Halma
Vandaag om 23:16:23
De bouw van een modulebaan met Nederlands landschap. door Alewijn
Vandaag om 23:16:02
Rondom Charlois door defender
Vandaag om 23:12:41
Rondje door Lissabon met Lijn 28 door Sven
Vandaag om 23:04:24
Rheinburg, TP V/VI door DJV
Vandaag om 22:56:53
Retrobahn goes to the States: Bergamot Creek door Ronald Halma
Vandaag om 22:56:36
issue met combinatie iTrain en yamorc 7010 door Dirk
Vandaag om 22:42:07
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door puntenglijder
Vandaag om 22:41:31
Lijmen van PeArd achtergronden door Rob Ellerman
Vandaag om 22:29:45
Hoek van Holland - Warschau, samenstelling in model. Welke rijtuigen? door Rob Ellerman
Vandaag om 22:24:51
Raadplaatje door eemstede
Vandaag om 22:07:09
Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N door Mispoes
Vandaag om 21:49:32
EifelBurgenBahn door Alewijn
Vandaag om 21:42:24
PB models: Wadlopers model 2022, voorbeschouwing + bespreking door Chiel ZH
Vandaag om 21:41:47
CIWL Etoile du Nord rijtuigen in vele schalen door sncf231e
Vandaag om 21:33:10
ROC Rail en halve Engelse wissel door Hans1963
Vandaag om 21:32:44
Bezetmelders standaard actief? door Wouter-N
Vandaag om 21:18:17
DR4018 met mtb MP4 door Klaas Zondervan
Vandaag om 21:07:07
Vraag stoomlocomotieven door Noud
Vandaag om 20:59:03
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door ES44C4
Vandaag om 20:40:37
Toon hier je pas gereed gekomen (model-)spoorbouwsels ... door Martijnstein
Vandaag om 20:28:38
DJV's andere "Lego" project in plusminus 1:18. door Frank 123
Vandaag om 20:24:37
Nieuw huis, nieuwe baan door Krazy Dre
Vandaag om 19:36:35
Hulp gezocht: Vreemde kortsluiting door maartenvdb
Vandaag om 18:09:21
terugkoppeling vanaf een draaischijf over positie door 3Dbuildr
Vandaag om 17:30:35
Fotowedstrijd 2025 door Bob R.
Vandaag om 17:16:49
Aachenau West door einte
Vandaag om 17:15:09
  

Auteur Topic: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N  (gelezen 81914 keer)

Mispoes

  • Team Biljettencentrale Huiskat van Benelux
  • Offline Offline
  • Berichten: 9024
  • Hengelooo 1:160
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #300 Gepost op: 03 December 2025, 14:13:02 »
Later is nu. De bagagerijtuigen/bagagewagens* dus.

Ik heb in de loop der tijd acht bagagerijtuigen weten te verzamelen zonder dat er een echt plan achter zat, behalve dan dat ik ze mooi vind en unbedingt muss haben.
Het gaat om dit achttal:


Linkerrijtje:
MDyg 986
Dms 902 groen
Dms 902 blauw-beige
Dms 905 met aluminium rolluiken
Dms 905 blauw-beige

Rechterrijtje:
Dm 903
Post mr-a
Post mr-a

Alle rijtuigen zijn van Minitrix, de laatste twee komen uit een set van twee (18201) en zijn de enige Deutsche Bundespost wagens, de rest is van de DB.
Inmiddels is er een plan: de rijtuigen gaan expressgoederentreinen rijden voor de Deutsche Bundespost (en een klein beetje voor PTT Post). Er zijn twee stammen geformeerd, eentje voor de zomerdienst en eentje voor de winterdienst.

Zomerdienst

vlnr Dms 905 + Dms 902 + MDyg 986

Winterdienst

vlnr Dm 903 + Post mr-a + Post mr-a

Er is ook al een omloop. Beide stammen rijden twee slagen naar Duitsland, eentje als (vorige) avond-ochtendslag en een middagslag. De eerste slag wordt gereden met versterking: een Dms 902 en Dm 905 zitten aan de staart van de trein.

Dms 905 en Dms 902


De residentie van de posttreinen wordt de goederen- c.q. loods die tussen de sporen 11 en 12 te Ksb zal staan. Ik ben er nog niet uit of dat de oude VG&L goederenloods van Tilly Models zal zijn of een zelfbouw (toen nog) modern PTT expeditieknooppuntachtig complex wordt in mini-uitvoering.


Na aankomst vroeg in de ochtend wordt de vijfdelige trein gesplitst in twee delen: de stam gaat naar spoor 12 van de loods en de twee versterkingsrijtuigen gaan naar spoor 11 voor lossen en opnieuw beladen. De twee versterkingsrijtuigen maken daarna los van elkaar een slag in reizigerstreinen (richting Dld en NL). Na terugkomst worden ze gelost/geladen bij de loods. De stam maakt ondertussen/daarna in de middag een slag naar Duitsland. In de avond worden alle vijf rijtuigen gecombineerd tot één trein en vertrekt naar Duitsland. Omdat zowel de twee versterkingsrijtuigen als de stam, los van elkaar, allemaal een slag hebben gemaakt, keert deze trein in de vroege ochtend terug in dezelfde stand als 24 uur daarvoor. Dat is voor de stam niet zo van belang, maar voor de versterkingsrijtuigen des te meer omdat ik noodgedwongen met verschillende types kortkoppelingen werk. Kom ik later nog wel op terug. :angel: Er zijn grote verschillen in de zomer- en winterdienst. Zoals hierboven te zien is, verschilt de samenstelling van de stam in de zomer nogal van die in de winter. De omloop blijft echter gelijk. De twee versterkingsrijtuigen zijn daarentegen zowel in de zomer als de winter actief. Echter, de omloop van de Dms 905 wijzigt in de winter nogal: in de winter vervalt de Duitslandslag voor ICR waar die Dms in rijdt.

Dat moet nog verder uitgewerkt worden, maar waarschijnlijk maakt deze Dms later op de dag een slag met ICR in NL. Kom ik ook nog op terug, misschien... :angel: :angel:

Er is nog een posttrein, de Nederlandse voor de PTT. Bestaande uit een bruine mP 3000, al dan niet gecombineerd met een H-Post of een tweede mP, rood-geel (dummy).

Deze posttrein maakt ook twee slagen, naar het westen. Als de Expressgoedstam (met of zonder versterking) naar Duitsland vertrokken is, komt de Motorpost tevoorschijn en gaat naar de loods.

Eigenlijk is er nòg een volledige bagagewagen aanwezig: de Dye 973 die in de Silberlingentrein 2242/2249 Hildesheim-Hengelo zit. Deze valt buiten het gehele bagagewagengeweld van hierboven. Mocht ik mij vervelen, dan zou ik probleemloos de Dye met de MDyg van plaats kunnen laten wisselen. De MDyg doet het bijzonder goed i.c.m. een Silberling.


Links Minitrix MDyg en rechts Piko Silberling
   
   

*doorhalen wat niet van toepassing is
« Laatst bewerkt op: 03 December 2025, 21:45:50 door Mispoes »
Das Pausenbrot schmiert Westfalen mir.

spoorijzer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3297
    • Website over Spoorijzer Railtractoren
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #301 Gepost op: 03 December 2025, 14:26:05 »
Leuk om weer te lezen. Ik dacht alleen bij N spoor dat er maar 1 type koppeling was? Maar dat is niet zo?

neudalhausenstadbahn

  • Offline Offline
  • Berichten: 3000
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #302 Gepost op: 03 December 2025, 15:21:14 »
Er is 1 model standaard koppelhaak al had Arnold daar ook al uitzonderingen op. Zo gouw je iets van kortkoppelingen wil is/was er van alles en ook de manier waarop die bevestigd zijn was voor de komst van de K/NEM mechaniek heel verschillend en de lengtes van koppelingen daardoor ook. Al is er wel een oud standaard model wat op zo'n 50% van al het materieel dat ik koop of krijg zit.

Die magneet koppelingen zoals op die silberling zijn fijne dingen die in die NEM schacht passen en stroomvoerend zijn, iemand op het N-spoorforum maakt die dingen.

Groetjes Michiel
"Demoteam Imherloher Bahnhof, das demoteam für Ihre Modellspur Messe"

Rick

  • Lid Houtense Koekenclub
  • Offline Offline
  • Berichten: 8652
  • Spoor N
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #303 Gepost op: 03 December 2025, 15:52:36 »
Leuk om weer te lezen. Ik dacht alleen bij N spoor dat er maar 1 type koppeling was? Maar dat is niet zo?
Als je het wilt wel, de Arnold Rapido-koppeling is standaard in N en wordt door alle fabrikanten geleverd. Mocht je kort- of magneetkoppelingen willen dan is er keuze zat.
N spoor, IV-V, Nederlands (met Duits en Zwitsers materieel).

Waarschuwing: overmatig gebruik van dit forum kan leiden tot klinknageltellerij, tijdperkfixatie en dwangmatig nummergebruik.

Mispoes

  • Team Biljettencentrale Huiskat van Benelux
  • Offline Offline
  • Berichten: 9024
  • Hengelooo 1:160
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #304 Gepost op: 03 December 2025, 16:12:55 »
Ik gebruik de standaard haakkoppeling voor locs en begin/eindrijtuigen om te kunnen afkoppelen. Voor rijtuigen van vaste stammen die onderling tijdens het rijbedrijf niet van elkaar worden gescheiden, gebruik ik magneetkoppelingen die korter koppelen dan de Fleischmann kortkoppelingen. Die laatste gebruik vooral bij goederenwagens. Ik gebruik echter ook versterkingsrijtuigen (zoals Plan E-RD, ICR-BKD en de twee hierboven beschreven bagagewagens). Voor deze rijtuigen gebruik ik de standaardhaakkoppelingen om te kunnen af- en aan te koppelen. Eén van de twee koppelingen heeft daarbij een kortere schacht zodat er wel kort gekoppeld kan worden. De afstand is nauwelijks meer dan de magneetkoppelingen. Voorwaarde is wel dat minstens één van de twee betrokken rijtuigen een kortkoppelmechaniek heeft. Dit blijkt goed te werken. Wat niet, of onvoldoende werkt is ontkoppelen van locs/rijtuigen die voorzien zijn van de Flm kortkoppelingen met de elektrische ontkoppelrail.   



Links de standaardkoppelingen met korte, iets minder kortere en standaard schacht. Rechts magneetkoppeling en Fleischmann kortkoppeling.   
Das Pausenbrot schmiert Westfalen mir.

spoorijzer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3297
    • Website over Spoorijzer Railtractoren
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #305 Gepost op: 03 December 2025, 16:26:50 »
Dank voor jullie toelichtingen, weer wat geleerd  (y)

Mispoes

  • Team Biljettencentrale Huiskat van Benelux
  • Offline Offline
  • Berichten: 9024
  • Hengelooo 1:160
Re: Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N
« Reactie #306 Gepost op: Vandaag om 21:49:32 »


Nu dan de eerder aangekondigde gewijzigde Oostblokstam die de treinenparen D1244/1245 (Warszawa-Hoek Express) en D344/345 (Harz Express) zal gaan rijden. Deze heeft al vele gedaantewisselingen ondergaan, maar ik denk nu de uiteindelijke vorm te hebben gevonden. De beperking van maximaal 5 rijtuigen, de functiecombinatie van de twee treinenparen en tegelijk toch enkele specifieke kenmerken per treinenpaar afzonderlijk naar voren laten komen, maakte het samenstellen tot een interessante puzzel om op te lossen. Een complicerende factor was dat de Minitrix DR-rijtuigen een stuk lager uitvallen dan de standaard DB-rijtuigen uit hetzelfde huis. De complementerende DB-rijtuigen moesten dus gezocht worden bij Roco (oud) en Fleischmann (nieuw).
Net als de Scandinaviëstam is ook deze Oostblokstam niet een exacte weergave. Echter, het geeft wel een beeld van welke trein hier bedoeld is en in welke tijd die geplaatst is. Hier de uitleg over het in elkaar over laten gaan van de voorgestelde treinen en de noodzaak daarvan.
Ten opzichte van de vorige samenstellingen zijn een A- en een B-rijtuig (DR) verdwenen ten gunste van twee AB-rijtuigen (DB en DR) om ook hier de functie van koersrijtuigen beter naar voren te kunnen laten komen. De groene Roco DB B heeft regelmatig stuivertje gewisseld met de blauwe DB Bc, eveneens van Roco, maar heeft zijn plek weer afgestaan aan het blauwe ligrijtuig om het karakter van de nachttrein 1244/1245 te benadrukken. Ik gebruik geen PKP rijtuigen. Deze rijtuigen hebben wel in de D1244/1245 gezeten en zijn ook in N uitgebracht (Minitrix), maar een Pools rijtuig in de trein zou het onmogelijk maken de trein te gebruiken voor de D344/345 die uit Berlijn en Bad Harzburg komt. Het merendeel van de trein bestond uit DR-rijtuigen die Warschau als begin- en eindpunt hadden.

De trein komt ‘s morgenvroeg binnen als D1244 uit Warschau. Het blauwe ligrijtuig (Bc) gaat er met de Duitse 221 af en de NS 1300 komt met het gecombineerde restauratie-2e klas rijtuig aan de trein. Het slaaptraject voor de trein was Berlijn – Bad Bentheim, dus er is nog even tijd om voor de slapende Preisers om de gereserveerde zitplaats in de andere rijtuigen op te zoeken. Het wisselen van het blauwe couchetterijtuig voor het rood-groene rijtuig is noodzakelijk om de trein klaar te maken voor de rest van de dag: na de locwisseling en aankomst in het schaduwstation West komt deze trein halverwege de ochtend terug als D345 naar Berlijn, Bad Harzburg en Hannover waar een rood Mitropa restauratierijtuig in zat. Het opvallende rijtuig reed in werkelijkheid naar/van Berlijn, maar ik laat het tot Hannover lopen in analogie naar het vorige jaar (1980-1981) waarin het CIWL restauratierijtuig tot Hannover ging. Het blauw-beige AB-rijtuig van de DB is een koersrijtuig van/naar Bad Harzburg, waar de trein de naam Harz Express aan heeft te danken en de drie DR-rijtuigen hebben Berlijn als begin-/eindpunt.

Aan het begin van de avond komt de trein als D344 terug uit Hannover, Bad Harzburg en Berlijn met als eind bestemming Hoek van Holland. Aan het eind van de avond komt de trein voor het laatst weer aan en dan als D 1245 Hoek-Warszawa Express. De rood-groene BR maakt plaats voor de blauwe Bc. De volgende dag begint het weer van voren af aan. Dit was de zomersamenstelling. In de winter zijn er enkele verschillenen: de groene DR B maakt dan plaats voor de gemoderniseerde groen-beige B van de DR. Op het NS-traject zien we de splinternieuwe 1629 voor de trein. Verder blijft alles hetzelfde.     

« Laatst bewerkt op: Vandaag om 21:55:20 door Mispoes »
Das Pausenbrot schmiert Westfalen mir.