Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Hout realistisch nabootsen door basjuh1981
Vandaag om 20:35:24
Z21 door Caspar25
Vandaag om 20:35:06
Benelux I4-rijtuigen, door Heris of LS Models door Biesje
Vandaag om 20:32:07
Aachenau West door wob
Vandaag om 20:25:59
Show je realistische treinsamenstelling door basjuh1981
Vandaag om 20:18:11
Plan D Roco minimale bocht schaduwstation door orientexpress
Vandaag om 20:15:11
Elanowo, een Pools smalspoor baantje in H0e door Simplex
Vandaag om 20:03:16
NMJ 2026 door Bor de Wolf
Vandaag om 19:49:30
Betrouwbare Stroomafname met Trix C-Rail door VulcanRaven
Vandaag om 19:46:54
Plottenstein ombouwen tot Nederlands station door Benelux795
Vandaag om 19:19:41
De donkere blauwe blokkendozen door IJmc
Vandaag om 19:15:05
Eindstation Daarhuizen door HenkN
Vandaag om 18:51:33
On30 diorama: Sedona Red Rock Canyon, AZ door Frank 123
Vandaag om 18:49:40
ik kom er niet uit met de esu in de bigboy solderen door Sikko
Vandaag om 18:45:59
Rook generator Br 003 van Piko door jack is back
Vandaag om 18:19:43
Line-up foto's van modellen door Ronald A.
Vandaag om 17:53:38
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 17:53:34
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Kees-Jan
Vandaag om 17:45:29
Armita Wagons Amsterdam bv Tds door ns.1200
Vandaag om 17:36:52
Traintastic - modelbaan besturingssoftware (gratis en open source) door reinderlf
Vandaag om 17:20:06
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wies
Vandaag om 17:18:26
RailBOX Electronics RB1110 DCC Centrale uit Polen door Hans van de Burgt
Vandaag om 16:32:52
Roco witte z21 Start en Yamorc door reinderlf
Vandaag om 16:27:08
Train4Train 111 in kleuren a la Nederlandse vlag door Modellbahnwagen
Vandaag om 16:26:00
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Hans van de Burgt
Vandaag om 16:13:00
B-Models 2026 door Treinbestuurder
Vandaag om 16:07:02
Lima loc/rijtuigen/wagons koppelen met magneten? door MOVisser
Vandaag om 16:06:45
De (3d) knutsels van Ronald. door DH1-3104
Vandaag om 15:48:04
Gekleurde ketelringen bij duitse stomers door Stefan88
Vandaag om 15:18:30
Märklin 4048 Metalen Plan-E Postrijtuig - wielen verwisselbaar voor DC? door Klaas Zondervan
Vandaag om 15:16:21
  

Auteur Topic: Wohnzimmer AW werkrapporten  (gelezen 24207 keer)

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Online Online
  • Berichten: 1523
  • Klaar voor vertrek!
Re: Wohnzimmer AW werkrapporten
« Reactie #90 Gepost op: 10 January 2026, 22:49:20 »
En weer heeft de afdeling Inkoop zich niet kunnen inhouden. Een brief van de leiding van het AW aan de directie is waarschijnlijk in een lade geëindigd.

Dus zit het AW nu met een BR 66 van Lenz, waaraan van alles mis is. De afdeling Inkoop kwam deze tegen in een webwinkel, voor slechts € 40,-. Er stond wel bij dat deze "onklaar gemaakt" was, maar op basis van wat oppervlakkige kennis werd ingeschat dat het wel een gebarsten tandwiel zou zijn.

Er bleek meer aan de hand:



De kardanas en het wormwiel dat het draaistel aandrijven, waren weg. In wat er nog over was, was geen beweging te krijgen, al probeerde de motor dat wel. Bij verder uit elkaar halen bleek inderdaad een van de tandwielen op een loopas gebarsten. Verder zat alles vast, ook aan de voorkant. Daar bleek ook het tandwiel op de voorste koppelas gebarsten.

De vorige eigenaar had waarschijnlijk, in een poging het probleem op te lossen, het hele onderstel ondergespoten met olie. Daarom werd besloten het hele onderstel uit elkaar te halen, zodat alles in een zeepbad (plastic onderdelen) en wasbenzinebad (metalen onderdelen) schoongemaakt kon worden. Daarna zag het er zo uit:



Het probleem van de ontbrekende kardan, wormwiel en de gebarsten tandwielen is gewoon weer over de schutting gegooid, terug naar de afdeling Inkoop ;D.

Intussen kreeg een van de monteurs, tijdens een avondje doorzakken in Café Wohnzimmertal, een lumineus idee! Daarmee is hij naar de Versuchsanstalt gegaan. Die hebben het idee doorontwikkeld tot een innovatieve methode voor het repareren van gebroken tandwielen.
"Oh, qu'ils sont pittoresques, les trains manqués." (uit: Jules Laforgue, Ô géraniums diaphanes)
Wohnzimmer Rbf

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Online Online
  • Berichten: 1523
  • Klaar voor vertrek!
Re: Wohnzimmer AW werkrapporten
« Reactie #91 Gepost op: 20 January 2026, 23:16:22 »
Voor de Liliput NS 3500 kwam de afdeling Inkoop met een vergelijkbaar excuus als voor de BR 66: het is een alternatief voor de Liliput NS 3500 uit het materieelbestand van opa Bogman. Die ligt uit elkaar, mist een voorloopdraaistel en de aandrijving ervan is niet meer compleet.

Maar ook hier heeft het AW werk aan: het tandwiel is gebarsten, zoals bij al deze locs. Via een gezamenlijke inkoopactie is een alternatief van messing besteld. Daarnaast is bij Roco, op de gok, een tandwiel met dezelfde specificaties besteld. Dat heeft een kleinere asdiameter, waardoor het niet zonder aanpassing past. Uitboren zou kunnen, of erop smelten :).




In dit geval is gekozen voor de degelijke oplossing: het messing tandwiel gebruiken.



Dat past niet heel strak op de as en moest met wat secondelijm gefixeerd worden. Er was ook nog een elektrisch probleem, dat met hulp van het forum werd verholpen.

Het kwarteren van het drijfwielstel ging, op het oog, in een keer goed. Met wat moeite is de loc weer gemonteerd. Het is een mooie maar kwetsbare machine, er is een leidinkje afgebroken en er moet nog een trappetje gelijmd worden.

Een echte test op de Wohnzimmertalbahn volgt later.
"Oh, qu'ils sont pittoresques, les trains manqués." (uit: Jules Laforgue, Ô géraniums diaphanes)
Wohnzimmer Rbf

Ferdinand Bogman

  • Derde generatie Fleisch-mann
  • Online Online
  • Berichten: 1523
  • Klaar voor vertrek!
Re: Wohnzimmer AW werkrapporten
« Reactie #92 Gepost op: Vandaag om 00:06:32 »
De afdeling Inkoop heeft eindelijk eens iets goed gedaan! In een wilde gok hebben ze allerlei tandwielen besteld bij Roco, met twaalf of dertien tanden. Twaalf voor de Roco VT 12.5 en dertien voor de BR 66.

Voor een volledig herstel van de aandrijving van de BR 66 wordt nog op meer onderdelen gewacht; dat werkrapport volgt dan. Daarom neemt het AW eerst maar de VT 12.5 onder handen. De wielstellen met tandwiel daarvan zijn niet meer leverbaar bij Roco. Volgens collega's van het Duitse Modellbahnforum zouden de wielstellen van de V200 een goed alternatief zijn, maar ook die zijn niet meer leverbaar.

Er is nog geprobeerd een origineel tandwiel met barst te repareren, maar dat is niet gelukt.

Het toeval wil dat van Roco twee tandwielen ontvangen zijn die alleen in kleur verschillen. Verder zijn ze perfect geschikt voor de assen van de VT 12.5 (waarschijnlijk ook voor de V200):



Nou ja, bijna dan. De zijdelingse beweging van de wielstellen (op de foto: naar boven) is nu erg groot. Voor een draaistel is dat helemaal niet nodig. Waarschijnlijk hadden de originele tandwielen een kraag. Gelukkig waren er nog stalen busjes in voorraad, die eigenlijk gekocht waren om als aslagers voor Fleischmann-motoren te dienen. De kleinste maat blijkt prima geschikt om als afstandhouder te dienen:
 


Hopelijk wordt binnenkort het treinverkeer in het Wohnzimmertal weer hervat, dan kan al dat herstelde materieel eens goed getest worden.

« Laatst bewerkt op: Vandaag om 00:12:03 door Ferdinand Bogman »
"Oh, qu'ils sont pittoresques, les trains manqués." (uit: Jules Laforgue, Ô géraniums diaphanes)
Wohnzimmer Rbf