Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Ik ben een Märklin 3013 aan het restaureren maar… door Gabriël Bergsma
Vandaag om 12:32:11
Rivarossi 2026 door 741230
Vandaag om 12:27:40
Digitale BR 052 Roco door Ben
Vandaag om 12:04:43
Linux driver voor Uhlenbrock 63120 door reinderlf
Vandaag om 11:57:51
Liliput NS 3500 - kortsluiting (alleen achteruit) door Bahn-AG
Vandaag om 11:53:55
Jouef 2026 door Dave.......
Vandaag om 11:51:49
Lima 2026 door Chris Westerduin
Vandaag om 11:39:09
Treinsamenstelling vooroorlogse D treinen door Martijnstein
Vandaag om 11:14:52
Bouw van de ElD3 mat' 36 van MK Modelbouwstudio's door MathynK
Vandaag om 11:11:33
"Jede Stunde, jede Klasse": DB Intercity '79 door Mispoes
Vandaag om 11:07:57
Wat hing er achter een Blauwe Brabander door Bor de Wolf
Vandaag om 10:52:05
Jaegerndorfer (N) 2026 door Bor de Wolf
Vandaag om 10:45:14
Roco NS 1211 blauw door BrightonBelle
Vandaag om 10:21:52
De Hasseberg (spoor nul op 9mm) door MOVisser
Vandaag om 10:02:39
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:52:48
AMC Amsterdamse Modelbouw Club door Huibert
Vandaag om 09:46:20
Piko steuerwagen SBB digitaliseren met functiedecoder door Ronald Halma
Vandaag om 09:33:57
Roco 2026 door Bob R.
Vandaag om 09:28:02
Raadplaatje door Gerrit H
Vandaag om 09:08:43
Tram groefrail door Pauldg
Vandaag om 08:57:02
Piko 2026 door Tedo
Vandaag om 08:53:32
Roco 42616 door maartenvdb
Vandaag om 07:20:21
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Vroeger
Vandaag om 06:33:11
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Ben
Vandaag om 06:00:28
Het verslag van "de rondreizende goederenwagon in N" door Hoontje door Maarten-1-14
Vandaag om 00:47:39
Benelux I4-rijtuigen, door Heris of LS Models door DavidNS400 Grote sik
15 January 2026, 23:58:50
Repareren van gebarsten tandwielen door Sven
15 January 2026, 23:35:41
BNLS-Werkspoor - HIAB hijskraan t.b.v. Sik door Maarten-1-14
15 January 2026, 22:26:37
Rondom Charlois door hervé
15 January 2026, 22:24:17
De Hofstraat in Eindhoven (1:160) door daveric
15 January 2026, 21:58:53
  

Auteur Topic: Wat hing er achter een Blauwe Brabander  (gelezen 140198 keer)

Pinkelpa

  • EMV & BMB
  • Offline Offline
  • Berichten: 387
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #345 Gepost op: 24 April 2020, 09:55:22 »
Ik vrees dat ik je niet kan helpen met je specifieke vraag over meer verslagen. Maar toch even een reactie. Vanuit onze modelbouwvereniging -EMV- werken we aan het uitbeelden van het Duits Lijntje. We laten materieel  rijden uit de eerste helft van de vorige eeuw. Daar past ook de Blauwe Brabander in, met de specifieke rijtuigen uit die tijd. Als we de mogelijkheid zouden hebben er een Blauwe Brabander te kunnen laten rijden met b.v. postrijtuigen, is dat een welkome toevoeging aan het arsenaal van verhalen dat we kunnen kunnen vertellen aan onze bezoekers van het museum. Helaas is er momenteel geheel geen voortgang in de hal vanwege de corona maatregelen.


Tomasso

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 6057
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #346 Gepost op: 24 April 2020, 20:18:45 »
@Pinkelpa

Dat kan, dat is een kwestie van een Philotrain loc ombouwen en dan de goede wagons er achter hangen. Staat hier beschreven in dit topic welke rijtuigen er in model voorhanden zijn. Andere rijtuigen zijn messing kits, heel misschien nog te krijgen op www.belderok.net

@Dikke-daf

Het antwoord hierop heb ik niet, ik weet alleen wat de treinsamenstellingen zijn uit het boekje over die tijd. Wat betreft de postrijtuigen van de SS, het lijkt me dat die een lijndienst onderhielden, dat wil zeggen dat ze niet op andere routes werden ingezet. Maar goed, wie weet heeft iemand hier een antwoord op.

Verstuurd vanaf mijn SM-G973F met Tapatalk
« Laatst bewerkt op: 24 April 2020, 20:24:21 door Tomasso »
Spoor 0 adept

Duits-lijntjefan

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
    • duitslijntje.info
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #347 Gepost op: 15 January 2026, 16:30:43 »
[ondanks dat dit een heel erg oud topic is, dacht ik dat mijn vraag hier het beste past; zoniet hoor ik het graag]

Vandaag heeft Roco de Neuheiten voor 2026 aangekondigd (https://mobadata.de/static/catalogs/de/20260115_ROCONeuheiten.pdf), en daar zitten een paar wagens van de KPEV bij uit Epoche I. Dit zijn:
- een ABb met zes assen
- twee Cb met vier assen
(- een slaapwagen met zes assen, maar die zal niet achter de Blauwe Brabander gereden hebben)
- een Db met vier assen

Weet iemand of deze rijtuigen achter een Blauwe Brabander gereden zouden kunnen hebben?

Martijnstein

  • Offline Offline
  • Berichten: 1597
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #348 Gepost op: 15 January 2026, 17:41:18 »
Goede vraag, ik zat ook net te kijken.

In dit draadje wordt dezelfde vraag gesteld over een eerdere (toen nog Fleischmann) versie van de Pruisische C4ü. Met als antwoord dat de Pruisische C4ü incidenteel een Sachsische zou hebben kunnen vervangen. Zie ook verder in mijn bericht over vervangen van andere maatschappijen.

Op deze website (onder internationaal verkeer) staan ook samenstellingen met Pruisische ABü's erin naar bijvoorbeeld Hamburg, Aschaffenburg, Hanau, en Hagen (naar Hagen samen met een Cü). Of dit 4- of 6-assige waren staat er niet bij. 6-assige zijn maar kort gebouwd omdat 4-assig toch betere rijeigenschappen had.

Als ik zoek naar Epoche I samenstellingen vind ik weinig, ook niet op Duitse websites. Wel zeggen ze dat eg weinig met vaste samenstellingen werd gereden en dat het vaak een mengelmoes van koerswagens is van verschillende maatschappijen die vaak ook gewisseld werden naar gelang wat er beschikbaar was en welke maatschappij aan de beurt was om te stellen. Het waren vaak ook korte treinen getrokken door 2B machines op het vlakke. Er zijn redelijk wat foto's van HSM 2B en SS 2C machines die een allegaartje Duitse d-treinrijtuigen trekken.

Op het Duits lijntje werd wel meestal een bagagewagen van de NBDS gebruikt. Dat waren dezelfde als de Pruisische P4ü (NCS en SS hadden ze ook in Pruisen besteld), maar dat is dus (net iets andere?) kleur en opschriften. Deze Pruisische bagagewagens die Roco nu uitgeeft kwamen via andere lijnen wel vaak in Nederland.
« Laatst bewerkt op: 15 January 2026, 18:07:23 door Martijnstein »

Martijnstein

  • Offline Offline
  • Berichten: 1597
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #349 Gepost op: 15 January 2026, 17:53:38 »
Als ik de bronvermelding van die website van het Duitse lijntje volg zie ik dat er in 1914 slaapwagens van Amsterdam naar Stuttgart, Berlijn en (Hamburg) Altona reden en van Vlissingen naar (Hamburg) Altona, Berlijn, Dresden, Frankfurt en Nürnberg. Er staat niet bij welke maatschappij ze stelden, kan dus ook CIWL zijn bijvoorbeeld.
« Laatst bewerkt op: 15 January 2026, 18:18:18 door Martijnstein »

Duits-lijntjefan

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
    • duitslijntje.info
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #350 Gepost op: 15 January 2026, 21:21:39 »
Dank!

Uit de treinsamenstellingen (VPM's?) van 1 mei 1914 (de laatste dienstregeling voor de Eerste Wereldoorlog, en ook het hoogtepunt van de NBDS), blijkt het volgende over de langeafstandstreinen:
- Alle slaapwagens (S) waren van de CIWL.
- De meeste bagagewagens (D) waren van de NBDS, op 2 van de KED Cöln na.
- Er was een derdeklassewagen (Cd) van K.E.D. Elberfeld dat reed tussen Vlissingen en Hagen, verder reden er geen derdeklasserijtuigen mee.
- De eerste+tweedeklasserijtuigen (ABd) waren van de Sachsische Staatsbahnen, KED Elberfeld, Staatspoorwegen, Badische Staatsbahnen, KED Frankfort, KED Altona en Verkehrsamt München.

Echter, dan weten we alleen welke klassen het waren, niet welke rijtuigtypen, en daarin is de Roco aankondiging ook nog wat summier. - Dank @Martijnstein voor de info dat de bagagewagens D hetzelfde waren; die zou dus, op de opschriften na, achter de Blauwe Brabander kunnen (ook moet je dan "Breslau" even negeren, maar soit  :angel:).
- De slaapwagens S vallen vermoedelijk af, omdat de CIWL naar ik meen houten verticale bekleding had onder de ramen, een logo en verder duidelijk herkenbaar waren.
- De derdeklassewagen Cd en de eerste+tweedeklassewagen ABd zouden wellicht kunnen, maar dan hangt het van het type en KED af. Hier hoop ik dat er iemand op het forum wat meer weet dan ik over rijtuigtypen  ;)

Bor de Wolf

  • Offline Offline
  • Berichten: 938
Re: Wat hing er achter een Blauwe Brabander
« Reactie #351 Gepost op: Vandaag om 10:52:05 »
In dit boek https://www.bol.com/nl/nl/p/anatomie-van-de-blauwe-brabanders/9300000182801241/?referrer=socialshare_pdp_www een foto van de Duitse keizerlijke trein in Vlissingen. Tevens een beschrijving van de procedure bij een vorstelijk bezoek.

Bor