Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Au bord de la Cèze door 741230
Vandaag om 18:07:29
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Sven
Vandaag om 18:04:26
Alt-Wutachtalbahn 2025 door Eric v C
Vandaag om 17:59:39
Onlangs gespot - gefotografeerd, de links door Jeroen Water
Vandaag om 17:32:00
Spoorwegmuseum krimpt collectie in door Mar-Cas
Vandaag om 17:24:52
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
Vandaag om 16:41:46
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 16:33:03
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Jelmer
Vandaag om 16:31:31
Aachenau West door Jelmer
Vandaag om 16:30:24
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 16:20:57
Bahnstrecke 5867 door Wim Vink
Vandaag om 16:20:02
Toon hier je (model)treinfoto's door R1954
Vandaag om 16:17:39
Frans loodsje et cetera door Hans GJ
Vandaag om 16:15:37
Da's Daz 2 door Huup
Vandaag om 15:57:16
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
Vandaag om 15:29:00
Rondom Charlois door Eric B
Vandaag om 14:27:50
Nightjet rijtuigen Zuri-Amsterdam door Luc2000
Vandaag om 14:23:38
Baanplan Belkamp H0 door jdk
Vandaag om 14:15:36
BMB-Module: “Corfe Castle Station” door Hans van de Burgt
Vandaag om 13:03:13
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door R1954
Vandaag om 12:58:24
Cranicher Altbahn door Arjen52
Vandaag om 12:41:19
Digikeijs DR4024 gedeeltelijk defect? door bellejt
Vandaag om 12:09:31
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door SvenW
Vandaag om 11:45:51
Roco 21026 werkt niet goed door Gabriël Bergsma
Vandaag om 11:40:43
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 11:37:53
Cherteau, fictieve Waals industriedorp door Jelmer
Vandaag om 11:23:07
In 6 uur van Parijs naar Madrid: EU zet in op netwerk van snelle treinen door MaraNCS
Vandaag om 10:48:06
Lodewickshaven door tothebeach
Vandaag om 10:13:47
Op Zuid (NL H0) door TonM
Vandaag om 09:38:15
ESU locprogrammer door ruudns
Vandaag om 09:34:50
  

Auteur Topic: digitaal en analoog tegelijk?  (gelezen 4885 keer)

Hessel

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 4
digitaal en analoog tegelijk?
« Gepost op: 04 June 2008, 20:52:40 »
Goedenavond dames en heren,

Zojuist ben ik lid geworden van dit forum voor een vraagje:
Ik heb plannen om mijn modelbaan te digitaliseren, maar het kan natuurlijk nog niet uit om alle loc's in één keer van decoder te voorzien.

Informatie ingewonnen, en iemand zei mij dat ik makkelijk voor een gedeelte analoog kon blijven rijden. Met een zespolige stekker zou ik zo kunnen omschakelen. Een ander ontkent dat echter weer.

Zou iemand mij kunnen vertellen hoe het digitaliseren in zijn werk gaat en of analoog en digitaal dus tegelijk kunnen.

Zelf heb ik een roco basisstation in gedachte, maar misschien zijn er nog beteren voor een redelijke prijs?

BVD

Vriendelijke Groeten,

Hessel Meijer

ZwolsBas

  • Offline Offline
  • Berichten: 3139
  • NL/NS vanaf 1945
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #1 Gepost op: 04 June 2008, 20:55:32 »
Wat hij denk ik bedoelt met die zespolige stekker is.
Je kan de decoder er zo weer eruit halen (nem stekker is meestal 8 polig trouwens maargoed) en je pugt het dopje weer erin en de lok is weer analoog.

Zelf ben ik niet mee eens om een deel analoog te laten en een andere deel digitaal te laten ( van de spoorbaan dan ) 1 foutje en alles gaat de rook in...


Roco Multimaus startsetjes zijn zeer prijsvriendelijk tussen de 129 en de 350 euro ( hangt van wat je wilt hebben ).
En een Multimaus kan behoorlijk veel voor een digitale startset.
Treinen Vissen Katten Liefhebber, bouw modelbaan op zolder gestart, nu nog 3 plaatsnamen verzinnen, help je mee?

Hessel

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 4
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #2 Gepost op: 04 June 2008, 21:03:58 »
Da's lekker vlot ;D

Ik bedoelde inderdaad en zespolige stekker ja.

Zover die kerel mij dat toen tekende was het een omschakeling tussen de transformators, dus dat ik de ene keer aanstuur via de normale transformators en als ik omschakel met het digitale basisstation. Het is mij nog niet helemaal duidelijk ???

MVG

Hessel Meijer

Dion

  • powerd by Uhlenbrock & Esu
  • Offline Offline
  • Berichten: 6055
  • stationsplein Baden-Baden
    • stationsplein Baden Baden
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #3 Gepost op: 04 June 2008, 21:21:15 »
Als het goed is kunnen loc's die voorzien zijn van een decoder ook analoog rijden. Dus je zou ook eerst alle loc decoders kunnen kopen en dan pas een digitaalsysteem kopen. Is maar een optie, er zijn er meerdere.

Zelf vind ik de Roco multi-mause(volgens mij bedoel je die) een mooi starters begin.
Er is zat te vinden op dit forum over allerlei systemen, zou zeggen gebruik de zoek functie.

Dion
groetjes Dion

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 6879
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #4 Gepost op: 04 June 2008, 21:27:29 »
Hessel,

Kijk eens op de site van Huib Maaskant. In Project Waldberg kun je het sporenplan downloaden. Huib had toen een oplossing voor digitaal en analoog met een omschakeling. Geeft je wellicht een idee maar realiseer je wel waar je aan begint.

http://www.floodland.nl/aim/

Mvrgr.,Ben.

Wim Ros

  • BHV
  • Offline Offline
  • Berichten: 7819
  • Alleen de waarheid ligt in het midden.
    • Perrongeluk
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #5 Gepost op: 04 June 2008, 21:29:38 »
Hier een schema voor het geheel.

https://images.beneluxspoor.net/bnls/PvL2_1_1.gif



In het onderstaande draadje gaat het helemaal om en over dit onderwerp.
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=6547.15

Mvg
Wim.
Intellibox via LocoNet-Interface met s88 via een s88 naar LocoNet adapter.Of L.NET-S88SD16-N Marklin 6021 via een 63820, LocoNet-Interface en een s88 naar LocoNet adapter. Lenz Digital Plus via  LI101F of s88XPressNetLi s88SD16-n. http://rosoft.boards.net

Monobrachius

  • Offline Offline
  • Berichten: 894
  • LE II
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #6 Gepost op: 04 June 2008, 23:43:17 »
Het is geen zespolige stekker, maar een zespolige schakelaar.
Ik heb ze zelf hier ook in de baan zitten, zodat ik nog naar analoog kan overschakelen als ik dat wil. Alles ombouwen naar digitaal heeft mij wel de nodige jaartjes geduurd.
Eigenlijk kan er niets mis gaan als je ook maar een beetje oplet.
Digitale loc op een analoge baan gaat goed. Het rijdt misschien een beetje anders dan je gewend bent, maar ach, dat went.
Een analoge loc op een digitale baan hoor je meteen. Ja horen ja. De loc maakt dan een hoogfrequent geluid omdat de motor om en om positieve en negatieve pulsen krijgt. Als je de loc lang zo laat staan (volgens mensen tientallen seconden tot minuten), dan zal de motor oververhit raken en permanente schade krijgen. Mijn ervaring is dat je het meteen hoort en dan is het een kwestie van op de stopknop van de digitale centrale te drukken of de schakelaar om te zetten.
Digitaal en analoog op één baan inzetten is technisch wel mogelijk, maar het valt niet aan te raden en is ook niet gebruikelijk. Ik zou zeggen, geef analoge locs gewoon een eigen stroomkring, die je desgewenst kan omschakelen naar digitaal voor het geval je met digitale locs digitaal wilt rijden.

Henk
K.Bay.Sts.B

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26906
    • Pagina van klaas
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #7 Gepost op: 04 June 2008, 23:53:53 »
....Als je de loc lang zo laat staan (volgens mensen tientallen seconden tot minuten), dan zal de motor oververhit raken en permanente schade krijgen.

Heb je daar voorbeelden van? Mijn ervaring is dat het wel meevalt. Ik heb zelf het Permaloog systeem, waarbij er in rust permanent een 20 kHz bloksignaal op de baan staat. Dat lijkt een beetje op een digitaal signaal. Motoren volgens het Faulhaber systeem (klokanker) gaan daarvan na een paar minuten koken. Maar ik heb allerlei andere locs met een gewoon anker een dag lang op deze spanning laten staan, en die motoren werden hoogstens handwarm.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Monobrachius

  • Offline Offline
  • Berichten: 894
  • LE II
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #8 Gepost op: 05 June 2008, 00:10:08 »
Nee, totaal geen voorbeelden van... Was het maar zo.  ;D Zou weer eens de nodige spanning en afwisseling in de hobby geven.
Maar nu serieus, ik dacht dit eens te hebben gelezen, maar blijkbaar heeft mijn geheugen mij in de steek gelaten (en dat op zo'n jonge leeftijd).
Maar gelukkig dat jij het nu goed opschrijft. Ik hoop het nu wel goed te onthouden.
Iig maakt een flink onheilspellend geluid, waarvan je denkt dat het nooit goed kan zijn (terwijl mijn mobiele telefoon soms ook mooi meetettert over andere speakers en die draag ik ook 16 uur per dag in mijn broekzak...  ::) )
K.Bay.Sts.B

Wim Ros

  • BHV
  • Offline Offline
  • Berichten: 7819
  • Alleen de waarheid ligt in het midden.
    • Perrongeluk
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #9 Gepost op: 05 June 2008, 00:24:02 »
Ja, Klaas helaas heb ik hier meerdere voorbeelden van. Het duurt ongeveer een 2 minuten en de isolatie van de ankerwikkelingen zijn verdwenen.

Einde anker.

Mvg
Wim.
Intellibox via LocoNet-Interface met s88 via een s88 naar LocoNet adapter.Of L.NET-S88SD16-N Marklin 6021 via een 63820, LocoNet-Interface en een s88 naar LocoNet adapter. Lenz Digital Plus via  LI101F of s88XPressNetLi s88SD16-n. http://rosoft.boards.net

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26906
    • Pagina van klaas
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #10 Gepost op: 05 June 2008, 08:19:05 »
Wim, wat voor voorbeelden heb je dan? Merk/type motor?
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Louis Holleman

  • Offline Offline
  • Berichten: 751
  • Osse historie
    • Louis' Homepage - De Treinenhoek
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #11 Gepost op: 05 June 2008, 09:33:32 »
Bij mijn weten waarschuwde Roco destijds (2003) ook tegen gebruik van een analoge lok op een digitaal spoor. Dat zal dan over 5-polige motoren zijn gegaan, vermoed ik.

Onderstaand een citaat uit een brochure toen ze hun spul nog "Digital is cool" noemden:

"Da im Digitalsystem immer eine Spannung am Gleis anliegt, wird der Gleichstrommotor auch bei Stillstand elektrisch belastet. Der Motor muss in diesem Fall die Energie vollständig in Wärme umwandeln. Da gleichzeitig durch den Stillstand die automatische Kühlung durch die Rotorlamellen ausfällt, erhitzt sich der Motor stark. Dass kann je nach Typ und Ausführung zu seiner Zerstörung führen."
« Laatst bewerkt op: 05 June 2008, 10:31:32 door Louis Holleman »
Louis (gebruikt ongedocumenteerde features van Lenz decoders voor SFX)

Louis Holleman

  • Offline Offline
  • Berichten: 751
  • Osse historie
    • Louis' Homepage - De Treinenhoek
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #12 Gepost op: 05 June 2008, 10:57:08 »
Heb je daar voorbeelden van? Mijn ervaring is dat het wel meevalt. Ik heb zelf het Permaloog systeem, waarbij er in rust permanent een 20 kHz bloksignaal op de baan staat.

Klaas, er zit wel verschil in: Permaloog = 12V blok, DCC = 18V blok. 50% meer en dat op een motor die niet voor gebruik bij 18V is gemaakt....
Louis (gebruikt ongedocumenteerde features van Lenz decoders voor SFX)

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26906
    • Pagina van klaas
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #13 Gepost op: 05 June 2008, 11:33:36 »
Louis, daar heb je wel een punt. Maar de belangrijkste factor is natuurlijk de zelfinductie van de motor. Als die groot genoeg is, dan loopt er (zeer) weinig stroom. Bij een spanning die 1,5 keer zo groot is, is de warmteontwikkeling 2,25 keer zo groot. Ik bedenk nu dat er nog een ding speelt: bij digitaal is de frequentie ongeveer 2 keer zo laag als bij Permaloog, daardoor wordt de stroom nog eens 2 keer zo groot, en het vermogen dus 4 keer zo groot. Dus samen 9 keer zo veel warmteontwikkeling bij digitaal.

Dan is natuurlijk de vraag hoe dat uitwerkt. Als bij Permaloog een motor maar net aan handwarm wordt, wat doet hij dan op digitale spanning?
Daarom ben ik ook benieuwd naar concrete voorbeelden. Dan krijg je een idee waar de grens ligt.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Wim Ros

  • BHV
  • Offline Offline
  • Berichten: 7819
  • Alleen de waarheid ligt in het midden.
    • Perrongeluk
Re: digitaal en analoog tegelijk?
« Reactie #14 Gepost op: 05 June 2008, 16:05:52 »
Klaas, diverse Roco motoren 3 polig en 5 polig, een fleischmann N-motor  3polig, een Arnold motor, en 2 Lima-motoren.
Via en met een Lenz digitaal systeem en de analoge aansturing via adres 0.

Mvg
Wim.
Intellibox via LocoNet-Interface met s88 via een s88 naar LocoNet adapter.Of L.NET-S88SD16-N Marklin 6021 via een 63820, LocoNet-Interface en een s88 naar LocoNet adapter. Lenz Digital Plus via  LI101F of s88XPressNetLi s88SD16-n. http://rosoft.boards.net