Welkom,
Gast
. Alsjeblieft
inloggen
of
registreren
.
1 uur
1 dag
1 week
1 maand
blijvend
Login met gebruikersnaam, wachtwoord en sessielengte
Forum
Zoeken
Encyclopedie
Help
Kalender
Inloggen
Registreren
Doel:
€250.00
Donaties:
€88.00
Per saldo:
€-162.00
Steun ons nu!
Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025
Vacature:
secretaris bestuur
Algemeen
Plaatje uploaden
Vraag en aanbod
Fotowedstrijd
Modelspoorwinkels
Youtube kanaal
Modelspoorkaart
De stichting
De stichting en team
Contact
Financieel
Algemene voorwaarden
Commerciële accounts
Forumregels
Disclaimer
F.A.Q.
Recente berichten
BeneluxSpoor.net forum - Recente berichten
Abonneer op Webslice
kade bij Valkenburgse meer "stort in"
door
Dick55
Vandaag
om 12:14:19
Klein baantje 1200x1200mm
door
Frits C
Vandaag
om 11:55:51
Piko 2025
door
Die Bahn
Vandaag
om 11:41:04
Maasmuiden Haven
door
Ronald Halma
Vandaag
om 11:33:34
Voor een beginner welk spoor is handing bij bepaalde oude treinen
door
1200blauw
Vandaag
om 11:12:57
NZH A 1001 - 1004
door
Dave.......
Vandaag
om 10:44:12
Reizigersmaterieel Twentelijn in de jaren '70
door
1200blauw
Vandaag
om 10:31:23
keerlusproblemen
door
Ronald Halma
Vandaag
om 10:23:20
Verschil leveranciers DCC decoders?
door
Ronald Halma
Vandaag
om 10:10:49
Raadplaatje
door
Keska
Vandaag
om 10:10:09
Stalen D 4 deurs spoor 0
door
1795
Vandaag
om 10:05:10
20 jaar BNLS
door
Karben
Vandaag
om 10:03:34
lais dcc decoder aan sluiten
door
Ronald Halma
Vandaag
om 09:39:36
Philotrain NS6001-6006
door
Gert Arkema
Vandaag
om 09:07:32
US diorama in H0
door
MOVisser
Vandaag
om 08:48:53
Br 38 Piko Superen.
door
puntenglijder
Vandaag
om 08:32:19
Bauarbeiten im gange
door
Jelmer
Vandaag
om 08:16:05
Aachenau West
door
Jelmer
Vandaag
om 08:10:56
Minibaan Visserskaai H0
door
Jelmer
Vandaag
om 08:03:45
Br 41 Weinert, loop of sloop ?
door
puntenglijder
Vandaag
om 07:38:40
0n30 diorama: Sedona Verde River Canyon
door
Frits C
Vandaag
om 06:37:33
Ik kom er niet uit... zelfbouw schakelprint
door
Martijn1974
Vandaag
om 05:21:17
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw
door
Lobomotion69
Vandaag
om 02:43:22
Plaat met klinkerpatroon voor straatspoor
door
Joz
Vandaag
om 01:44:01
Rijnstraat
door
Rob Ellerman
Vandaag
om 00:45:49
Reactiveren van de 0N30 Mumby Lumber baan (ex-JD) by Ronald
door
Ronald Halma
25 June 2025, 23:19:04
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)...
door
Sven
25 June 2025, 20:44:13
Een nieuw begin
door
Frits C
25 June 2025, 19:14:56
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen
door
Bor de Wolf
25 June 2025, 18:52:08
Vraag iz ballast
door
Voske
25 June 2025, 16:23:59
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Wat zijn we aan het bouwen?
|
Werkspoor
|
Open goederenwagen GL van Seinarm
« vorige
volgende »
Print
Pagina's:
1
2
3
4
5
6
7
Vorige
-
Volgende
-
1
[
2
]
3
4
...
7
Omlaag
Auteur
Topic: Open goederenwagen GL van Seinarm (gelezen 21793 keer)
Sikje248
Offline
Berichten: 365
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #15 Gepost op:
31 October 2022, 09:25:40 »
Fraai gedaan
Leuke upgrades, dit draadje even opzoeken als ik aan de slag ga met deze kits.
Hoe ga je om met het spuiten van de wagen en de NEM-schachten? Gebruik je wat olie of plak je deze af?
Groeten, Laurence
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #16 Gepost op:
31 October 2022, 12:01:18 »
Hoi Laurence,
Spuiten
Eerst maar eens zien dat ik het bouwen tot een goed einde breng.
Maar ff serieus: Ik doe bij dit soort kits nooit iets bijzonders met de koppelingsmechanieken. Gewoon meespuiten en als de boel droog is even controleren of ze nog werken. Tot nu toe heb ik daar nooit problemen mee gehad.
Ik gebruik Motip of Alabastine spuitplamuur als primer en kleurlakken van Phildie. En natuurlijk altijd dunne laagjes spuiten.
Grtz, Ton
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #17 Gepost op:
01 November 2022, 21:38:53 »
Over de veerpakketten valt weinig te vertellen: omvouwen met de reliëfzijde naar buiten, beetje soldeerverf ertussen en bakken. Daarna wat overtollig messing van de buignaad afvijlen en de veerpakketten aan de stelbalken solderen. Ook hier weer met de reliëfzijde naar buiten.
De kantelas met scheenplaten heb ik eerst gevouwen en daarna met wat soldeertin in de naden verstevigd. Aan de vaste scheenplaten hoeft niet veel te worden gedaan, alleen de verbindingsstangetjes onderaan naar buiten vouwen.
De kit heeft open scheenplaten, waarmee de wagens bij de SS zijn gebouwd. Bij die scheenplaten horen ook SS aspotten. Later werden de scheenplaten vervangen door geperste / gesloten exemplaren en werden NS aspotten (type W1) aangebracht. Dat is over een langere periode gebeurd en sommige wagens zullen die vervanging nooit gekend hebben. Er zijn foto’s bekend van goederenwagens met open scheenplaten en W1 aspotten, maar dat zie je zelden. Ik hou het dus op de SS aspotten.
Hiervoor kan je kiezen uit twee leveranciers: MK Modelbouwstudio of Werps. MK heeft twee types, waarvan het type voor deze wagen alleen in kunststof leverbaar is. Werps heeft ze wel in messing en die zijn nog erg mooi ook.
Aan de binnenzijde van de scheenplaten heb ik eerst de lagers gesoldeerd. Hiervoor zijn verschillende soorten en maten in de handel. Ik gebruik de “waisted bearings” die o.a. geproduceerd worden door Alan Gibson (verkrijgbaar bij GM&S). Na het solderen de puntjes afknippen of afvijlen.
De aspotten heb ik voorbereid door ze van de gietboom af te knippen en de aanhechtbramen weg te vijlen. Twee aspotten pasten precies over de ingekorte lagers, bij de andere twee moest ik het gat achterin de aspot met een boortje iets ruimer maken. Helemaal uitboren is niet nodig; het eerste randje is voldoende. Door de lagers liggen de aspotten gelijk op de goede plaats. Daarna rechtop geplaatst en vastgesoldeerd en een nacontrole gedaan om te kijken of alles goed zat.
Tenslotte de vaste scheenplaten aan de bodemplaat gesoldeerd, de bevestigingsplaatjes voor de kantelas naar beneden gebogen en met een draadje de kantelas bevestigd.
De wagen staat nu op zijn poten.
Intussen ligt de wagen weer in bad om de resten vloeimiddel te neutraliseren. Als hij schoon is, ga ik verder met de wielen en de laatste details.
Grtz, Ton
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #18 Gepost op:
02 November 2022, 15:43:36 »
Eerst nog even de uitstekende delen van de diverse pasnokken afgevijld, zodat de bovenkant van de bodem weer vlak is. Wel zo handig als de bak er weer op moet.
Dan de wielen. Volgens de bouwbeschrijving moeten er 8-spaaks wielen onder met een diameter van 11 of 12 mm. Het is echter net als met de aspotten en scheenplaten: in de loop der jaren is er wel het één en ander gewijzigd aan de wagens, waardoor ze later ook met schijfwielen rondreden. Het is alleen moeilijk te zeggen welke wagen wanneer nieuwe wielen kreeg. De vervanging zal geleidelijk zijn geweest. Je kan een wagen dus gerust met schijfwielen uitrusten, vooral als je een voorbeeld uit de jaren 1930 uitbeeldt.
Ik kies deze keer voor de uitvoering met spaakwielen. De 8-spaaks wielen zie je niet veel, maar gelukkig had ik er nog een paar liggen (van Alan Gibson) met een wieldiameter van 12 mm. Die zijn echter gemaakt voor Britse modellen, waarbij de breedte op schaal 1:76 is. De assen zijn daardoor te lang. Het inkorten is gelukkig niet zo moeilijk: wielen van de as af, as inspannen in een boormachine en de punt schuin tegen een vijl aanhouden. Vergelijk het met het slijpen van een potloodpunt, de punt blijft maar het potlood/de as wordt steeds korter. Tussendoor steeds even passen om te kijken of de as makkelijk in de lagers valt en of hij soepel draait. Als de scheenplaten naar buiten zijn gebogen wanneer de as ertussen zit, dan moet de as nog korter worden. Als de as los komt te liggen en “rammelt” in de lagers, dan is er te veel afgehaald.
Als de assen de goede lengte hebben gaan de wielen er weer op. Bij mij zaten ze toen wat los, dus heb ik ze met een afstandsmal weer op de goede afstand geplaatst – en goed gekeken of ze op gelijke afstand van de uiteinden zaten – en met een druppeltje secondelijm gefixeerd.
Toen de wielen waren geplaatst heb ik gelijk gekeken of de buffers op de goede hoogte zaten. De wieldiameter en bufferhoogte schijnen iets met elkaar te maken te hebben.
Zo te zien hoef ik niet op zoek naar 8-spaaks wielen van 11 mm.
Nu de bak op het onderstel ligt, is goed te zien dat ik de profielen op de zijwanden iets te lang heb gelaten. Mooi moment dus om ze op maat te vijlen. En dat is gelijk een test of ze goed vastzitten. U raad het al: ik mocht er twee opnieuw solderen. Dat zijn van die momenten dat ik dolgelukkig ben met mijn WSA.
Zo met de bak op het onderstel en de wielen er onder lijkt het al heel wat. Er moet echter nog het nodige aan gebeuren, dus gaan de wielen er weer onderuit en ga ik verder met de laatste details.
Grtz, Ton
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #19 Gepost op:
04 November 2022, 22:00:20 »
De laatste details. Eerst heb ik op iedere kopdeur een haak voor de grendelstang gesoldeerd. Kleine friemeltjes die makkelijk zoek raken, maar gelukkig zitten ook hiervan op de etsplaat extra exemplaren. Daarna van messing draad van 0,45 mm de grendelstangen gebogen. Als de bak op het onderstel staat moeten de grepen van deze stangen precies onder de haak vallen. Na het buigen heb ik de grendelstangen vastgesoldeerd in de grendelstangogen. Dit heb ik gedaan met de bak op het onderstel, zodat de grendelstang in de juiste positie staat onder de haak. De stang hoeft niet in alle vier de ogen vast te zitten; ik heb alleen de twee buitenste gedaan. Daarna heb ik de stang aan twee kanten op maat geknipt.
Tenslotte waren de rangeerderstreden en de sluitseinijzers aan de beurt. Vastsolderen en in de juiste stand buigen; ook de treden die ik eerder aan de stelbalk had gemaakt heb ik nu goed gebogen.
Toen konden de soldeerspullen worden opgeruimd. Ik moest alleen nog de veer voor de koppelingen met een verlengdraad op maat maken. De veer komt aan de kant van de vaste as, zodat hij de kantelas niet hindert.
En daarmee is het bouwen klaar. Het volgende wordt de afwerking: de laatste resten soldeervet en andere troep weghalen in de ultrasoonreiniger, stralen, spuiten en decals aanbrengen.
Grtz, Ton
Gelogd
roadster36
Offline
Berichten: 5554
Team Mitropa
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #20 Gepost op:
05 November 2022, 01:00:24 »
mooi geworden
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #21 Gepost op:
05 November 2022, 19:29:30 »
Dank je wel Jan.
Maar we zijn er nog niet en de prijzen worden pas aan de finish verdeeld
Vandaag heb ik de wagen gestraald.....
... en in de primer gezet.
Grtz, Ton
Gelogd
Biessendorf
Offline
Berichten: 1548
Carpe diem
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #22 Gepost op:
05 November 2022, 19:43:50 »
Ton, dat stralen; Hoe doe jij dat?
Heb je een speciale straatcabine o.i.d.?
Gelogd
Carpe Diem
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #23 Gepost op:
05 November 2022, 20:35:53 »
Hallo Bert,
Het stralen heb ik jaren gedaan met een eenvoudig Badger setje en een doos om het straalgrit op te vangen. Dat ging goed maar het was nogal bewerkelijk; vooral het opruimen van de troep na afloop.
Tegenwoordig heb ik
deze straalcabine van HBM
, in combinatie met een low-noise compressor.
Grtz, Ton
Gelogd
Jint Nijman
Offline
Berichten: 198
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #24 Gepost op:
05 November 2022, 20:55:44 »
Mooi werk! Je zegt je bent een beginner op dit gebied?
Dan zeker een natuurtalent? Het lijkt zeer netjes!
Ik hoop dat ook ooit nog eens te doen...
Gelogd
Biessendorf
Offline
Berichten: 1548
Carpe diem
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #25 Gepost op:
05 November 2022, 20:58:58 »
De low noise compressor heb ik al van HBM
Nu de straalcabine nog dus.
Is er nog een bepaald type/soort grit wat je me kan adviseren?
Gelogd
Carpe Diem
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #26 Gepost op:
05 November 2022, 21:59:27 »
@Jint Nijman,
Nee, ik ben geen beginner meer. Misschien een beetje verwarrend dat ik dit draadje begon met mijn eerste kit, maar dat was 25 jaar geleden.
Je schrijft dat je hoopt het ook nog eens te doen. Dat kan ik alleen maar aanmoedigen.
Een kitje als deze is prima geschikt om het eens te proberen. Je hoeft helemaal niet van alles aan te passen; ook zonder plakbriefhouders een aangepaste bufferbalk wordt het een leuk wagentje. Gewoon doen en accepteren dat de eerste keer niet perfect gaat. Door het te doen leer je vanzelf bij en gaat het steeds beter. En als je ergens tegenaan loopt, knal je dat hier op het forum en krijg je vanzelf adviezen.
@Biessendorf,
Ik werk met
HBM Aluminium Oxide
Fijn K120. Bevalt prima.
Grtz, Ton
Gelogd
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #27 Gepost op:
07 November 2022, 20:35:58 »
De wagen is intussen gespoten. De bak grijs en het onderstel zwart. Plakbriefhouders op de bak ook zwart. Hiervoor heb ik verf van Phildie gebruikt en de airbrush. Voor wie (nog) geen airbrush gebruikt, staan in de bouwbeschrijvingen suggesties voor spuitbussen in een geschikte kleur. Hoewel….. kleur?
Toen de lak was gedroogd, heb ik met een penseel de sluitseinijzers, handgrepen, deurgrendels en grendelstanghaken zwart geverfd. Hiervoor heb ik enamel verf gebruikt (Revell no. 7).
Als die ook is gedroogd, wordt het tijd voor de opschriften.
Grtz, Ton
Gelogd
Rob Bennis
Stroomlijners, mijn favorieten
Offline
Berichten: 1125
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #28 Gepost op:
07 November 2022, 20:38:42 »
Ton,
Ik weet niet welke blanke lak gaat gebruiken maar die kan gaan reageren met de enamel.
Rob
Gelogd
Met vriendelijke groet,
Rob Bennis
YouTube
Mat 46
Mat 40
TonM
Offline
Berichten: 2573
Re: Open goederenwagen GL van Seinarm
«
Reactie #29 Gepost op:
07 November 2022, 20:51:13 »
Rob,
Bedankt voor de waarschuwing. Ik gebruik meestal de blanke lak van Phildie.
Met spuitbussen van Tamiya of Motip heb ik ook nooit problemen gehad. Zolang het maar een acryl lak of lak op waterbasis is. Is ook veiliger voor de decals.
Grtz, Ton
Gelogd
Print
Pagina's:
1
2
3
4
5
6
7
Vorige
-
Volgende
-
1
[
2
]
3
4
...
7
Omhoog
« vorige
volgende »
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Wat zijn we aan het bouwen?
|
Werkspoor
|
Open goederenwagen GL van Seinarm