Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

welke draden om servodecoders te testen door Ben
Vandaag om 16:34:55
De Passage, een minimalistisch tentoonstellingsbaantje (H0) door Sikko
Vandaag om 16:15:47
Zaterdag, 1 november 2025 | 7e Ruilbeurs MSV Post B door Carl
Vandaag om 16:14:38
Overweg aanrijding Meteren donderdag 30 okt door Klaas Zondervan
Vandaag om 16:03:44
De Projecten van RetroJack door RetroJack
Vandaag om 15:45:48
PPM kranen van Strukton door Eric B
Vandaag om 15:29:24
Rondom Charlois door defender
Vandaag om 15:12:25
Station Roodeschool door defender
Vandaag om 15:08:36
Roco NS 1631 wisselstroom naar gelijkstroom door Biesje
Vandaag om 15:06:09
Minibaan Visserskaai H0 door defender
Vandaag om 15:05:09
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 15:00:55
Van 2D afbeelding naar 3D model door Eric v C
Vandaag om 14:27:33
Mijn minitrix 2051 hobbelt door spoorijzer
Vandaag om 13:56:07
US diorama in H0 door Ronald Halma
Vandaag om 13:41:19
Raadplaatje door chrvdv37402
Vandaag om 13:20:07
Update: baan in de tropen door Hans Grasmaijer
Vandaag om 13:18:56
W.V. Kalender 2026 door Jelmer
Vandaag om 13:08:27
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Jelmer
Vandaag om 13:06:19
Noordelijke Spoor en Modelbouwdagen in VEENDAM door Met een sik
Vandaag om 12:40:45
modulebaan in spoor 1 door rbroerse
Vandaag om 12:30:31
BrauWelt, fantasiebaan in H0 door Brouwersbaan
Vandaag om 11:11:48
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Huup
Vandaag om 11:01:08
Stichting 3rail 20 jaar jubileumwagen! door Sascha [St. 3rail]
Vandaag om 10:23:37
Nederlands-materieel in Spoor-1 door Kees-Jan
Vandaag om 10:19:58
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:41:24
Spoor 1 pendelbaan, maar dan rond (1:32) door rbroerse
Vandaag om 09:02:22
Bauarbeiten im gange door puntenglijder
Vandaag om 08:58:28
Wat spoor 1 brouwsels door Sikko
Vandaag om 08:58:05
Pfarrerwinkel bahn door puntenglijder
Vandaag om 08:55:21
Stationsplein Baden Baden door Dion
Vandaag om 08:39:56
  

Auteur Topic: Ballasten  (gelezen 114411 keer)

Hans Grasmaijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3314
Re: Ballasten
« Reactie #285 Gepost op: 30 July 2014, 12:48:25 »
Dag heren Ballasteurs,

Ik ben deze week serieus begonnen aan het ballasten van de sporen. Eerst wat rangeersporen, om ervaring op te doen.
Met de veel beschreven houtlijm-water-afwasmiddel-druppel methode. (Prorail snapt dat meteen). Ik ben wel tegen wat problemen aangelopen die ik graag met jullie deel. Eerst de houtlijm. Dat heet hier Lem Putih (lijm wit). Eerst verdund met lauw water maar het bleef klonteren. Toch maar aangebracht met een injectiespuit en de klodders lagen boven op de bielzen. Maar nadat het opgedroogd was waren de klonten verdwenen en zat de ballast muurvast.
Maar voor de tweede test wilde ik een lijmmassa zonder klonten. Weer gemengd met lauw water, verhouding 1 lem, 4 water, en een druppel afwasmiddel in een schaal en de mixer erop. (vrouw niet thuis, in de kampung dus vrij spel in de keuken). Het spulletje werd mooi egaal, maar wel veel schuim. Toch maar gebruikt en na het opdrogen lag er een vel over het spoor. Dat vel kon ik met de mini boor en een metalen borsteltje er wel weer afkrijgen en zo kreeg ik toch weer een goed resultaat.
Maar dat schuimen zat me toch niet lekker en die extra bewerking, vel verwijderen, zat ik niet op te wachten.
Derde poging, lijm verdunnen, 1:4-5, nu in de foodprocessor (vrouwtje nog steeds in de kampung) en geen afwasmiddel.
Weer mooi egale substantie, maar weer schuim, zij het wat minder. Afijn, een druppel afwasmiddel toegevoegd en de lijm een paar uur laten rusten. En dat bleek de juiste aanpak. Het schuim was weer opgelost en nu kon ik de lijm goed doseren, geen vel. Tot zover de rangeersporen.
Ok heb ik een wissel in de ballast gelegd en dat ging niet goed. Ondanks voorzichtig indruppelen loop het water (zonder oppervlakte spanning) werkelijk overal heen dus ook het wissel in en na een uurtje zat het wissel vast. Er zat niets anders op om het wissel eruit te halen en van binnen schoon te maken.
Er was inderdaad water met lijm in het wissel gevloeid. Maar na het schoonmaken was het wissel weer ok, ik heb het meteen weer teruggeplaatst.
Maar hoe nu verder? Ik wil niet nog eens het risico lopen dat een wissel volloopt met water en lijm. Ik het verschillende opties zitten te bedenken en ik vraag jullie hulp in deze. wat is het beste om zonder risico ballast bij wissels aan te brengen.
optie 1: 100% veilig: ballast aanbrengen zonder verlijming.
optie 2: 100% veilig: wat gips rondom het wissel aanbrengen en in het zachte gips ballast instrooien. De houtlijm-water-afwasmiddel-druppel methode op veilige afstand toepassen.
optie 3: 100% veilig: contactlijm uit tube aanbrengen rondom wissel en ballast op de lijm instrooien. 
Andere opties die absoluut veilig zijn kan ik niet zo 1-2-3 bedenken, graag jullie hulp.

Met vriendelijke groet,
Hans
Tschuss Genossen

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8821
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Ballasten
« Reactie #286 Gepost op: 30 July 2014, 12:55:32 »
Een andere oplossing: Tape aan de onderzijde van het wissel en dan ballast erop plakken. Dat werkt ook. Een klein beetje olie in de bewegende delen van het wissel wil ook helpen.

Groet Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 18308
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Ballasten
« Reactie #287 Gepost op: 30 July 2014, 13:06:19 »
Wissel in de middenstand fixeren en zo weinig mogelijk lijm gebruiken. Je kunt een apart mengsel maken dat bijna geen afwasmiddel bevat. Zo moet het mengsel meer moeite doen om door de ballast te zakken.
Wissels blijven lastig, ik föhn ze meestal direct na om de lijm snel te laten drogen. Om de paar uur de tongen even bewegen om te kijken of ze niet vast zijn gaan zitten.
Greetz, Ronald

Mijn US Convention Aalten

Mijn modules!:

Micromodule

Thai-Bundesbahn

  • Online Online
  • Berichten: 5731
  • Niet spuwen of spouwen, maar doorbouwen
Re: Ballasten
« Reactie #288 Gepost op: 31 July 2014, 03:00:41 »
Dag Hans,

Als je mijn draadje had gelezen had je deze ongijn met vastzittende wissels misschien niet gehad.
Zie reactie 159. Ik weet niet of jouw lijm net als mijn lijm een latex achtigige lijm is.
In dat geval lost de lijm in warm (zelfs in koud water) na verloop van tijd op.
Ik kwam er achter toen ik een vergeten met lijm doordrenkte kwast keihard terugvond onder mijn treintafel. Nadat ik hem een potje water had gezet was hij de volgende dag gewoon weer zacht en kon ik de lijm er uit spoelen. Wellicht gaat het ook met jouw wissels.
Nadat ik 2 wissels had gesloopt heb ik een derde kunnen redden door hem in warm water te laten liggen. Daarna heb ik een stukje verenstaal in de mijn boormachine gezet en deze op de wisseltong in een razend tempo laten draaien zodat de wisseltong heen en weer bewogen wordt . Na wat geduld was de boel weer gangbaar.

Groet , Ed
« Laatst bewerkt op: 31 July 2014, 03:10:06 door Thai-Bundesbahn »

Hans Grasmaijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3314
Re: Ballasten
« Reactie #289 Gepost op: 31 July 2014, 05:38:37 »
Dag heren ballasteurs,

@ ronald en ronald: hartelijk dank voor jullie adviezen en tips, ik ben weer wat wijzer geworden.
@ ed: ik had jouw ervaring al wel gelezen en was dus gewaarschuwd. Helaas overkwam mij ook het vollopen van een wissel. Maar ik heb meteen het wissel uit de baan genomen, geopend en met water schoongespoeld, en weer terug gemonteerd.

Inmiddels heb wat geëxperimenteerd met contactlijm en het resultaat is goed. De lijm hecht niet echt aan de sleepers, de rails kunnen ook met deze lijm weer goed schoongemaakt worden. Dit wordt voor mij de methode voor ballasten rondom een wissel.

Foto's:
contactlijm met ballast topping:


rail verwijderd, lijm met ballasttopping hecht niet aan plastic van sleepers:


de toegepaste lijmsoort:


tenslotte, een 110 op verse ballast:


met vriendelijke groet,
Hans




Tschuss Genossen

Johnnytrein

  • Offline Offline
  • Berichten: 1360
Re: Ballasten
« Reactie #290 Gepost op: 31 July 2014, 07:15:59 »
Als je de wissel hebt schoon gespoeld met water gaat de boel dan niet roesten?
Groetjes
Johnny

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8821
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Ballasten
« Reactie #291 Gepost op: 31 July 2014, 07:30:32 »
@Johnny: Nee, Goed droogmaken en het gaat goed. Ik heb mijn rails ook hergebruikt. Ze zaten ook vast met houtlijm en dat is dan vochtige doek goed los te halen. De doek moet er dan iets van 10 minuten tot 30 minuten op liggen.

@Hans: Even over de lijm. Dat lijkt mij gewoon alleslijm en geen houtlijmachtige. Mogelijk zit daar je probleem met het oplossen van de lijm. Hebben ze daar waar je zit geen (goedkope) houtlijm bij een of andere bouwmaterialenwinkel?  Je kan eventueel ook gaan zoeken naar een voorstrijkmiddel voor gipswanden. Dat verdunnen en dan kan je ook goed ballast mee vast zetten. Dat wordt wel knoepert hard. En even een test doen of het weer los te krijgen is met een vochtige doek :)

Groet ronald.
« Laatst bewerkt op: 31 July 2014, 07:35:57 door Ronald Koerts »
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Thai-Bundesbahn

  • Online Online
  • Berichten: 5731
  • Niet spuwen of spouwen, maar doorbouwen
Re: Ballasten
« Reactie #292 Gepost op: 31 July 2014, 07:46:54 »
Het resultaat ziet er goed uit! Heb je de ballast uit Nederland laten komen? Ik heb hier in Thailand iemand gevonden die het zelf maakt. Nauwelijks te onderscheiden van het merk wat ik eerder gekocht had.

Groet, Ed

Hans Grasmaijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3314
Re: Ballasten
« Reactie #293 Gepost op: 31 July 2014, 09:11:23 »
@ Ronald: de lijm die ik gebruik buiten de wisselzones is wittelijm, na wat zoeken heb ik een goede methode voor het verdunnen gevonden.
De lijm op de foto is inderdaad een soort all-lijm, helder en gedraagt zich als stroop. Ik gebruik deze lijm rondom de wissels, deze lijm loopt niet het wissel in.
@Ed: mijn ballast wordt geleverd door REMIX Gmbh ;D. Geintje, mijn ballast heb ik bij de dierenspeciaalzaak gekocht. 30kg kattenbakvulling voor 8 euro. :). Daarmee kan ik de complete baan mee ballasten.

met vriendelijke groet,
Hans
Tschuss Genossen

Hans Grasmaijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3314
Re: Ballasten
« Reactie #294 Gepost op: 31 July 2014, 09:45:38 »
@Ed, nog 2 foto's van de ballast:

1: het echte werk, van REMEX GmbH:


2: ballast in 1:87 van toko kucing:


Ik ga nog wat verder experimenteren met wat gekleurd poeder voor wat kleuren in de ballast.

Met vriendelijke groet,
Hans
Tschuss Genossen

Johnnytrein

  • Offline Offline
  • Berichten: 1360
Re: Ballasten
« Reactie #295 Gepost op: 31 July 2014, 10:25:47 »
Lees ik dat nu goed katten bak vulling, dat is toch vocht opnemend. ???
Groetjes
Johnny

Thai-Bundesbahn

  • Online Online
  • Berichten: 5731
  • Niet spuwen of spouwen, maar doorbouwen
Re: Ballasten
« Reactie #296 Gepost op: 31 July 2014, 10:29:06 »
Net echt Hans  (y)
Ben benieuwd naar jouw antwoord op de vraag van Johnnytrein ivm met vochtopnemend.

groet, Ed

jowi

  • Offline Offline
  • Berichten: 2375
Re: Ballasten
« Reactie #297 Gepost op: 31 July 2014, 10:30:52 »
Dat niet alleen, maar hoe zit het met de kat? Voor je het weet beschikt je baan over extra stukken bruine scenery... ;D

Hans Grasmaijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 3314
Re: Ballasten
« Reactie #298 Gepost op: 31 July 2014, 10:47:49 »
@ johnnytrein en ed:
Dit is Indonesische kattenbak vulling. Neemt geen vocht op.  ;D. Maar goed, stel dat er wel vocht wordt opgenomen, dat gebeurt dat tijdens het bevochtigen en aanbrengen verdunde lijm. Dan kan de ballast nog bewegen en de herschikking kan geen problemen opleveren voor het spoor.
Is het eenmaal verlijmt en zit het vast, dan is de ballast verzadigd van lijm en kan er niet opnieuw vocht worden opgenomen.
Maar nogmaals, deze kattenbakvulling neemt geen vocht op, dus tidak apa apa, oftewel geen probleem.

@jowi: katten blijven op veilige afstand: die eva ist hier, onze duitse herder:


Met vriendelijke groet,
Hans
Tschuss Genossen

Thai-Bundesbahn

  • Online Online
  • Berichten: 5731
  • Niet spuwen of spouwen, maar doorbouwen
Re: Ballasten
« Reactie #299 Gepost op: 01 August 2014, 09:47:45 »
Hi Hans,

Valt geen speld tussen te krijgen. Gaat helemaal goed komen.

Trouwens ….flinke tuin heb je daar.  8)

Groet, Ed