Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Huup
Vandaag om 21:26:23
Stub switches door Hans1963
Vandaag om 21:25:21
Treinverkeer in het oostblok, grensoverschrijdend? door Herb73
Vandaag om 21:20:49
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door Jelmer
Vandaag om 21:04:23
fotowedstrijd 2025 door Keska
Vandaag om 20:46:34
De modeltreinen van Spoorijzer door Charles_
Vandaag om 20:45:50
Welke versies van de Roco 2200 zijn er? door JohnH0
Vandaag om 20:44:28
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
Vandaag om 20:42:03
Arlbergbahn.. ? door Krazy Dre
Vandaag om 20:23:36
Beekdaelen in H0 door ruudns
Vandaag om 20:19:33
Nieuw huis, nieuwe baan door Benelux795
Vandaag om 20:05:22
Site Uhlenbrock door Peter J K
Vandaag om 19:01:43
Terschellinger Spoor door Ronald Halma
Vandaag om 18:58:21
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 18:56:08
Ermehuizen, dienstregelingsjaar 1973/1974 door Jeroen Water
Vandaag om 18:54:44
Bouw van tijdperk 1 HSM en SS rijtuigen door MathynK
Vandaag om 18:10:13
Au bord de la Cèze door Wim1969
Vandaag om 18:08:09
Gekke/vreemde/rare filmpjes en video's met treinen erin. door Hatsune Miku
Vandaag om 18:02:38
MLF Fielschmann motor kit door henk
Vandaag om 16:57:08
Aachenau West door Eric v C
Vandaag om 16:37:58
Piko blauwe 1000 door spoorzeven
Vandaag om 16:23:26
Revier Rheinbrenner (H0) door cor_b
Vandaag om 16:09:07
Loksound5 decoder door 008200
Vandaag om 15:34:24
ICR-rijtuigen, voor welk merk ga je? LSmodels, PBmodels, Exact Train of Piko? door Sicco Dierdorp
Vandaag om 15:30:04
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Jelmer
Vandaag om 15:21:11
W.V. Kalender 2026 door Jelmer
Vandaag om 15:14:45
Raadplaatje door Gerrit H
Vandaag om 14:30:50
Diorama Memburg Klütjenfelderkai door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 12:47:22
Brexbachtalbahn - Duitslands mooiste zijlijn. door Brexbachtalbahn
Vandaag om 11:13:05
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door Ben
Vandaag om 10:52:17
  

Auteur Topic: Verlichting in wagons zonder verlichting  (gelezen 2986 keer)

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Verlichting in wagons zonder verlichting
« Gepost op: 05 March 2019, 11:45:35 »
Ik ben een complete nieuweling als het op modeltreinen aankomt en ik heb natuurlijk plannen te over. Een baan ga ik op m’n gemak uitpuzzelen, maar intussen zou ik wel graag alle wagons van verlichting voorzien.

Ik heb me even verdiept in wagonverlichting met ledstrips. Het stroomschema is duidelijk overal online te vinden, met de brug en cendensator en weerstand, dat komt wel goed.
Maar nou wil ik natuurlijk verlichting in wagons waarin nog geen verlichting zit. Waarom makkelijk doen als het moeilijk kan. En er is dan weer weinig te vinden over hoe ik de stroom van de rails in de wagon krijg.
Wat ik heb kunnen vinden gebruikt slepers die op de assen leunen en dan met een kabeltje in de cabine gaan.

Ik snap nog wel dat ik de plastic assen dus moet vervangen. Maar moet ik, behalve op formaat, nog ergens op letten bij de assen?

En het deel dat ik niet snap: hoe krijg ik een + en - signaal als beide assen contact maken met beide rails? Waarschijnlijk iets heel logisch, maar als nieuweling met modeltreinen snap ik even niet hoe dat werkt.

Is er een nadeel aan om elke wagon van zijn eigen stroomvoorziening/sleper te voorzien? Je ziet ze wel eens gekoppeld met kabels van wagon naar wagon, maar ik vraag me af waarom je het niet per wagon zou doen.

Alle adviezen zijn zeer welkom.
Was getekend,

Dennis, MrBully

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22716
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #1 Gepost op: 05 March 2019, 11:54:48 »
Tweerail? En je moet kunststof wielstellen vervangen?
Metalen wielstellen voor tweerail zijn meestal eenzijdig geïsoleerd. Dus één wiel is elektrisch verbonden met de as en het tweede wiel niet. Stroomafname met stroomafnemers op de assen gaat meestal per draaistel. Dus in het ene draaistel zitten beide niet geïsoleerde wielen aan de ene kant, bij het andere draaistel aan de andere kant. Op die manier neemt je bij ieder draaistel van één railstaaf stroom af.

Stroomafname betekent enige rolweerstand. Hoewel je daar veel aan kan doen, betekent een trein vol stroomafnemers meer rolweerstand.
Verder is stroomafname over de assen minder betrouwbaar, omdat maat de helft van de wielen meedoen. Dat kan ook een reden zijn de rijtuigen elektrisch te koppelen.
Bij stroomafname op de wielen is het mogelijk om alle wielen mee te laten doen.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Rondje_HO

  • Offline Offline
  • Berichten: 8135
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #2 Gepost op: 05 March 2019, 12:00:01 »
Hoi MrBully  ;)  Welkom op het forum. Ik heb niet direct een antwoord voor je maar als je met 3-rail rijdt (in de wandelgangen wisselstroom of ~ genoemd, daar ga ik even vanuit dat jij dat hebt) dan vinden sommige mensen het prettiger om de stroomvoorziening van hun rijtuigen te koppelen middels een stekkertje van wagon naar wagon. Anders moet je elk rijtuig voorzien van een aparte sleper en dat maakt volgens mij nogal wat herrie tijdens het rijden. Zo krijg je trouwens ook de + en - naar binnen. De één via de wielen (ook al zijn ze verbonden met een metalen as) en de ander via de sleper in het midden. Die sleper mag dan uiteraard niet in verbinding staan met de metalen as die de wielen verbindt want dan krijg je kortsluiting. Als je 2-rail rijdt (wat in de wandelgangen gelijkstroom of = wordt genoemd) dan gelden er weer andere regeltjes :)

Met vr. groet, Martijn.

P.S. Misschien kun je wel ondertekenen met je voornaam. Dat vinden veel mensen wat prettiger en dan leg je ook sneller contacten :)

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #3 Gepost op: 05 March 2019, 12:01:02 »
Het is inderdaad tweerail gelijkstroom, was ik vergeten te melden.
Die geisoleerde wielen dat was deze nieuweling dus nog niet bekend. Maar dan snap ik inderdaad wel hoe je de + en - krijgt nu. Bedankt voor de tip Henk, op zoek naar de goede maat geisoleerde assen dus.

Die stroomafname op de wielen ben ik nog niet tegengekomen. Misschien ook weer meteen een stuk moeilijker.

Rolweerstand had ik niet aan gedacht. Met de gekoppelde wagons vindt ik  het zo’n nadeel dat je dan aan die configuratie vastzit en niet meer of minder wagons kan kiezen.
Was getekend,

Dennis, MrBully

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #4 Gepost op: 05 March 2019, 12:03:44 »
Martijn, ik ben nog zo nieuw dat ik de handtekening nog niet eens had ingevuld, dat zal ik zometeen gaan regelen.

Maar ik gebruik dus geen wisselstroom maar gelijkstroom. Het idee van koppelen met een stekkertje zou evengoed moeten kunnen, als ik maar handige en kleine stekkertjes kan vinden.

Dennis
Was getekend,

Dennis, MrBully

V200-G2000

  • Offline Offline
  • Berichten: 2906
    • Richie's homepage
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #5 Gepost op: 05 March 2019, 12:10:39 »
Hallo Dennis,

Er zijn ook stroomvoerende koppelingen die te ontkoppelen zijn.
Voor stroomafname op alle wielen kun je ook de esu 50507 gebruiken. Deze zijn makkelijk aan de onderkant te plaatsen.

Richard

Rondje_HO

  • Offline Offline
  • Berichten: 8135
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #6 Gepost op: 05 March 2019, 12:18:19 »
Als je in een beetje goed gesorteerde winkel aangeeft welke wagons het betreft dan kunnen zij er volgens mij wel de juiste assen bij vinden hoor. En je hebt overigens ook stroom doorvoerende koppelingen. Die kun je ook gebruiken en dan heel makkelijk de wagons loskoppelen. Zie o.a. hier: 

https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=73218.0    (bericht #8 )

https://www.modeltreinexpress.nl/webshop/article.xhtml?articleid=387112

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #7 Gepost op: 05 March 2019, 12:34:26 »
Zoals ik die koppelingen zie zijn die voor een ander soort wagon. Ik heb simpele Lima NS wagons met redelijk wat tussenruimte. Daar zijn misschien wel oplossingen voor, maar ik denk dat ik het mezelf dan wat te moeilijk ga maken.

Ik heb 5 wagons, dus dan maar misschien gewoon 2 setjes maken, 1 van 2 gekoppeld, en 1 van 3 gekoppeld. Of als het me goed afgaat, dat ik dan 1 set van 3 gekoppelde maak, en de andere twee beiden met eigen stroomafnemers. Dan kan ik mooi experimenteren met de weerstand bij die 2 losse (ga ik het mezelf toch weer moeilijk maken).

Wel super dat ik al zo snel alle vragen beantwoordt heb hier. Ik zal nog wel met genoeg vragen komen aangezien ik pas met 44 met m’n eerste treinbaan begin  ;)
Was getekend,

Dennis, MrBully

Rondje_HO

  • Offline Offline
  • Berichten: 8135
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #8 Gepost op: 05 March 2019, 12:40:32 »
Gewoon op je gemak lekker klooien, doe ik ook altijd :) Dit is trouwens ook een handig topic over verlichting inbouwen: https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=77183.0

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #9 Gepost op: 05 March 2019, 13:24:31 »
Das zeker een mooi topic. Lekker duidelijk uitgelegd en goede foto's. Das een mooie leidraad voor als ik ga knutselen.

Ik heb heel basic Lima personenwagons bij een tweedehands startsetje gekregen en die zijn goed om mee te beginnen. Als er dan wat mis gaat, dan is dat geen ramp. En als die 2 werken, dan kan ik makkelijk doorgaan met de Lima NS wagons die ik heb.

Met de baan begin ik ook nog wel, maar eerst de verlichting..
Was getekend,

Dennis, MrBully

MrBully

  • Offline Offline
  • Berichten: 17
  • Beginner, helemaal nieuw in de modeltreinwereld.
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #10 Gepost op: 05 March 2019, 14:59:39 »
Zijn alle assen/wielen dan eigenlijk geisoleerd? Ik kom er een hoop tegen waar het niet specifiek vermeldt staat, terwijl er wel HO DC vermeldt staat.
Was getekend,

Dennis, MrBully

Rondje_HO

  • Offline Offline
  • Berichten: 8135
Re: Verlichting in wagons zonder verlichting
« Reactie #11 Gepost op: 05 March 2019, 15:39:16 »
Je kunt er vanuit gaan dat als er DC bij staat dat ze dan geïsoleerd zijn. Als er AC bij staat dan zijn ze waarschijnlijk niet geïsoleerd.

En als ze geïsoleerd zijn dan is dat in de meeste gevallen op één kant/wiel.