Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Rheinburg, TP V/VI door Wim Vink
Vandaag om 23:21:37
Bauarbeiten im gange door Wim Vink
Vandaag om 23:20:05
Wèhnich - Eén onbeduidend baantje op 1200 bij 1200mm door Wim Vink
Vandaag om 23:17:57
Heroplage Artitec Plan W? door Jeroen Water
Vandaag om 23:14:02
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 23:10:40
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Wim Vink
Vandaag om 23:01:52
Lima door Dave.......
Vandaag om 22:58:55
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 22:58:28
Mijn geweatherde modellen door Dave.......
Vandaag om 22:42:29
Aachenau West door wob
Vandaag om 22:34:05
Wie heeft er ervaring met een baan in een inpandige garage in een app. gebouw? door MOVisser
Vandaag om 22:29:47
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Bert55
Vandaag om 21:46:43
Chinese prut kabel door Menno
Vandaag om 21:33:22
Show je werkplek door cor_b
Vandaag om 21:25:19
Microstepper motoren voor armseinpalen door AP3737
Vandaag om 21:00:32
schok bij vertrek door phdirk
Vandaag om 20:52:17
Raadplaatje door Rick
Vandaag om 19:15:36
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Huup
Vandaag om 19:11:24
Gezocht: foto's NS Ks/Us (nu Klmos) door grossraumwagen
Vandaag om 18:59:13
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Martijn193
Vandaag om 17:35:46
Seuthe gaat stoppen door ex-DR V100
Vandaag om 15:46:46
Arduino loconet-interfaces door NTeering
Vandaag om 14:09:37
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door BartvD
Vandaag om 14:07:51
Spuitmondjes door Bahn-AG
Vandaag om 13:51:34
Yamorc booster door Montanbahn
Vandaag om 13:23:59
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door KNed
Vandaag om 13:06:17
C en K rails samen door Blausee-Mitholz
Vandaag om 12:54:53
Toon hier je (model)TRAM foto's. door Keska
Vandaag om 12:49:58
LS Models CIWL LX slaapwagens door Rob Ellerman
Vandaag om 09:52:25
Een NS 5500 knutselen door vpeters1984
Vandaag om 07:05:49
  

Auteur Topic: Ledverlichting boven baan  (gelezen 7217 keer)

Marc tramt

  • Offline Offline
  • Berichten: 10762
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #15 Gepost op: 05 November 2016, 10:08:21 »
humm, doorgaans vind ik dat er heel weinig licht van zulke ledstrips afkomt. Zodra zo'n baan op een tentoonstelling staat, overheerst vaak het (koud) witte licht van de hal.
Dat is een kwestie van voldoende strips in je bak hangen en de bovenzijde afdichten. Zo ben je baas over eigen baanverlichting.
Nadeel van spotjes vind ik de schaduwen, omdat je om de 60cm een lichtpunt maakt, in plaats van het egalere TL of LED-strip licht.
Als je foto's hebt; graag.  (y)
No dress rehearsel, this is our life.

michel-zeeland

  • Offline Offline
  • Berichten: 29
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #16 Gepost op: 05 November 2016, 11:03:27 »
De schaduwwerking is al meerdere keren op dit forum ter discussie gesteld. Meest ideale zou 1 groot lichtpunt moeten zijn, zoals we ook in het dagelijkse leven aantreffen in de vorm van die grote gele bol aan de hemel. Echter moeilijk te realiseren als je een grotere baan hebt met frieslijsten en achtergronden.

Overigens valt dat met de schaduwen met LED bouwlampen wel mee: dat ligt ook een beetje aan de lenswerking van je armatuur en/of gebruikte LED. Heb ook wel eens iets geprobeerd met de verlichting via de bovenkant (lees: dak) van de baan te laten weerkaatsen, dan krijg je een iets meer diffuus (strooi)licht.

Maar goed, even weer on topic, en terug naar de originele vraag: er zijn dus meerdere mogelijkheden om je baan te verlichting middels een (software)besturing. Echter koploper kan volgens mij maar met 1 digitaal systeem (centrale) tegelijkertijd werken. Je zou inderdaad iets kunnen proberen met DCC wisselcommando's en een aparte decoder die de verlichting schakelt of regelt.

Een mooi voorbeeld zou bijvoorbeeld de opendmx controller kunnen zijn van Wolfgang Kufer (http://opendcc.de/elektronik/opendecoder/opendecoder_sw_dmx.html), dan kan je de zaak zo inregelen, dat je met 1 DCC wisselcommando een dag-nacht cyclus kan nabootsen.

spoorse groeten,
Michel
Loconet, Rocrail, CAN, DMX, 2-rail H0, Stoom

Ajean

  • Offline Offline
  • Berichten: 89
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #17 Gepost op: 05 November 2016, 12:18:43 »
@ Wiebe,

Ter informatie. Maar misschien ook wel erg hoge school. Valt in de praktijk echter erg mee. http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,67860.msg3221631163.html#msg3221631163

Gr.

Ajean
< = >

Timo

  • Team encyclopedie
  • Offline Offline
  • Berichten: 4656
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #18 Gepost op: 06 November 2016, 13:43:57 »
humm, doorgaans vind ik dat er heel weinig licht van zulke ledstrips afkomt.
Tja, led is nu eenmaal minder effectief dan TL-verlichting. En daar komt nog bij dat het vermelde vermogen natuurlijk ook verspreid ligt over de kleuren. Dus wil je bijvoorbeeld met voldoende licht een zonderondergang hebben zal je genoeg vermogen in je rood nodig hebben. Ook al gebruik je dat in de overdag scene niet. Maar aan de strips ligt het niet. En het is ook makkelijk op te lossen, meer strips. Ze zijn er goedkoop genoeg voor. Goedkoper dan led spotjes iig.

Ledstrips hebben nog een nadeel: hoe langer de ledstrip, hoe minder fel de laatste leds branden.
Dat klopt maar op 5m heb ik dat nooit gezien. En ook simpel op te lossen, rijg ze niet oneindig door maar sluit ze iedere x meter aan op een kabel (met voldoende dikte). Bijvoorbeeld iedere 5 meter. En wil je echt zeker zijn, sluit je ze niet alleen aan het begin aan de kabel aan maar ook aan het einde.

Tevens zijn ze spanningsgestuurd en leds horen stroomgestuurd te worden.
Sorry, maar dat is alleen onzin ;) Ja, een ledje moet je met stroom sturen maar op een ledstrip gebeurd dat ook. Dan wel met simpele weerstanden maar daar is niets mis mee.

Verder een leuke oplossing (y) Maar of het goedkoper is dan een Digikeijs controller met voldoende ledstrip, denk het niet. Ook is het natuurlijk geenszins een kant en klare oplossing. (Niets mis mee maar dat moet je wel willen en dacht dat de topic starter meer in die richting zocht.)

Meest ideale zou 1 groot lichtpunt moeten zijn, zoals we ook in het dagelijkse leven aantreffen in de vorm van die grote gele bol aan de hemel.
Ook dat is niet waar. Ja, voor echte schaduwen zou je inderdaad één felle lichtbron op "oneindige" afstand willen hebben. Maar dat is niet al het licht aangezien ons zonlicht aardig verspreid wordt door de hemel (vooral de blauwe tinten) en de wolken. Dus één "zon" boven de baan zal er absoluut niet realistisch uit zien  ;D Dus over het algemeen vind ik een zo diffuse mogelijk licht er het beste uit zien maar dat verschilt ook wel per baan en wat je wilt bereiken natuurlijk.

En om terug te komen, zelfbouw is natuurlijk alles mogelijk. Van simpel faden tot mooi faden (en ik vraag me nog af wat de Digikeijs doet, ben bang simpel faden ::) ), van DCC tot DMX, van simpele 4 scenes tot 100 dynamische scenes (overtrekkende wolken, onweer etc bedenk het maar). Maar grootste punt is, je moet het willen :angel: En als je er aan begint, ergens genoegen mee nemen. En dat is zodra je bezig bent vaak erg lastig ;D Het kan immers altijd beter/mooier :angel:


Timo
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8812
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #19 Gepost op: 06 November 2016, 19:08:52 »
Hoi,

Neem ook eens een kijkje in dit draadje: Tips voor baanverlichting: TL, LED of halogeen. Daar staat heel veel al in.

humm, doorgaans vind ik dat er heel weinig licht van zulke ledstrips afkomt. Zodra zo'n baan op een tentoonstelling staat, overheerst vaak het (koud) witte licht van de hal. Ik zat daar voor onze modulaire clubbaan ook enige tijd over na te denken.

Daarvoor heb je ook een plafond in je bak zodat je geen licht van de hal van boven in je bak krijgt. Ik heb in mijn bakken de strips op maximaal 30 - 40% vermogen staan. Dat geeft meer dan genoeg licht. Ook bij Ronald H zijn nieuwe baan staat het vermogen maar op maximaal 50%. En ik ken nog wat banen waar het echt niet boven de 50% van het vermogen van de leds komt. Een "afgesloten" bak vergt minder verlichting dan een open module zonder "plafond".

Ledstrips hebben nog een nadeel: hoe langer de ledstrip, hoe minder fel de laatste leds branden.

Een kwestie van goed aansluiten en goede dikte draden gebruiken. En eventueel een "versterker" er tussen plaatsen.

Maar goed, even weer on topic, en terug naar de originele vraag: er zijn dus meerdere mogelijkheden om je baan te verlichting middels een (software)besturing. Echter koploper kan volgens mij maar met 1 digitaal systeem (centrale) tegelijkertijd werken. Je zou inderdaad iets kunnen proberen met DCC wisselcommando's en een aparte decoder die de verlichting schakelt of regelt.

Een mooi voorbeeld zou bijvoorbeeld de opendmx controller kunnen zijn van Wolfgang Kufer (http://opendcc.de/elektronik/opendecoder/opendecoder_sw_dmx.html), dan kan je de zaak zo inregelen, dat je met 1 DCC wisselcommando een dag-nacht cyclus kan nabootsen.

Zie het eerder genoemde draadje en eventueel deze post: Poggendam: Led-verlichting.  Het is allemaal al een keer genoemd. Het is een keuze tussen "gemak" of "standaard componenten, wat uitzoeken" en "alles zelf uitzoeken en in elkaar solderen". De oplossingen zullen qua kosten niet gek veel uitmaken.

Groeten Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26652
    • Pagina van klaas
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #20 Gepost op: 06 November 2016, 19:11:28 »
Ook bij Ronald H zijn nieuwe baan staat het vermogen maar op maximaal 50%.
Over die verlichting kon ik echt niet enthousiast worden.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8812
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #21 Gepost op: 06 November 2016, 19:13:35 »
Nee, dat weet ik :) Achteraf gezien hadden ze mogelijk iets bij gedraaid moeten worden of wat dieper in de bak. En mogelijk nog een betere fijnafstelling van het kleurenpalet. Met software kan je dat beter dan met de chinese afstandbedieningen. Maar een difuserplaat kan dan nog wel eens helpen. Weet ik ook uit eigen ervaring  :)

Groeten Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26652
    • Pagina van klaas
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #22 Gepost op: 06 November 2016, 19:19:10 »
Nee, dat weet ik :) Achteraf gezien hadden ze mogelijk iets bij gedraaid moeten worden of wat dieper in de bak.
Juist niet dieper in de bak. Dan verlicht je de achtergrond en zaken op de voorgrond blijven letterlijk onderbelicht. Dat was mijn belangrijkste bezwaar, je zit tegen een donkere brug en donkere treinen aan te kijken.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8812
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #23 Gepost op: 06 November 2016, 19:28:27 »
Hum... goed te weten Klaas!  (y)  Daarvoor heb ik mijn frieslijst een paar cm buiten de bak gesitueerd  ::)

Groeten Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

michel-zeeland

  • Offline Offline
  • Berichten: 29
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #24 Gepost op: 06 November 2016, 21:31:18 »
of LED verlichting nu eenmaal minder efficient is dan TL verlichting is valt nog te bezien, daar zijn inmiddels genoeg wiskundige modellen over en dat valt volgens mij niet in de trekking van dit topic.

Sorry, maar dat is alleen onzin ;) Ja, een ledje moet je met stroom sturen maar op een ledstrip gebeurd dat ook. Dan wel met simpele weerstanden maar daar is niets mis mee.
Timo

Jammer, dat nog altijd veel mensen niet snappen dat de kleinste delta V een enorme delta I kunnen bewerkstelligen als we hebben over leds.
Loconet, Rocrail, CAN, DMX, 2-rail H0, Stoom

Timo

  • Team encyclopedie
  • Offline Offline
  • Berichten: 4656
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #25 Gepost op: 06 November 2016, 21:51:37 »
Hoi Michiel, dat snap ik prima mits je de ledjes echt met spanning probeert te sturen. Maar dat is niet het geval! Er zit een weerstand mee in serie ;) En nu vind ik de delta i niet zo groot meer bij een delta v.

Wat rekenwerk. Ik ga even uit van wit. Deze hebben een 150ohm weerstand per 3 ledjes. Zeg een spanningsval van 3,2V per ledje (weet niet 100% zeker maar komt voor het rekenwerk ook niet zo nauw). Op 12,0V ("nominale" spanning van die strips) blijft er dus 12,0V - 3 x 3,2V = 2,4V over voor de weerstand. Komt dus neer op 2,4V / 150Ohm = 16mA. Pakken we een delta v van een half volt: 12,5V. Staat er over de weerstand 12,5 - 3 x 3,2V = 2,9V. 2,9V / 150Ohm = 19mA. Ja dit is een toename van 21% maar is echt niet meer zo spannend. Geen een ledje zonder weerstand maar eens een half volt meer. Toename zal heel wat extremer zijn (als het ledje het overleefd). Dus ja, ledjes stuur je met een stroombron maar een weerstand is ook een prima stroombron. Hou je het netjes rond de 12V (en dan vind ik 12,5V al een redelijke afwijking) is er niets aan de hand. In die orde grote spanning in orde houden is zo lastig niet meer.


Timo

PS. als je het jammer vindt is het leerzamer om uit te leggen waarom het zo is dan alleen te zuchten en te zeggen dat het jammer is.  ;)
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26652
    • Pagina van klaas
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #26 Gepost op: 06 November 2016, 22:00:50 »
Timo, die berekeningen zijn een beetje overbodig. Michel is slim genoeg om die zelf te maken. ;)
Ik denk dat hij doelt op die goedkope ledstrips waar een hele rij leds parallel zit achter 1 weerstand.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Timo

  • Team encyclopedie
  • Offline Offline
  • Berichten: 4656
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #27 Gepost op: 06 November 2016, 22:04:56 »
Die zijn best lastig te krijgen als alleen een strip / met wat lengte. Die zie je eigenlijk alleen bij de goedkope kleine stukjes strip met een batterijhouder. Die zijn inderdaad niet geschikt als baanverlichting en maar die heeft, denk ik, niemand hier ook bedoeld. Dat zijn de 12V strips met een weerstand per 3, zelfde als die van Digikeijs.


Timo
« Laatst bewerkt op: 06 November 2016, 22:21:40 door Timo »
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26652
    • Pagina van klaas
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #28 Gepost op: 06 November 2016, 22:12:44 »
Nou, dan mag Michel zelf uitleggen wat hij bedoelt.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Norway13

  • Offline Offline
  • Berichten: 228
Re: Led verlichting boven baan
« Reactie #29 Gepost op: 06 February 2018, 19:32:45 »
Ik haak ff in in dit "oude"  draadje...
Veel gelezen vandaag op het forum over LED verlichting boven de baan maar kom er nog niet helemaal uit.
Mijn uitgangspunt was/is: RGB+WW strips van 5 meter te nemen. Ik kan die aan de DR4050 hangen en weet zeker dat ik dat kan schakelen met iTrain + DR5000.
Maar kan je ook niet zoiets doen met de TC420 (of 421)? Volgens mij mis je dan misschien wel de dcc schakeling maar dat neemt de pc dan wel over en die staat toch aan voor iTrain.
Lijkt me wel een handzame toepassing.
Of zit ik nu helemaal fout te denken?

theo