Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

L vorm 260-200-120-140 H0 Baanplan door Alewijn
Vandaag om 12:46:08
Retrobahn goes to the States: Bergamot Creek door Besselspoor
Vandaag om 12:30:27
Olaerts M4 rijtuigen door Reinout van Rees
Vandaag om 12:24:52
Tram groefrail door Alewijn
Vandaag om 12:17:52
Locomotieven doen niets meer bij gebruik van led-trafo door eitreb
Vandaag om 12:17:20
BNLS-Werkspoor - HIAB hijskraan t.b.v. Sik door moonlicht
Vandaag om 12:16:54
MoBaBro.de door Marco1044
Vandaag om 12:06:42
Raadplaatje door eemstede
Vandaag om 12:05:51
Aachenau West door Erwin 054
Vandaag om 11:28:06
Pfarrerwinkel bahn door Jelmer
Vandaag om 11:10:04
Repareren van gebarsten tandwielen door Floris Dilz
Vandaag om 11:08:02
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 11:07:37
NS-Kameel in Spoor-0 (en misschien in Spoor-1) door FritsT
Vandaag om 11:04:50
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Dave.......
Vandaag om 10:34:00
Een leuke vrachtwagen door Wil uit ZO drenthe
Vandaag om 10:23:08
US diorama in H0 door Ronald Halma
Vandaag om 09:57:19
Roco NS 1211 blauw door rhberk
Vandaag om 09:55:36
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:54:02
Spotten op station Lage Zwaluwe door R1954
Vandaag om 08:44:56
Zelfbouw HSM stoomloc Argus-Vesta serie door Huibert
Vandaag om 07:40:23
Les Billards du Vivarais door Hans1963
13 January 2026, 22:52:12
PB models: koplopers (voorbespreking) door gtw6016
13 January 2026, 22:48:36
Bouw van de ElD3 mat' 36 van MK Modelbouwstudio's door MathynK
13 January 2026, 22:41:44
Tramrail geometrie door Pauldg
13 January 2026, 21:41:26
PB Models kondigt een NS Buffel aan! door Bahn-AG
13 January 2026, 21:34:11
Rail away door Eric B
13 January 2026, 21:22:01
Roco 42616 door maartenvdb
13 January 2026, 21:10:50
Update: baan in de tropen door Arjen52
13 January 2026, 20:29:17
Slijptrein door Gerco van Beelen
13 January 2026, 19:31:40
Railz Miniworld door Huibert
13 January 2026, 19:28:53
  

Auteur Topic: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?  (gelezen 9024 keer)

martijnh0

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 5
Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Gepost op: 13 July 2013, 16:12:14 »
hallo,

ik wil verlichting gaan inbouwen in mijn wagons maar ik heb een probleem. btw: mijn baan is een analoge gelijkstroom baan van fleischmann.
het probleem is dat als de trein stilstaat, de lichten ook uitstaan, en als de trein met een gemiddelde snelheid rijdt, de lichten half aan staan.
dat komt natuurlijk omdat er geen stroom op de baan staat als de trein stilstaat.
maar is het mogelijk om de lichten te laten branden onafhankelijk van de spanning op de baan(dus onafhankelijk van de snelheid van de trein)?

alvast bedankt.

mvg, Martijn
« Laatst bewerkt op: 13 July 2013, 22:59:08 door Bert van Gelder »

WeKra

  • Offline Offline
  • Berichten: 1383
    • Facebook
Re: verlichting inbouwen in analoge trein
« Reactie #1 Gepost op: 13 July 2013, 16:21:11 »
2 3 oplossingen:

Batterijen in je treinen, of 'gewoon' digitaal rijden. Of een ingewikkeld systeem van bovenleidingspanning en railspanning waarbij de railspanning de motor aandrijft en de bovenleiding de verlichting? Maar dat lijkt me een stomme oplossing.

Trouwens; maak je gebruik van ledjes als verlichting? Deze kunnen namelijk weinig tot niet 'half aan staan'. Die staan gewoon aan, of niet, ongeacht de hoeveelheid licht. (Niet met alle hoor, sommige dimmen wel degelijk!)

« Laatst bewerkt op: 13 July 2013, 16:23:36 door WeKra »
Check ook mijn Facebook

martijnh0

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 5
Re: verlichting inbouwen in analoge trein
« Reactie #2 Gepost op: 13 July 2013, 16:23:22 »
ik zat ook al te denken aan batterijen, maar ik denk dat de wagons dan te zwaar worden voor de (lima) loc.
en digitaal is voor mij te duur

Dirk J

  • Offline Offline
  • Berichten: 1462
Re: verlichting inbouwen in analoge trein
« Reactie #3 Gepost op: 13 July 2013, 16:30:16 »
Oplossing 4: gebruik permaloog, maar dan moet je wel zelf knutselen met elektronica.

henk

  • Online Online
  • Berichten: 22805
Re: verlichting inbouwen in analoge trein
« Reactie #4 Gepost op: 13 July 2013, 17:04:54 »
De klassieke oplossing was altijd hoogfrequente treinverlichting. En dan met spoeltjes in de loks en condensatoren in de rijtuigen of omgekeerd, daar wil ik vanaf zijn.  ;D Het kernidee was altijd dat je naast de rijspanning ook nog een hoogfrequente spanning op de baan zet. De spoeltjes en condensatoren moeten er dan voor zorgen dat de rijspanning alleen op de lokmotortjes komt te staan en de hf spanning alleen op de verlichting in de rijtuigen.

Er waren allerlei schema's voorhanden en als je zoekt onder hf treinverlichting vind je er nog wel een paar.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Jamie

  • Offline Offline
  • Berichten: 1445
Re: verlichting inbouwen in analoge trein
« Reactie #5 Gepost op: 14 July 2013, 08:32:44 »
ik zat ook al te denken aan batterijen, maar ik denk dat de wagons dan te zwaar worden voor de (lima) loc.
en digitaal is voor mij te duur

Vraagje
1)Om hoeveel wagons gaat het eigenlijk waar de batterijen in zouden moeten?
2)Hoe wil je de wagonverlichting aan/uit gaan zetten (schakelaartjes onder de wagon)zodat je elke keer al je wagons weer op en van de baan moet gaan halen,dar worden de wagons niet mooier van op den duur (zuur van je handen de vreet in de lak)
3)mocht je voor batterijen in je wagons kiezen,zie je die dan niet heel duidelijk in het interieur liggen als je de verlichting aan hebt?
4)Moet je elke keer je daken open slopen en vastzetten om de batterijen te verwisselen worden je schroefjes dan niet dol?
5)Reken een uit wat het op jaarbasis gaat kosten al die batterijen,en de aanschaf van de schakelaars.

Ps:digitaal rijden hoeft trouwens niet duur meer te zijn tegenwoordig,een simpele decoder voor in de lok zijn er al van rond de 15 euro,en een losse roco muis afkomstig van bijv een roco digitale startset kost ook niet veel en is een eenmalige aanschaf.
Vergelijk die prijs dan eens met punt 5.
Bouw dan gewoon 1 voor 1 je mooiste en best rijdende lokje om,en je komt er vanzelf.
Mvg jamie diks


roco

  • Offline Offline
  • Berichten: 2016
Re: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Reactie #6 Gepost op: 14 July 2013, 08:40:31 »
De firma Fleischmann had vroeger zo'n hoogfrequent systeem . Dat was ook duur hoor . Over ieder isolatielasje in het railsysteem moest je namelijk ook een condensator plaatsen . Een eenvoudig digitaal systeem is al vrij voordelig te krijgen tegenwoordig . Kijk maar eens bij de aanbiedingen op de diverse websites . Je hoeft nietalle wagens en loks meteen van een decoder te voorzien . Je kunt er een paar vragen voor je verjaardag ed .

gr Jos

henk

  • Online Online
  • Berichten: 22805
Re: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Reactie #7 Gepost op: 14 July 2013, 09:13:53 »
Dat was inderdaad duur, zeker als je het van een treinenmerk kocht, maar het aardige is natuurlijk dat elektronische componenten ondertussen zo goedkoop zijn geworden dat het alles bij elkaar tientjeswerk wordt. Die condensatoren koop je 100 voor een paar euro zoiets. Het probleem is dat het niet meer zo gemakkelijk kant-en-klaar is te vinden, zodat je zelf aan de slag moet. Conrad had heel lang een printje in het programma. Niet meer, maar misschien heeft iemand dat nog thuis liggen. Is sowieso een kans, veel van dergelijke systemen zijn natuurlijk in de kast beland wegens overgang op digitaal.

Maar verder hebben Roco en Jamie wel gelijk hoor. Digitaal hoeft tegenwoordig niet heel veel duurder te zijn en de mogelijkheden zijn dan weer een stuk groter.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Back to the Eighties

  • Offline Offline
  • Berichten: 93
Re: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Reactie #8 Gepost op: 14 July 2013, 14:20:34 »
Ik heb nog geen meter spoor liggen en ben vooral mijn verzameling compleet aan het maken.
Om nu toch wat te knutselen ben ik de rijtuigen van binnenverlichting aan het voorzien.

Mijn modelbaan to be, wordt een digitale.
Ik ga alleen niet met functiedecoders aan de slag om de rijtuigverlichting apart te kunnen schakelen.
Met het onderstaande schema is de rijtuigverlichting ingeschakeld op het moment dat het rijtuig op de rails staat.
Kost wel meer "dure" digitale stroom natuurlijk omdat rijtuigen die niet getrokken worden ook verlicht zijn.
Dat is weer op te lossen door de opstelsporen op commando spanningsvrij te kunnen maken.

Hieronder het schema:


De AC spanning komt van de rails d.m.v. slepers aan de wielen van de rijtuigen.
Ik weet dat de digitale spanning geen wisselspanning is, maar dat maakt voor de gelijkrichter niet uit.
Deze beschermt de LED's tegen tegenspanning en zorgt dat de LED minder knippert door de digitale blokspanning.
Immers, het "negatieve" deel van de digitale spanning wordt door de gelijkrichter omgezet in een positieve spanning.
Er kan elke gelijkrichter genomen worden mits hij meer dan 20V bij 1 A kan gelijkrichten.
De ELCO condensator vlakt de spanning na de gelijkrichter nog af en zorgt voor een klein buffertje als de stroomafname even wegvalt op de slepers.

Ik voer elk rijtuig uit met deze oplossing.

Alles bij elkaar komt het schemaatje excl. ledjes en zelfgemaakte stroomopnemers voor de wielen op zo'n 2 euro.

Grtz.
Rob.

Tot nog toe heb ik er goede ervaringen mee op testrondjes.
« Laatst bewerkt op: 14 July 2013, 14:29:11 door Back to the Eighties »

Menno

  • Offline Offline
  • Berichten: 3484
    • Mijn van-alles website
Re: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Reactie #9 Gepost op: 14 July 2013, 20:30:54 »
Wat is het nut van die 1N4148? Ik kan er niet bij waarom die daar zit ;)

Back to the Eighties

  • Offline Offline
  • Berichten: 93
Re: Permanente verlichting inbouwen in analoge wagons?
« Reactie #10 Gepost op: 14 July 2013, 22:32:10 »
Goede opmerking Menno,

Ik heb hem ook niet opgenomen in de schakeling.
Het zou een beveiliging voor tegenspanning kunnen zijn.
De gelijkrichter zorgt er echter al voor dat de Led's nooit een tegenspanning voor de kiezen krijgen.

Dus mijns inziens overbodig.

Grtz.
Rob.