Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Nieuwe baan, nu nog zonder naam... door Paulus1201
Vandaag om 23:28:46
Weegbrug grootbedrijf en model door Wim Vink
Vandaag om 23:23:18
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 23:20:53
Fleischmann 734124 door joespoor
Vandaag om 23:19:17
WORKSHOP Scenery by MTD (Edegem - België) door Frans Peeters
Vandaag om 23:15:05
De schakelstations van Sleutelspoor gebouwd door Casmir
Vandaag om 23:05:45
Bovenleiding portaal H0 ontwerp. door weslyr
Vandaag om 23:04:11
Baanplan naar oud plan Fleischmann 4306 door eitreb
Vandaag om 22:55:22
RIVAROSSI set R0005 - Twee Italiaanse stoomlocomotieven. door sncf231e
Vandaag om 22:33:37
Raccordement Hamerveld NL, tp. IV-V, HO door R1954
Vandaag om 22:27:45
PB Models, ICR-rijtuigen door Quinzeedied
Vandaag om 22:25:34
Opdracht fotowedstrijd februari, maart 2026 "Mens en trein in model" door Bob R.
Vandaag om 22:24:12
NS-Kameel in Spoor-0 (en misschien in Spoor-1) door FritsT
Vandaag om 21:58:41
Het oude station Blaak in H0 1970 - 1993 door Jeroen95
Vandaag om 21:54:37
Piko G1206 antislipbandjes wisselen door Jeroen Trainz
Vandaag om 21:30:58
Revier Rheinbrenner (H0) door gdh
Vandaag om 21:29:32
Rondje door Lissabon met Lijn 28 door MiHe
Vandaag om 21:22:51
19 Toen door GerardvV
Vandaag om 21:21:52
Vraagje over servo aansluiting door meino
Vandaag om 21:21:34
Trainomatic Lokommander II voorlamp blijft branden door Hobojohn
Vandaag om 21:08:27
Speedbuild; "Switch'n Play" -> Minimalist Approach door Ronald Halma
Vandaag om 21:02:15
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door spoorijzer
Vandaag om 20:59:53
servo aansturing door Henk G
Vandaag om 20:47:09
Contact met de NVBS door FritsT
Vandaag om 20:33:30
Gezocht: PDF van CV-blad voor de Roco 72842 (Railion BR204) door VAM65
Vandaag om 20:16:33
Spoorwegmuseum in zwaar weer door Huibert
Vandaag om 19:32:41
Modelbouwshow Goes 21 en 22 februari 2026 door Kees-Jan
Vandaag om 18:48:27
Interesse stamtafel/club Amersfoort? door Keska
Vandaag om 18:48:02
Analoog overstap naar digitaal door guy1846
Vandaag om 18:38:09
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Ben
Vandaag om 18:10:53
  

Auteur Topic: Puntstuk polariseren?  (gelezen 1066 keer)

iljitsch

  • Offline Offline
  • Berichten: 247
Puntstuk polariseren?
« Gepost op: 15 December 2023, 15:52:16 »
Nadat ik wat Youtube-filmpjes over onze hobby heb zitten kijken krijg ik van het algoritme allemaal dingen over "electrofrogs" en "insulfrogs" opgediend.

Bij veel online winkels wordt dit gewoon vertaald als "kikker" maar "frog" is in het Nederlands het puntstuk van een wissel. Bij DC of DCC-operatie komen op die plek de twee sporen met een verschillende polariteit bij elkaar, dus dan moet er wat gebeuren om kortsluiting te voorkomen.

De simpele methode is om dat puntstuk gewoon van plastic te maken. Bij mijn Minitrix-wissels is dat plastic puntstuk 15 mm. Dus over die anderhalve centimeter kunnen de wielen geen stroom oppikken. Dus: wat is de afstand tussen de twee assen van een draaistel? Bij grootspoor meestal rond de 2,5 meter voor treinen en wellicht iets minder voor metro's of trams. Op schaal N is dat 15,6 mm. Kom ik dus precies goed mee weg.

Maar... Hoe zit dat met daadwerkelijke locs? Mijn Fleischmann NS 1848 is zo'n 18 mm dus zou een draaistel in principe nooit zonder stroom komen te zitten. Maar mijn Fleischmann BR 111 diesel heeft een radstand van zo'n 12,5 mm. Daar zou een enkel draaistel dus wel in de problemen kunnen komen.

In praktijk valt de BR 111 inderdaad wel eens stil op een wissel als je er erg langzaam overheen gaat. In principe zou dit niet moeten want het andere draaistel pikt ook stroom op. Maar met de combinatie van de rubberen bandjes om twee van de acht wielen en niet 100% naadloos aansluiten van de spoorsegmenten is het allemaal toch niet perfect. En wellicht dat de uitsparing in de spoorstaaf voor de wisseltong bij wissels ook niet helpt.

Praktisch gezien valt dit allemaal reuze mee. Op dit moment ligt het spoor nog los op tafel dus als ik dat te zijner tijd netjes vastmaak aan een ondergrond zal dat zeker schelen en met een klein beetje redelijke snelheid gaat het 99% van de tijd sowieso goed.

Maar toch uiteindelijk mijn vraag: heeft het zin om te gaan voor geëlectificeerde puntstukken zodat ieder draaistel eigenlijk altijd stroom kan oppikken?

Wel meer gedoe, en nadeel ook dat je niet moet proberen wissels open te rijden want dan heb je gelijk kortsluiting...

Ik gebruik DCC maar opinies over DC zijn ook welkom.

Bij N-schaal is dat natuurlijk allemaal wat lastiger omdat alles zo klein is en een millimeter ofzo ruimte tussen rails met verschillende polariteit gelijk het equivalent van 2,4 meter grootspoor aan geïsoleerd spoor oplevert. Bij H0 en groter heb je hier meer speelruimte.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27260
    • Pagina van klaas
Re: Puntstuk polariseren?
« Reactie #1 Gepost op: 15 December 2023, 16:07:04 »
Ik gebruik DCC maar opinies over DC zijn ook welkom.
Het gaat niet om DCC of DC, maar om 2-rail. Welke spanningsoort of digitalprotocol je gebruikt maakt niks uit.

Of je de puntstukken wilt polariseren, dat hangt er helemaal vanaf hoeveel moeite je er in wil steken.
Bij een wissel dat vanaf de fabriek een plastic puntstuk heeft wordt het een hele uitdaging, zeker in schaal N.

Zelf vind ik polariseren een noodzaak, vanwege de mogelijke problemen die je beschrijft.
Ik bouw mijn eigen wissels en die polariseer ik altijd.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Mark D.

  • Offline Offline
  • Berichten: 1245
Re: Puntstuk polariseren?
« Reactie #2 Gepost op: 15 December 2023, 21:03:20 »
ik vind een zwart plastic puntstuk niet mooi.

en omdat ik toch niks te doen heb probeer ik puntstukken te polariseren. na drie pogingen is het vaak wel goed.
geen serieuze modelbouwer.
Het gaat om het plezier.

https://maps.app.goo.gl/FDugmb1FTxdXz7QW8

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27260
    • Pagina van klaas
Re: Puntstuk polariseren?
« Reactie #3 Gepost op: 15 December 2023, 23:00:05 »
Mark, vervang je kunststof puntstukken dan door geleidende puntstukken?
Kun je laten zien hoe je dat doet?
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Mark D.

  • Offline Offline
  • Berichten: 1245
Re: Puntstuk polariseren?
« Reactie #4 Gepost op: 17 December 2023, 13:48:46 »
Ik vind een kunststof puntstuk niet mooi. Ik heb daarom shinohara wissels, ook ivm rail hoogte en dwarsliggers.  Enige dat ik bij die wissels doe, is wisseltongen los van elkaar maken. Dit ivm mogelijke sluiting via achterkant van de wielen.

en mocht ik ooit een hartstuk maken, dan een met verhoogd puntstuk, om de strijkregel te laten vervallen. Zie je weleens op amerikaans rangeer terrein.

hier ben ik nog bezig met steentjes strooien. 


« Laatst bewerkt op: 17 December 2023, 13:51:13 door Mark D. »
geen serieuze modelbouwer.
Het gaat om het plezier.

https://maps.app.goo.gl/FDugmb1FTxdXz7QW8

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27260
    • Pagina van klaas
Re: Puntstuk polariseren?
« Reactie #5 Gepost op: 17 December 2023, 14:28:27 »
Op die fiets. ik kreeg uit je vorige bericht de indruk dat je plastic puntstukken vervangt door metaal. Maar dat is niet zo, je vermijdt die plastic dingen gewoon.
Over dat trucje met verhoogd puntstuk heb ik wel eens gelezen. Daardoor zakken de wagens vanzelf naar de buitenkant van het wissel.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.