Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Frank 123
Vandaag om 22:55:47
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 22:55:37
lichtsluis een bezetmelding laten geven door Bert55
Vandaag om 22:37:45
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door Paul1969
Vandaag om 22:29:33
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
Vandaag om 22:28:54
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 21:55:02
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Martijn193
Vandaag om 21:52:11
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door johanw
Vandaag om 21:18:01
Probleem met Trix Lok 22137-01 en ESU DCC MTC32 Nem660 decoder door VAM65
Vandaag om 21:06:04
Pendelbaan met 1 keerlus (H0, L-vorm, 4,50 x 3,00 mtr) (Zandvoort) door Peter J K
Vandaag om 20:57:34
Geïsoleerd motorschild. door Ronald69
Vandaag om 20:56:53
Yamorc 7001 dood door ruudns
Vandaag om 20:51:36
Raadplaatje door Charles_
Vandaag om 20:50:27
Spelregels 'Raadplaatje' door Pauldg
Vandaag om 19:40:30
Waldbrunn an der Veluwe. Romantiek in H0 (2R) door Eric B
Vandaag om 19:13:44
Beekdaelen in H0 door Lambert
Vandaag om 19:04:49
Het schrootverwerkings bedrijf in aanbouw door ruudns
Vandaag om 17:55:35
Fotowedstrijd 2025 door Bob R.
Vandaag om 17:49:19
BR 54 Minitrix problemen. door Rick
Vandaag om 17:16:11
Modelwensen 2026 door Eric B
Vandaag om 17:15:00
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door BartvD
Vandaag om 16:44:45
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 16:08:19
Pfarrerwinkel bahn door basjuh1981
Vandaag om 15:35:05
Molendaal, h0-baan, Nederlands tintje, Periode III-heden. 2,6x1,4m door basjuh1981
Vandaag om 15:31:16
Even voorstellen Niels uit Den Haag door basjuh1981
Vandaag om 15:16:22
DCC-EX pinnen voor bezetmelders tekort door Wouter-N
Vandaag om 15:13:56
Modellbundesbahn in Brakel sluit in mei 2026 door Nico Hoogerwerf
Vandaag om 12:31:21
De bouw van een modulebaan met Nederlands landschap. door Anton Maris
Vandaag om 11:56:34
Layne, Somewhere South. door Edsko Hekman
Vandaag om 11:27:21
  

Auteur Topic: Inrijden van je treinen  (gelezen 10299 keer)

Leen Stolk

  • Offline Offline
  • Berichten: 348
Re:Inrijden van je treinen
« Reactie #45 Gepost op: 14 January 2013, 19:46:09 »
Nu ben ik wel een op en top techneut, en zie ik hier tussen de regels door dat er na verloop van tijd een toch enigzins verschil op treed in rij eigenschappen.
De vraag is echter wanneer rijden wij met het uit oefenen van onze hobby onder zware belasting en op hoge snelheid.
Ik eigenlijk nooit, zoals ik eerder schreef is inrijden niets meer dan de verschillende onderdelen samengesteld op elkaar in laten lopen.
Denk hierbij aan tandwieltjes, lagertjes en asjes zonder dat de opervlakken gaan vreten en versneld uitslijten. Als gevolg van het raken van de toppen van de verschillende materialen.
Onder vergroting zien de bewerkte oppervlakken er uit als bergen en dalen, met het inlopen worden deze toppen enigzins afgevlakt.
Na langdurige opslag is reinigen en opnieuw smeren een garantie voor probleemloos lopen van de machientjes. Bij auto's en andere machines vervangen we ook de smeermiddelen op gezette tijden (draaiuren/km) of minimaal 1 keer per jaar, dit als gevolg van vervuiling of veroudering.
Dus samengevat denk ik dat wij in de meeste gevallen ons materieel ongemerkt inrijden, maar zien wel degelijkde verschillen in rij eigenschappen na verloop van tijd.
We gebruiken tenslotte niet in de meeste gevallen ons materieel zoals bij railz!

Groeten Leen.

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22772
Re:Inrijden van je treinen
« Reactie #46 Gepost op: 14 January 2013, 20:28:59 »
Ik laat mijn nieuwe treinen, ongeacht het merk altijd 30min vooruit en 30min achteruit rijden op halve snelheid.

Want een nieuwe trein is zowieso leuk om te zien rijden op je baan. (y)

En heel stiekem doe ik het soms ook met 2dehandsjes. ;)

mvg,
Martijn.

Kijk, dat vind ik nu het eerste overtuigende argument.  ;D (y)
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Menno

  • Offline Offline
  • Berichten: 3477
    • Mijn van-alles website
Re:Inrijden van je treinen
« Reactie #47 Gepost op: 14 January 2013, 20:57:31 »
Is je reinste flauwekul.

Heb je ooit je nieuwe CD-speler of cassettedeck laten "inlopen"?
Of de koffiemolen, video, HDD, Dremel
Ik citeer uit de handleiding van mijn Dremel: 'Aanbevolen wordt de machine eerst 5 minuten onbelast te laten draaien op een laag toerental. De koolborstels zullen inslijten zodat deze een goed contact-oppervlak ontwikkelen op de electrische contacten van de elektromotor. Indien uw Dremel-gereedschap in 2 richtingen kan draaien, deze handeling ook 5 minuten toepassen in de andere draairichting.'

En het is ook helemaal geen onzin: Motoren met borstels moeten daadwerkelijk de borstels inslijten, pas daarna werken ze optimaal. De vraag is alleen hoeveel motoren met echte koolborstels (koolstaafjes eigenlijk) er tegenwoordig nog gebruikt worden in modeltreinen.

Zeker de vele CD-rom motortjes die ik inbouw hebben geen koolstaafjes meer, maar 2 zeer fijne fosforbrons achtige stripjes metaal die iets verend tegen de collector drukken. Ik vermoed dat de nieuwere roco-motoren ook met dat principe werken. Inlopen/inslijten is dus alleen van belang vanwege tandwielen.

Ik doe het overigens nooit ;) Op het moment is het sowieso moeilijk omdat ik geen baan heb...

Klaas Zondervan

  • Online Online
  • Berichten: 27083
    • Pagina van klaas
Re:Inrijden van je treinen
« Reactie #48 Gepost op: 14 January 2013, 21:19:43 »
De meeste modeltreinmotortjes hebben nog steeds koolborstels.
Metaalborstels zitten in klokankermotoren (Faulhabersysteem).
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Mudhen

  • Offline Offline
  • Berichten: 968
  • AKA Genx Diorama
Re:Inrijden van je treinen
« Reactie #49 Gepost op: 14 January 2013, 23:55:52 »
Misschien dat dit iets te ver gaat voor sommigen, maar alles wat opgebouwd is uit moleculen vraagt aanpassingstijd en voorzichtige aanpak bij verandering van staat. Voorbeeld; intense hitte op een metaal heeft hele andere uitkomsten dan het geleidelijk opbouwen en toevoegen van dezelfde 'hoeveelheid'. Voorbeeld 2; een golfballetje laten vallen in een tot de streep (25cl) met water gevuld fris glas kan alleen zonder te morsen als het met beleid en geleidelijk gebeurt. Anders gaat de vloeistof sowieso gedeeltelijk over de rand.
Dit feit is van toepassing op bijna alle onderdelen van de samenstelling van een product, dus hoe gecompliceerder de samenstelling des te meer beheersing en 'inwijding' het product vereist bij ingebruikname. Bij 2e hands spul is het logischerwijs minder tot niet bepalend voor het vervolggebruik.


Daarnaast zal het velen nog verbazen hoeveel mensen hier toch nog te weinig aandacht aan besteden en met een te hoge belasting, in een stadium waarin het product nog moet wennen aan haar nieuwe staat, iets onherstelbaar beschadigen.
-1- Sebas

Beneluxspoor USA shelf layout
Youtube: Genx Diorama