Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

365 "Het is weekend foto's" door MOVisser
Vandaag om 13:34:58
Raadplaatje door Nohome
Vandaag om 13:34:03
Bauarbeiten im gange door 741230
Vandaag om 13:14:40
Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N door MaraNCS
Vandaag om 13:12:55
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Pukkie
Vandaag om 13:09:20
Frans loodsje et cetera door MaraNCS
Vandaag om 13:05:32
Rheinburg, TP V/VI door Dave.......
Vandaag om 12:29:31
Boek over de oorsprong NS 500/600 door Modellbahnwagen
Vandaag om 12:11:48
Even wachten nog...... (1:45 op 0,16 m2) door spoorijzer
Vandaag om 12:07:06
Spoor 1 nem of finescale door sncf231e
Vandaag om 11:32:01
Een nieuw begin door dreezy
Vandaag om 11:17:53
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 11:11:58
Groningers blij verrast met opening station, maar er is ook reden voor gemopper door Modellbahnwagen
Vandaag om 11:00:48
Noorwegen - interessante spoorzaken langs vakantieroute door martijnhaman
Vandaag om 10:23:14
Iemand ervaring met deze ali express lok printplaten? door schipcas
Vandaag om 10:06:19
"Ein kleines Kalkwerk", een nieuwe tentoonstellingsbaan door jan47
Vandaag om 09:50:55
Station Roodeschool door aad52
Vandaag om 09:39:24
Rivarossi panoramarijtuig verlichting inbouwen. door Jelmer
Vandaag om 09:26:52
LTM 51 Garratt op basis van Harry Kaffa† ets door orientexpress
Vandaag om 08:46:39
Nachttreinen Oost Europa door laurent
Vandaag om 08:29:49
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door spoorijzer
Vandaag om 08:12:27
M.s.v. De Percee bouwt aan nieuwe clubbaan door Ronald Halma
Vandaag om 05:02:37
Heroplage Artitec Plan W? door KNed
14 July 2025, 23:54:58
Defensie wil oude koplopers ombouwen tot hospitaaltrein door hmmglaser
14 July 2025, 23:21:32
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
14 July 2025, 23:19:54
Hulp gevraagd: Yamorc YD7010 en ESU loksound door Paulus
14 July 2025, 21:23:06
Spoor- en tramweg parafernalia door gdh
14 July 2025, 21:17:50
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Prutsert
14 July 2025, 20:46:27
Ronald doet de Fork Challenge! door Ronald Halma
14 July 2025, 20:31:02
Ombouw Hornby LMS Class 2P 4-4-0 naar NS 2100 door Erwin 054
14 July 2025, 19:49:49
  

Auteur Topic: Overloopwissel polariseren  (gelezen 1557 keer)

ariavandorsten

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Overloopwissel polariseren
« Gepost op: 29 November 2021, 09:32:38 »
Beste allemaal

Als elektrotechneut kreeg ik de vraag een overloopwissel bediening te bedenken. Dit is wat ik gevonden heb, de oplossing bestaat uit een draaischakelaar met 4 circuits en 3 standen, en een DPDT relais.

Graag jullie mening over de bruikbaarheid van dit idee.

Groet,

Arian

Edits:
29112021 1033 Betreft Roco 4560
29112021 1254 Zie ook https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=88887.0
                        Afbeelding relais / draaischakelaar toegevoegd





« Laatst bewerkt op: 29 November 2021, 13:08:50 door ariavandorsten »

bask185

  • Online Online
  • Berichten: 4971
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #1 Gepost op: 29 November 2021, 10:09:42 »
Leuke puzzel. Ik heb 2 vragen nog. Worden de wissels met magneetaandrijvingen aangestuurd? en over wat voor wissels en kruising hebben we het precies

Ik heb zelf nu bij een paar wissels het puntstuk geschakeld met een microswitch. Ik deed het eerst met een relais, maar omdat mijn servo's nogal sketchy gemonteerd stonden, kreeg ik de timing niet helemaal goed. Zo had ik bij sommige wissels een korte kortsluiting tijdens het schakelen. De microswitch lost dat probleem op. Absoluut hufter proof. Als je nu je relais meeschakelt met de 3-standen schakelaar loop je hier ook risico dat je een korte kortsluiting kan ervaren, maar dat weet ik niet zeker.

Ik weet verder ook niks af van de wissels in kwestie dus misschien dat de microswitches wel of niet kunnen helpen?

Behalve de punstukken, moet het kruis natuurlijk ook gepolariseerd worden. Bij sommige kruisen komt het wel eens voor dat er vonken ontstaan als de twee parallelsporen niet dezelfde polariteit hebben. Dat probleem lijk je hier niet te krijgen, dus dat is goed. Ik zou zelf alleen de rails naar het kruis inschakelen die je nodig heb en de andere zwevend laten.

Ik kan vanmiddag even wat dieper in het schema kijken.

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

VvKan

  • Gast
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #2 Gepost op: 29 November 2021, 10:15:29 »
In jouw plaatje hoeven D (= rood)  en E (= blauw) helemaal niet gepolariseerd te worden.  Als we het tenminste hebben over geïsoleerde "kruisstukken".  Maar dat zal in de praktijk niet zo zijn.
Wat ik dan dus mis is de definiëring van de railstukken die gepolariseerd moeten worden, anders gezegd:  waar zitten de isolaties en met welke letter geef je welk stuk aan ?  Je letters zijn te groot om dit duidelijk te maken, en betreffen in geen geval de aangeduide plek.
Dus graag isolaties en railstukken met aanduiding.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26631
    • Pagina van klaas
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #3 Gepost op: 29 November 2021, 10:21:06 »
De kruisstukken hoef je niet te polariseren. D is altijd rood en E is altijd blauw.

Ik zou in deze schakeling de stand "beide sporen rechtdoor" op de middenstand van de schakelaar zetten. Dan ga je van de ene oversteek naar de andere oversteek altijd via de neutrale stand.

Een voorstel voor een andere aanpak: 3 drukknoppen.
Met drukknop 1 kies je voor de ene oversteek. Die drukknop brengt een relais op dat zichzelf houdt en daarmee schakel je de wisselaandrijvingen en de polarisaties.

Drukknop 2 kiest de andere oversteek op dezelfde manier. Beide ook op elkaar vergrendelen. Dus als relais 1 op is , dan is relais 2 geblokkeerd en omgekeerd.


 Met drukknop 3 laat je beide relais afvallen, dan ga je naar de stand alles rechtdoor.

Je hebt dan wel relais nodig met veel contacten, eventueel zet je steeds 2 relaisspoelen parallel.

@VvKan: de letters zijn wat mij betreft duidelijk, het zijn de puntstukken en de kruisstukken en welke letter waarbij hoort is voor mij ook geen vraag.
« Laatst bewerkt op: 29 November 2021, 10:24:14 door Klaas Zondervan »
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

VvKan

  • Gast
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #4 Gepost op: 29 November 2021, 10:44:34 »
De letters zijn overduidelijk, waar ze bijhoren kan ik bedenken, maar wat er mee bedoeld wordt niet.
Dus neem ik op voorhand maar aan, dat A B G H wissel-puntstuk polarisaties zijn.  Dan neem ik aan dat de kruising bij D en E doorverbonden stukken rail zijn, niet gepolariseerd hoeven worden en daardoor overbodig zijn, zoals jij ook constateert.

Tenzij.

Als de railstukjes BE en HE aan elkaar vast zitten (want zit daar een isolatie of niet ?) dan hebben we een conflicterende instelling vanuit de polarisatie van de wissels.  Ook bij AD en GD.   Want er is opgenomen, dat bij 1 wisselstand afbuigend de andere rechtdoor staat.  Dus alleen bij volledige losse aansturing van D en E en volledige isolaties van de puntstukken van de wissels ontstaat geen conflict en kunnen D en E vast aangesloten worden op resp. rood en blauw.  Dat staat ook zo aangegeven in het eerste schema onderaan.

Dan waarschuwt een ander ook al voor het aannemen van een bepaalde stand (polarisatie) terwijl een andere stand nog niet opgeheven is.  Ik weet niet hoe dat met schakelaars / relais zit, en daarom zou ik dat nooit in 1 stap doen, maar altijd in 2 stappen om minieme vonken/kortsluiting uit te sluiten.

Dus ik had graag nog een overzicht gezien waar isolaties zitten om fouten in de gedachtegang te voorkomen.

VvKan

  • Gast
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #5 Gepost op: 29 November 2021, 11:09:21 »
En nog iets anders.  Vraagsteller gaat uit van 3 standen.  In soortgelijke situatie ga ik uit van 2 standen.

Begin: alle wissels rechtdoor.  Verandering:  schuin oversteken, dus 2 wissels afbuigend.  Vraag die zich voordoet:  mogen op de andere 2 wissels nog delen van een trein aanwezig zijn?  Mijn antwoord: nee, de hele dubbele kruising moet vrij zijn voordat er iets bediend mag worden (ingebouwde conditie bij mij).

Wat is er dan op tegen om tegelijk ook de andere 2 wissels in de afbuigende stand te zetten ?   Dus: alles rechtdoor of alles afbuigend ?  Antwoord: de polarisatie van C en F, die niet tegelijk 2 standen kan hebben (kortsluiting).
Dat heb ik ondervangen door het invoeren van de rijweginstelling.  De rijweg bepaalt de polarisatie door middel van een relais voor bediening van C en F.  Bij rechtdoorgaande wissels blijft de stand van het relais behouden tot een tegeninstructie.

Misschien iets om ook over na te denken ?

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26631
    • Pagina van klaas
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #6 Gepost op: 29 November 2021, 11:49:10 »
Wat is er dan op tegen om tegelijk ook de andere 2 wissels in de afbuigende stand te zetten ? 
Wat daar op tegen is, is dat ze dat in het grootbedrijf ook nooit doen. En zoals je zegt, conflicterende polarisaties.
Als je die conflicten wilt omzeilen door nog een rijwegkeuze toe te voegen maak je de zaak alleen maar ingewikkelder.

Wat de plek van de isolaties betreft, ik vind dat een beetje spijkers op laag water zoeken. Aangezien de topicstarter zich er van bewust is dat de puntstukken gepolariseerd moeten worden, ga ik er vanuit dat ze rondom geïsoleerd zijn.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26631
    • Pagina van klaas
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #7 Gepost op: 29 November 2021, 12:03:41 »
Nog een vereenvoudiging van mijn eerdere idee. In plaats van drukknoppen kun je ook een tuimelschakelaar nemen van het aan/uit/aan type
In de middenstand (uit) zijn beide sporen rechtdoor. In de ene aan-stand regel je de ene overloop, in de andere aan-stand de andere. Elke aan-stand stuurt 1 of meer relais die de wissels en de puntstukken regelen. Je hoeft de relais dan niet meer op elkaar te blokkeren want de schakelaar kan niet tegelijk in beide aan-standen staan.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

saskia

  • Offline Offline
  • Berichten: 495
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #8 Gepost op: 29 November 2021, 12:43:32 »
zo heb ik de puntstukpolarisatie uitgevoerd



werkt perfect
« Laatst bewerkt op: 29 November 2021, 12:46:50 door saskia »

ariavandorsten

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #9 Gepost op: 29 November 2021, 12:59:09 »
Ja Klaas, een Quad Pole Triple Throw schakelaar dan toch ? Maar die kan ik niet vinden. Zou wel een mooiere uitvoering zijn.

ariavandorsten

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #10 Gepost op: 29 November 2021, 13:04:02 »
Hoi Saskia, dank voor je schema. Je gebruikt hier de polarisatie schakeling in de wisselsteller ? En die heeft 3 circuits right ?

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26631
    • Pagina van klaas
Re: Overloopwissel polariseren
« Reactie #11 Gepost op: 29 November 2021, 13:07:31 »
Nee, ik bedoel een enkelpolige 3-standen schakelaar. En de contactvermeerdering realiseer je dan met relais.
Voordeel is dat je in het bedieningspaneel een schakelaar hebt met maar 3 draden. De relais kun je dan plaatsen waar je er meer ruimte voor hebt, b.v. bij het betreffende wissel.

In je startschema heb je al een 3-standen 4-polige schakelaar getekend. Ik ging er vanuit dat je die al hebt of weet hoe er aan te komen.
Ik werk zelf graag met simpele schakelaars in het paneel, en volgrelais op de plaatsen waar het werk gedaan moet worden.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.