BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Materieel => Topic gestart door: Karst Drenth op 03 May 2009, 02:49:18
-
Hoi allemaal,
In het kader van 'Karst goes metal' 8) , deze draad waarin ik de bouw van een DJH-ModelLoco kit van de NS 6000 laat zien.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_1Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
Het is mijn eerste 'confrontatie' met een metalen kit.
Waarschijnlijk anders dan anders bouw ik deze kit op een manier waarvan ik denk dat de gemiddelde modelbouwer het zo na kan doen.
Gaandeweg gaan we allerlei dingen ontdekken, fouten maken en leren :)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_2Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
... standaard gereedschap en middelen, dat is het doel van deze exercitie. ;)
Het eerste resultaat...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_18Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
... de tandwielkast
Even later is ook het frame gereed...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_23Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
... nog even later ...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_29Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
... zitten er ook 'spatborden' aan :P
Na een uurtje of zo...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_34Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
... staat het model op de wielen. En is gereed voor een testrit.
( klik op de plaatjes voor een uitgebreid verslag )
Inmiddels is er even een oude LOPI 2 decoder aangesoldeerd en draait het frame-op-wielen netjes z'n rondjes op de testbaan.
Achteruit rijdt en draait alles zoemen, gelijk een modern fabrieksmodel. Vooruit zit er in het middensnelheidsgebied een 'knorretje' in de tandwielkast. Waarschijnlijk veroorzaakt door de nog 'scherpe' tandwielen. Morgen maar eens even onderzoeken ;)
Tot nu toe is het werkelijk een geweldige ervaring. Alle onderdelen passen perfect, zijn van een goede kwaliteit en laten zich prima bewerken !
Het smaakt naar meer ;D
Grtzz en veel lees- en kijkplezier.
Karst
-
Karst,
Ik volg dit met interesse.
Hoe moeilijk of juist makkelijk laat deze set zich bouwen?
Groet, Ruurd
-
klik op de plaatjes voor een uitgebreid verslag (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm)
Nou dat heb ik dus maar even gedaan. 8)
Het is weer smullen en genieten van jouw bouwbeschrijving. (y)
Groet Jaap
-
Karst,
Leuk om te lezen dat je ook zoveel plezier beleeft aan je DJH kit. Dat je ook de tijd weet te nemen om foto's te maken en een verhaaltje te schrijven, dat lukt mij nooit als ik aan het bouwen ben vergeet ik alles om me heen.
Hopelijk verknaak je niet een tandwiel in je aandrijving zoals ik voor elkaar wist te krijgen, ik wacht nu op een spare om m'n aandrijving (opnieuw) af te maken.
Ben je ook van plan om verlichting in de lantarens te bouwen en zo ja hoe ga je dit doen?
groeten,
Lennert
-
Karst,
Mijn complimenten.
Je laat heel duidelijk zien dat je geen bouwkundige hoeft te zijn om zo`n kit te bouwen.
Een zeer duidelijke handleiding voor heel veel mensen, zeker voor mij.
Ik heb ook nog twee model loco kit`s in de kast liggen....
Ga zo door.
Grts
-
Hoi,
even achterstallig posten van het werk van gisteravond ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_58Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_1)
... weer een flink stuk verder ;)
Met...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_61Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_1)
... verende assen
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_57Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_1)
... en een mooi loopdraaistel. Ook verend opgehangen trouwens 8)
( klik op de plaatjes voor een uitgebreid verslag )
De eerste testrit is niet naar volle tevredenheid verlopen. Er zijn wat aanpassingen gedaan die, geen van allen nog het geswenste resultaat hebben.
Verder is witmetaal niet echt mijn materiaal. Tenminste hoe het in deze kit is uitgevoerd. Zeer matige pasvorm en ronduit slecht gietwerk ( niet uitgelijnde mallen... )
Grtzz en veel lees- en kijkplezier.
Karst
-
Zo vanavond toch nog even twee uurtjes kunnen besteden ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_68Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_2)
... weer een flink stuk verder ;) De kap in ruwbouw klaar, tijd voor een volgende testrit ;)
( klik op de plaatjes voor een uitgebreid verslag )
De derde testrit ging eigenlijk prima. De vering doet zijn werk De loop is een stuk rustiger. Maar... je hoort nog wel het scheve tandwiel :(
Het opbouwen van de kap ging van een leien dakje. Als er niet zoveel ontbraamd en bijgevijld zou hoeven worden, een klusje van nog geen uur !
De pret blijft c.q. is weer terug. Op het moment van typen hoor ik het machien op de achtergrond z'n rondjes draaien met twee Piko coupe rijtuigen, een grijze groentewagen en twee Fleischmann grijze wagentjes... COOL ! 8)
Grtzz en veel lees- en kijkplezier.
Karst
-
De pret blijft c.q. is weer terug. Op het moment van typen hoor ik het machien op de achtergrond z'n rondjes draaien met twee Piko coupe rijtuigen, een grijze groentewagen en twee Fleischmann grijze wagentjes... 8)! 8)
En waar is de foto daarvan? :'(
Dawilliksien....
Groet, Ruurd
-
Echt een mooi bouwverslag, Karst! (y)
Ik krijg altijd gelijk zin om aan de slag te gaan, na het zien van zo´n fotoverslag.
Maarten
-
Beste Karst,
Ook ik lees met interesse jouw bouwbericht.Ik heb dit model al een aantal jaartjes geleden gebouwd. Alles begon met een 3700 en dat was meteen een flinke duik in het diepe. Nadat ik de locomotief grotendeels gebouwd had trof ik - destijds nog in de Flint - Piet Peetoom. Deze adviseerde mij destijds de gehele lok - dus ook witmetaal - te solderen. Ik heb de 3700 weer uit elkaar gehaald. Deze was gelijmd met Stabilit Expres van Henkel.Het solderen van witmetaal bleek eenvoudiger dan het solderen van messing. Oneffenheden in de passtukken vloeien mooi vol. Voor mij destijds en ook nadien een ware openbaring. Ik heb sedertdien nog diverse DJH modellen gebouwd o.a. 2e. 3700 met grote Austerity tender; 5500; 6000 etc. Alles rijdt op mijn baan, alleen af en toe wat olie en vet gebruiken.
Ik ben benieuwd hoe je het spuitwerk gaat uitvoeren. Ik had gelukkig contact met een zeer goede spuiter Sjoerd v.d.Zee van het "Oude Station", destijds in Roosendaal.Ondanks diverse pogingen is gebleken dat ik dit niet zelf moet doen!!!
Ik blijf je bouwbericht volgen en wens je verder veel succes.
Spoorse groet,
Coen.
-
@ Ruurd
Voor deze ene keer dan ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_TreinMedium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_Trein.jpg)
( helaas te weinig licht. En had geen zin het statief erbij te pakken... )
@Coen
Ik denk dat het solderen ook idd wel gaat.
Ik lijm alle witmetaal met industrielijm. 1 nacht in de aceton en alles valt uit elkaar... mocht ik niet tevreden zijn ;)
Grtzz,
Karst
P.S. Na het monteren van de rookkastdeur is plotseling het knorren van de aandrijving vooruit verdwenen.... :-\ :-\
-
zo meneer de van styreen naar metaal bouwer ;D
Ziet er netjes uit (y)
Hopen dat het onderdeel snel komt.
Ga t in de gaten houden
groeten Dave
-
@ Ruurd
Voor deze ene keer dan ;)
plaatje.....
( helaas te weinig licht. En had geen zin het statief erbij te pakken... )
Dank je Karst (y)
Voor een uit-de-handje een goede prent, hoor.
Ziet er mooi uit. (y)
Groet, Ruurd
-
Ik lijm de witmetalen delen van mijn DJH modellen ook
Het chassis soldeer ik
Wat het spuiten betreft ik monteer ze pas af na het spuiten
dus ik spuit voetplaat ,machinistenhuis, dak ,en ketel appart
is veel envoudiger
Ik spuit eerst alles zwart daarna afplakken ook de biezen en dan groen er over heen ,gaat perfekt
FF vraagje aan Karst ,jij soldeerd het lager aan de tandwielkast
maar soldeer je hem ook in het frame?
Gr Jan
-
Hoi,
@Jan
Ik vraag me af, hoe je het dan ooit kier-vrij krijgt. Ik zie nu al dat er toch, zei het kleine, kiertjes zijn. Hoe nauwkeurig ook vlakgemaakt... :-\
En nee, de motor met tandwielkast zit 'zwevend' in het frame.
Dan maar weer wat foto's :)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_74Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_4)
en...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_75Medium.jpg) (http://www.youtube.com/watch?v=shQ2ISERIpg)
... het eerste filmpje 8)
( klik op de foto voor een uitgebreid verslag )
Inmiddels loopt de boel al heel erg naar behoren. Het tandwiel geruis ( is nu echt geen knorren meer ) wordt naar mate hij meer ingelopen raakt steeds minder. Desalnietemin heb ik toch maar een nieuwe drijfas met tandwielen besteld. Als ik nu al zie hoe het 'vreet', zal dat nooit een lang leven beschoren zijn ;)
Grtzz en veel lees- en kijkplezier.
Karst
-
Dag Karst,
Altijd veel plezier bij het lezen van een bouwverslag. Met enkele interessante zaken: die vering van de aandrijfassen: is dat een idee van jou of zit zoiets tegenwoordig in de kit? Ik heb destijds bij mijn NS 6000 vering met hornblocks van GM&S toegepast, maar ik vond het niks, omdat het veel te lastig afstellen is. Ik ben sindsdien veel meer een fan van compensatie.
Wat je meldt over de passing is helaas een probleem en niet alleen van witmetaal, maar vaak ook van messing kits. En gietstukken zijn zelden onbewerkt te gebruiken vanwege mallen die niet goed op elkaar zitten of andere problemen bij het gieten. Ik heb wel eens vervangende onderdelen gevraagd als het werkelijk niet goed was en die heb ik ook altijd gekregen.
Er is wel verschil: witmetaal in engelse kits is meestal niet bijzonder, maar als je wilt weten hoe het ook kan, bouw dan eens een kit van Weinert. Dat is een wereld van verschil (ook qua prijs trouwens ;D).
De kieren die je opmerkt kun je perfect wegwerken met solderen van witmetaal. Het solderen is zonder meer aan te raden. Ik snap je twijfel wel en het is vast geruststellend met aceton weer opnieuw te kunnen beginnen, maar als je eenmaal een gesoldeerde in je handen houdt doe je het nooit meer anders. Met dat solderen kun je ook andere beperkingen van witmetaal goed camoufleren zoals bijvoorbeeld de materiaaldikte, die soms in hoeken zichtbaar wordt. En solderen tussen messing en witmetaal gaat ook prima (zie het Tommy draadje). Ik heb bijvoorbeeld ook de messing windleiplaten op de witmetalen voetplaat van een DJH 6300 gesoldeerd en dat gaat uitstekend.
Ik volg je vorderingen met genoegen en natuurlijk ook op Sleutelspoor! (y)
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Al weer bijna twee weken stil hier in het draadje.
Betekend niet dat ik hem in de hoek gekeild heb of zo :P
Wel dat ik steeds miniscule wijzigingen aan het onderstel aan het maken ben om de rijeigenschappen optimaal te krijgen.
Zo zijn stukjes frame afgevijld, hebben de loopdraaistellen meer zijdelingse bewegingsruimte gekregen, zijn de asjes daarvan nu ook op 1 puntje opgelegd.
Al met al loopt het nu feilloos op alle !! snelheden over de PIKO A-gleis testbaan. Zelfs de toch wat lastige engelsman van PIKO bezorgd de RP25 wielen geen problemen.
Ondertussen is het ook wachten op een nieuwe aandrijfas van DJH. Na enig gemail heen en weer hebben ze beloofd er 1 op te sturen binnen 28 dagen ( was nu 10 dagen geleden, dus ik kan nog even ;) ( en nu maar hopen dat die wel recht is en het tandwiel er haaks op zit.... )
Verder vanavond voor het eerst gebruikgemaakt van het feit dat industrielijm oplost in aceton. Er bleek namelijk een lengte verschil te zitten in de beide zijwanden ( waterbak, machinistenhuis en tender ) Hierdoor zat de tenderachterwand er niet helemaal haaks in :( Was maar 0.15mm maar toch, je ziet het :-\ Dus aceton op wattenstaafje, even soppen in de naden, 30 minuten laten staan... en los was het wandje.
Met vijl, mes en schuurpapier de zaak netjes passend en haaks gemaakt ! ;D
En weer gewoon op de plaats gelijmd 8)
En tja Ivo, ik denk haast wel zeker te weten, dat de volgende kit met soldeer van Piet gaat gebeuren. Het nieuwzilveren frame beviel me echt erg goed om te solderen. zit ook mooi strak, haaks en zonder klodders in elkaar ;D
Dus, wie weet.... eerst hier een beetje ervaring mee op doen, dan Erwins 2400 kitje ( is er trouwens al een handleiding ?? ) en dan de volgende: een 5500 ;)
Nou, ik ga weer verder met programmeren en testen van iets wat jullie zo eind juli wel te zien zullen krijgen ;)
Grtzz,
Karst
-
Wel dat ik steeds miniscule wijzigingen aan het onderstel aan het maken ben om de rijeigenschappen optimaal te krijgen.
Zo zijn stukjes frame afgevijld, hebben de loopdraaistellen meer zijdelingse bewegingsruimte gekregen, zijn de asjes daarvan nu ook op 1 puntje opgelegd.
....
Er bleek namelijk een lengte verschil te zitten in de beide zijwanden ( waterbak, machinistenhuis en tender )
Grtzz,
Karst
Hallo Karst,
verbaast me niets, deze bijstelactiviteiten. Het is goed dat je je loc uitvoerig test voordat je verder gaat. ModelLoco is leuk spul, maar wil je het goed aan de praat krijgen dan moet je daar wel nadrukkelijk aandacht aan besteden anders rijdt het voor geen meter en maakt het bijv. gauw kortsluiting. Ga ook niet teveel af op de minimum boogstraal die in de bouwbeschrijving staat; daar zul je echt aanpassingen voor moeten doen om dat mogelijk te maken (en zo te lezen ben je daar al tegenaan gelopen).
Je zult merken dat het bij de 5500 niet anders zal zijn. Ik heb het onderstel ervan behoorlijk bij moeten werken om een boogstraal van 70 cm mogelijk te maken; in de bouwbeschrijving staat geloof ik 42 cm als minimale boogstraal...
Succes verder met het bouwen van de loc. Het is een mooie machine!!
Hans.
-
Ziet er mooi uit Karst!
Grt Erwin
-
Zo,
Weer even een paar uurtjes gehad om even iets aan de 6000 te doen.
Zeker interessant, omdat ik afgelopen zaterdag bij Piet Peetoom wat Low-Melt soldeer en Flux had meegenomen. Toch erg benieuwd hoe dat zich dat laat verwerken ::)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_77Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_5)
... inmiddels de ervaring opgedaan en... geweldig spul met dito resultaat ! 8) :P
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_80Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_5)
De NEM schacht en buffers zijn ermee gesoldeerd. Tevens is een instelbare kortkoppelingshouder gemonteerd.
( klik op de plaatjes voor een uitgebreider verslagje )
De lok rijdt nu alweer een paar uurtjes met een sleepje van afwisselend 5 grijze tweeassige goederenwagentjes en 3 PIKO couperijtuigen.
Werkelijk een lust voor het oog en het oor ! 8)
Grtzz,
Karst
-
Hoi,
En weer even een paar uurtjes genomen :-)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_85Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_6)
... het begint steeds meer een locomotief te lijken ;D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_87Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_6)
( klik op de plaatjes voor een uitgebreider verslagje )
... voor de echte metaalbouwert waarschijnlijk heiligschennis, maar ik hem m'n materieel om te rijden ;)
Hij moet dus door 450mm radius willen. Met een kleine modificatie lukt dat prima ! 8)
Grtzz,
Karst
-
terecht. Gewoon door 450 mm prakken. loopt ie deste soepeler over alles wat ruimer is ;)
-
Klasse Karst, erg mooi gedaan. Ik kan niet anders zeggen dan dat het een mooie loc aan het worden is! Ik heb verder niet veel met Nederlands materieel maar vind de draadjes zoals deze erg interessant om te lezen.
eerst hier een beetje ervaring mee op doen, dan Erwins 2400 kitje ( is er trouwens al een handleiding ?? )
Zoals ik in Houten begreep van een mede-Mitropaat: nee, er is geen handleiding...... daar schijnt Erwin al vele malen op gewezen te zijn, maar dat heeft tot nu toe nog niet geleid tot enige actie.... ;) Denk ook niet dat die er komt ::)
Ik blijf je draadje volgen, Karst (y)
-
Gebeurd er nog wat, zag dat je op freaking pagina 9 staat,
dus ik denk even vragen of er nog wat gebeurd daar.
Krijg ik deze melding toen ik wat wilde plaatsen
"Waarschuwing: er zijn al zo'n 60 dagen geen berichten meer geplaatst in dit topic.
Tenzij je zeker weet dat je hier wilt reageren, denk erover om een nieuw topic aan te maken. "
Zegt genoeg lijkt me ;D
Aan de gang met dat NL stoomhok ;D
MVG Dave
-
Nou Dave,
Weer meer dan 60 dagen... ;)
Maar nu gaat het dan toch echt verder :)
De twee andere projectjes rondom TP3b liggen even stil, dus maar eens opgezocht wat er nog aan de 6000 moest gebeuren.
Dit dus...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_96Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_7)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_95Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_7)
... het remwerk !
Klik op het plaatje voor een uitgebreid verslag op SleutelSpoor.nl ;D
Grtzz,
Karst
-
Hoi,
De gang er weer een beetje in.
Vandaag aan het loodgieterswerk begonnen...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_99Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_8)
... niet echt m'n favoriete werkje. Gaat veel tijd in zitten, ook wel omdat het lang niet allemaal precies past :(
Dan is dit wel weer leuk...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_103Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_8)
... echte Philo-laantaarns, dezelfde als op m'n 1706 8) :P ;D
( Klik op de plaatjes voor een uitgebreider verslag )
Grtzz,
Karst
-
Je bent weer lekker bezig Karst!
Krijg zelf ook weer serieus zin om te gaan beginnen met (af)bouwen van diverse projecten.
Gr,
Bart
-
Begin dan. ;D ;D
Jos. ;)
-
Ik zou best willen Jos... Maar een verblijf van circa 5 maanden buiten Nederland zorgt er toch wel voor dat er eerst nog de nodige andere zaken geregeld moeten worden...
Gr,
Bart
-
hé hé
kon je het locje nog welk terug vinden? ;D ;D ;D
Weer een feest om te lezen, ga zo door (y)
Mvg Dave
-
Aha, zo zit dat.
Dan is dat inderdaad wat lastiger, ik heb het met je te doen. :-\
Jos. ;)
-
Jos,
Hoe staat het eigenlijk met jouw Palo-3700-bouwactiviteiten ??
Grtzz,
Karst
-
Palo??
Daar begin ik geeneens meer aan.
Ik kijk eens of ik een DJH 3700 of zo op de kop kan tikken.
Hoe en waarom, dat ga ik hier nu niet uit de doeken doen, dat kun je me wel via PB vragen. ;)
Jos.
-
Hoi,
Twee verloren uurtjes vanavond, goed voor het volgende...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_105Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_9)
... de lantaarns op een voetje gezet.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_107Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/projecten/djh_6000.htm#update_9)
... het begnt nu echt ergens op te lijken ;D
( Klik op de plaatjes voor een uitgebreider verslag )
Grtzz,
Karst
-
Ook voor die luchtpomp en dat andere ding (wat was eht ook alweer... Voedingspomp ofzo) heeft philo mooie messing onderdeeltjes hoor. ;D
-
Hoi,
Tja, het ding moet nu maar eens af... ;D :-[
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_109Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_109.jpg)
... ter voorbereiding op het verlichten van m'n Philo's... :o ;D 0603 goldenwhite LEDs en lakdraadjes...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_110Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_110.jpg)
... even aanpikken...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_111Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_111.jpg)
... isoleren met...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_112Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_112.jpg)
... zwarte nagellak. Voorkant natuurlijk schoonhouden :P
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_113Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_113.jpg)
... 0.6mm gaatjes achter de lantaarns boren...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_114Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_114.jpg)
... draadjes door het gaatje in de lantaarns, daarna door het frame...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_115Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_115.jpg)
... klein beetje prik er op en voila ! 8) ( is nog te fel, bij verder dimmen lijkt het sprekend olielantaarnlicht (y)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_116Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_116.jpg)
... er zaten natuurlijk ook glazen voor de lantaarns. ( Dit in tegenstelling tot de Philo's !! :o :o )
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_117Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_117.jpg)
... hier nu dus wel ;) Nog wel provisorisch vastgezet met wat dz tape, maar het idee is er :)
Zo, nu kan ik het hok met een gerust hart afbouwen ;) Alle uitdagingen zijn 'gemeistert' :) Hoewel, ben eigenlijk nog op zoek naar 0.35mm RVS draad ( ala Philo ) voor de handrails.
Wordt vervolgd.
Grtzz,
Karst
-
Hehe, eindelijk... ;D
Jij denkt, ik draai het topsein om om te doven?
Geen lichtje daarin? Ikke wel. ;D
-
Nope,
Ik rij niet met 'speciale', tegemoetkomende treinen ;) ( en dan moet dat sein a) apart schakelbaar zijn en b) naast wit ook nog eens rood kunnen tonen. :o ) Bovendien was het vaak niet gemonteerd, aangezien die lantaarns zware krengen waren om er bovenop te tillen ;)
Verrek, op de eerste foto nog wel goed, op de tweede niet meer.... schaamde zich waarschijnlijk omdattie niet verlicht is ;D ;D
Grtzz,
Karst
-
'T is mooi hoor. Ga hem nu maar spuiten.... (y)
-
Hoi,
Zo, ook een rechtvaardiging voor de draadjes gevonden 8) ;D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_118Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_118.jpg)
... de lantaarns op m'n 3400 hebben ze ook ;)
...Ga hem nu maar spuiten...
Phildie verf is besteld... :P
Grtzz,
Karst
-
Niet vals spelen he! Dat is de houder! ;D
-
Mooi dat je de bouw weer oppakt Karst. Ik heb je verslag op Sleutelspoor al een paar keer gelezen. Ga zo door (y)
Ik ben m'n DJH 3900 ook aan het spuiten. Neem vooral de tijd om alle naadjes goed te plamuren.
Of wil je een race? ;D
mvg
Rick
-
Hoi,
@stig
Weet ik, maar vind het toch een mooi excuus ;)
@Rick
Naadjes ??? Er zijn er precies twee... achter op de tender. De rest heb ik dichtgezet met soldeer, alleen de achterkant had ik gelijmd, dus daar wil geen soldeer meer zitten :(
Een werkje dat ook moet gebeuren is handrails en leidingen...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_119Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_119.jpg)
... nauwelijks te zien, laat staan uit te richten...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_120Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_120.jpg)
... dit op gevonden: Houders op een stukjedraad geschoven...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_121Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_121.jpg)
... dan houdertjes in de gaatjes...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_122Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_122.jpg)
... en dan van onderen vastsolderen. Omdat dit a) lastig is en b) niet heel netjes wordt, andere methode bedacht: vloeimiddel in het gaatje, gaatje weer dichtsolderen met witmetaal soldeer, gaatje weer uitboren. Houder er in, flink vloeimiddel er op en houdertje warmstoken...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_123Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_123.jpg)
... 2 sissen en het houdertje zit onzichtbaar vast :) (y) Verkleuring op de ketel komt van het vloeimiddel...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_124Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_124.jpg)
... voor de leuk even een draadje messing door de houders getrokken. Dit messing gaat er weer uit, want...
...Hoewel, ben eigenlijk nog op zoek naar 0.35mm RVS draad ( ala Philo ) voor de handrails...
En, waar kun je dat beter vinden dan bij ?? Juist Philotrain ;D Mailtje naar Wim Wolters, kan het donderdag ophalen ;D (y)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_125Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_125.jpg)
... en de andere kant, nog geen rails, kun je de houdertjes mooi zien ;) BTW de sluitlantaarns er ook maar opgesoldeerd ;)
Tja, bijna niets te zien maar toch een hele avond werk... :-\
Grtzz,
Karst
-
Tja, bijna niets te zien maar toch een hele avond werk... :-\
Dat denk ik ook af en toe, en dan ga je maar door, omdat er anders "te weinig" gedaan is...
Word een mooi ding, dat is zeker met zoveel aandacht. Leuk dat je ook zoveel mogelijk probeert vast te solderen. Daar ga je later veel plezier aan beleven.
-
Ja,
Solderen heeft het toch wel gewonnen van m'n eerste idee om alles te lijmen. Het zit zoveel beter en werkt zoveel mooier af ! 8) (y)
Tja, aandacht zat ;) En mooi, ja dat moet ie zeker worden :)
Grtzz,
Karst
-
andere methode bedacht: vloeimiddel in het gaatje, gaatje weer dichtsolderen met witmetaal soldeer, gaatje weer uitboren. Houder er in, flink vloeimiddel er op en houdertje warmstoken...
Das een goeie om te onthouden ( kan wat mij betreft gelijk in de Encyclopedie )
-
Karst, heb jij ook al lease contracten, net als stig ?? 8) :)
-
Zeg maar wat je wilt hebben Mart. ;D
-
alles, hebbe hebbe hebbe ;D
-
Tja, ken dat gevoel... :-[
-
Een werkje dat ook moet gebeuren is handrails en leidingen...
... dit op gevonden: Houders op een stukjedraad geschoven...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_121Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_121.jpg)
Karst,
Handrailhouders op de handrail schuiven en zo solderen is gewoon de methode om dat te doen. Ik doe het alleen op een ander moment. Namelijk voordat ik de rookkastdeur soldeer en de andere kant dichtmaak. Dan kun je deze handrailhouders van binnenuit solderen.
Het ziet er verder goed uit hoor! En leuk die LED's in de frontlantaarns.
mvg,
Ivo
-
Hoi,
@marty en stig
Leasen, wa's da ???
Maar een weekendje op een bepaald baantje meerijden kn altijde overwogen worden ;) En... deze heeft goede stroomafname en decoder en vliegwiel... Dus niks duwtje, porretje etc :P
@ivo,
Thnx voor het compliment. Lantaarntjes vind ik ook wel aardig geslaagd :)
Goed,
geloodgieterd vanavond...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_126Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_126.jpg)
... onder, de toevoer voor de voorwarmer vanaf de ketelpomp. Daarboven iets wat de ketel uitkomt en rookkast ingaat ??? Daar weer boven de stoomleiding naar de aanjager ??? ( Ik ken ze nog niet allemaal die leidingen en hun functie hoor :-[ Maar wil graag leren, dus als iemand echt weet waar ze voor dienen ! ;D )
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_127Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_127.jpg)
... en een close-up van het gebeuren. Omdat ik vooral de appendage links-voor-met-handwiel fraai en de rookkast vind zitten. Oorspronkelijk zat de flens OP de rookkast, maar op allerlei foto's vond ik dat niet terug, dus heb ik hem maar verzonken vastgezet :)
Heb verder de kap vanavond maar eens even gebadderd in St.Marc's en gebortsteld met JIF. Er was van voorgaande keren toch nog vrij veel vloeimiddel residu overgebleven. Goede leer voor het volgende model: Elke avond goed schoonmaken :-[
[Aanvulling]
De leidingen breng ik naan naar deze voorbeeld foto...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_128Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_128.jpg)
... foto gemaakt door ene meneer Moore, ergens gevonden op Internet.
[Edit]Inmiddels deze foto ook gevonden op de site van Nico Spilt. ik weet alleen niet of deze daar werkelijk vandaan komt, aangezien 'mijn' foto van grotere resolutie is dan die op Nico's site [/Edit]
Goed te zien is, dat de DJH voorwarmer te lang is en aan de achterkant flenzen heeft waar het origineel dat niet heeft. Hier is ook goed te zien wat ik bedoelde met de appendage-met-handwiel. Tevens fraai te zien, dat de leiding daar naar toe achter die andere appendage langs loopt en dat die ook fraai vrij staat van de ketel.
En oh ja... de andere kant moet nog even wachten op leidingwerk... nieuwe messing lucht- en ketelpompen zijn onderweg, evenals rookkast handwiel en ook 4 nieuwe buffers.... ;D Guess where from ;)
[/Aanvulling]
Grtzz,
Karst
-
Meerijden is leasden zonder contract ;D
tssss duwtje porretje.... >:(
Misschien een stomme vraag hoor, maar waarom doe je de leidingen niet na het suiten er pas op, of heb ik iets over het hoofd gelezen ??
of zitten de houders alleen vast, en kan je de leidingen naderhand er weer in schuiven ?
-
tssss duwtje porretje.... >:(
Dus niet he bij deze 8) (y)
Misschien een stomme vraag hoor, maar waarom doe je de leidingen niet na het suiten er pas op, of heb ik iets over het hoofd gelezen ??
of zitten de houders alleen vast, en kan je de leidingen naderhand er weer in schuiven ?
Alleen de houders zitten vast, de handrails worden nog vervangen door Philotrain 0.35mm RVS 8) en dat uiteraard na het spuiten. Het leidingwerk moet toch allemaal zwart geblazen worden, dus dat kon er wel op vond ik. Overigens krijg je het met lijmen nooi zo mooi stevig en strak als met soldeer, dus het moet wel voor het spuiten ;)
Grtzz,
Karst
-
weerstandsoldeermasjienapparaatding
-
Met lak er op ???
Zo ja, vertel me even waar jouw geldboom woont ;D ;D
Grtzz,
Karst
-
koop je een philootje minder :)
en ja, kan gewoon met lak erop, dat is juist het voordeel.... volgens mij, al heb ik het nog nooit gedaan :-\
mijn geldboom is al een tijdje heel dor, hebbie niks meer an :-[
-
Het leidingwerk moet toch allemaal zwart geblazen worden, dus dat kon er wel op vond ik.
Leg eens uit? De leidingen waren allemaal blank koper, de handrail was vaak van blank staal en soms zijn de leidingen vanuit het machinistenhuis, die de injecteurs bedienen groen geschilderd, maar nooit zwart. De enige leidingen die soms zwart zijn zijn de warmwaterleidingen uit de voorwarmer, omdat daar wel eens een isolatiewikkeling omheen zat.
Dus de leidingen die je nu onder de handrail hebt zitten horen allemaal messing te blijven (ook voor een na-oorlogse lok). Ze waren hoogstens vervuild. Het lijkt wel of de loks na 1950 helemaal niet meer werden schoongehouden.
De leiding die uit het verticale ding komt (lijkt wel een soort driewegklep) hoort ook niet de rookkast in te gaan, maar gaat onder de ketel door naar de Knorr pomp aan de andere kant. Het leidingwerk op de 6000 is een hele puzzle. Overigens als je een naoorlogse versie bouwt, zou het goed kunnen dat er geen Knorr pomp en voorverwarmer meer op zat.
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Bedoel met zwart blazen, dat dat niet geeft of het zwart of een andere kleur wordt tijdens het spuiten, aangezien ze toch koper kleurig moeten worden ( alleen appendages waren toch van messing ?? ). Schilderen dus, ala Philo ;)
Die leiding die jij bedoeld, kan er helemaal niet onderdoor ??? Ben het eens, dattie wel wat lager in de voet gekund had, maar dan had ik het gaatje moeten boren voor ik de voorwarmer had gesoldeerd... foutje dus :D :-[
Op mijn 1706 is idd de uitgaande leiding van de voorwarmer ook zwart. :)
Grtzz en thnx voor de extra aanwijzingen,
Karst
-
Begrijp ik het nu goed? Je schildert de messing leidingen en houders koper??
Gr/H
-
Ja, waarom niet.(het schilderen, en nee, niet de houders koperkleurig schilderen) Je soldeert ze vast, omdat ze dan vaster zitten dan gelijmd, maar consequentie is dat je ze moet verven. Ik heb de tip ook van Ivo gekregen om ze pas naderhand aan te brengen en de appendages flink te poetsen. En ik overweeg het ook nog, maar voor een beursmachine is het echt niet gek de boel te solderen, zodat je niet halverwege de dag wat leidingen of andere zaken kwijt bent. Van een afstandje vind ik de geverfde onderdelen helemaal niet storend. Ja, dat ik nou zulke achterlijke macro's plaats... Het zijn afwegingen.
-
waarom met een glasvezel potlood de leidingen weer mooi kaal poetsen
echt messing of koper is toch veel mooier.
heb ik me bij mn philoloks er ook over verbaasd dat ze die weer in koper of messing kleur geschilderd hebben.
mijn djh loks alle leidingen na het spuiten erop gezet, wel voor het spuiten de bevestiging gesoldeerd en de knopjes daarna kaal gemaakt .
nooit problemen met losgaan gehad .
Jan
-
Die leiding die jij bedoeld, kan er helemaal niet onderdoor ??? Ben het eens, dattie wel wat lager in de voet gekund had, maar dan had ik het gaatje moeten boren voor ik de voorwarmer had gesoldeerd... foutje dus :D :-[
De loop van de leidingen is vaak ook per lok binnen de serie verschillend, dus het blijft altijd lastig. Maar ik zal mijn versie van de loop van leidingen op de 6000 op basis van interpretatie van foto's laten zien vanavond. Ik heb in de loop van de jaren wel ontdekt dat hoewel luchtpomp, Knorr pomp en voorwarmer in de verschillende lokseries op verschillende plaatsen staan, het loodgieterwerk wel ongeveer gelijk is aangesloten. Bij mij lopen overigens bij de 6000 meerdere leidingen onder de ketel door.
Vraag is wel of je het allemaal moet doen: als je deze 6000 wilt laten meelopen op Mariënberg in het tijdperk van je 1700 en 3400, dan is het de vraag of de Knorr pomp en de voorwarmer er nog wel op zaten.
Dat de leidingen blank koper waren kun je zien in het NSM op de 3737 en 6317 (voor het grote verstoppen in een van de werelden. Het is ook logisch gezien de grote warmteverschillen in de leidingen dat daar weinig lak op bleef zitten. Vuil wel, dus daarom zagen ze er mogelijk smerig uit.
mvg,
Ivo
-
Ja, waarom niet.
....echt messing of koper is toch veel mooier.
Daarom dus ;)
Is er trouwens puur koperdraad verkrijgbaar voor dit soort gebruik?
Gr/H
-
Heb ik ook naar gezocht. Ik krijg altijd als antwoord dat je dat draad zelf uit elektriciteitsdraad moet halen. Dus op zoek naar de juiste diameter en je hebt het.
Het gewone draad in de bouwmarkt is te dik en in snoeren vaak te dun, maar er schijnt PTT draad te zijn waar het in de juiste diameter in zit.
Ik hoor ook vaak dat koperen leiding in een stoomlok door de warmte er gauw als messing uit gaat zien.
Maar blank draad heeft wel mijn voorkeur. Ik was heel erg teleurgesteld dat op mijn eerste en enige door Philotrain gebouwde lok (een 1700) de leidingen met koperverf waren gedaan en dan ook nog met een soort met een vrij grof pigment. Al mijn zelfgebouwde loks hebben gewoon blank draad.
mvg,
Ivo
-
Ik werk in de kabel-tv en bijv. in coax huisaansluitkabel zit een leiding van 0,7 of 0,9 mm, afhankelijk van het type.
Er is ook nog dikkere kabel (coax 6) en daarin zit er een van 1,6 -1,7mm.
Soms vraag ik een paar afvalstukken aan de aannemer, en die liggen hier gereed voor gebruik.
Fantastisch leuk draadje overigens, evenals die van de NS 2100.
Ik gluur al een paar dagen mee.
Leen.
-
Of een oude trafo ontwikkelen, kan ook leuk spul van afkomen.
-
Ik werk in de kabel-tv en bijv. in coax huisaansluitkabel zit een leiding van 0,7 of 0,9 mm, afhankelijk van het type.
Er is ook nog dikkere kabel (coax 6) en daarin zit er een van 1,6 -1,7mm.
Leen,
Weet je ook waar 0,4mm in zit. Dat gebruik ik het liefste voor de leidingen.
mvg,
Ivo
-
0.4mm koperdraad kun je mogelijk bij de betere elektroboer krijgen, wikkeldraad voor spoelen ed.
Zie http://www2.conrad.nl/goto.php?artikel=607606 ; het is dan wel gelakt, maar dat zal denk ik weinig uitmaken...
-
@Ivo
Er is ook nog coax 18 kabel, en die heeft leiding met een dunnere diameter dan 0,7. Ik schat zo'n 0,4 - 0,5 mm. Alleen wordt die al jaren niet meer gebruikt en ik heb er niet aan kunnen komen.
De tip van mijn voorganger is een hele goeie, omdat Conrad het wel heeft. Ik ga het daar zelf ook bestellen. Als je die draad een tijdje in de thinner legt, dan zal die mantel vast wel oplossen.
Leen.
-
Ik heb zelf ooit eens een stuk 7-aderig installatiedraad van een vuilnishoop afgehaald, waar in iedere ader een koperen kern van 0,5 mm zat. Dat soort spul is prima te gebruiken.
Voor wie het iets fijner wil: Het is in diverse maten te koop bij Eileen's Emporium klik (http://www.eileensemporium.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=35&Itemid=9). Kies maar uit.
Voor wat betreft het vooraf of achteraf aanbrengen: Je kan de leidingen vastsolderen en voor het schilderen insmeren met Brasso (koperpoets). Na afloop veeg je de Brasso er met de verf af (en zijn je leidingen gelijk mooi gepoetst).
weerstandsoldeermasjienapparaatding
Lijkt mij niet verstandig met witmetaal......
Grtz,
Ton
-
Voor wie het iets fijner wil: Het is in diverse maten te koop bij Eileen's Emporium klik (http://www.eileensemporium.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=35&Itemid=9). Kies maar uit.
Grtz,
Ton
Ton,
Da's apehaar. Dat is veel te dun voor stoomlocs.
Gerard
-
Ik zie toch echt diameters staan van rond de 1mm en kleiner dus daar zit volgens mij toch echt wel wat bruikbaars tussen lijkt me.
-
Ton,
Da's apehaar. Dat is veel te dun voor stoomlocs.
Gerard
Gerard,
Fff goed kijken voordat je probeert om mij af te zeiken ;). Ik ben weliswaar niet zo'n tovenaar als sommigen op dit forum, maar ik heb wel eens een paar stoomlocs in elkaar geknutseld en weet dus een beetje waar ik over praat / schrijf.
Bovenaan begint de lijst met 1,016mm; zelfs Bokito heeft niet zulke dikke haren. Voor wat betreft de onderste (0,081 mm) heb je wat mij betreft gelijk.
De vraag van Ivo was naar 0,4mm en die staat er ook bij. (Dat wil zeggen: 0,457 mm, maar omdat het zacht draad is moet je het toch iets uitrekken en wordt het dunner).
Grtz,
Ton
-
Ik heb voor mijn loc 5 aderig telefoonkabel draad gebruikt, verkrijgbaar bij de bouwmarkt. Ik heb het aan de ketel gesoldeerd en nu krab ik het er heel voorzichtig af met een hobbymes en mijn custom schuurgereedschap (beetje 100grit op een ijscostokje 8))
Mijn leidingen zijn niet helemaal recht, want met onderhoud komen er toch binnen de kortste keren deuken en rare knikken in.
PS. ik had nog een paar kiertjes en andere plamuurpunten, al had ik de loc gesoldeerd ::)
-
0.4mm koperdraad kun je mogelijk bij de betere elektroboer krijgen, wikkeldraad voor spoelen ed.
Wikkeldraad heb ik in een groot aantal diameters. Maar dat gelakt maakt me juist wel uit. Zeurpiet die ik ben.
De tip van coax 18 ga ik uitzoeken. Ik heb nog van alles liggen. Ook de tip van TonM's Eileen zal ik eens proberen.
Straks meer over de leidingen.
mvg,
Ivo
-
Vanochtend heb ik beloofd wat over de leidingen te laten zien. Ik heb 3 loks bekeken in model, een 6000, een 3700 en een 6200. Allemaal door mij gemaakt, dus mogelijk allemaal met dezelfde fouten. Ik heb ze alleen gemaakt met behulp van foto's zonder naar de andere loks te kijken.
Waar gaat het om:
de luchtpomp, de Knorr pomp, de voorwarmer en de injecteurs.
Ik heb op school nooit wat over stoommachines geleerd zoals Klaas, dus misschien kraam ik wel onzin uit, maar volgens mij zit het als volgt (inmiddels enigzins verbeterd naar aanleiding van opmerkingen later in dit draadje door Rick (y) ):
de injecteurs worden met stangen bediend vanuit het machinistenhuis, waar de stoker ze kan open en dicht zetten, om er zo voor te zorgen dat er voldoende water in de ketel blijft. Naast de bedieningsstang, moet er dus op de injecteur ook nog een watertoevoerleiding zijn aangesloten. Meestal zitten aan beide kanten van de ketel een injecteur. Dit zit altijd op elke lok net als de luchtpomp, die er ook altijd opzit. Zonder luchtpomp is er namelijk geen druk en kan een injecteur niet werken (omdat het voedingswater een grotere druk moet hebben dan de druk in de ketel, anders gaat het water er niet in, maar uit). Er is nergens op een andere manier druk te maken dan met de pomp. Er zijn alleen kolen voor de ketel en olie voor de smering en voor het laten branden van de lantaarns. Langs de ketel loopt er links een bedieningsstang naar een kraan via welke druk uit de ketel naar de blazer gaat. Deze leiding is van koper en is met een afsluiter aangesloten op de rookkast. Aan de andere kant loopt er een bedieningsstang naar eenzelfde soort kraan, via welke stoom wordt afgetapt voor de luchtpomp, die hiermee wordt aangedreven. Alles loopt op stoom, dus ook de luchtpomp. Bovendien is de luchtpomp nodig voor het verzorgen van voldoende druk in de remleidingen.
Deze pomp staat meestal rechts vooraan en heeft een stoomleiding vanuit het cylinderblok de eerder genoemde kraan om te kunnen pompen. en een water toevoer en water afvoerleiding of het zijn luchtdrukleidingen. De waterleidingen naar de injecteurs komen over het algemeen met een afsluiter uit de rookkast.Er loopt ook een leiding uit de luchtpomp naar de voetplaat voor de remdruk.
Als extra hebben veel loks een voorwarmer gekregen om de energieefficiency op te voeren. Via een warmtewisselaar (de eigenlijke voorwarmer) wordt er voedingswater via de Knorr pomp in de ketel gebracht. Het voorverwarmde water gaat niet via de 'gewone' injecteurs, maar via een speciale injecteur de ketel in. Althans zo komt het op mij over.
Het loodgieterswerk ziet er als volgt uit. Een geïsoleerde leiding komt uit de rookkast en gaat bovenin de voorwarmer in. Ik denk dat er afgewerkte stoom in deze leiding gaat en er is ook een uitlaatleiding voor deze stoom. Dan gaat er een leiding met koud voedingswater erin en komt er een warm voedingswater leiding uit, die naar de 'speciale' injecteur loopt. Het voedingswater in het circuit van de voorwarmer wordt op druk gebracht door de Knorr pomp, welke ook met een leiding vanuit de tender wordt gevoed en welke ook een afvoer heeft naar het machinistenhuis, met voor mij een onbekende functie.
Omdat de luchtpomp met injecteurs een basisvoorziening zijn heb ik de indruk dat er verschillende onzichtbare leidingen zijn, omdat een en ander bij de bouw al is aangebracht. Het voorwarmer circuit lijkt echter volledig buitenom te zijn gelegd, wat logisch is als je beseft dat deze later is aangelegd.
Als je naar duitse eenheidslokomotieven kijkt is de voorwarmer vaak bovenin de rookkast ingebouwd.
Tot zover de tekst, dan nu de foto's:
Dit zijn de 3 bekeken loks:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_0110_Medium.jpg)
6000
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_0111_Medium.jpg)
3700
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG_0112_Medium.jpg)
6200
De 6000 heeft de voorwarmer links en de luchtpomp en Knorr pomp rechtsvoor
De 3700 en de 6200 hebben de voorwarmer en de Knorr pomp links en de luchtpomp rechts
Nu de leidingen van de 6000:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130299_Medium.jpg)
Je ziet rechts de stoomkraan injecteur op de ketel met een bedieningstang naar het machinistenhuis en de waterdrukleiding naar voren met de afsluiter op de rookkast voor de blazer (De blazer dient ervoor om de trek op het vuur in de vuurkist te verbeteren)
Het gekke ding in het midden is dus volgens mij een speciale injecteur voor het verwarmde voedingswater en deze is met zijn leiding aan de voorkant van de voorwarmer aangesloten. De andere leiding aan de voorkant is de voedingsleiding van het voedingswater. Bovenop (zit niet goed vast) zit de vaak geïsoleerde leiding (hier niet) vanuit de rookkast met de afgewerkte stoom voor de verwarming. De andere leiding meer naar achteren is volgens mij de afvoerleiding van de stoom van de warmtewisselaar in de voorwarmer.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130300_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130301_Medium.jpg)
Foto's vanuit iets andere hoek. Op de laatste foto zie je dat er 2 leidingen onder de ketel doorlopen. Eén is de leiding van de afgewerkte stoom en de andere is de voedingswaterleiding, waar water onder druk wordt aangevoerd vanuit de Knorr pomp.
Dan nu de andere kant:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130302_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130303_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130304_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130306_Medium.jpg)
Hier zie je vanuit de waterbak een leiding lopen naar de Knorr pomp aan de onderkant. Aan de bovenkant loopt er een leiding naar links terug naar het machinistenhuis en rechts loopt de leiding met water onder druk naar de voorwarmer. De leiding met afgewerkte stoom uit de voorwarmer gaat ook de Knorr pomp in, maar hoe dit precies zit durf ik niet te zeggen.
Vervolgens zie je de luchtpomp aan de voorkant, met een leiding naar de stoomkraan links op de ketel en een leiding naar de rookkast of naar de voetplaat? Mogelijk loopt die gewoon door de rookkast naar de andere kant voor de andere injecteur. De leiding onder de injecteurstoomkraan zit overigens ook los :o. Heeft stig toch gelijk om te solderen voor tentoonstellingsbaantjes
Zoiets dus.
Op de andere loks is dezelfde loop van de leidingen te ontdekken en ik heb deze niet gemaakt met de 6000 ernaast, maar met foto's uit de boeken over de 3700 en het boek over depot Heerlen voor de 6200.
Ter vergelijk nog een aantal foto's van mijn 3700, waar dezelfde leidingloop is te ontdekken:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130307_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130308_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130309_Medium.jpg)
En tot slot de 6200:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130310_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130311_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130312_Medium.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130313_Medium.jpg)
mvg,
Ivo
P.S., Nu maar hopen dat deze post niet te lang is of teveel plaatjes bevat
-
Of ze fout zitten of niet, ik vind ze prachtig, en niet alleen de leidingen...... onee. oooooohhh en aaaaahhhh
Mooi mat ook die loks
Wat kost dat leasen nou ?? ;D
-
Leasen? Geen idee. Is toch allemaal liefdewerk oud papier?
mvg,
Ivo
-
Schitterende loks, Ivo.
Ongelooflijk dat zulk fraais hier rondgereden heeft (zegt iemand die gele treinen echt heel lelijk vindt).
Leen.
-
ik bedoielde , als iemand anders ze least van je :), lamaar
een rijdaggie op een paar leuek modules met al dat soort moois is eigenlijk ook wel geinig, buiten een beurs om ofzo 8)
-
Hoe lang "L" kunnen we leggen in die loods van jou Mart?
Ivo, echt smulplaatjes hoor! Valt me wel op dat je afwerking "matter" is dan mijn rijtuigen. Heb je de philo matte lak gebruikt? Zo ja, de oude dan zeker? Dat leidingwerk is juist waar ik zo'n enorme hekel aan heb. Ik moet m'n 700tje ook nog steeds van een of andere leiding voorzien... Daarom, heerlijk die kale HSMmers (y)
-
met een beetje schuif en paswerk, 9 meter poot en 5 meter poot, kennen we nog net naar de wc en eten :)
maar wel na Ontraxs hoor, beetje drukkies nou
maar als er animo voor is, dan misschien beter een nieuw draadje maken
-
Lijkt me wel erg leuk Mart. Om ook "anderen" de mogelijkheid te bieden hun locjes eens de benen te laten strekken. Hebben we het nog wel eens over. ;)
-
Een paar correcties Ivo. Ik noem mijzelf ook geen expert, maar ik kan je verzekeren dat een injecteur wat anders werkt.
De injecteur vind ik een heel slim ding. Geen bewegende delen, alleen een paar "nozzles" (ik ken dit allemaal in het Engels, so bear with me.)
Wat er gebeurt: Stoom uit de ketel komt in de injecteur. Dit is de krachtbron van het systeem. Het wordt met water vermengt. daarmee koelt het mengsel af, neemt de druk af, maar de snelheid gaat omhoog. Deze snelheid zorgt ervoor dat het nu lauw-warme water de ketel weer in komt. Omdat er hitte wordt verloren, kan dit gebeuren(thermodynamica)
Dit noemt men de "live steam injector". Ze komen in twee varianten voor: de "lifting" en de "non-lifting". De "lifting" injecteur zuigt het tenderwater aan, en kan boven het niveau van het water in de tender aangebracht worden. Je vindt deze vaak in de cabine, met de kranen direct op de injecteur zelf aangebracht. de "non-lifting" kan geen water aanzuigen, dus moet onder het niveau van de tender aangebracht worden. Vaak vind je deze onder de stokerszijde van de cabine, vergezeld met een spaghetti van stangen.
Ook heb je de exhaust injecteur. Die werkt op hetzelfde principe, maar gebruikt afgewerkte stoom van de cylinders. Je vindt ze op oa: de 3900, sommige 3700/3800-en, 6300 als alternatief voor de voorverwarmer. Voor modelbouwers ziet hij er hetzelfde uit als een non-lifting injector. In de praktijk liet de stoker zo'n injecteur continu aan, want een exhaustinjecteur kan veel minder water in de ketel "gooien". Alleen als het waterniveau te laag werd werd de live steam injector gebruikt, waarmee de ketel wel vol werd, maar ook druk verliest.
Volgens mij moet je ivb. met veiligheid altijd twee manieren hebben om water in de ketel te brengen. Dus in het geval van de 6000 zal dat een injecteur(in de cabine) en de voorverwarmer zijn.
De Voorverwarmer werkt als volgt; Koud water van de tender wordt door een warmtewisselaatr gepompt, waarna het de ketel in wordt gepompt.
De warmtewisslaar zelf kent volgens mij vier leidingen; afgewerkte stoom in en uit(de buizen aan de voorkant) en water in en uit. Ik weet het niet zeker of het koude water ook voor de warmtewisselaar wordt gepompt, maar na het verwarmen komt het iig. Door de pomp en dan via de eenrichtingsklep op de ketel de ketel in gepompt.(messing gietstuk boven de warmtewisselaar op de DJH 6000)
Voor de waterpomp heb je je een stoomleiding van de ketel naar de waterpomp, van de pomp naar de rookkast voor de afgewerkte stoom, water in en water uit.
De luchtpomp is alleen voor de rem en leuke snufjes zoals lucht aangedreven vuurdeuren en cylinderkranen(als NS loks dat al hadden)
Voor de luchtpomp heb je een stoomleiding van de ketel naar de luchtpomp, van de pomp naar de rookkast voor de afgewerkte stoom en een luchtleiding.
Hopelijk valt dit een beetje te begrijpen. Als iemand iets niet snapt, Ik ga morgen aan stoomlocs steutelen. Dan kan ik fotos maken. Als ik iets mis heb, zeg het maar.
Mvg,
Rick
PS. misschien is het wel handig om een draadje over de werking van stoomlocs te maken
-
Hoi,
Vanavond m'n RVS bij de 'Meesters' ( ja twee, ik had geluk ;) ) handrailsdraad opgehaald...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_129Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_129.jpg)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_130Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_130.jpg)
... langs de ketel zat het echt zo ;) ( de handrails ) Alles wat nu RVS is, blijft RVS, zonder welke verf dan ook. Het waren namelijk of handrails, of bedieningsstangen van dan wel stoom, dan wel waterafsluiters. ook deze bedieningsstangen hadden het 'schildervoorschrift': Blank staal. Verder waren alle leidingen van rood koper ( want messing was/is te broos en zou/zal gaan scheuren bij temperatuurswisselingen en trillingen van de loc ) , waarbij de appendages ( kleppen, injecteurs, kranen ) van messing waren. Hiervoor gold 'schildersvoorschrift': Blank, gepoetst, metaal.
De handrailhouders hadden als voorschrift: groen, indie er een ijvrige werkplaatsknaap was wilden ze bij uitzondering ook nog wel een zwart zijn. Deze houders waren niet ! van messing.
Verder, monteren leidingen vooraf of naderhand: vooraf en gesoldeerd is de enige methode om het model 'solide' genoeg te krijgen. Ook als dat inhoud, dat appendages en leidingen naderhand geschilderd moeten worden. Dit alles aldus de 'Heren Philotrain' :)
Hoe de leidingen van met name de voorverwarmer hebben gelopen, kan ik niet duidelijk uit de foto's halen. Ivo's benadering lijkt mij zeer plausibel. Alleen heb ik wat platen, die de leidingen uit de frontflens van de voorwarmer direct de rookkast in laten zien lopen.
Dus ik heb mijn keus gemaakt :)
De pompen op de laatste foto gaan er nog af, daar komen messing exemplaren voor terug.
Voor de rest, wat een heerlijk draadje met dito discussie zo ! (y) Pure inhoud, vermengd met voldoende doorluchtigheid ;D
Grtzz,
Karst
[Edit]
Lees net de post van Rick helemaal uit. Dit klinkt zeker heel herkenbaar en logisch (y) En ja, goed idee om eens iets over de werking van de stoomloc te schrijven. Metname dan het 'secondaire' gebeuren als water en lucht. 8)
[/Edit]
-
ik bedoielde , als iemand anders ze least van je :), lamaar
een rijdaggie op een paar leuek modules met al dat soort moois is eigenlijk ook wel geinig, buiten een beurs om ofzo 8)
Wat ik bedoel: kost toch niks dat leasen
@Rick,
Bedankt voor de aanvulling. (y) De injecteur snap ik nog niet, want de natuurkunde zegt gewoon dat er niet iets met een lagere druk in iets met hoger druk komt. Ook bij de thermodynamica wetten geldt nog steeds de wet van behoud van energie. Dus hogere snelheid lost niets op. Dat is hoogstens een gevolg van een hoger drukverschil. Maar je verhaal komt me verder wel bekend voor in de zin dat er geen bewegende delen in zitten. Ik zal het nog eens goed lezen.
Je conclusie van de voorwarmer klopt. Alleen de leidingen voorin zijn op bovenstaande loks niet de leidingen die er voorin gaan. Dat is weer wel zo op de 5500, maar die heb ik niet laten zien.
mvg,
Ivo
-
Omdat het altijd een stuk leuker is met plaatjes ;) Hopelijk vind Ivo het niet erg als ik zijn plaatjes gebruik.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130299_Medium.jpg)
Van links naar rechts zijn de messing gietstukken op de ketel:
Op de rookkast: kraantje naar de blazer
Net naast de rookkast: eenrichtings klep om te voorkomen dat water uit de ketel en via de voorverwarmer de tenderbakken instroomt. dus GEEN injecteur. Injecteurs zijn groter en hebben meer leidingem en stangen
Helemaal rechts: Een kraan om de blazer van stoom te voorzien. De stang naar rechts gaat naar een wieltje in de cabine. De
oplettende lezer zal zeggen: de kraan zit onder het waterniveau van de ketel. Er komt alleen maar water uit, en daar kun je het vuur toch niet mee aanjagen??? Ja, er komt idd water uit die kraan, maar dat is water onder druk, wat een hoger kookpunt heeft dan water op zeeniveau. Zodra dit water zijn druk verliest, wordt het stoom.
Op de warmtewisselaar (cylindrische ding op voetplaat) vindt je links de twee leidingen van de afgewerkte stoom die in de rookkast horen te verdwijnen. Bovenop zijn de leidingen voor het koude en opgewarmde water van en naar de pomp. Ivo heeft deze leidingen dus verkeerd geplaatst(Sorry Ivo)
De andere kant:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130306_Medium.jpg)
eerst de luchtpomp: Via eenzelfde kraan als de blazer wordt de luchtpomp van stoom voorzien. Aan de andere kant van de cylinder heb je de leiding van de afgewerkte stoom de naar de rookast gaat. Ergens aan de onderkant van de pomp hoort een luchtleiding te zijn, maar die is heel moeilijk te zien in het echt.
De waterpomp begin ik niet aan, het systeem is mij totaal onbekend.
Mvg,
Rick
-
Ik had heel wat getiks, maar de scan is duidelijker dan mijn verhaal. ;D
(http://www.belderok.net/benelux/injecteur.jpg) (http://www.belderok.net/benelux/injecteur.jpg)
(http://www.belderok.net/benelux/injecteur-1.jpg) (http://www.belderok.net/benelux/injecteur-1.jpg)
-
Rick,
Weer wat geleerd! Dus wat ik voor injecteurs aan zie zijn feitelijk stoomleidingen om de blazer en om de pomp te doen werken. Dat snap ik nu wel, maar heb ik dus nooit geweten. De injecteurs zitten dan zeker op het ketelfront in het machinistenhuis?
De leidingen van de voorwarmer heb ik echt letterlijk van foto's van de echte 6000 overgenomen en ik weet heel erg zeker dat die wel goed zitten.
Kijk zelf maar:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/161086.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/163031.jpg)
Bron foto's: het Utrechts archief nrs 161086 en 163031
Op deze foto's kun je natuurlijk niet zien waar de voorste leidingen heen gaan, maar de bovenste komt toch echt uit de rookkast.
Ik heb ook nog wel andere foto's en in elk geval lopen de leidingen op de 3700 naar dezelfde appendages als ik heb gedaan bij de 6000.
Maar misschien gebruik ik wel verkeerde benamingen, dat zou zo maar kunnen ;)
mvg,
Ivo
-
Stig,
Super dat stukje tekst. Nu begint het te dagen.
mvg,
Ivo
-
Rick,
Weer wat geleerd! Dus wat ik voor injecteurs aan zie zijn feitelijk stoomleidingen om de blazer en om de pomp te doen werken. Dat snap ik nu wel, maar heb ik dus nooit geweten. De injecteurs zitten dan zeker op het ketelfront in het machinistenhuis?
De leidingen van de voorwarmer heb ik echt letterlijk van foto's van de echte 6000 overgenomen en ik weet heel erg zeker dat die wel goed zitten.
Kijk zelf maar:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/161086.jpg)
Als het goed is zit er idd een injecteur in de cabine. kijk maar op blz. 153 van Vervlogen Stoom. Daar staat een foto van de cabine van een 6100 me uitleg wat alles is. Wel heeft deze machine een exhaustinjecteur ipv. een voorverwarmer.
Ik neem aan dat je deze foto van het Utrechts Archief hebt?
Als je goed inzoomt op de voorste leidingen zie je dat ze 90 graden draaien, en dan een flens hebben. Deze flens zit aan de rookkast geschroefd, en dus maken de leidingen geen U bocht om dan de ketel in te gaan via de eenrichtingsklep. De leidingen die jij nu acter de warmtewisselaar hebt lopen horen dus de rookkast in te gaan naast de voorkant van de warmtewisselaar, en komen ergens anders de rookkast weer uit. Op zich logisch, het is lekker warm in de rookkast, dus win je nog meer hitte. Het eindpunt van de leidngen op jouw model is goed, alleen de route is denk ik verkeerd.
Dankzij jouw oplettendheid zie ik nu ook dat mijn aanname over de warmtewisselaar fout is.
Wat ik nu denk dat de situatie is: aan de voorkant is een leiding de warmwater leiding die direct de ketel in gaat. De leiding aan de voorkant bovenop de warmtewisselaar lijkt op de leiding van de afgewerkte stoom. Dus de achterste leiding is of de afvoer van de afgewerkte stoom, of de aanvoer van het koude water. Hetzelfde geldt voor de andere leiding voorop de warmtewisselaar.
Je kunt nu wel zien waarom men en stoomloc wel eens een "plumbers nightmare" noemt
Nog iets voor de perfectionist: alle appendages die we messing noemen zijn eigenlijk brons. Volgens mij is alleen plaatwerk van messing op een echte loc. Voor de modelbouwer is er weinig verschil, brons is een klein beetje donkerder en het schrijft sneller 8)
mvg,
Rick
-
Messing leidingen zetten toch teveel uit of lekken te snel bij de koppelingen, of nie ?? in het eggie dan heh
-
Nee messing "ontzinkt" in het echt (en zelfs in de grotere modelbouwschalen met live steam) Daarom is het niet overal toegestaan op stoommachines.
-
Ik zal eens kijken of ik mijn tekst in het lange bericht met foto's nog kan aanpassen, om de deels baarlijke nonsense te verwijderen naar aanleiding van mijn opvoeding door Rick en stig ;D ;D.
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Klasse Ivo ;D (y) en als het niet meer kan, wil er vast wel een Mod zijn die je helpt ;)
Maar... bestudeer jouw 1700 eens. Daar is e.e.a. tamelijk duidelijk zichtbaar hoe het zit met voorwarmer en voedingspomp. Vooropgesteld dat Philo het wel bij het rechte eind had/heeft :P
En... die afgewerkte stoom leiding op je voorwarmer even weer vastzetten ;) ;D
@rick,
idd brons ipv messing. Ook Waldorp en v Wijck-Jurriaanse maken daar melding van in hun boeken.
Nog een vraagje aan jou Rick. Het verhaal over de injecteurs is nu duidelijk, dank (y) Maar als ik alle verhalen goed begrijp, werden deze injecteurs gevoed met koud water direct uit de waterbakken. Vraag: waarom zat er dan ook nog een voedingspomp op ??
Grtzz,
Karst
-
Karst,
Ik moet het soms ook meerdere keren lezen. Er zit geen voedingspomp op de injecteurs alleen een stoomleiding, die de injecteur doet werken, inderdaad met koud water direct uit de tender. Er zijn analogien te maken met een airbrush en met een straalmotor. De injecteur heeft dus ook geen bewegende delen. Het stukje tekst van stig even als plaatje downloaden en afdrukken werkte voor mij verhelderend. Rick heeft het bij het rechte eind en stig liet het mij snappen. Volgens Rick is de luchtpomp er alleen voor de remdruk. De Knorr pomp zorgt voor druk in het voorwarmer circuit.
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Bij het gebruik van voorwarmers hoort dus ook de voedingspomp. Alleen worden dan de injecteurs niet gebruikt, c.q. zitten niet in het circuit. De voedingspomp pompt dan direct via de 1-richtingsklep water in de ketel.
Zie dit artikel waar de werking van de 'Knorr Speisewasservorwaermungsanlage' (http://www.zeno.org/Roell-1912/A/Speisewasservorw%C3%A4rmung) wordt uitgelegd
(http://www.zeno.org/Roell-1912.images/I/Ro090639.jpg) (http://www.zeno.org/Roell-1912.images/I/Ro090639.jpg)
Grtzz,
Karst
-
Juist Karst.
Je gebruikt of een injecteur, of een voedingspomp met of zonder voorverwarmer. Je kunt niet een injecteur aan een voorverwarmer koppelen of vice versa. Wel kunnen een injecteur en een voorverwarmer met pomp dezelfde ketel van water voorzien.
De exhaustinjecteur is een alternatief tot de voorverwarmer voor energiebesparing.
In de begintijd van de locomotief had je soms een pomp aangedreven door het kruiskop of van een van de assen. Het kwam voor dat zo'n lok na een tijd stilstaan een stuk heen en weer moest rijden om water de ketel in te krijgen ;D
Jouw artikel over de voorverwarmer is interessant. Ik zal het eens goed doornemen. Als je eenmaal weet hoe zoiets werkt dan is het veel makkelijker om de juiste ligging te traceren.
Mvg,
Rick
-
Hoi,
Voor het geval jullie mochten denken, dat de 6000 alweer op het tweede plan staat, omdat hier nu driftig aan een 2100 gefrut wordt (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,29837.msg518260.html#msg518260), wees gerust. Voor de 6000 zijn een aantal messingonderdelen besteld, die deze week binnen moeten komen. Dan gaat de 6000 weer als een speer. Is verder ook klaar, op die super onderdelen na. Dus kan gespoten worden 8)
Grtzz,
Karst
-
Dan lijkt het mij beter dat ik de 2100 nog even in de doos laat ;D . Simultaan bouwen van meerdere locs leidt bij mij altijd tot minimale voortgang bij allemaal en dat schiet niet op.
Mijn 6000 (http://i39.photobucket.com/albums/e159/gertarkema/fotos-modellen/jan040.jpg) (uit een stel losse Philotrain etsplaten, versie met korte waterbakken en een hele doos losse gekochte Ph-onderdelen) begint al op te schieten. alles boven de voetplaat is nu ongeveer klaar, de dom en de veiligheid worden ná het spuiten geplaatst. Om er een rijdend model van te maken heb ik nog wel enige inventiviteit moeten ontwikkelen; de frameplaten waren er niet bij, maar de draaistellen wel. Om niet het wiel opnieuw te moeten uitvinden heb ik frameplaten van DJH besteld plus nog een aantal onderdelen die ik miste. De drijf- en koppelwielen komen uiteindelijk wel weer bij Philotrain vandaan, maar via een omweg (nog bedankt F.D!) de draaistelwielen ook, maar dan via een heel andere omweg (bedankt EvS!). Het motortje plus aandrijving komt bij Chris Gibbon vandaan ( High Level (http://chrisgibbon.com/webftp/Pages/block1page.htm)); gewoon een 10 x 20 motortje en een HiFlier aandrijving met een vertraging van 1:54. Postorderlijk besteld, inelkaar gesoldeerd en gemonteerd; werkt perfect.
En dit is mijn derde messing kit, tegelijk de eerste loc die zo inelkaar gezet wordt. Wel lastig met zoveel missende onderdelen, maar met hulp van deze en gene (bv bouwbeschrijving, bedankt HaHoHo!) en m'n eigen tien vingers komen we een heel eind.
-
dit vraagt om foto`s Gert
gr jan
-
Jan,
Als je goed kijkt, kan je een link naar deze foto in de tekst van Gert zien staan.
(http://i39.photobucket.com/albums/e159/gertarkema/fotos-modellen/jan040.jpg)
Groet,
Jeroen
-
blond ;D
-
Ha Karst en andere bouwers,
Waarom geen motor met een wat kleinere diameter gebruikt en de ketel in gebouwd?
Groet,
Huibert, heeft die 6000 ook al jaren liggen... :(
-
Mijn 10x20 motor plus HiFlier past zondermeer in de ketel/vuurkist. Meer dan 12 mm aan breedte wil er niet in, maar dat gaat over Philo, met de ML variant heb ik geen ervaring.
-
Dis een ML, dus is de motor een mm te dik voor de ketel. En da's verdikte jammer....
kGa nu ff kijken hoe de baanruimers onder de bufferbalk vallen zonder die te raken. Was de bufferbalk van staal, of net als bij de 5500 van hout?
-
In het algemeen geldt, hoe groter een motor, hoe meer kracht.
Echter de nieuwere Mashima 10xx motoren hebben meer kracht dan de wat oudere 12xx motoren:
http://www.rmweb.co.uk/community/index.php/topic/10081-how-to-select-a-motor-for-your-model/page__p__88541__hl__1024__fromsearch__1#entry88541 (http://www.rmweb.co.uk/community/index.php/topic/10081-how-to-select-a-motor-for-your-model/page__p__88541__hl__1024__fromsearch__1#entry88541)
Je kunt dus beter een Mashima 1020 gebruiken dan een 1220.
Voor het berekenen van de snelheid en de overbrenging kun je gebruik maken van de speed calculator van High Level
http://www.highlevelkits.co.uk/ (http://www.highlevelkits.co.uk/)
Klik op Gear box en dan links onderaan op Speed Calculator.
Leen.
-
Staal. En vrij dun, maar er zaten wat driehoeken achter die naar t frame liepen voor de benodigde stevigheid
-
Dank!
Overigens kan het leven zo simpel zijn! Het is raadzaam de bout die het draaistel op zn plaats houdt zo af te stellen dat het draaistel ook werkelijk op de assen rust ipv die assen in de uitsparingen mee te nemen....
Groet,
Huibert, leert zichzelf een lesje ;)
-
Hoi,
We kunnen weer verder ;D
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/PhiloStuff.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/PhiloStuff.jpg)
vlnr, vbnb, :
2 Luchtpompen, 2 waterpompen, 1 voorverwarmer ( alle voor de 6000 en de ... :) ), gebogen lantaarnhouders en verende buffers ( voor de 2100 )
2 Verende buffers, rookkastdeur handwiel ( voor de 6000 en de ... :) )
Als ik niet sociaal hoef te doen vanavond, laat, later, laatst hier een update hoe deze delen staan op de 6000 ;)
Grtzz,
Karst
-
( voor de 6000 en de ... :))
Ja , nou worden we nieuwsgierig .....
-
3900?,4300?,5000?,7000? ???
-
4 x fout ;D ;D
-
5500 natuurlijk.
-
Had heel goed gekund... die ligt idd nog te wachten...
Maar sindsgistermiddag is er een nieuw project(je) op komst... :P ;D
Grtzz,
Karst
-
3700. Zag ik op MP.
-
Klopt, maar niet via/van MP ;)
Grtzz,
Karst
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/PhiloStuff.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/PhiloStuff.jpg)
vlnr, vbnb, :
2 Luchtpompen, 2 waterpompen, 1 voorverwarmer ( alle voor de 6000 en de ... :) ), gebogen lantaarnhouders en verende buffers ( voor de 2100 )
2 Verende buffers, rookkastdeur handwiel ( voor de 6000 en de ... :) )
Mooi spul, maar nu mis ik de Staatsspoor krikken. Die staan vooraan naast elkaar voor de luchtpomp op de voetplaat:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130303_Medium.jpg)
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Even een tussenstand...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_131Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_131.jpg)
... de oude onderdelen er af, de nieuwe voorbereid voor plaatsing. De pomp heeft in de onderkant een messingdraadgekregen die door de voetplaat gaat. De compressor een dikkere draad, die in de rookkast verdwijnt.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_132Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_132.jpg)
... zo dat staat een stuk beter (y) De leiding links van de pomp ( jaja Ivo, ik weet dat die niet correct is... :-[ ;D ) is uit fosforbrons en ondersteund ook de pomp. Tevens heb ik achter de pomp een stripje gesoldeerd, dat afsteunt tegen en vast zit aan de ketel.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_133Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_133.jpg)
... en van voren... 8)
@Ivo,
Wist ik maar waar ik ze kan kopen :-\ Philo heeft ze niet meer. Bij de kit zitten andere. Lijken wel potkrikken, net zoals op mijn 3400 zitten. Vraag: waarvoor dienden die krikken eigenlijk ??
Grtzz,
Karst
-
om te krikken ;D
Heeft/had MK ze niet in het assortiment ??
-
Wist ik maar waar ik ze kan kopen :-\ Philo heeft ze niet meer.
Hier bijvoorbeeld (http://www.mkmodelbouwstudio.nl/voor_locomotieven.htm). Even naar beneden scrollen; links onderaan.
En anders eens aan Erwin Werps vragen. Hij maakt SS locs, ongetwijfeld met krikken; misschien kan hij je dan ook wel aan losse krikken helpen.
Raar trouwens dat ze bij Philo niet meer te krijgen zijn. Ze staan nog gewoon op de onderdelenlijst op de website.
Grtz,
Ton
-
Vraag: waarvoor dienden die krikken eigenlijk ??
Zal ik ook benieuwd in zijn...
-
Hersporen zonder dat je met je 06 een calamiteitenteam laat komen. Ja, vroegah was men niet zo muppig...
Edit: Die potkrikken is dacht ik het HSM type, welke type door de NS verder gebruikt is.
-
Ton,
Die van MK zijn kleine krikken voor bijv de 8200, maar volgens mij zijn die niet geschikt voor een 6000 of 6300.
Ik heb die krikken nog wel op voorraad, maar met bestemming. Ik vraag me altijd af of dergelijk messing gietwerk niet te kopiëren valt. Voor eigen gebruik is dat geen probleem, maar als we dat zouden willen doen is het denk ik netter om Philotrain om toestemming te vragen.
Van Werps heb ik deze krikken nog niet gezien volgens mij. De 5300 heeft liggende krikken en of de 1A1 lok al krikken had weet ik niet. Verder maar afwachten wat Erwin gaat maken: op de 8400 heb ik deze krik wel gespot en volgens mij heeft de 8100 er ook een. Grote kans dat Erwin druk bezig is met het voorbereiden of uitbesteden van het gietwerk. Paar krikken erbij? Vast geen probleem.
Functie van de krikken? Ik denk toch dat het te maken heeft met kleine reparaties onderweg, of misschien het ontsporen van een bogiewiel of zo. Het valt op dat alle stoomloks een of meer krikken hadden. Ik weet niet welke reparaties onderweg werden uitgevoerd, maar je ziet allerlei gereedschap op een stoomlok. Ik heb zelfs al eens een zaag gespot, die boven de machinist hoorde te zitten.
mvg,
Ivo
-
In het 2100 boek staat de inventaris van een 2100. Inderdaad, ook een zaag. (y)
-
je zal maar zonder kolen te komen zitten, kan je altijd nog een boom omzagen en in het vuur flikkeren
het verbijster me elke keer weer hoeveel kennis jullie van die dingen hebben, ik zo zeggen pleurt er een krik op en het is best zo, maar goed, ik verdiep me er niet in, ken er zat die dat wel doen, en mailtje met vraag is veel minder werk :)
wordt een strak ding Karst
-
Hoi,
En de eindstand van vanavond...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_134Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_134.jpg)
... zo, de loc is in revisie geweest. Die oude SS pompen, compressor en buffers waren nodig aan vervanging toe ;D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_135Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_135.jpg)
... het leidingwerk gecompleteerd, zover dat nog correct mogelijk was na eerdere fouten ;) En voor de 'schmuck' ook even de handrails weer aangebracht :)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_136Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_136.jpg)
... de nieuwe, verende buffers 8) (y) Geen verder commentaar nodig, dacht ik zo ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_137Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_137.jpg)
... en het rookkasthandwiel 8) Om het plaatje compleet te maken, ook even de lantaarns er op. Let eens op het gigantische verschil tussen Philo lantaarns ( boven ) en de meegeleverde DJH ( onder ) :P
Rest nog twee handgreepjes boven de trapjes en de lantaarns monteren. Mooi klusje voor morgenavond.
Grtzz,
Karst
-
Goed bezig!
-
Nou geen rare koppeling er meer onder zetten hoor. Ik zie tot mn verbijstering nog een opzetstukkie van zo'n klomp plastik..... ;)
-
Hoi,
@Huibert,
het blijft een model locomotief he, voor op de baan... rijden en karretjes trekken en zo :P
Zo... Klaar !! ;D ( naar mijn idee ;) )
Kleine fotoshoot....
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_138Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_138.jpg)
... laatste etappe was de lantaarns en de handgreepjes op de voetplaat en de rangeerdershandgrepen.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_139Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_139.jpg)
... de toplantaarn is uiteindelijk ook een Philo toplantaarn geworden, waarbij het DJH lantaarnhouderplaatje-met-gat het veld heeft moeten ruimen ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_140Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_140.jpg)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_141Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_141.jpg)
... best een heftig beest zo van de zijkant.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_142Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_142.jpg)
... stoer en robuust oogt ie ook wel 8)
Nu een nachtje badderen in de soda, daarna in de verdunde azijn en tegen die tijd hoop ik, dat de verf er is.
Grtzz,
Karst
-
Dat ziet er prachtig uit Karst! Echt een verschil tussen de standaard onderdelen en de philotrain onderdelen, zeker een meerwaarde voor het object.
Groeten,
Rutger
-
is mooi geworden Karst.
laat je de voortgang bij het spuiten ook eens zien?
Dit mis ik vaak bij deze draadjes , tot dit stadium en dan houden de meeste draadjes op.
zover als dit kom ik ook , echter ik loop dan vast.
D.w.z. dat ik dus alles in componenten bouw
dus voetplaat ,machinistenhuis , ketel , chassis worden bij mij in delen gespoten omdat ik anders vast loop bij het afplakken.
daarna worden deze geschroefd en gelijmd
gr jan
-
Thnx Jan en Rutger,
We gaa het beleven hoe het spuitwerk zal gaan... :-\ Maar ik denk wel goed. Afplakken zal idd wel een geduldwerkje worden.
En de voorgang laat ik zeker zien. Temeer daar het de eerste keer met Philo lak wordt :o Dus thinner of ML in plaats van M600. Drogen in een paar uur in plaats van 48, matte lak op waterbasis....
Uitdaging zeg maar ;) Maar als je nooit iets nieuws probeerd, kom je ook niet verder ;
Grtzz,
Karst
-
das ook weer zo ;D
wil niet zeggen dat mijn loks die in componenten gespoten zijn niet mooi worden hoor.
maar ze zijn dus niet volledig gesoldeerd.
jan
-
Drogen in een paar uur? 10 minuten bedoel je? (y)
-
Hoi,
@Huibert,
het blijft een model locomotief he, voor op de baan... rijden en karretjes trekken en zo :P
Ja, en? ;)
Zonder gekheid, daar zijn heel mooie oplossingen (http://www.mhellm.de/Joomla/images/stories/sdf_hoehe.gif) voor, hoor!
Betreft een SDF koppeling van Fremo. Dat is een veel fraaiere oplossing.
Moet je natuurlijk wel je karretjes van beugelkoppelingen voorzien. Kan ook met sdf, trouwens.
Groet,
Huibert
-
En de voorgang laat ik zeker zien. Temeer daar het de eerste keer met Philo lak wordt :o Dus thinner of ML in plaats van M600. Drogen in een paar uur in plaats van 48, matte lak op waterbasis....
Uitdaging zeg maar ;) Maar als je nooit iets nieuws probeerd, kom je ook niet verder ;
Grtzz,
Karst
Karst,
Ik zeg uit eigen ervaring dat de Philotrain/Phildie lak geweldig is.
Persoonlijke heb ik de beste ervaring met thinner als verdunning.
De matte lak lak op water basis ken ik niet, welk merk is dat?
Verder, erg fraai model geworden zeg (y)
Grts,
Dennis
-
Mooie machine!
Ben benieuwd naar hat eindresultaat!
MVG Dave
-
De matte lak lak op water basis ken ik niet, welk merk is dat?
De aflak van Phildie zelf?
-
De aflak van Phildie zelf?
Zal eens wat bestellen, is het proberen waard.
-
Absoluut! Alles wat je van mij voorbij hebt zien komen de laatste 2 jaar, is daarmee afgelakt.
-
Vraag: waarvoor dienden die krikken eigenlijk ??
Ik heb laatst de kans gehad om het na te vragen. Lockrikken waren bestemd voor het hersporen van de loc. Natuurlijk komt er een kraan bij te pas als de loc op z'n zij ligt, maar als de machine 'alleen' maar naast de rails staat, werden ze gebruikt.
De man aan wie ik het had gevraagd vertelde dat hij de krikken van Ja 1250 had gereviseerd. Ook hij had toen geen idee waar ze voor bestemd waren, en nadat hij een uitleg had gehad vroeg hij of ze soms een demonstratie wouden geven. Helaas ging dit niet door :( ;D en staan ze nog steeds op de tender.
De loc is heel mooi geworden Karst (y)
Veel geluk met het spuiten. Ik zou voor alle biezen inclusief ketelbanden en de brede randen op de cabine decals maken. Het scheelt je een hoop werk met afplakken.
mvg,
Rick
-
Hersporen zonder dat je met je 06 een calamiteitenteam laat komen. Ja, vroegah was men niet zo muppig...
Edit: Die potkrikken is dacht ik het HSM type, welke type door de NS verder gebruikt is.
Dat "vroegah" valt ook wel mee, je moet gewoon willen (y)
http://www.youtube.com/watch?v=M3eYaMxbV5o
Maar goed hoort niet echt in dit topic thuis
-
Nog even over het 10x20-motortje: Ik kreeg van Piet Peetoom op mijn bestelling een mailtje terug met de vraag of het motortje niet aan de lichte kant was. Wat is jullie ervaring? Sleept ie 20 kolenbakjes?
Gr/H
-
Hoe groter de motor hoe langzamer die loopt over het algemeen en hoe meer trekkracht. Dus ik zou gaan voor een zo groot mogelijke.
Sander
-
Het 10 x 20 motortje van Mashima draait iets langzamer dan de 12 x 20, trekt iets meer stroom en is krachtiger dan de 12 x 20.
Als je meer plek hebt in de lok, dan kun je beter een grotere motor nemen dan de 10 x 20, maar kies dus niet voor de 12 x 20, want die is minder sterk. De 10 x 24 is nog sterker, en overtreft ook de 12 x 24.
In mijn post 2 pagina's hiervoor staat een link naar een ander forum met een Engelse beschrijving, waarin de diverse motoren vergeleken worden.
Leen.
-
Huibert,
Ik heb een Mashima 10*24 open frame motor ingebouwd in een DJH 2-8-0 Austerity. Bij een proef sleepte die 33 twee-assers door een boogstraal van 60 cm. Jouw 20 kolenbakjes zal dus ook wel lukken. Mits het adhesiegewicht groot genoeg is, maar dat is bij zo'n klomp witmetaal doorgaans geen probleem.
Je moet er wel rekening mee houden dat je het lichte motortje enorm belast met het gewicht van de loc alleen al. Als je hem dus langdurig (pak 'em beet meer dan een kwartier) rondjes wilt laten rijden, zou het best kunnen zijn dat je oververhitting krijgt (niet best met witmetaal) en dat je het motortje naar de eeuwige jachtvelden draait.
Grtz,
Ton
-
@Ton
De 10 x 24 open frame motor is de z.g. DS 10 of H1024. Dat is een alweer wat ouder type.
De nieuwere 10 x 24 is de kleine "flat can" motor type MHK 1024. Die heeft betere eigenschppen en is bovendien nòg kleiner.
Leen.
-
Leen,
Dat bestrijd ik niet; daarom geef ik ook nadrukkelijk aan dat ik het over een "open frame" motor heb. Ik geef Huibert alleen mijn ervaringen met een kleine motor in een DJH kit.
Grtz,
Ton
-
Ton, na een kwartier wordt ie warm?? zou je die er dan niet gelijk uitpeuteren ??
Veel van de bouwers hier bouwen voor tentoonsteliingsbanen, of gaan dat doen, dan is een kwartier wel erg kort, of moet je dan gewoon elke avond na een show maar weer een nieuwe bouwen, of heb je heel veel reserve wanden gegoten ?? :)
Volgens mij moeten die motors minimaal 8 uur kunnen draaien zonder schade, anders zijn zze alleen geschikt als vitrinemodelleenmotors toch ??
-
ik heb bij engelse witmetalen dingen weleens gezien hoe erg dat is, er ligt hier een LNER V2 van Keyser meen ik, ooit voor twee tientjes in houten op de kop getikt, drijfwerk soepel lopend gekregen en dat kreng loopt zonder kap best aardig... kap dr op en het ding trekt zn eigen tender al niet meer, en er loopt niet eens wat aan ofzo. Het motortje is trouwens geen mashima maar iets primitievers, qua formaat zon beetje 10x24. Niet doen dus en als t enigszins kan gewoon zo'n dikke roco-klont ofzo erin hangen en zorgen voor voldoende reductie.
-
Marty,
Als je hem dus langdurig (pak 'em beet meer dan een kwartier) rondjes wilt laten rijden, zou het best kunnen zijn dat je oververhitting krijgt.
Ik zeg dus niet dat 'ie na een kwartier warm wordt. Ik waarschuw alleen maar dat je door het kleine motortje in combinatie met het kleine gewicht dit soort verschijnselen zou kunnen krijgen bij meer langdurig onafgebroken gebruik. Een kwartier is ruw over de duim een inschatting ("pak 'em beet"). Kan ook een half uur of een uur zijn; heb ik nooit uitgeprobeerd.
Ik heb hem nooit langdurig rondjes laten rijden. Ik constateer wel dat als ik hem in het frame zonder opbouw laat proefdraaien, hij licht en soepel loopt; als ik dan de witmetalen opbouw erop zet loopt de motor aanzienlijk zwaarder. (Nee, er loopt niets aan.) Oftewel: hij moet er hard aan sleuren en volgens mij leidt dat tot meer warmte-ontwikkeling.
Jouw suggestie om de motor er uit te peuteren: Nee, want ik laat hem nooit lang achter elkaar rijden en kortdurend ontwikkelt hij ruim voldoende kracht.
Jouw conclusie dat het dus voor langdurig rondjes rijden ongeschikt is: Inderdaad, dat wat de waarschuwing die ik vanuit mijn eigen ervaring aan Huibert wilde geven. Of hij deze of een zwaardere motor gaat inbouwen is dus afhankelijk van het gebruik dat hij voor ogen heeft.
Volgens mij moeten die motors minimaal 8 uur kunnen draaien zonder schade, anders zijn zze alleen geschikt als vitrinemodelleenmotors toch ??
Ben ik niet met je eens. Jij stelt je eigen eisen op basis van jouw gebruik van een locomotief. Acht uur (of meer) onafgebroken rondjes rijden is in mijn ogen één uiterste; in een vitrine staan is een ander uiterste. Maar tussen zwart en wit zitten nog een paar tinten grijs: Ieder stelt zijn eigen eisen op basis van wat voor gebruik hij voor ogen heeft.
Grtz,
Ton
-
Dat is zo, het ligt aan je eigen eisen en het doel voor gebruik, helemaal met je eens
Maar ik persoonlijk zou zeggen, iets wat na een kwartier, half uur, of uur niet betrouwbaar is zou verboden moeten zijn om verkocht te worden :) .
Als er een beter exemplaar voor het zelfde geld er ook in past. zeker als de kans groot is dat je met bloed zweet en tranen gemaakt model als sneeuw voor de zon kan smelten.... Bij wijze van spreken, niette zwart lezen Ton ;)
Of zit er echt zoveel prijs verchil tussen de verschillende maten ?
Neemt niet weg dat ik het een bijzondere goes aangehaald punt van je is, want ik zou daarnooit aan gedacht hebben, en dus zou bij mij zomaar kunnen dat ik er een te kleien motor inleg en de problemen krijg waar jij me nu voor gewaarschuwd hebt :)
-
@Floris
De motoren van Keyser (K's) kits staan ervoor bekend, dat je ze beter gelijk kunt vervangen.
Datzelfde geldt in veel gevallen voor de wielen.
Geen wonder dus dat je mooie V2, best een zware lok (en een mooie prijs), niet goed loopt.
Ik heb er hier ook een paar liggen en die ga ik echt niet gebruiken.
Leen.
-
Afgeraden dus. De 6000 moet ook de Fremobaan op, en rijdt dan echt wel einden. Toch ga ik m wel bestellen, al was het alleen maar voor een gecontroleerd en gesuperviseerd experiment ;)
Groet weer,
Huibert
-
Hoi,
Nou....
(http://www.sleutelspoor.nl/img/3700/Phildie_Verf_1Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/3700/Phildie_Verf_1.jpg)
... de lak is binnen. Nu is er geen excuus meer om hem niet te spuiten... ;D :P
Grtzz,
Karst
-
Dat was waarschijnlijk de hele weekvoorraad van Phildie... ;D
-
Nee joh :o
Van 14 dagen ;D ;D
Maar, 6000 inmiddels tot op het laatste schroefje gedemonteerd, ligt lekker in de soda te badderen.
Vanavond misschien al wel in de washprimer 8)
Grtzz,
Karst
-
Ben benieuwd wat je daarvan vind. Ik heb tot nog toe op messing geen primer gebruikt (wel allemaal gestraald natuurlijk).
-
Ik ook,
Maar zal wel moeten vanwege het witmetaal. De verf + ML zegt alleen iets over gestraald messing.
Washprimer iets over alle andere vormen van metaal...
Grtzz,
Karst
-
Wash primer, Motip, Alabastine spuitplamuur bevalt me allemaal prima op witmetaal, messing en nieuw zilver. Ik heb slechte ervaringen als ik geen primer gebruik en de primer van Kleinspoor gebruik ik nooit meer. Daar kan ik blijkbaar niet mee omgaan.
mvg,
Ivo
-
Hè, zie dit draadje nou pas. De complimenten zijn niet van de lucht en daar is alle reden toe, maar één ding vraag ik me af: ga je nog ooit wat doen aan die dikke schroef in de drijfstangen?
(Misschien dat het ergens in het draadje staat, maar ik heb voornamelijk plaatjes gekeken, vandaar.)
- Peter
-
Peter, de 6000 heeft alleen maar koppelstangen aan de buitenkant hoor. De drijfstang loopt van de cilinder naar de aangedreven as.
Sander
-
Goed, koppelstang dan, maar die schroef zit er nog steeds. :)
- Peter
-
Groefje komt plamuur in, en wordt staalkleur geschilderd.
Grtzz,
Karst
-
Hoi,
...Ben benieuwd wat je daarvan vind...
MEGA MEGA spul !! (y) (y)
Ik zou haast zeggen, kijk zelf maar.... ;D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_143Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_143.jpg)
... verreweg het meest fijne materiaal waar ik tot nu toe mee gewerkt heb ! ( en de kleurverf moet nog komen ;) )
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_144Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_144.jpg)
... het trekt de kleine schuurkrasjes in het witmetaal volledig strak en haalt de details op ! Wonderbaarlijk :o
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_145Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_145.jpg)
... en het laat zich heerlijk met veel lucht en weinig verf om b.v. de appendages heen wervelen. Geen wegtrekkend pigment, geen zakkers, niets van die ellende ;D (y)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_146Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_146.jpg)
... maar... bij de schoorsteen zie je al een probleempje, kom ik bij de laatste foto op terug... Overigens was ik bang voor de voorwarmer. Die zag er zo slecht gegoten uit, dat ik vreesde die niet mooi in de lak te zullen krijgen... kijk zelf, ook perfect strak !
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_147Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_147.jpg)
... ook de weggeschuurde gietnaden op dom, ketel en schoorsteen zijn als sneeuw voor de zon verdwenen.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_148Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_148.jpg)
... en dan... wat heeft het Kleine Indiaantje vandaag weer geleerd ??? NOOIT meer met secondenlijm op een metalen model komen. Exact op die plekken ( schoorsteen, machinistenhuis en kolenbak ) treedt er 'ellende' op, tenminste met de washprimer. Tijdens het drogen vormen zich vellen of bubbels. Tja, 't is niet anders. Dit is en was een leerproject ;) En voor dat doel vind ik het er super uit zien.
Nu vlot verder met de kleur. Eerst maar eens zwart op het frame en groen op de loc...
Grtzz,
Karst
-
Ik zit steeds weer te genieten van je updates! (y) (y)
Groet Jaap
-
Top Karst, ik ga het meteen bestellen bij de eerst volgende bestelling (HSM groen!) Maar nu, hoe gaat je lak erop hechten en eruitzien. Ben benieuwd! (y)
Gister m'n HSM locaalspoorbakkies gelakt. Man, wat werkt het toch fijn als iets wel goed gaat. :)
-
Mijn kleur lak is allemaal philo.
Toevallig laatst bij een stel kleuren ook deze primer mee besteld.
Ben weer met een messing kit bezig en kan niet wachten om het te testen.
Ziet er top uit karst (y)
Grt,
Dennis
-
Ik ga dit spul ook bestellen, want dit ziet er goed uit. Eerste "slachtoffers" van deze primer zullen wel de zweedse rijtuigjes worden.
Sander
-
Hoi,
Nou, eerste verf zit er op...
Aardig redelijk gelukt moet ik zeggen. Het was/is even zoeken naar de juist verdunning. Maar deze verf zit zo stervensvol met pigment, dat de aanbevolen 1 - 1.5 rustig iets dunner mag ;)
Verder is het altijd even proberen waar het omslagpunt is tussen zijde- en hoogglans.
(http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_149Medium.jpg) (http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_149.jpg)
... hoewel nauwelijks te zien, was het zwart iets te dik. Zit een licht sinaasappeltje op...
(http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_150Medium.jpg) (http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_150.jpg)
... dus het groen ( welke nog dikker was in de pot ) bijna 1:2 verdund. Dat gaat een stuk beter ;)
(http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_151Medium.jpg) (http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_151.jpg)
(http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_152Medium.jpg) (http://i137.photobucket.com/albums/q206/plan_u/karst/6000/DJH_6000_152.jpg)
... echt wel kwaliteitsverf dit. Je kunt er eigenlijk niets fout mee doen als je het voldoende verdund. Wel vind ik de primer netter en makkelijker te spuiten dan de lak.
Zo... nu afplakken... :(
Grtzz,
Karst
-
Ik dacht dat ik de 1,5 aanhield als verdunning. De compressor op 1,75bar. Kleine nozzle van de evolution spuit. 0,2 ofzo?
Zijddeglans en hoogglans? Gewoon volblaffen die handel. Ik deed dat ook, eerst een hele tijd nevelen. Vond ik niet mooi om de transfers op aan te brengen. Wel aan het begin een beetje in de hoekjes en kiertjes nevelen, je krijgt dat niet volgeblaft.
-
Hoi Karst,
ik knetter ze helemaal zwart.
dan biezen rookkast en dak afplakken , daarna groen der over ;D
mischien is mijn volgorde wel verkeerd.
het ziet er goed uit (y)
Gr Jan
-
ik doe het altijd helemaal low-tech: hele loc mat groen spuiten (tamiya xf 58), daarna al het zwart met erg dun humbrol- of revell mat zwart (door de mat groene onderlaag loopt het toch niet uit en dekt het meteen) en biezen met een watervaste fineliner, daarna glanslak (tamiya) erover, daarna zie je echt niks meer van welke kwaststreep dan ook. Vast niet professioneel genoeg enzo, maar in elk geval hoef je niks af te plakken.
-
Floris,
Daar zeg je zo wat.
de rode bufferbalk doe ik ook met de kwast.
na de blankelak zie ja daar idd niks meer van.
Gr Jan
-
Ha ! :)
Zovele menschen zooveele methoden ;D
@stig
1:1.75, 1.8bar nozzle 0.3 in Badger 150
Heb een stukje 'geblaft' op de bogies. Vond dat niet echt mooi strak. Maar wellicht was de verf toen te dik :-\
Zoals ik he nu gedaan heb, ben ik redelijk tevreden. Mag nog wel iets 'natter' naar mijn smaak.
@jan
Groen over zwart heb ik ook over lopen denken. Alleen toen ik zag dat de washprimer groen was, heb ik dat idee verlaten...
@floris
zeker ook te doen ! (y) Met name biezen op die manier ;) Eigenlijk gebeurt er hier het zelfde met die matte groene primerlaag. Alleen heb ik dan nog een extra groen laagje nodig ;)
Grtzz,
Karst, die nu aan het afplakken begint....
-
Soms willen we het inderdaad te mooi doen Floor, maar als ik zie hoe Ivo bijvoorbeeld die oersik heeft aan gepakt, man man. <- heel mooi dus! (en veel plakwerk)
Ik heb er ook niet altijd zin in. Eenerzijds soldeer ik liever alles (beurs)vast aan de bufferbalk, anderzijds, zou ik graag de tip ter harte nemen om de bufferbalk kaal te laten, mooi vlak rood spuiten en de spullen er daarna in te lijmen. Ben er nog niet uit. ;D
-
Euh Karst, ik spuit op een afstand van 7cm ofzo. Dus niet 30cm zoals op een spuitbus staat... 8)
-
Ik ook ;) ( niet )
( niet slaat op 30cm )
Grtzz,
Karst
-
Karst,
Al doende leert men. Groen over de primer is natuurlijk prima. Maar een stoomlok in het groen afplakken is a hell of a job. Het gaat tien keer makkelijker door het eerst zwart te spuiten en dan het zwart af te plakken. Het dak, de bovenkant van de waterkasten, de voetplaat, de rookkast en de ketelbanden zijn sneller afgeplakt dan het omgekeerde. Helemaal met al die $%# leidingen die je er op hebt laten zitten.
Vergeet je de stalen rand tussen rookkast en ketel niet?
Succes,
Ivo
-
Al doende leert men.
Juist Ivo, daar was het om begonnen bij deze loc :)
Vergeet je de stalen rand tussen rookkast en ketel niet?
??? welke stalen rand ? Bij m'n beide Philo's zie ik die niet :-\
Ben trouwens al bijna halverwege ;) En denk, dat juist dankzij die #$%^&* leidingen het op deze manier makkelijker gaat.. ;)
Grtzz en bedankt voor het hart onder de riem :) (y)
Karst
-
(http://www.belderok.net/benelux/P1093.JPG) (http://www.belderok.net/benelux/P1093.JPG)
Ketelband achter rookkast.
-
Aha,
Zag hem net ook op de foto's van Chris. ( koper ;) )
Dus dat is het streepje tussen de laatste ketelband en de rookkast ?
En... ook bij de naoorlogse ?
Grtzz,
Karst
-
Ja, meeschilderen is makkelijk, zoel voor hen als voor jou. Ik heb geen idee. Hoe staat de 3737 er op dit moment bij eigenlijk? (wat die band betreft)
-
Messingkleurig dus...
-
Ah,
Dan istie dus op deze zwart. :)
Thnx voor de research ;)
Karst
-
Ik zou hem dan groen doen, omdat anders de een na laatste ketelband ook al zwart is. Wacht, ik pak ff m'n kit erbij.. Zo terug...
-
Ben ik weer. Ik zie een rookkast, daarachter een band, dan een mm ketel en dan de eerste "normale" ketelband. In jouw geval, zou ik dus inderdaad de ring direct na de rookkast zwart maken. Dan heb je een mm groen tussen de twee banden.
-
1706 en 3411 hebben hem beide zwart. Vooral op de 3411 istie goed te onderscheiden.
Dus.. tenzij Hr. Friskorn zijn huiswerk niet goed heeft gedaan... :P wordt ie zwart :)
Grtzz,
Karst
-
Ow poep! Ik denk dat ik in het 3700 draadje zit! Haha, vergeet wat ik gezegd heb! Solly!
-
Kijkhier (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,19665.msg516616.html#msg516616) in je eigen draadje. Allemaal stalen ringen op mijn modellen. Fout? Zou kunnen, maar er zit daar wel altijd iets met een andere kleur dan groen of zwart op zwart-wit foto's. En op een of andere manier verwacht ik daar geen messing, omdat ik denk dat het geen sier is. De messing dom, veiligheid en de koperen schoorsteenkroon zijn allemaal een vorm van versiering en ik meen ergens gelezen te hebben dat dat van staal is.
Philotrain is goed, maar niet heilig. Er zitten daar ook regelmatig fout(jes) in. ;D
mvg,
Ivo
P.S. eerste foto's van Chris: op de Artitec 3700 weer messing ring
-
Had ik idd al gezien Ivo ;)
Beweer niet dat het fout is hoor :)
Staal lijkt mij het meest waarschijnlijk, hoewel de 3737 NSM het messing schijnt te hebben :-\
[Edit]
Gevonden ! :)
Groen:
Ketel tussen rookkast en machinistenhuis met stalen dom- en veiligheidsbekleding en met afsluitrand tussen langsketen en rookkast.
Bij zwart en 'ongeschilderd staat deze rand niet genoemd.
Dus ons Stiggie had het wederom eens bij het rechte eind :)
[/Edit]
Het is dus zeer wel mogelijk Ivo dat voor deze periode het een stalen deel was en men het met de komst van de stalen dommen ook groen is gaan schilderen.
Grtzz,
Karst
-
ik heb hem op mn 3700 messingkleurig gemaakt n.a.v foto`s in het spoorwegmuseum
ik weet dat humbroll toen verfpotjes had met metaalkleur die je oppoetsen kon
geen idee of ze dat nog hebben
laatste spuitwerk 8 jaar terug , word toch eens tijd dat ik weer aan de slag ga :-\
(http://www.mijnalbum.nl/Foto-N3SMV8TS-D.jpg)
bron :modelrailroading.nl
gr jan
-
ook bij mn 6300 heb ik het messing kleurig gedaan.
hier het voorbeeld van groen over zwart ook de biezen zijn gelijk mee gespoten.
geen gedoe met trekpen of decals.
(http://www.mijnalbum.nl/Foto-HI7F3AAV-D.jpg)
je ziet wel het nadeel van in componenten spuiten , naad tussen mach.huis en ketel :'(
Gr Jan
-
En hoe of waarmee heb je die biezen afgeplakt? Ik las eens iets over tape voor spoortjes op printplaten te "beplakken"
-
Ja klopt,
ik heb verschillende rolletjes hele dunne tape in tiende mm oplopend in dikte, ooit eens gekregen
werd mij toen verteld dat ze idd voor printbanen gebruikt werden
gr jan
-
Dan neem ik aan dat je biezen recht zijn, niet afgerond?
-
hoe bedoel je Stig ?
of bochten maken mogelijk is?
Jan
-
Philotrain is goed, maar niet heilig. Er zitten daar ook regelmatig fout(jes) in. ;D
klopt Ivo, en niet alleen qua kleur ( wielbanden, astappen, rookkastscharnieren, rookkastring ?? ) maar ook mechanisch is er hier en daar wel wat over te zeggen.
Waarom ik mij er een beetje aan orienteer, is dat ik graag iets unifirms wil neerzetten. Dus ik zit niet met je te strijden hoor ;) Bovendie, de graad van perfectie en detaillering die jij haalt, daar moet ik nog even over doen. 't is per slot van rekening pas m'n eerste 'full-metal' kit ;)
@stig,
dat spul was er vroeger van mecanorma. Volgens mij niet meer te krijgen. Destijds 0.3, 0.5, 0.7, 1.0mm. Was nu idd ideaal spul geweest. En het kon prima in eenbocht, was een soort van crepe.
@jan,
ik zie het dat groen overzwart prima gaat. En weet inmiddels na het afplakken ( alleen de ketel nog ;) ) dat de volgende ook zo zal gaan :)
@stig,
Stripjes snijden uit Tamya gaat ook pima hoor ( hoe zou die dat nu weer weten ;D )
Grtzz,
Karst
-
Precies dat spul is het en kan idd ook in bochten (y)
Gr Jan
-
Kijk is hier (y)
http://www.jammydog.com/
helaas is 1.5 hier het dunste , maar stuur ze is een mailtje
Jan
-
hier: http://www.jammydog.com/micro_masking_tape.htm zelfde site andere afdeling, vanaf 0.5, 0.75, 1.0, 1.25 etc ;)
Grtzz,
Karst
-
;D
-
Verrek! Hij haalt me in ;D@#$% kapotte airbrush
Zonder gekheid, ze ziet er nu mooi strak uit in haar groene jasje (y)
-
hier: http://www.jammydog.com/micro_masking_tape.htm zelfde site andere afdeling, vanaf 0.5, 0.75, 1.0, 1.25 etc ;)
;D
En besteld :) 0.5, 0.75 en 1.0
@beached
Of een nieuwe, of repareren ! Dit kan niet langer zo >:( ;D
Grtzz,
Karst
-
@ Jan, ik bedoelde, of je de bies op de cabine bijvoorbeeld, uit een lange strip vormt, en dus afgeronde hoeken krijgt, of dat je het uit stripjes samenstelt, met hoekige hoeken zeg maar.
-
Repareren is zo lastig als je op een nieuwe naald wacht >:(
Ik kan het natuurlijk ook zonder proberen... ;D
-
@ Jan, ik bedoelde, of je de bies op de cabine bijvoorbeeld, uit een lange strip vormt, en dus afgeronde hoeken krijgt, of dat je het uit stripjes samenstelt, met hoekige hoeken zeg maar.
@ Stig,
uit stripjes aleen in de rechterbovenhoek bij de 6300 heb ik hem rond mee laten lopen
maar je kunt met je scalpel de hoekjes wel iets afronden als je dat wilt.
@ Karst,
Kijken of dit ook zo mooi werkt.
het is geen crepe denk ik.
Gr Jan
-
Karst,
Of die band nu messing of staal is weet ik natuurlijk ook niet 100% zeker. Ik kan het niet meer terugvinden, maar ik heb het niet zelf bedacht. Op mijn foto's van de 3737 en de 6317 in het NSM hebben beide deze band in messing. Niet zo donker als op de dom, maar iets lichter van kleur. Mijn 5300 heeft ook een band in messing. Dus wat dat betreft ;)
Dan de biezen. Je wilt ze afplakken? Kan, maar dat geeft toch rafelige randjes. Langs dakranden in zandgeel zoals bij rijtuigen en treinstellen doe ik dat ook altijd, maar midden in een vlak zoals op de tender en de zijkant van het machinistenhuis werkt een trekpen toch beter. Het is even een investering, maar als je er meer dan 2 gaat maken (ik tel al 6000, 3700 en 2100, dus je hebt de smaak te pakken) is dat toch de moeite waard. De pennen van Bob Moore (via GM&S) bevallen mij bijzonder goed. Daar gaat gewoon Humbrol 33 in. Inmiddels heb ik ook watervaste inkt ontdekt van Rotring, die ook in mijn oude trekpennen gaat en die houdt op verf (zie het jou wel bekende plan U draadje ;) ).
mvg,
Ivo
-
hier: http://www.jammydog.com/micro_masking_tape.htm zelfde site andere afdeling, vanaf 0.5, 0.75, 1.0, 1.25 etc ;)
Grtzz,
Karst
Even op de site van jammydog zitten kijken naar verkoop adressen in london omdat ik daar binnenkort naar toe gaat en tot mijn verbazing kom ik deze tegen;
Robs Modelaccessoires
Binnensingel 94
3291TC Strijen
Zuid Holland
-
Karst,
Of die band nu messing of staal is weet ik natuurlijk ook niet 100% zeker. Ik kan het niet meer terugvinden, maar ik heb het niet zelf bedacht. Op mijn foto's van de 3737 en de 6317 in het NSM hebben beide deze band in messing. Niet zo donker als op de dom, maar iets lichter van kleur. Mijn 5300 heeft ook een band in messing. Dus wat dat betreft ;)
mvg,
Ivo
Vergeet niet dat bij machines uit de aktivedienst de kleur van het messing, koper of staal door invloed van warmte kan verkleuren. Daarom kan je volgens mij geen goed oordeel vellen over wat goed of wat fout is.
SK
-
Hoi,
Mochten jullie denken dat er misschien iets mis gegaan is met het spuiten, nou dan is dat niet zo ;D
Zondagavond had ik niet meer de puf alles nog af te plakken. En sindsdien heb ik niet meer voldoende aaneengesloten tijd gehad om de klus af te maken. Ben nu wel benieuwd wat er met de verf gebeurt die er nu al ruim langer dan 24 uur op zit. Dit omdat Phildie op de blikjes heeft staan, dat je moet overspuiten tussen de 20 minuten en 24 uur... :-\
Grtzz,
Karst
-
Hoe bedoel je overspuiten, moet je de washprimer "activeren" ofzo? Of nee, d'r zat al groen op. Wat bedoel je nou man! ;D
-
ZWART man !!! ;D ;D ;D
Grtzz,
Karst
-
Hoi,
Da's al weer meer dan 30 dagen geleden volgens de forum software... :P
Maar ik krijg tegenwoordig al fanmail, of de 6000 al bijna klaar is, want op Rail wastie al groen....
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_153Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_153.jpg)
... well... nu istie weer grijs ;D ;D
Wat was het geval ? Nu ten eerste had ik natuurlijk de beginnersfout gemaakt het ding eerst groen te spuiten... :-[ :-X Maar... gaande weg begon zich aan de tenderzijde vlak boven de voetplaat en naast de kolenbak, witte rommel door de lak en de primer heen te vreten.... :-\ Wat blijkt... ( en ik had het ook al vlak na het spuiten van de primer gezien, dat er kleine blaasjes aan het vormen waren vlak tegen de kolenkast ) er was soda water in het 'gesloten' compartiment van tender en kolenbak blijven zitten, dat er niet lekker meer uit kon... Omdat ik het model maar een kleine 2 uur de tijd had gegeven na het soda badje, bleek dit dus een tijdbommetje onder de lak... en...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_154Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_154.jpg)
... ik had nog twee felbegeerde onderdeeltjes weten te bemachtigen. Idee was natuurlijk, deze er met secondenlijm op te zetten, en dan zonder primer zwart te blazen.
Na het verwijderen van het al bijna 2 maand zittende afplakband, bleek aan de gehele loc-achterzijde van die soda rommel te zitten :( Dus, was het besluit snel genomen. Thinnerbadje 8) 10 minuten, meer was er niet voor nodig ;) (y)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_155Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_155.jpg)
... de krikken in detail. Nu wel netjes van onderen af gesoldeerd: Gaatje boren, voorvertinnen, shish-water er op en een drupje lo-melt.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_156Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_156.jpg)
En om opnieuw vochtophoping tegen te gaan, maar een paar forse 3mm gaten in z'n reet geboord ;D
Daarnaast ook nog die vreemde sluitlantaarntjes er af gehaald en er mooi, korte, Philo sluitseinijzers voor in de plaats gezet.
Dus, nee hij is nog niet klaar ;D Maar plan is wel om hem morgen weer in de primer te krijgen :)
Grtzz,
Karst
-
Doet geen centje pijn he, zo'n thinnerbadje. ;D
-
Neuh... alleen een half uurtje prettig 'high' :P
Grtzz,
Karst
-
Karst,
Of die band nu messing of staal is weet ik natuurlijk ook niet 100% zeker. Ik kan het niet meer terugvinden, maar ik heb het niet zelf bedacht. Op mijn foto's van de 3737 en de 6317 in het NSM hebben beide deze band in messing. Niet zo donker als op de dom, maar iets lichter van kleur. Mijn 5300 heeft ook een band in messing. Dus wat dat betreft ;)
mvg,
Ivo
Even gauw in het 6300 en 3700 boeken gekeken en .......
Bij de 3700 lijkt het een vlakke band te zijn, die echter op de foto's (die spaarzame die NIET van 3/4 voor zijn genomen >:( ) een andere, lichtere, grijs tint heeft dan de andere ketelbanden. Hierbij voornamelijk naar foto's gekeken van voor 1940 (toen werd er nog gepoetst en "zat al het koper er nog op")
Bij de 6300 lijkt het een kwart ronde band te zijn het gevolg van de overgang van de dunnere ketel naar de dikkere rookkast. Dit is iets wat je makkelijker is messing / koper doet dan in ijzer/staal.
Daar het in alle gevallen om trekbanden gaat is koper niet zo'n voor de handliggend materiaal
Messing is dus waarschijnlijk.
-
Handig spul he, dat thinner. M'n 3900 heeft er twee keer in gelegen ;) Nu kun je weer verder superen, zo heeft elk naadeel zijn voordeel (y)
Paul, Messing lijkt mij ook heel waarschijnlijk, want in de ingekleurde ansichtkaarten van de NS uit de jaren '30 zijn de banden ook messing. Staal lijkt mij een rotklus om schoon te houden, vooral als het heet is en nat wordt.
-
mischien kun je nu ook de kolenbak openmaken met de frees om ruimte voor de decoder temaken
Gr Jan
-
Hoi,
@jan,
had gekund maar niet gedaan. Decoder vind makkelijk een plaatsje onder het dak, kijk maar een stiukje verderop...
En ja, woord gehouden, de kap staat weer in de primer. En terwijl die staat te drogen, kon mooi de loc weer opgebouwd worden...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_157Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_157.jpg)
... drijfwielen gemonteerd, zie dat de motor om zijn drijfas kan draaien !
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_158Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_158.jpg)
... de onderkant. Het begint nu toch wel serieus ergens op te lijken :P ;D Alleen jammer van dat open en blote tandwiel. Als daar nu eens een mooie tandwielkast omheen zou zitten.... ::) :D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_159Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_159.jpg)
... de motor is op zijn stoel vastgezet met Tesa foamtape. Zo blijft de boel flexibel en beweegelijk, hetgeen de rijeigenschappen en stroomafname ten goede komt.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_160Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_160.jpg)
... daarna de loc bedraad. Op de motor, uit het zicht, een klein strookje printplaat om de draden te verzamelen en straks de decoder op aan te sluiten, die dan in de kap zit. Hier de 'live' kant...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_161Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_161.jpg)
... en de 'massa' kant.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_162Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_162.jpg)
... koppelstangen zwart ingelegd ala een bedrijfje uit Apeldoorn :P en voor proef even decoder er aan gehangen om een eerste rijproef te doen. Loopt prima (y) Op de achtergrond de kap. Ik had stilletjes gehoopt hem vanavond nog zwart te krijgen. Maar het is bij de primer gebleven. Niet overigens nadat ik een goed ( = duur ) ademmasker had gekocht en gebruikt. 't is er 1 speciaal voor het gebruik tijdens verf spuiten. Totaal geen last ( meer ) van de thinnerdampen, en dus ook geen hoofdpijn meer ;) Thinnerverven zijn tocch wel erger dan M600 of wasbezine gedragen spul. Toppunt is natuurlijk de watergedragen vernis van Phildie. Die ruik je helemaal niet (y)
Nu is het dus wachten op het zwart. Misschien morgenavond, als ik niet hoef te werken. Anders op z'n vroegst vrijdagavond...
Grtzz,
Karst
-
Heb ik bij mijn 1900 ook, maar dat is omdat de ketel los moet kunnen tbv onderhoud/decoderinbouw/whatever... Perfectie is een loffelijk streven, maar het moet ook kunnen (blijven) rijden; en in delen spuiten is vaak de enige manier om kleurscheidingen/sierlijnen e.d. goed te krijgen.
Gelukkig kijken we op de modelbaan op een andere manier naar onze treinen dan in de vitrine...
-
Hoi Eric :D
Wat heb jij ook bij je 1900 ??
Gelukkig kijken we op de modelbaan op een andere manier naar onze treinen dan in de vitrine...
Inderdaad... treinen moeten ( kunnen ) rijden ;D
Grtzz,
Karst
-
Hoi,
Hehe... eindelijk ;D 8)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_163Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_163.jpg)
... deze zijde bijna helemaal zijdeglans...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_164Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_164.jpg)
... hier bij de pompen wat lastiger. Je krijgt onwillekeurig toch meer verf er op, omdat je er 'doorheen' moet spuiten. Maar ja, da's de keuze om alles vooraf te monteren ;) :-X
... en toen wastie bijna helemaal zwart :) Zit er redelijk tot tevredenheid op. Inmiddels weet ik wat de blanke lak doet, dus dat gaat helemaal goed komen :) En... zoals te zien gaan we toch proberen de ketelbanden af te plakken :) Gelukkig hadden de na-oorlogse 6000-en geen sierlijnen meer op de tenderbakken.
Grtzz,
Karst
-
Gelukkig hadden de na-oorlogse 6000-en geen sierlijnen meer op de tenderbakken.
Weet je dat zeker?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/161077.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/161077.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/161076.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/161076.jpg)
(Bron: Het Utrechts Archief)
Grtz,
Ton
-
Gelukkig hadden de na-oorlogse 6000-en geen sierlijnen meer op de tenderbakken.
Weet je het zeker?? Was het geheel niet gewoon zo vies dat je de biezen niet meer zag? Op heel veel foto's zijn de biezen maar moeilijk te ontdekken. Ik denk dat de biezen er wel op zaten. Als je het olijfgroen wat donkerder houdt zie je de biezen ook minder.
Verder benieuwd naar je afplak werk. Je moet het in een keer goed doen en dat kost toch heel veel tijd, maar levert wel het gewenste effect op.
Op naar de volgende update (morgenavond?)
mvg,
Ivo
Edit: Ton was me net voor, met dezelfde vraag. NS stoombouwers onder elkaar zullen we maar zeggen.
-
alleen 4300'en hadden niet altijd biezen zover ik weet...
-
ik heb ook wel eens zitten speuren op foto`s
soms is het heel moeilijk te zien
vooral na de oorlog toen ze afgeragd en minder onderhouden werden
gr jan
-
Hmmm... dan moet ik toch aan geloven dus denk ik zo... ;) ( als jullie dat allemaal zo zeggen ;) )
Ik baseerde m'n uitlating op 'Stoomtractie 1944 - 1958' pag. 197 onderaan, pag. 198, pag. 202 onderaan, pag. 223 bovenaan, pag. 130 onderaan.
Ik heb die foto's onder de loep gehouden en het lijkt dat ipv de bies, de klinnagelrij op de hoeken zwart meegeschilderd zijn :-\ :-\
Grtzz,
Karst
-
De klinknagelrand langs de hoeken en naden zijn ook altijd zwart, maar dat is de bies niet.
Ik heb zo gauw geen betere foto, maar je kunt wel zien dat ik naast de bies ook de klinknagelrand boven en onderaan de waterbak heb meegenomen.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/P1130316_Medium_1.jpg)
mvg,
Ivo
-
Ben inmiddels overtuigd door nog meer foto's van HUA :)
Gaat hem dan wel op de Stig methode doen, met transfers ;)
Grtzz,
Karst
[Edit]
Heb nog even verder zitten zoeken op HUA. Blijkt, dat alle loc IN de oorlog ( althans aan het einde daarvan ) de biezen niet meer, zichtbaar, hebben... ;) En volgens voornoemd boek dus in de allerlaatste laatste jaren niet meer.
De meeste foto's op HUA zijn van vlak na de oorlog t/m ca. 1951 en daarop zijn de biezen duidelijk te zien. Dus: Er op met die dingen ;)
[/Edit]
-
deze gaat weer uitelkaar
wrom? omdat tie gelijmd is ;D
(http://www.mijnalbum.nl/Foto-QLRGH8NN-D.jpg)
gr jan
Ivo dat is ook een mooie tief
Is zeker van Werps? moeilijk om te bouwen ?
heb je ook een foto van de hele lok?
die koperen ring voor de vuurkist (y)
-
Seconden lijm Jan ??
Zo ja, badje aceton ;)
En handrailhouders van binnenuit solderen ;)
Grtzz en suc6,
Karst
-
yep met secondenlijm
nagelakremover of puur aceton?
En raad is wat :tender 1700 schroefjes gewoon gangbaar ;D
gr Jan
-
Flesje halen bij de bouwmarkt ;) Puur aceton dus. Uurtje laten weken, en je poetst het er zo af.
Mooi man, dus geen geslijp ;)
Grtzz,
Karst
-
Ivo dat is ook een mooie tief
Is zeker van Werps? moeilijk om te bouwen ?
heb je ook een foto van de hele lok?
die koperen ring voor de vuurkist (y)
Ik zal morgen eens zoeken naar een foto. Is inderdaad de eerste kit van Werps. Heerlijk om te bouwen, maar wel anders dan anders, omdat hij dunner messing plaat heeft gebruikt dan kits van anderen. Nu maakt hij het meeste van nieuwzilver en dan is de stevigheid weer geen probleem. Maar deze kit is een soort Master proef van Erwin, dus veerpakketten aan de binnenkant van het chassis, die dus alleen zichtbaar zijn als de modeltrein een ongeluk heeft op de modelbaan ;D ;D En prachtig messing gietwerk. Dat is dus die ring tussen vuurkist en ketel. Poetsen maar.
mvg,
Ivo
-
Hoi,
Op naar de volgende update (morgenavond?)
Daar istie al ;D ;D
Verder benieuwd naar je afplak werk. Je moet het in een keer goed doen en dat kost toch heel veel tijd, maar levert wel het gewenste effect op.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_166Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_166.jpg)
... zo dus... :) Het lastigste was om onder de ketel af te plakken. Is dan ook niet helemaal gelukt en er zit nogal wat overspray. Dus daar gaan we maar met de kwast proberen iets aan te doen.
Zo direct uit het afplaktape bevrijd....
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_165Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_165.jpg)
... het groen op de rookkastdeur zit er niet, zal wel een reflectie zijn :-\
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_167Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_167.jpg)
... en de machinistenzijde. op het spatbord en op de voetplaat ook wat overspray. Verder heeft 1 trapje nog wat 'problemen' qua afplakken gehad. Maar grosso modo ben ik wel tevreden.
Nu de retoucheerkwast ter hand nemen en stepjes, laantaarnhouders, handrailhouders etc op te lappen. Verder zoals gezegd de 'vloer' onder de ketel weer zwart proberen te krijgen.
Grtzz,
Karst
-
Naais! Het is heel lastig om af te plakken als je zoveel er al op wilt hebben. Kan je wel zeggen, dan doe je het er later allemaal aan lijmen, maar je wilt ook een zo stevig mogelijk model dat ook echt ingezet kan worden. Ik heb ook wat stukken gewoon met de kwast bijgetipt. Boeie. :)
-
Is al heel mooi. Nu moeten ook de bekleding van de voorwarmer (niet alle banden), van de luchtpomp en de Knorr pomp nog groen worden. Tsja, je bent er even mee bezig ;D
mvg,
Ivo
-
Goed dat je het meld Ivo, ik wist het natuurlijk wel, maar het is zo vergeten.
-
Hoi,
Klopt Ivo ;)
En... is gedaan :)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_168Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_168.jpg)
... op z'n Philo's afgewerkt. Humbrol 12 voor het koper en Praxis Brass Enamel voor het messing. Voorwarmermantel met het penseeltje gedaan, en daarna er een heel dun waasje thinner overheen gespoten zodat het mooi strak trekt en de glans weer naar zijde gaat.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_169Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_169.jpg)
... zo ook de ommanteling van de lucht- en voedingspomp. De overspray is aardig verdwenen. Het ganghendel is met Humbrol 27001 metal cote gedaan. Evenals de binnenkant van de lantaarns.
De andere lichtval, zorgt voor schittering van de ondergrond in de zijkant. En... ik zie dat ik 1 leiding ( luchtleiding ) ben vergeten zwart te maken,
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_170Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_170.jpg)
... raamsponningen zijn met een mix van Humbrol 154 ( geel ) en Revell 83 ( lederbruin ) gedaan.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_171Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_171.jpg)
Nou, begint er dus al heel aardig op te lijken. En dat allemaal nog zonder blanke lak. Die zeker nog wat foutjes te verbergen heeft :P :-[ ;D
Nu eerst al die verschillende soorten verf maar eens goed laten drogen. Dan de bifferbalken afplakken en rood spuiten. Ondertussen maar eens over de decals na gaan denken: No 6010 in wit voorop, geel achter en natuurlijk de sierlijnen ;)
Grtzz,
Karst
-
Foutjes? Waar? Mooi model (y)
-
hoezo foutjes?
allemachtig wat is dit mooi.
gr.theo (y)
-
Karst,
Volgens mij ben je nu te vroeg met het messing, koper en het zilver van de koplampen. Ik kan me vergissen, maar volgens mij doe je de blanke lak pas nadat je de transfers met biezen hebt geplaatst. Pas na de blanke lak is het messing, koper en zilver aan de beurt, want dat blijft lekker blinken. Dat wil je namelijk niet meer afplakken. Je 6000 ziet er nu natuurlijk wel mooi uit :)
mvg,
Ivo
-
Spelbreker ! ;D ;D ;D
Ik vrees dat je wel eens ( weer ;) ) gelijk kunt hebben.. :-[
Jeudig enthousiasme ;) Maar... de kleur zit er al op, dus een heel dun laagje na de lak is ook geen probleem ;)
Grtzz & thnx voor de complimenten allemaal,
Karst
-
mijn ervaring is toch eerst de metaalverven dan blanke lak.
Die pokke metaalverfjes hebben net als zilverkleur toch de neiging iets af te kunnen geven als je het vastpakt.
met als gevolg metaalspikkeltjesvingerprints over je lok ;D
dussssssssss gewoon doorgaan
gr jan
-
;D ;D
Nu til ik mijn loks niet zo vaak op aan lantaarns en leidingen. Die leidingen en appendages zijn bij mij overigens nooit geschilderd, maar blank metaal en die gaan er ook pas op na de blanke lak ;)
mvg,
Ivo
-
De loc ziet er nu een stuk beter uit in het groen (y) al vind ik de ganghandel een beetje fel.
Voor de teakhouten delen op mijn locs verf ik de delen eerst zandgeel, en als dat droog is ga ik er overheen met een 50/50 mix oranjebruin en lak. In kleine hoeveelheden in een oud Humbrol dopje mengen, maar niet al te goed. Dan oneven aanbrengen op de houten delen en je hebt een mooi warm effect. Ik heb dit geleend van de Engelsen, die hele rijtuigen van een overtuigende teak kleur moeten voorzien.
Ik sluit me aan op Jan, al heb ik geen last van glitter locomotieven ;D De messing dom op m'n 3900 begint lagzamerhand zijn messing verf te verliezen zodat de onderlaag er vaag door begint te komen.
Veel plezier met het afwerken
Rick
-
Ik sluit me aan op Jan, al heb ik geen last van glitter locomotieven ;D De messing dom op m'n 3900 begint lagzamerhand zijn messing verf te verliezen zodat de onderlaag er vaag door begint te komen.
Afwerken met hoogglans lak wil wel helpen. Ook al mijn blank messing dommen en veiligheden en ander blank messing is altijd voorzien van een hoogglans lak. Anders wordt het vanzelf eerst dof en later bruin. Alleen een goede oplossing voor de messing, zwart ingelegde nummerplaten heb ik nog niet.
mvg,
Ivo
-
kun je die schilden dan ook niet voor het monteren met hoogglans spuiten.?
ik had het glitter probleem overigens alleen met de koperkleur van de schoorsteen op de 3900 eerste serie van modelloco.
later die schoorsteen vervangen door een messing philo exemplaar.
wat bij mij nu standaard is alle apendages bommen en schoorstenen philo
ook leidingen maak ik pas op ongspoten lok, maar montage na het spuiten.
maar wel altijd blanke lak er over als alles klaar is
Gr Jan
-
Hoi,
Vanochtend vroeg uit de veren om de bufferbalken te spuiten...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_172Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_172.jpg)
... tja, wel eerst afplakken :P ;D ;D
Daarna een uur of 3 aan het tekenen geweest. Eerst vanuit het Rockwell Lettertype, het OHMB-NS-Stoom lettertype gebakken... Daarna Aan het prutselen met Inkscape.. Want... het moet de 6010 worden en daarvoor zijn de schilden er niet bij. Dus een locschild ontworpen met het zojuist gemaakte lettertype. En de sierlijnen en de opschrften...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_173Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_173.jpg)
... dat allemaal er op geplakt, ziet er zo uit ! ;D 8)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_174Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_174.jpg)
... ook het geel ging prima. Moest wel een laag wit onder. Overigens ondekte ik iets minder leuks... mijn printer mist 1 lijn >:( :'( Maar ja, dan dus maar geen productie meer doen... ::)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_175Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_175.jpg)
... en tenslotte de bufferbalk opschriften.
Zakie staat nu even door te drogen, over een uurtje of zo kan de blanke lak er op. Da's het enige waar het nog mee verpest kan worden ;)
Grtzz,
Karst
-
(y)
Heel mooi Karst, verpesten gaat niet meer lukken.
mvg,
Ivo
-
Overigens ondekte ik iets minder leuks... mijn printer mist 1 lijn
Hoeveel uren printen had de kop er opzitten. Volgens mij kun je de koppen nog laten reviseren of een gereviseerde aankopen.
b.t.w. OHMB lettertype (y)
Erik
-
Kunnen we Karst niet PHILO verklaren. Mogen jullie zelf aangeven welk het bijpassende wonder is geweest. Chapeau Karst (y)
Ted
-
;D ;D ;D
Maar... 't was nog niet gedaan Ted, nu wel ;D
De lak is nog te zacht om nu al het model helemaal te monteren. Maar hier alvast wat voorproefjes...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_176Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_176.jpg)
... de stokerzijde: mooi egaal zijdeglans. Uit ervaring met de 2006 weet ik, dat het in de loop van de week nog wat extra gaat glanzen.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_177Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_177.jpg)
... en de machinistenzijde, met pompen.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_178Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_178.jpg)
... de gesloten kolenbak van de tender. Oh als ik het geweten had... ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_179Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_179.jpg)
... de geprinte nummerplaat. Aan de andere zijde is 'NEDERLANDSCHE' heel goed te lezen. De lettertjes zijn maar 0.32mm hoog :o
Het gebruikte OHMB Stoom font is hier te dowloaden (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/OHMB_Bold.ttf). De letters komen redelijk overeen. De cijfers heb ik nagemaakt van een tekening van Floris Dilz, hier elders op het forum gepost. Het 0-met-. teken zit onder het @ ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_180Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_180.jpg)
... de pompenpartij met ganghandel en wentelas.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_181Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_181.jpg)
... en de voorwarmer met daarboven het 1-wegventiel en daar weer boven, de leiding en appendages voor de aanjager.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_182Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_182.jpg)
... en tenslotte het snoetje. Let op hoe mooi parmantig die krikken daar links staan ;) en... de onderste lantaarns zijn nog 'leeg', dit draadje is nog niet ten einde ;)
Dus... wachten tot de lak zo hard is, dat er met de eindmontage kan worden begonnen. Handrails er op, frontverlichting er in, frame inbouwen en netjes afstellen. En dan... dan iestie klaar :)
Grtzz,
Karst
P.S....
Sowhee, da's echt een mooiert! Ben benieuwd of je met een stoomlok dit kunstje kunt herhalen. (y)
Nou Stig, aardig gelukt dacht ik zo he ;)
-
waarisdesmileydiemetz,nbakkesopenstaatvanverbazingalsjehemnodighebt.... mooi man
eric
-
Thnx Eric,
Ik ben meer van 'Het Strakke' en iets minder van het vies en vuil, maar dat ( het vieze en vuile ) vind ik minstens even knap ;)
Grtzz,
Karst
-
;D ;D
eric
-
Je haalt me in.... >:( ;)
Emm, goed om te zien hoe het moet, kan ik een voorbeeld aan nemen (y) ! Mooi werk Karst!
-
ik sluit me aan bij mn voorgangers (y)
gr Jan
-
Hoi,
Thnx 4 the compliments ;)
@Gert,
Geloof het of niet, dit is voor mij ook 1 groot experimenteer project ;) Niets, maar dan ook niets heb ik eerder gedaan ( nou ja, de 2006 met dezelfde verf en lak gespoten... ;) )
Foto's zijn altijd goed om te maken... ik miste wat...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_184Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_184.jpg)
... de handrails ;D
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_183Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_183.jpg)
... en ik mis nog iets... :-[
Grtzz,
Karst
-
@ Eric:
Ehhhh deze?
(http://smileys.on-my-web.com/repository/Surprise/surprised-019.gif)
@Karst,
Van mij ook twee en (y)
Jan-Peter
-
Hoi Karst, echt super hoor! Behalve de beperkingen van de kit, kan ik er niks negatiefs over zeggen. (anders word het maar zo'n klap maar mee draadje...) ;D
Euhm, ... geen idee.
-
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_172Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_172.jpg)
Nooit geweten dat Christo (http://nl.wikipedia.org/wiki/Christo_Vladimirov_Javacheff) ook aan modeltreinen doet.
- Peter
-
Thnx,
...Behalve de beperkingen van de kit...
tja... als ze nou alleen het machinistenhuis van messing gemaakt hadden... net als bij de 3700... :P
En de oppervlakte structuur van het witmetaal, zie je toch ! De messing delen ( trapjes, frame etc ) zijn superstrak. Het witmetaal toch wat korrelig.
@peter,
Speciaal voorbeeld voor jou, voor als je weer eens je motorpost gaat spuiten ;) :P
Grtzz,
Karst
P.S.
Euhm, ... geen idee.
D'r is iets dat deze lok niet zou kunnen alstie 1:1 was... ;)
-
Een ding maar. ;D
-
Wieltjes?
-
Fluit?
-
de bufferbalken zijn nog kaal
maar het grootse gemis
(http://www.mijnalbum.nl/Foto-PKKE6LHS-D.jpg)
;D
gr jan
-
Zit nog een gaatje links van de schoorsteen!!
-
@Bart & Sobat
Fluit, daar doelde ik op. Sobat. Klopt, of beter... niet. Volgens mij ben ik dat deeltje kwijt. 'k zal nog eens flink zoeken. Ik wee nu hoe ik het er netjes en onzichtbaar op kan frutselen.
@Jan
.... nope, geen 'rook' voor mij totdat het er ook uitziet als een echte exhaust :)
Grtzz,
Karst
-
Prachtig stukje werk hoor...!! (y)
-
Ga je 'm ook nog lekker vies maken?
-
Is dat nodig dan Eelco ? ;D ;D
Deze komt net uit de werkplaats na een Groote Herstelling van alle opgelopen oorlogsschade.
Grtzz,
Karst
-
@Jan
.... nope, geen 'rook' voor mij totdat het er ook uitziet als een echte exhaust :)
Karst
Nou moet je dat niet eens uitgaan knobbelen dan ;D ;D
gr jan
-
Hoi,
Zo... eerst nog wat elektriekwerk ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_186Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_186.jpg)
... LEDjes gemonteerd, wat nu nog zwart is, krijg weer een laagje zilvercoat...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_185Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_185.jpg)
...en hier lopen de draden onder de voetplaat door. Beetje zwarte verf er over en een kwastje Phildie-drab ;) En je ziet er nauwelijks meer iets van.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_187Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_187.jpg)
... dan weer eens een decoder ontkleed... en iets wat ik nog niet eerder gedaan had: SMD weerstanden rechtstreeks op de decoder gesoldeerd, waaraan direct de lakdraadjes van de ledjes komen. Elk ledje heeft een eigen uitgang.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_188Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_188.jpg)
... decoder en loc verenigd. En als je heel goed kijkt, een werkje van eerder op de avond: glaszetten in de cabine.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_189Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_189.jpg)
... en daar vind ie z'n plaatsje. Er is prima ruimte om de lakdraadjes aan de binnenkant van de waterbakken weg te werken. En zo blijft er redelijk doorkijk door het machinistenhuis.
Tijd voor de statie foto's...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_190Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_190.jpg)
... klassiek perspectief.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_191Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_191.jpg)
... en de andere zijde.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_192Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_192.jpg)
... naast een 1700 lijkt het een forse lok, of komt dat omdat de 1700 zo iel is ??
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_193Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_193.jpg)
... natuurlijk is een 3400 ook geen grote loc, maar staat wel wat hoger op de poten en heeft de ketel beduidend hoger liggen als een 1700.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_194Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_194.jpg)
... en dan een pose op de baan... 2 frontseintjes aan. Lijkt nog redelijk fel. Maar valt in de praktijk erg mee. Twee kleine pitjes, keurig in petroleum kleurtint.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_195Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_195.jpg)
... en eventueel rangeerseintje. Ik weet niet of de machinisten daarvoor de moeite namen ;)
Zo, rest nog: lantaarns inkleuren en een glaasje ervoor zetten, fluit monteren, bufferbalken afmaken.
Grtzz,
Karst
-
Hmmm, geen foto's te zien...
-
Foto`s staan op sleutelspoor.
site is gehackt krijg ik te zien >:(
nu wel foto`s ;D Philo doet het niet mooier hoor (y)
ik hoop dat de mijne net zo mooi word.
Gr Jan
-
... naast een 1700 lijkt het een forse lok, of komt dat omdat de 1700 zo iel is ??
De 1700 is inderdaad een vrij iele machine. Dat is ook duidelijk te zien op de verschillende grootbedrijffoto's waar deze serie met andere series op te zien is. Er is ook zo'n bekende foto van een 1700 die met een enorme sleep rijtuigen aan de haak een station verlaat. Dan denk je echt: dat zo'n lokkie dat kan trekken... ;D
Maarreh, topper hoor, die 6000! Staat bij mij ook hoog op de verlanglijst.
Eelco
-
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_195Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_195.jpg)
... en eventueel rangeerseintje. Ik weet niet of de machinisten daarvoor de moeite namen ;)
Nee in de zin dat ze waarschijnlijk nooit een lamp aanstaken en de andere uit lieten (terwijl die aan dezelfde kant zat als de andere lamp) Lampen doe je of allemaal aan of niet.
Hou er rekening mee dat overdag de lampen nooit aan waren. Bij DB loc's ligt het allemaal wat anders omdat die electrische verlichting hadden waardoor e.a allemaal wat makkelijker was om te schakelen.
- Lampen omzetten is "gedoe", zijn namelijk zwaar en zitten om onhandige hoogte
- Lampen aan doen / houden is ook gedoe, dus dat doe je ook enkel indien noodzakelijk ('s avonds / 's nachts dus en anders uit)
Ook bij korte rangeeracties werd het omzetten van de lampen zoveel mogelijk voorkomen. Waarschijnlijk enkele bij:
- strenge mcn
- hoge ome in de buurt
- afrijden mcn bij examen
maar verder bleven de lampen onder normale omstandigheden tijdens korte rangeerbewegingen gewoon maar staan in de positie waarin ze stonden.
(Toplamp bleef al helemaal staan, maar dat heb ik al eens eerder gezegd volgens mij)
Waarschijnlijk geen tijd / geld voor een 1:1 versie? :'(. Dan maar wachten totdat de SGB er een heeft.
Verder:
- Mooi bouwverslag
- mooi eindresultaat
(y)
Voor de volledigheid: omhangen lampen gebeurde (in principe) door de stoker, een mcn hield zich daar normaliter niet mee bezig, maar goed dat zie je in model toch niet
-
... naast een 1700 lijkt het een forse lok, of komt dat omdat de 1700 zo iel is ??
Maar naast een 1300 lijkt de 1700 weer fors....
De 6000 is ook een juweeltje. Nu alleen de scenery nog ;)
mvg,
Rick
-
Vergeet de dopjes niet op de assen. (y)
-
Heeft de aandacht hoor ;)
Hoewel de loc prima soepel loopt, zit er een klein slingertje in 1 van de wielen bij wat hogere snelheid achteruit.
Als die er uit is, tip ik de naafjes aan met Humbrol Metal Cote 27001.
Grtzz,
Karst
-
Zijn die afdekkapjes (bedoeld stig volgens mij ook) niet veel mooier?
-
Is zo lastig met bijstellen van de wielen, lijkt me.
-
Ja, ik ken ze. Ze zitten ook bij de 2100.
'Probleempje' zou kunnen zijn dat de koppelstangen 0.3mm verder naar buiten komen. En je kan het maar net nodig hebben om je drijfwerk netjes rond te laten lopen ;)
Maar als het past, overweeg ik het zeker. En dan met een mooi rond, zilveren decalletje als as-immitatie met in het midden het centerpunt naabootsen.
Grtzz,
Karst
-
Hoi Karst,
Het ziet er allemaal gelikt uit, om jaloers op te worden zeg maar.
Het zit allemaal zo netjes strak in de verf, ik hoop dat ik zelf ook tot
een goed resultaat kan komen, maar dan moet ik eerst met de airbrush aan
het oefenen, laat staan, eerst één aanschaffen want ik heb er geen eens een.
Overigens, ik heb nog een philotrain messing onderdeeltje op de gietmal wat
behoord op de rookkast, het onderdeeltje wat je kwijt bent.
Ik heb exact dezelfde op mijn 6000 gesoldeerd.
Indien je intresse hebt stuur ik hem wel op of neem ik deze wel mee naar het OHMB (dat rijmt)
Gr.
Robbert Jan.
-
Hoi RJ,
Nou graag !! Doe maar in een enveloppe.
Ik heb gisteren nog even in de kit gekeken. Ik heb 1 onduidelijk friemeltje witmetaal over dat er niet uit ziet... Die komt er iig niet op ;)
Grtzz,
Karst
-
Papieren rondje erop lijmen met niet al te harde lijm. Ik heb mijn HSM700 nog niet na hoeven stellen. Had ze er dus al lang op kunnen zetten. :-[ ;D
-
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_186.jpg)
Jouw vingers hebben hier een verkeerde kleur. Volgens mij zijn ze van goud!
(y)
Groet Jaap
-
haha inderdaad gouden handjes (y)
-
Nieuwe naam: Goldfinger ;D
-
Hoi,
@allen, thnx voor de complimenten, en bij Goldvinger denk ik toch echt aan de film ;)
Goed, de bufferbalk, met luchtslangen en schroefkoppeling ( omdat jullie dat zo mooi vinden ;) ) ...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_196Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_196.jpg)
... en lantaarns bijgewerkt en glaasjes in gemaakt :)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_197Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_197.jpg)
.. de, vind ik, wat mindere kant van de loc. Hier een simpele haak aan de bufferbalk. Geen slangen, anders kan de kortkoppeling er niet meer goed langs. De achterste bogie heeft een laten we zeggen nogal ruime uitslag ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_198Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_198.jpg)
... uit Preiser perspectief. Hier kun je weer wat meer onvolkomenheden op zien. En zijn, zoals Stig al opmerkte, de beperkingen van de kit goed zien. Kijk maar eens naar het oppervlak van dom en veiligheidsmantel... en de wanddikte van het machinistenhuis...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_199Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_199.jpg)
En de laatste, frame lijkt krom, is het niet. Laag perspectief plus volle zoom maakt een optische bolling. Als je echt heel goed kijkt, kun je de ledjes zien gloeien ;)
Nu nog te gaan: Fluit, contragewichten en asafdekkers. Merk verder nog op, dat de lak duidelijk al meer begint te glanzen... ;)
Grtzz,
Karst
-
Heel Fraai (y) (y)
-
Wanneer je de ruiten in de opening plaatst in plaats van erachter, ben je iig de wanddikte 'kwijt'.
Mooi istie iig wèl :)
-
Heel mooi Karst,
rem slangen zet ik waar de koppeling komt gewoon hoger op de bufferbalk
dan lijkt het niet zo kaal.
doet Philo overigens ook ,bij mijn 3500 hebben ze de remslangen iets schuin gezet.
gr Jan
-
Thnx again allemaal :D
@huibert,
Heb je dat wel eens geprobeerd ?? Ik wel ( ong. 50 bij Chris' Plan U, en dan waren die nog op maat geplot ;) ) , wat een K-werk :P EN... dan moet je er bij de bouw al rekening mee houden, want de sponningen zijn een etsdeel dat achter de wand wordt geplaatst.
@Jan
Lijkt me een goed idee. 't is wel erg kaal zo...
Grtzz,
Karst
-
al bij al zeer fraai.
mijn complimenten en petje af hoor karst (y)
-
Karst, ja, bij sikjes en de Belgische 1100 van Lima, honderd jaar terug ofzo. Knippen, vijlen, opnieuw beginnen etc. maar het resultaat mag er zijn.
Maar ik begrijp dat jij een overdosis hebt gehad... ;)
ps. bij de 5500 trouwens ook.
-
Erg gaaf aant worden, heerschap! Voor wat de wanddikte betreft, die rommel je optisch al wat weg door het randje dat om het raam zit zwart te maken, hoort volgens mij ook zo trouwens.
(http://i620.photobucket.com/albums/tt281/meukemmer_van_floortje/zeuvedoezentvief/DSC_030410.jpg)
is nog steeds lillik dik, maar alle beetjes helpen.
-
Je kunt ook de raansponing op maat maken en iets in de wand plaatsen
maar dat is allemaal muggezifterij
Karst de remslangen met het gedeelte op de bufferbalk die rood zijn ?
ik zou ze zwart gemaakt hebben,in iedergeval het gedeelte wat onder de bufferbalk uitsteekt. en alleen de kraanhendel rood aanstippen
gr Jan
ik heb even zitten zoeken
met lantaarnijzers kun je de bufferbalk nog iets pimpen
http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1950-1960/161076
en vervuilen hoeft echt niet , hier een na oorlogse foto met een bijna nieuwe lok
http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1940-1950/151417
ook grappig op deze foto lijkt het of de lampen gewoon messing zijn ipv zwart
is wel een foto uit begin 20
http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1920-1930/163031
-
Hoi,
Thnx Floris, al doende leert men. Niet ? :)
Heb even naar je lokkie ziten kijken, maar het lijkt me, dat een zwart randje de raampjes juist accentueerd. Bedoel je soms de 'binnensponning' ?
@Jan
Dat onderste deel van de remslanghouders moet ik nog even nakijken, zou best eens kunnen, dat dat zwart was. Lastig is, dat men destijds van die film ( of zelfs glasplaten ?? ) gebruikte waarop het verschil tussen rood en zwart nou niet echt goed uitkomt ;)
Goed gezien van die laantaarnhouders op de bufferbalk. De foto die je laat zien had ik ook al gespot. Alleen kon ik me geen voorstelling maken van hoe en waar die houders zaten. Dus die komen er ook nog op :)
Voor de luchtslangen neem ik dan wel de DJH versie, die ik dan iets hoger zet en half afknip ;)
Grtzz,
Karst
-
Lastig is, dat men destijds van die film ( of zelfs glasplaten ?? ) gebruikte waarop het verschil tussen rood en zwart nou niet echt goed uitkomt ;)
Glasnegatieven werden tot ongeveer 1950 nog gebruikt, maar werden in de jaren 30 al ingehaald door kunststof negatieven.
Eelco
-
ook grappig op deze foto lijkt het of de lampen gewoon messing zijn ipv zwart
is wel een foto uit begin 20
http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/beeldmateriaal/fotografische_documenten/1920-1930/163031
Als ik goed kijkt naar de linker lamp op de foto zie ik kleurverschil tussen de ring van de lamp en het huis. Mijn gok is dus dat de ring blank messing / koper is (kan beide) en het huis van de lamp zwart.
Heb het vaker gezegd: een volledig blanke lamp wil je echt niet. Dan ben je een dik kwartier aan het poetsen zo niet meer als het geregend heeft >:(
-
Hoi,
Zo, zo goed als de laatste hand...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_200Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_200.jpg)
... even wat onderdeeltjes zwart geblazen...
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_201Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_201.jpg)
... twee ervan op de bufferbalk exact boven de buffers geplaatst. En nog twee stompjes remslangen gevonden en gemonteerd.
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_202Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_202.jpg)
... de andere keurig in de wielen gelijmd. Is overigens nog een hele toer... Want... Phildie lak wordt dunvloeibaar als het in aanraking met secondenlijm komt. En... de secondenlijm hardt daarna heel langzaam uit ??? ???
Anyway, het staat wel fraai ;)
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_203Medium.jpg) (http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_203.jpg)
... en de lok in een wat meer natuurlijke habitat. Overigens wat trokken deze apparaten ? Ik zie verschillende foto's in de naoorlogse boeken. Enerzijds vaak voor een rij goederenwagens, anderzijds voor een 'boemel' met wat C10c's en een bagagehok. Dus meer zoals de treintjes achter de 1700... En... maar... dus... de lok heeft wel een toegelaten top van 100km/h wat weer zou wijzen op sneltreinen. Vandaar misschien ook de 2C2 configuratie :-\
Grtzz,
Karst
-
Kijk zo smoelt die kont een stuk beter (y)
en idd de wielmoeren nog ff afdekken.
Verders hoop ik dat de mijne net zo mooi word.
gr Jan
-
(http://www.sleutelspoor.nl/img/6000/DJH_6000_202Medium.jpg)[/url]
Uhm.., Karst, ik wil geen spelbreker zijn, maar je contragewichten op de voorste gekoppelde as zitten op de verkeerde plek. Ze zitten niet zoals modelloco ze op de foto zet. Kijk maar naar foto's van de echte.
Daarnaast maak ik tegenwoordig ook al de wielbanden zwart. Alleen de loopvlakken van de wielen waren blankmetaal, de rest was helemaal zwart.
mvg,
Ivo
-
Jullie houden Karst wel lekker bezig. ;D
Groet Jaap
-
Hoi,
Hmmmm.... >:( Het statement: 'Papier liegt !' ( zoals ik dat de laatste tijd op mijn werk veel gebruik ;) ) klopt maar weer eens een keer dus. De DJH/ModelLoco tekening geeft ze aan zoals ze er nu op zitten. Dus papier liegt en idd foto's vertellen de waarheid. Moch ik de wielen er nog een keer afhalen gaan ze in een aceton badje ;) Thnx Ivo (y)
Zwarte wielbanden heb ik met opzet niet gedaan. Ik heb de 'keuze' om 5 Philo loks ook om te 'katten' met zwarte banden of deze zo te laten ;) :D
@Jaap
Tja... 't houd je van de straat ;D
Overigens wat zou in het echt de reden zijn om op de eerste as het gewicht zo bijna 180' gedraaid zit ? De 3400 b.v. heeft ze 'gewoon' op 0'. De 3502 daarentegen heeft op de eerste as het gewicht ca. 35' graden gedraaid. Veel duitse stomers waaronder de BR62 ( ook 2C2 ) en de P8 ( 2C ) ook gewoon allemaal op 0'.
Is het soms zo, dat de 6000 de krukas op de eerste as had zitten ?
Grtzz,
Karst
-
Gaat u door voor de 1000 gulden vraag??????? :)
-
Sorry Sobat ;D
Ik zal er een 10.000 Euro vraag van maken ;)
Natuurlijk is de eerste as de krukas ;) Maar zaten de kruktappen dan 180' verdraaid tov de koppelstangtappen ?
Even verder nadenkend, zou dat de 3502 stand ook kunnen verklaren, omdat dat een 4 cylinder lok was ???
Grtzz,
Karst
-
Karst ik zit op dit moment het boek De Locomotief van Hartelink & Mook door te spitten om antwoord op jou vraag te kunnen geven. Ben bang dat het er niet instaat. Ook niet in de Atlas. Wij gaan door.
SK
-
boeie, afblijven nou met je fikken. ;D ;D
je verkloot meer dan dat je goed maakt.
Je lok is prachtig zo. (y)
ondanks dat ik ook een fiemel ben op dit gebied, lekker zo laten.
Dat is tenminste mijn meening.
gr jan
-
Overigens wat trokken deze apparaten ? Ik zie verschillende foto's in de naoorlogse boeken. Enerzijds vaak voor een rij goederenwagens, anderzijds voor een 'boemel' met wat C10c's en een bagagehok. Dus meer zoals de treintjes achter de 1700... En... maar... dus... de lok heeft wel een toegelaten top van 100km/h wat weer zou wijzen op sneltreinen. Vandaar misschien ook de 2C2 configuratie :-\
Grtzz,
Karst
nou, precies zoals je t zegt, deze locs reden allerlei redelijk ambitieus spul voor de oorlog, niet het zwaarste werk want dat was voor de 3700'en en niet de lange afstanden want dat redde men niet met de voorraden, maar zeker geen boemeltreintjes, eerder forenzenverkeer enzo. Na de oorlog kwamen ze zeker aan het eind wel op allerlei lokaallijntjes terecht waar ze wel handig waren om de oudere tenderlocs te vervangen tot er diesels beschikbaar waren, maar in die tijd reden stoomlocs sowieso alleen nog maar ondergeschikt werk, op een paar 3900'en na misschien.
-
De plek van de contragewichten heeft zeker met de krukas te maken. En die zat -net als bij de 3700, 3900 en 6300 op de eerste as. Bij de duitse loks zijn er vaak maar 2 buitenliggende cylinders en dan grijpt de drijfstang aan op dezelfde plek als de koppelstang en dan is de enige juiste plaats van het contragewicht precies daar tegenover. Als dat niet zo is weet je zeker dat het geen 2 cylinder, maar een 3 of 4 cylinder lok is.
Het contragewicht en het uitbalanceren van alle horizontaal en verticaal bewegende delen van het drijfwerk was een hele klus en lukte in veel gevallen niet best. Dit is een (naast andere) van de redenen, waarom in Nederland zoveel 2 cylinder loks binnenliggende cylinders hadden. Op een of andere manier lukte het de NS, SS en HSM niet om met 2 buitenliggende cylinders een rustige loop te krijgen (4600 en zo). De 3700, 3900, 6100 en 6300 waren allemaal 4 cylinders, waarbij de 2 cylinders per kant precies tegenovergesteld bewogen, waardoor er in de lengterichting een balans ontstaat. Maar de 2 paren van 2 natuurlijk weer niet, want daar zat dan weer 90 graden tussen.
Zo nu komt er een boel commentaar ;D ;D ;D
mvg,
Ivo
-
ik heb een beetje het idee dat men in nederland met al die locs met binnenliggende of 4 cilinders gewoon wat verwend was qua loopeigenschappen. Ja, een 4600 kon dan voor nederlandse begrippen behoorlijk schudden, maar als je ziet hoe een 52'er tekeer gaat bij de VSM (je moet eens op het eerste balkon gaan staan als de loc tender voor rijdt), en daar durven ze gerust 80 mee te rijden, dan krijg je het idee dat ze in het buitenland gewoon geaccepteerd hebben dat een loc nou eenmaal niet kaarsrecht over het spoor gaat en zolang je t spoor maar een beetje stevig legt dat niet zo problematisch is.
-
De contragewichten van wielen zitten niet allemaal op dezelfde plek.
Zoals Ivo ook al verwoord, bij de aangedreven assen dienen de contragewichten ook de krukas uit te balanceren.
Bij de andere twee assen hoeft alleen maar het wiel met de koppelstang uitgebalanceerd te worden. Vandaar dat het achterste wielstel kleinere contragewichten heeft dan het middelste, en de as met krukas heeft dus weer een ander formaat contragewicht en ook in een andere positie.
Gerard
-
Ik heb zowel bovenvermeld boek als de Kalmbach Locomotive encyclopedia uit 1941 er op nageslagen, maar alles wat ik zie en lees is dat de contragewichten al op de tekentafel ontstaan en als vaststaand gegeven worden behandeld. In de hoofdstukken over de wielen en assen is te zien dat de contragewichten al met de wielen worden meegegoten. De plaats en de stand van de krukken is dus op de tafel bepaald. Bij sommige worden op de draaibank nog wat correcties aangebracht en dat is het.
Dat is helaas alle gegevens die ik heb kunnen vinden.
SK
-
klopt, dat werd allemaal al op de tekentafel uitgezocht. Op zich niet zo heel moeilijk allemaal, alleen zit je bij een stoomloc met heen en weergaande bewegingen die gecompenseerd moeten worden door rondgaande gewichten. Je kunt alle heen en weer-beweging van de zuigerstang etc prima compenseren in het horizontale vlak, maar dan heb je een as die op en neer stuitert omdat er in het vertikale vlak wel een slingerend gewicht is maar geen beweging die gecompenseerd moet worden, beetje ingewikkeld gezegd misschien maar denk er maar es over na... je moet dus een compromis zoeken tussen een drijfas die het heen en weer gaan van zuigerstang etc wel enigszins compenseert zonder dat die as te hard op het spoor gaat hameren.
Later heeft men aardig uitgevonden hoe die verhoudingen moeten zijn en ging men in de jaren '30 100 km/u rijden met indische 1D-goederenlocjes met maar 2 buitenliggende cilinders en drijfwielen van 1100 mm op smalspoor.
-
Ik heb nog wat opgezocht.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/001_137.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/001_137.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/002_125.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/002_125.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/003_121.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/003_121.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/004_104.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/004_104.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/005_74.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/005_74.jpg)
SK
-
Ik heb even in het boek "balancing of engines"(uitgegeven in 1929, lekker actueel ;D) gekeken, waarin formulae en uitleg staat voor o.a. het balanceren van stoomlocs.
Het komt er op neer dat de contragewichten de draaiende massas(koppelstang) en heen en weer gaande massas(zuiger en zuigerstang) moeten balanceren. Voor de 6000 zijn de contragewichten op de achterste twee assen puur om de draaiende massas van de koppelstagen te balanceren, net als de kleie loodjes op de wielen van je auto, alleen zoals Floris al zegt, worden de contragewichten op stoomlocs al in de ontwerpfase berekend en toegepast.
De voorste as zit wat moeilijker in elkaar. De draaiende gewichten zijn makkelijk te balanceren, maar de oscillerende massas ook moeten worden gebalanceerd, En die kun je niet zomaar balanceren. Als je die massa's geheel hebt gebalanceerd, heeft de loc een hele rustige loop, ook op snelheid. MAAR, doordat de zuigers alleen op een horizontaal vlak heen en weer gaan, en de contragewichten rond draaien, veroorzaak je "hammer blow", een kracht, veroorzaakt door het rodslingerende contragewicht die op de spoorstaaf soms een tijdelijke aslast van meer dan dubbel het normale plaatst, en een halve slag later het wiel van het spoor tilt!
Daarom is het contragewicht op de drijfas atijd een comromis. Wil je een uiterst rustige loop op snelheid, dan moet je het spoor extra verstevigen tegen hammer blow. Wil je op licht spoor rijden, dan heb je weinig keus anders dan om de loc onrustig te laten lopen op hoge snelheid. Deze krachten worden vantevoren al berekend, en er kan dus overwogen worden hoeveel de as moet worden gebalanceerd.
Viercylinderlocs zijn overgens niet geheel gebalanceerd. Het is mogelijk om een viercylinderloc compleet te balanceren zonder contragewichten, maar dan zit je met rare hoeken tussen de krukken, wat betekent dat je vier sets stoomverdeling moet hebben in plaats van twee met een extra hefboompje. Daarom is het contragewicht op de drijfas van een viercylinderloc ook op een andere paats dan de koppelassen.
Karst, volgens mij kan ik vier grote en twee kleine contragewichten zien. De kleine moeten volgens mij op de koppel(voor)as en de grote op de midden en achteras.
mvg,
Rick
-
Ik heb even in het boek "balancing of engines"(uitgegeven in 1929, lekker actueel ;D) gekeken, waarin formulae en uitleg staat voor o.a. het balanceren van stoomlocs.
mvg,
Rick
valt nog al mee :) de tekeningen hierboven komen uit 1906.
SK
-
De orginele uitgave van mijn boek kwam ook uit 1906 ;)
-
Moi allen,
Weet iemand de interieurkleuren van de na-oorlogse 6000-en?
Groet
Huibert
-
Vuil ;D
Zal niet wezenlijk verschillen van de vooroorlogse uitvoering, hooguit minder goed onderhouden.
Eelco
-
Rood onder de tenderkasthoogte, grijs erboven. Vuil. Hm. vuil.... Dat heeft wel wat.... :angel:
-
Kan best zijn dat men na de oorlog alleen nog de grijze kwast hanteerde. Maar ik heb het niet meegemaakt. Wellicht weet Paul Henken raad.