Welkom,
Gast
. Alsjeblieft
inloggen
of
registreren
.
1 uur
1 dag
1 week
1 maand
blijvend
Login met gebruikersnaam, wachtwoord en sessielengte
Forum
Zoeken
Encyclopedie
Help
Kalender
Inloggen
Registreren
Doel:
€250.00
Donaties:
€88.00
Per saldo:
€-162.00
Steun ons nu!
Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025
Vacature:
secretaris bestuur
Algemeen
Plaatje uploaden
Vraag en aanbod
Fotowedstrijd
Modelspoorwinkels
Youtube kanaal
Modelspoorkaart
De stichting
De stichting en team
Contact
Financieel
Algemene voorwaarden
Commerciële accounts
Forumregels
Disclaimer
F.A.Q.
Recente berichten
BeneluxSpoor.net forum - Recente berichten
Abonneer op Webslice
USA-sampler met Amtrak, april/mei 2008
door
Jelmer
Vandaag
om 10:03:46
Module vliegveld Jan van Mourik
door
Jelmer
Vandaag
om 09:59:34
Da's Daz 2
door
Huup
Vandaag
om 09:57:08
Scandinavië-IG: Skandinavisk bangården. Voor op Scandinavië gerichte spoorzaken
door
RikM
Vandaag
om 09:50:45
Rondje door Lissabon met Lijn 28
door
Basmans
Vandaag
om 09:36:21
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost.
door
FritsT
Vandaag
om 08:57:01
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)...
door
Karben
Vandaag
om 08:44:29
Tandwiel 13 tands tbv aandrijfasje
door
Klaas Zondervan
Vandaag
om 08:30:42
Raadplaatje
door
spoorijzer
Vandaag
om 08:18:53
Baanbouw Rehausen2
door
FransW
Vandaag
om 07:47:37
De bouw van mijn modelbaan in Thailand
door
Thai-Bundesbahn
Vandaag
om 07:25:38
roco maus 2
door
bask185
Vandaag
om 06:54:28
Toon hier je pas gereed gekomen (model-)spoorbouwsels ...
door
MathynK
Vandaag
om 06:50:09
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's
door
GerardvV
09 September 2025, 23:37:16
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes
door
Huup
09 September 2025, 21:34:40
BR-18.6 Schaal-0.
door
FritsT
09 September 2025, 21:02:36
Liliput Onderdeel NS 7851 stoomlok
door
Bas, Dordrecht
09 September 2025, 20:58:25
Welke winkel voert deze merken?
door
haes
09 September 2025, 20:10:44
44 Roco vs 44 Brawa
door
wob
09 September 2025, 19:56:04
Rookgenerator wil niet werken, van piko 50652 = BR 93 in Rocrail
door
jack is back
09 September 2025, 19:46:41
The R & J Colliery Ltd. 1:76 Brits.
door
Ronald69
09 September 2025, 19:41:12
Veevervoer ss/ ns
door
Huup
09 September 2025, 19:36:17
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw
door
Vroeger
09 September 2025, 19:14:07
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor
door
william_2
09 September 2025, 18:35:47
Koppelingsmechanisme klemt?
door
Robert vh Prutsert
09 September 2025, 18:06:07
Lenz 66 001 (artnr 30200) zit vast
door
Silvolde
09 September 2025, 18:04:53
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen
door
bollen neus
09 September 2025, 17:43:08
Centraal Zwitserland: Trein, tram, kabelbaan en gondels.
door
MOVisser
09 September 2025, 17:01:40
Mijnbouw Indonesië
door
MOVisser
09 September 2025, 16:52:55
roco br24
door
H0_trainiac
09 September 2025, 16:14:18
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Vraag en antwoord
|
Elektronica en analoog
|
Arduino, PWM en motor karakteristieken
« vorige
volgende »
Print
Pagina's: [
1
]
Omlaag
Auteur
Topic: Arduino, PWM en motor karakteristieken (gelezen 1763 keer)
jmu
Offline
Berichten: 161
Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Gepost op:
16 December 2016, 12:55:11 »
Beste forumleden,
Al een tijdje ben ik aan het stoeien met een Arduino met motorshield om een pendelbaan besturing te maken. Ik heb een werkende testopstelling, maar stuit nog steeds op een paar problemen. De "testbaan" bestaat uit een recht stuk rails (smalspoor) van ongeveer 110 cm, op een helling van 4% en met twee reed contacten. De locjes zijn van Egger Bahn, Roco en Jouef (met Faulhaber motor).
De werking is simpel: locje komt langs reed contact, remt af, wacht even en gaat dan weer terug. Bij tweede reed contact idem. Voor helling op wordt "het gas iets verder open gezet".
Ik stuit op de volgende problemen:
Ik zou graag willen zien dat de loc netjes langzaam start en rustig versnelt. De snelheid wordt in 10 stappen verhoogd, van V-min tot V-max. V-min is de laagste stand waarbij de loc nog rijdt. Maar het duurt zeker 5 tot 7 stappen voordat de loc überhaupt begint. Ik heb wel eens iets gelezen over "motorkleef", ofwel een soort drempel waarde de spanning overheen moet.
De motor maakt, zeker in het begin, een hoog piepend geluid. Dat zal wel worden veroorzaakt door de frequentie van de PWM.
Verschillende motoren reageren anders op PWM, dus wat werkt voor de ene loc, werkt weer niet goed voor de andere loc.
Ik heb wat zitten stoeien met de PWM library en timer frequentie, maar ik kom er niet goed uit. Hebben jullie tips waar ik op moet letten? Hoge of lage frequentie, andere aansturing, aanpassen motor? Zou je bijv de snelheid van een loc iets omlaag kunnen brengen door 2 diodes anti-parallel in de aanvoerleiding op te nemen? Ik hoor het graag!
Joop
Gelogd
Timo
Team encyclopedie
Offline
Berichten: 4656
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #1 Gepost op:
16 December 2016, 13:31:51 »
1) Ja, zodra hij op gang is kan je wat rustiger. Welke frequentie gebruik jij? Om de motor kleef te overkomen had ik naast de hardware PWM nog een software PWM van rond de 80Hz. Deze trage pulsjes diende als zetjes om de motor aan de praat te krijgen. Dit werkte erg mooi. Zou de code wel weer op kunnen zoeken maar het was op een PIC dus zou ik weer wat rekenwerk moeten doen voor de waardes.
2) Dan weer, welke frequentie gebruik je?
3) Dat hou je... Iedere loc is anders. Anders overbrenging, andere motor, andere smering enz. Dat ga je niet weten op te lossen zonder voor iedere loc een profiel te maken. Vandaar dat een decoder per loc zo handig is bij "normaal" digitaal.
Diodes gaat allemaal niets uithalen. Dat heb je gewoon lagere spanning en daarmee minder kracht in de motor enz.
Timo
Gelogd
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox
jmu
Offline
Berichten: 161
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #2 Gepost op:
16 December 2016, 13:51:07 »
Dag Timo,
Bedankt voor je reactie. In mijn laatste opstelling maak ik gebruik van een divider van 64, dus dan zou de freq 976 Hz moeten zijn.
Ik ben benieuwd hoe jij dan die software PWM hebt geïmplementeerd. Nu doe ik iets wat er op lijkt: als de snelheid beneden een bepaalde waarde is, stuur ik een paar spikes (vol vermogen) van 30 ms, maar dat ziet er niet uit.
Mijn idee was om middels de spanningsval over de diodes een te snel rijdende loc iets langzamer te laten draaien, maar dat is volgens jou niet voldoende, begrijp ik dat goed?
Groet,
Joop
Gelogd
Timo
Team encyclopedie
Offline
Berichten: 4656
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #3 Gepost op:
16 December 2016, 15:17:05 »
Okay, dat is redelijk "hoog". Ik merkte dat in echt wel laag moest zitten om de kleef te overkomen. Maar volledig op lage PWM rijden vond ik dan weer redelijk jumpy.
Hoezo ziet de 30ms er niet uit? Gaat er denk ik vooral om hoe vaak je die 30ms stuurt.
Ik heb even naar mijn oude code gekeken en ik gaf dus extra pulsjes met 88Hz en 2/22 dutycycle. En de stuurfrequentie had ik op 31kHz. Dat komt ongeveer neer op een pulsje van 1ms iedere 11ms. Komt niet heel nauw maar zo kwam ik makkelijk uit met de timers op de PIC. In ieder geval wel een stuk kortere pulsen dan jij probeert.
Die software puls kan je maken met een timer interrupt
Of wilde je de diodes in de loc inbouwen? Daar zat het wel wat doen dan
Timo
Gelogd
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox
jmu
Offline
Berichten: 161
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #4 Gepost op:
16 December 2016, 15:44:34 »
Die 30 ms pulsen laten het locje enkele sprongen maken, maar het draagt niet echt bij aan het netjes wegrijden. Ik zal jouw tips eens uitproberen en de frequentie verlagen en uitzoeken hoe ik middels interrupts wat kan bereiken. Gebruik jij die extra pulsen alleen bij het wegrijden, of continue?
Joop
Gelogd
Sven
Offline
Berichten: 8359
Eton Wick, UK
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #5 Gepost op:
16 December 2016, 19:34:30 »
Ik heb ook een keer een vraag gesteld van ongeveer dezelfde strekking. Misschien heb je er wat aan:
http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,70844.msg3221687029.html
Gelogd
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op
www.tramfabriek.nl
.
Volg mijn bouwactiviteiten op
Facebook
.
Timo
Team encyclopedie
Offline
Berichten: 4656
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #6 Gepost op:
18 December 2016, 11:18:35 »
30ms is inderdaad wel wat langer dan ik deed ja. En hoe vaak stuurde je die 30ms pulsjes?
Ik deed het continue. Je hebt het alleen nodig op lage snelheden maarja, wat is laag? Daarnaast zorgen die pulsen er natuurlijk voor dat de effectieve duty cycle omhoog gaat. Wil je dus stoppen met de software PWM pulsjes zul je dat moeten compenseren in de hardware PWM (welk ik met 31kHz een stuk hoger had liggen). En volgens mij reed de trein op snelheid zonder problemen op snelheid dus liet ik de pulsjes gewoon continue aanwezig (zolang de trein moest rijden).
Timo
Gelogd
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox
Klaas Zondervan
Offline
Berichten: 26777
Re: Arduino, PWM en motor karakteristieken
«
Reactie #7 Gepost op:
18 December 2016, 13:43:42 »
Wel eens gekeken naar de Weistra regelaar?
http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/Snelheidsregelaar_met_pulsbreedtemodulatie
Dat is een hardware oplossing, maar kan ook wel in software gerealiseerd worden. Deze regelaar begint met een tamelijk lage frequentie, tussen 20 en 30Hz, maar naarmate de snelheid toeneemt neemt ook de frequentie toe, tot 100Hz ongeveer. Ik gebruik deze regelaar al jaren als onderdeel van mijn Permaloog systeem.
De ultieme oplossing voor het probleem is het toepassen van een klokankermotor. Die heeft geen ijzer in het anker, dus ook geen last van kleef.
Gelogd
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.
Print
Pagina's: [
1
]
Omhoog
« vorige
volgende »
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Vraag en antwoord
|
Elektronica en analoog
|
Arduino, PWM en motor karakteristieken