Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Trix BR94 ontspoort door Nico Hoogerwerf
Vandaag om 08:50:45
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door spoorijzer
Vandaag om 08:49:01
De projecten van Ruben (NL H0) door spoorijzer
Vandaag om 08:48:13
Klein mobiel ontwerp met thema stadsmuren door Slotticar
Vandaag om 08:45:39
Edelweisz in model door C_Jabaaij
Vandaag om 07:48:05
Fleischmann Anna ombouw. door janw
Vandaag om 01:06:14
Raadplaatje door grossraumwagen
Vandaag om 00:15:10
US diorama in H0 door jan47
Vandaag om 00:07:21
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
10 August 2025, 23:45:43
Sfeer op je modelbaan door Floris Dilz
10 August 2025, 23:30:18
Open huis VAMES Modelspoorclub Apeldoorn door hmmglaser
10 August 2025, 23:22:18
Artikelen over de CIWL in Spoorwegjournaal door sncf231e
10 August 2025, 23:18:36
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
10 August 2025, 23:09:44
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
10 August 2025, 22:28:23
Vaste baan door GertW
10 August 2025, 22:24:00
Tams app door Reinout van Rees
10 August 2025, 22:20:53
Open huis VAMES Modelspoorclub Apeldoorn door GertW
10 August 2025, 22:09:16
booster vraag door maartenvdb
10 August 2025, 22:06:57
Station Roodeschool door Casmir
10 August 2025, 21:59:14
Aanpassen baanplan bestaande baan door Bjor
10 August 2025, 20:39:43
Modules van Kees Gorter (vervolg) door ca.gorter
10 August 2025, 20:33:46
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
10 August 2025, 20:29:37
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Pommie
10 August 2025, 20:11:11
M.s.v. De Percee bouwt aan nieuwe clubbaan door J. Moors
10 August 2025, 19:31:47
ByPass Junction, een Amerikaanse modelbaan in N door RobVille
10 August 2025, 19:14:08
Module vliegveld Jan van Mourik door MOVisser
10 August 2025, 16:52:03
DDAR op basis van een Artitec DDM door Daan de leeuw
10 August 2025, 16:28:45
Br 38 Piko Superen. door puntenglijder
10 August 2025, 16:24:01
De bouw van 'Ommelanden' (H0) door Jan Pieter
10 August 2025, 16:16:18
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Merlin674
10 August 2025, 15:57:00
  

Auteur Topic: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?  (gelezen 12698 keer)

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26696
    • Pagina van klaas
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #30 Gepost op: 28 January 2016, 11:15:24 »
maar je kan een kortsluiting voor elkaar krijgen met assen die net niet netjes volgens de norm zijn of waar het wiel net wat op de as verschoven zit.
Dat "net niet" en "net wat" zou ik maar vervangen door "een heel stuk". Om kortsluiting voor elkaar te krijgen moeten wielen een hele mm te dicht bij elkaar staan. Als de wielafstand voldoet aan de norm is het onmogelijk om de tong te raken.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

guest7823

  • Gast
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #31 Gepost op: 28 January 2016, 11:31:57 »
In ieder geval in N is de NMRA norm voor de afstand tussen rail en tong / contrarail 0,8 mm (of te wel bijna 10% van de spoorbreedte !!). Bij Pecowissels is het om die kortsluiting te voorkomen dus 1,95 mm (bijna 20%)

Dit terwijl het in werkelijkheid 41 mm is of te wel krap 3%. Vandaar dat modelwissels er zo onrealistisch uitzien  ;)

Het is dus wel KISS, maar ten koste van welke prijs ...

Bjor

  • Offline Offline
  • Berichten: 510
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #32 Gepost op: 28 January 2016, 16:11:54 »
Ik vind draad D veel raakpunten (kortsluiting) hebben en waar moet ik die aansluiten op aansluiten , als ik die niet op mijn Conrad wisselaandrijving heb.

Juust, je moet een Conrad aandrijving hebben met 6draden er aan. Als je er maar drie hebt, kan hij een puntstuk niet ompolen. Zoals Klaas terecht opmerkt, gebeurt het ompolen al door contact van de wisseltongen met de aanliggende rail, maar dat is niet altijd betrouwbaar. De Conrads houden niet altijd de wisseltong strak tegen de rail gedrukt, zeker niet als je het veertje uit het wissel hebt verwijderd.
(De Peco aandrijvingen schijnen daar meer kracht op te zetten. Maar die schijnen ook erg lawaaiig te zijn.)

Van Conrad moet je in ieder geval nr. 1396900 - 89 hebben. Hierbij de gebruiksaanwijzing, waarin je ziet dat de gele draad moet worden verbonden met jouw draad. "D".
http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/1300000-1399999/001396900-an-01-ml-UNIVERSAL_WEICHENANTRIEB_de_en_fr_nl.pdf

Succes,

Ben
Liefhebber van de Deutsche Reichsbahn Gesellschaft in tijdperk II in N en verder van alles dat met model- en grootspoor te maken heeft.

Patrick Smout

  • Offline Offline
  • Berichten: 443
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #33 Gepost op: 29 January 2016, 00:06:23 »
Je kan nog een stap verder gaan door het puntstuk van de tongen te scheiden. Het puntstuk schakel je dan met een extern contact en de tongen verbind je vast met de naastliggende doorgaande staaf. Daarmee vermijd je kortsluiting door een flens die de tong schampt.
Beschrijvingen van die ombouw vind je op het internet. Zoekterm: electrofrog dcc wiring.
Zo heb ik het gedaan met de 45 electrofrog wissels op mijn baan en geen enkel probleem hiermee gehad in de voorbije 10 jaar (geen kortsluitingen, geen contactfouten)
Vorig jaar bij uitbreiding nog 2 Roco gebogen wissels geplaatst (geen andere keuze door layout) en jammer genoeg kortsluiting op het hartstuk met sommige locs (Mehano's reeks 51). Beide wissels terug eruit gesloopt en omgebouwd zodat zo ook een gepolariseerd hartstuk hebben. Sindsdien geen probleem meer mee gehad.

mvg,

Patrick Smout
Met vriendelijk groeten,

Patrick Smout

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22525
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #34 Gepost op: 29 January 2016, 05:17:35 »
Het probleem bij Rocolinewissels is dacht ik anders. Het puntstuk is al geïsoleerd van de wisseltongen, alleen ligt die isolatie dichtbij het puntstuk. Daardoor komen de twee tegengesteld gepoolde stukken spoorstaaf heel dicht bij elkaar vlakbij het puntstuk. Een wiel kan dan ter hoogte van het puntstuk die afstand overbruggen met sluiting als gevolg. Ook hier geldt dat een wielstel dat geheel voldoet aan de normen, geen sluiting zal veroorzaken.
De oplossing is soortgelijk. Je maakt een extra isolatie een stukje verder van het puntstuk en polariseert die twee stukjes nu geïsoleerde spoorstaaf mee. Bij de Electrofrogs kort je het te polariseren deel in, bij Rocoline maak je het wat groter. Bij de gewone wissels heeft Roco al lang geleden de isolatie iets verschoven.

Ik heb Peco electrofrogs op een n-baan gehad en het probleem van sluiting nooit meegemaakt. In H0 al 20 jaar Rocoline en een enkele keer gehad dat er op meegebogen wissels vonkjes waren te zien. Maar er was nooit genoeg sluiting om de beveiliging te laten reageren en de centrale af te doen slaan. De vonkjes verdwenen door de wielstellen aan te passen. De afwijking van de norm moet echt wel behoorlijk zijn, wil het probleem op de meegebogen wissels van Rocoline ontstaan. Ik beschouwde het als een waarschuwing dat een wielstel aandacht nodig had. Niet als een reden om de zaag in een wissel te zetten.
« Laatst bewerkt op: 29 January 2016, 05:25:06 door henk »
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Patrick Smout

  • Offline Offline
  • Berichten: 443
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #35 Gepost op: 30 January 2016, 10:50:00 »
Henk,

Met mijn mehano's moet zeker wel iets aan de hand zijn. Heb de afstand tussen de flensen  wel opgemeten met een schuifmaat maar kon er niets aan vinden. vermoedelijk zit er geometrisch wel iets anders fout. De kortsluiting was er elke keer. Op hogere snelheden hoorde je de booster wel even hikken maar de loc reed gewoon door. Op heel lage snelheden stopte de loc met een blijvende kortsluiting. Omdat dit deel in een volgende fase overdekt wordt met scenery ging de zaag erin. Overigens ontspoorden de mehano's ook op de wissel als deze in ed gebogen stand stond en de loc vanuit het enkel spoor over de tongen richting afgebogen spoor reed. De flens van het buitenste wiel op de voorste as werd opgetild bij de overgang van de tong naar de vaste rail. Het volstond om de kop van de vaste rail een beetje af te schuinen om dit probleem op te lossen. Best mogelijk dat als de mehanos kundig onder handig genomen werden dit ook een oplossing zou zijn voor alle problemen maar ik ben helemaal niet uitgerust voor fijn draai en freeswerk. Ik was vooral tevreden dat ik heel lang proefgereden heb met uiteenlopend materiaal. Eenmaal de zaak afgedekt is dan begint de miserie. Nu was het al bij al maar licht sloopwerk.

Mvg,

Patrick
Met vriendelijk groeten,

Patrick Smout

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26696
    • Pagina van klaas
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #36 Gepost op: 30 January 2016, 11:04:34 »
De kortsluiting was er elke keer. Op hogere snelheden hoorde je de booster wel even hikken maar de loc reed gewoon door. Op heel lage snelheden stopte de loc met een blijvende kortsluiting.
In zulke gevallen wil het wel eens helpen om er met een los draaistel overheen te rijden. Dan kun je zien waar er iets ongewenst wordt geraakt.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Patrick Smout

  • Offline Offline
  • Berichten: 443
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #37 Gepost op: 30 January 2016, 15:28:52 »
Klaas,

Vooral bij het probleem met de flens heeft het even geduurd voor ik door had wat er aan de hand was. De bewuste kant van de wissel lag uit het zicht tegen een muur. Uiteindelijk heeft een filmopname met een strategisch opgestelde compactcamera onthult wat er juist aan de hand was.  ;)

Mvg,

Patrick
Met vriendelijk groeten,

Patrick Smout

peking

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 1
Roco wissels polariseren
« Reactie #38 Gepost op: 24 February 2016, 10:42:55 »
ROCO wissels moeten altijd gepolariseerd worden of zijn, ik werk met alles van ROCO op mijn baan en bij aankoop van zo'n wissel zitten er altijd papieren bij hoe men ze moet en waarom men ze moet polariseren.
Dit is een goede raad.
Trouwens met een Multi tester kun je dit gemakkelijk uitlezen waar de spanningen lopen op de wissel zelfs bij het omleggen van de naalden van de wissel.

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22525
Re: Polariseren van wissels (Peco Electrofrog) echt nodig ?
« Reactie #39 Gepost op: 24 February 2016, 11:45:23 »
Er moet niets, het mag. Ik heb een nieuwe baan vol Rocoline en nog niet de moeite genomen de puntstukken te polariseren. Zelfs op de meegebogen wissels nog geen problemen gehad. Het wordt anders als ik ging rangeren met twee- of drieassers, maar dat doe ik nu eenmaal niet. Op de vorige baan was alles gepolariseerd, nu ga ik eens kijken hoe lang het zonder goed gaat. Voorlopig al bijna een jaar.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.