Welkom,
Gast
. Alsjeblieft
inloggen
of
registreren
.
1 uur
1 dag
1 week
1 maand
blijvend
Login met gebruikersnaam, wachtwoord en sessielengte
Forum
Zoeken
Encyclopedie
Help
Kalender
Inloggen
Registreren
Doel:
€250.00
Donaties:
€88.00
Per saldo:
€-162.00
Steun ons nu!
Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025
Vacature:
secretaris bestuur
Algemeen
Plaatje uploaden
Vraag en aanbod
Fotowedstrijd
Modelspoorwinkels
Youtube kanaal
Modelspoorkaart
De stichting
De stichting en team
Contact
Financieel
Algemene voorwaarden
Commerciële accounts
Forumregels
Disclaimer
F.A.Q.
Recente berichten
BeneluxSpoor.net forum - Recente berichten
Abonneer op Webslice
BR-18.6 Schaal-0.
door
FritsT
Vandaag
om 14:51:24
Toon hier je (model)TRAM foto's.
door
D_Loc
Vandaag
om 14:40:48
US diorama in H0
door
Frank 123
Vandaag
om 14:27:43
Modules van Kees Gorter (vervolg)
door
René 4312
Vandaag
om 14:17:21
Bahnstrecke 5867
door
Frank 123
Vandaag
om 14:16:46
Piko NS1100, materieelbespreking
door
Corné81
Vandaag
om 14:06:57
Piko 1136 van AC naar DC
door
Lobomotion69
Vandaag
om 13:13:03
Mitteldorf, baan in H0, DR tp III
door
Overet
Vandaag
om 13:11:02
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw
door
Lobomotion69
Vandaag
om 13:01:35
Station Roodeschool
door
Eric B
Vandaag
om 12:54:58
Raadplaatje
door
Modellbahnwagen
Vandaag
om 12:48:55
Reactiveren van de 0N30 Mumby Lumber baan (ex-JD) by Ronald
door
Ronald Halma
Vandaag
om 12:47:05
Br 38 Piko Superen.
door
puntenglijder
Vandaag
om 12:21:29
20 jaar BNLS
door
Edsko Hekman
Vandaag
om 12:10:20
Tamiya kleur dak Bundesbahn
door
Sikko
Vandaag
om 11:49:45
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen
door
bollen neus
Vandaag
om 11:48:39
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)...
door
Bob R.
Vandaag
om 11:07:53
Wie heeft er ervaring met een baan in een inpandige garage in een app. gebouw?
door
Peter Kleton
Vandaag
om 11:04:07
Stalen D 4 deurs spoor 0
door
1795
Vandaag
om 10:54:53
Ruimte van 8.15m x 2.8m + zolder.
door
Theo Mol
Vandaag
om 10:10:52
"Kolenbakken" voor achter Railion 6400-en?
door
ES44C4
Vandaag
om 10:06:11
Dönsdorfer Bauberichte
door
Basilicum
Vandaag
om 09:35:02
Eanos/ Eaos in model
door
ES44C4
Vandaag
om 09:14:49
CIWL type P
door
willyTEE
Vandaag
om 08:20:03
Mooi weer om buiten te spelen
door
puntenglijder
Vandaag
om 08:13:11
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven.
door
puntenglijder
Vandaag
om 08:08:47
Ertstreinen in HO
door
ES44C4
Vandaag
om 08:04:33
Rails roestig verven
door
Ronald Halma
21 June 2025, 23:21:13
Railcom zender bouwen
door
bask185
21 June 2025, 22:35:24
Minibaan Visserskaai H0
door
Sikko
21 June 2025, 22:05:28
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Vraag en antwoord
|
Ombouwen
|
Vervangen motor Minitrix TEE RAm
« vorige
volgende »
Print
Pagina's:
1
2
Volgende
- [
1
]
2
Omlaag
Auteur
Topic: Vervangen motor Minitrix TEE RAm (gelezen 8630 keer)
Jerome
Offline
Berichten: 361
Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Gepost op:
18 January 2011, 14:54:19 »
Hallo,
Net zoals veel anderen had ik problemen met de Minitrix TEE RAm (12440). De ingebouwde motor heeft zeer weinig trekkracht waardoor op den duur de TEE niet meer vooruit te branden is. De eerste 6-8 maanden reed de TEE zonder problemen zijn rondjes, maar daarna werd de trekkracht steeds slechter. Bij mij ging de motor zoemen en kwam geen helling meer op, zelfs zonder rijtuigen….. Eigenlijk schandalig dat Trix de TEE RAm op deze manier op te markt te brengen.. Maar goed.
Ik heb de nieuwe versie van de TEE RAm (DCC met sounddecoder), maar via een forumlid begreep ik dat er wellicht een andere oorzaak kan zijn van de problemen met de oudere versie (en wellicht ook nieuwe), namelijk 2 kleine 15nF SMD condensatoren die schijnbaar aan de onderkant van de print zitten tussen de motor aansluiting en de rail verbinding. Zie ook
http://www.1zu160.net/scripte/forum/forum_show.php?id=377838&sb1=tee%20ram#x462509
Vanwege de motorproblemen heb ik de motor vervangen (je kan wellicht ook eerst proberen de condensatoren te verwijderen). Dit is echt niet zo moeilijk, iedereen kan dit met wat geduld. Een ander alternatief is de motor te laten vervangen door SB Modelbau, maar dat is wat duurder. Zie http://www.sb-modellbau.com/product_info.php?products_id=1692&cPath=254_44_215
Natuurlijk is het veel leuker om zelf te doen (en goedkoper dus). Het voordeel van deze ombouw is dat er geen freeswerk voor nodig is.
Deze ombouw kan worden gedaan zowel voor de nieuwere uitgave van de TEE (met DCC decoder) of de oudere versies (incl de Northlander Artikel 12253).
Uiteraard heb je een nieuwe motor nodig. Op advies van Rob (Fantasia) Fongers heb ik een nieuwe motor bij Piet Peetoom van G&MS gekocht. Ook heb ik daar een zogenaamde poelietrekker gekocht (± 15 Euro), wat erg handig is bij het verwijderen van het vliegwiel van de as.
Belangrijk is om te kijken welke afmetingen je motor moet hebben. Voor de TEE is de 10X15 MHK geschikt (kost ongeveer 23 Euro). Zie het aanbod van motoren hier:
http://www.gmens.nl/
> Motoren en motorunits.
Ok, aan de slag dan maar!
Op bovenstaande plaatje zie je dat de TEE reeds uit elkaar is gehaald. Linksboven ligt de Poelietrekker. Onderaan het plaatje zie je links de oude motor en rechts de nieuwe. De pot bier is optioneel maar wel lekker!
Eerst gaan we met de poelietrekker het vliegwiel van de as afhalen. Bovenstaande foto is slechts voor de demonstratie want eerst moet het zwarte plastic houdertje van de kardan as worden verwijdert met een tangetje of pincet.
Nu deze weg zijn kan je met de poelietrekker dus de vliegwielen van de as afschroeven.
De asjes van de nieuwe motor zijn te lang, deze moet dus ingekort worden. Dat doe ik met een slijpschijfje. Ga niet knippen wat dan verbuig je de as! Dus even opmeten ten opzichte van de oorspronkelijke motor en met een stukje tape op de as aftekenen en doorslijpen. Wel opletten dat de as niet te warm wordt tijdens het doorslijpen in verband met de kans op oververhitting en daarmee gepaard gaande beschadiging van de lagers.
Bij mijn TEE model bleek dat de houder waar de motor inzit net iets te klein is, waardoor de motor er niet in past. Ik heb dit opgelost door met een tangetje de beugeltjes van de houder weg te knippen. Zie de houder op de foto hierboven links (helaas geen betere foto..). Ik denk dat bij de oudere TEE modelen de motor in een iets andere houder zit, dus kijk maar even zelf hoe de motor het beste vast kan zetten.
Daarna heb ik de vliegwielen op de as van de nieuwe motor geschoven en met heel klein drupje scondelijm vast gezet. Als de as van de motor te dik is, kan je ook het vliegwiel eerst verwarmen waar door het uitzet en dus makkelijker op de as te schuiven is. Bij mij was dit niet nodig.
Intussen ook de 2 lipjes van de motor verbogen en 2 draadjes gesoldeerd:
Daarna motor terugzetten en kardanasjes erin klemmen. Voor de test had ik de motor vastgeplakt met ducktape. Je kan later de motor vastlijmen met siliconen kit. (heb ik overigens nog niet gedaan, is dus niet nodig)
Daarna de draadjes aan de decoder solderen en… testen maar!
De nieuwe motor werkt perfect! Mijn TEE RAm had ook slechte stroomafname, deels doordat een stroomafnemer bij de wielen was afgebroken. Ik heb dus gelijk maar met flexibele decoder draadjes het eerste rijtuig verbonden met de motorwagen.
Inmiddels rijdt de TEE alweer ongeveer 6 weken rond zonder enige problemen. De motor doet het prima, de TEE kan weer heerlijk kruipen.
Dat vraagt om filmpjes!!! Tja, ik heb maar 1 filmpje met belabberde kwaliteit. Helaas heb ik mijn centrale opgeblazen (ach ja..…) kan ik nu even geen nieuw/beter filmpje maken, maar deze zal ik later wel toevoegen.
http://www.youtube.com/watch?v=l5xwoRt-1S8&feature=player_embedded
Ik hoop dat jullie wat hebben aan dit ombouw verslag. Laat weten als er vragen zijn en… uiteraard laat ook weten wat jullie ervaringen zijn met de ombouw.
Greetz, Jeroen.
«
Laatst bewerkt op: 19 January 2011, 09:19:47 door Jerome
»
Gelogd
weer begonnen met DMV Modules Jeroen
Onze vereniging: www.delftsemodelbouwvereniging.nl
raymond erdtsieck
Offline
Berichten: 3701
N Spoor Freak
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #1 Gepost op:
20 January 2011, 22:34:59 »
Goed en duidelijk uitgelegd verslag Jeroen
Ik heb dit treinstel al een tijdje maar heb er maar weinig mee gereden (het stond mooi te zijn in de vitrine
) maar afgelopen weekend heb ik hem weer uit de vitrine gehaald en ermee gereden
Ik schreef in mijn draadje (Mijn Ned.N.Spoorbaan ''Echthoven'') dat hij eerst best goed reed maar na een paar keer gereden te hebben ging de motor steeds meer een zoemend geluid maken en hij ging steeds slechter rijden!!!
Dus ik ga dit dan ook zeker uit proberen!!!
Ik laat het zeker even weten of het bij mij ook gaat werken
Groet,
Raymond
Gelogd
No Pain No Gain!
Dave van der Locht
Offline
Berichten: 1064
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #2 Gepost op:
20 January 2011, 23:10:01 »
Raymond, heb je de oude versie? Of nieuwe versie met sound?
Mocht je de oude versie hebben, dan is het verwijderen van de condensatoren (1x boven op de print en 2x aan de onderzijde) hoogst waarschijnlijk de oplossing.
I.c.m. digitaal rijden geven die laatste 2 aan de onderzijde namelijk zeer negatieve neveneffecten die je niet wilt hebben. Die horen daar eigenlijk gewoon niet te zitten en is 100% een bron van ellende. Ik hoop volgende week te kunnen mededelen dat het oude model met deze aanpassing wel goed loopt. Het motortje zelf daar lijkt namelijk in de oude versie niets mis mee te zijn. Ook na testen met diverse decoderinstellingen w.b.t. lastregeling en het zien van dit gedrag kan het haast niets anders zijn dan deze 2 ellende-condensatoren aan de onderzijde van de print. Bij het treinstel van een clublid reeds de condensatoren verwijderd, maar nog geen gelegenheid gehad om deze even op de baan te testen.
Gr. Dave
Gelogd
Beter een gat in een trein, dan een trein in je gat.
raymond erdtsieck
Offline
Berichten: 3701
N Spoor Freak
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #3 Gepost op:
20 January 2011, 23:32:13 »
Hoi Dave,
Ja ik heb de eerste oude versie.
Ik heb de 2 condensatoren aan de onderkant al verwijderd maar dat hielp niet veel.
Dus ook die boven op zit verwijderen dus, maar hoe ziet die eruit?
Wil er net even een foto van maken om het wat duidelijker temaken zijn mijn batterijen op
Is het soms dat 3x3 ding en moet je die dan overbruggen?
Groet,
Raymond
Gelogd
No Pain No Gain!
Dave van der Locht
Offline
Berichten: 1064
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #4 Gepost op:
20 January 2011, 23:45:20 »
De condensator aan de bovenzijde heeft dezelfde kleur.. Grijs.
Er zit er op de bovenzijde nog maar 1 op dus dat kan niet missen.
De 3x3 is een soort zekering. Uit voorzorg dat niet ook deze de lastregeling en het motorgedrag beïnvloedt, heb ik deze verwijderd en doorverbonden.
Verder moet je niets doorverbinden, enkel condensatoren (grijze dingetjes) verwijderen en de 3x3 doorverbinden (optioneel).
Ben benieuwd of dit voldoende is... Bij onze buren op 1zu160.net in ieder geval wel, dus ik blijf hoop houden voor m'n mede clublid.
Gr. Dave
Gelogd
Beter een gat in een trein, dan een trein in je gat.
raymond erdtsieck
Offline
Berichten: 3701
N Spoor Freak
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #5 Gepost op:
21 January 2011, 00:10:38 »
Bedankt voor de tip Dave!!!
Heb de grijze condensator eindelijk gevonden zat net onder de decoder
Morgen maar eens kijken wat het op levert (ben benieuwd)
Ik was trouwens ook op de site 1zu16o.net geweest maar werd daar niet veel wijzer van (kan niet echt goed technisch Duits lezen
)
Groet,
Raymond
Gelogd
No Pain No Gain!
Jerome
Offline
Berichten: 361
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #6 Gepost op:
21 January 2011, 09:04:02 »
Raymond,
Net als Dave ben ik benieuwd of het werkt als je ook de laatste condensator weghaald, dus even niet met je lange ertstrein spelen en probeer het uit!
We wachten met spanning af.
Greetz, Jeroen
Gelogd
weer begonnen met DMV Modules Jeroen
Onze vereniging: www.delftsemodelbouwvereniging.nl
Dave van der Locht
Offline
Berichten: 1064
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #7 Gepost op:
21 January 2011, 12:17:02 »
Huh?! Onder de decoder? Kun je eens een foto van je print (boven en onderzijde) maken?
Bij de TEE van een mede-clublid zat deze niet onder de decoder, maar volgens mij vlak voor de NEM stekker. Onder de decoder was volgens mij geen print, maar chassis of motor.
W.b.t. het stukje op 1zu160.net, de preciese link vindt je terug op het n-spoorforum. Daar staat ergens een reactie tussen van iemand die de condensator bovenop had verwijderd maar eveneens de condensatoren aan de onderzijde niet had gezien. Toen hij deze ook had verwijderd (dus in totaal 3 condensatoren verwijderd), reed zijn TEE eindelijk zoals het hoort.
Gr. Dave
Gelogd
Beter een gat in een trein, dan een trein in je gat.
Jerome
Offline
Berichten: 361
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #8 Gepost op:
21 January 2011, 12:23:31 »
Dave,
Het linkje staat ook gewoon in mijn verslag
, maar hier is ie nog een keer:
http://www.1zu160.net/scripte/forum/forum_show.php?id=377838&sb1=tee%20ram#x462509
Greetz, Jeroen
Gelogd
weer begonnen met DMV Modules Jeroen
Onze vereniging: www.delftsemodelbouwvereniging.nl
raymond erdtsieck
Offline
Berichten: 3701
N Spoor Freak
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #9 Gepost op:
21 January 2011, 17:16:17 »
Ik ga vanavond nog gelijk aan de slag Jeroen
Citaat van: Dave van der Locht op 21 January 2011, 12:17:02
Huh?! Onder de decoder? Kun je eens een foto van je print (boven en onderzijde) maken?
Haha dit had ik natuurlijk kunnen verwachten, ik heb er geen decoder met pinnetjes in zitten er zit een goedkope (15 euro) Hornby met draad in.
Dus vandaar dat deze over de printplaat (geisoleerd) ligt
Groet,
Raymond
Gelogd
No Pain No Gain!
Dave van der Locht
Offline
Berichten: 1064
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #10 Gepost op:
21 January 2011, 18:20:48 »
Ah... Da's eigenlijk ook wel een twijfelachtige decoder, maar ik geef hem het voordeel van de twijfel.
Het is beter om een Kuehn of Tran te gebruiken.
. Je 'zoem' geluidje kan overigens vanalles zijn, en kan meerdere oorzaken hebben, mechanisch of elektrisch. Waaronder zelfs de manier van aansturing vanuit de decoder. Vroegere Tams (die van nu ken ik niet) konden een motortje ook flink laten brommen of zoemen.
Om problemen m.b.t. aansturing/lastregeling e.d. te voorkomen haal ik hier eigenlijk altijd standaard die componenten uit m'n loks. Wel of niet verwijderen van de condensatoren wordt niet altijd vermeld in de handleidingen van decoders en het is i.c.m. hoogfrequente signalen gewoon niet helemaal snor. Het is overigens wel vreemd als hij wel goed heeft gereden. Althans.. Sneller i.p.v. een V-max van 60km/h. Problemen m.b.t. lastregeling of condensatoren zijn vaak vrij snel duidelijk als je weet dat de loc eventjes daarvoor analoog goed reedt. Maar die van jou heeft reeds goed gereden met decoder als ik het goed begrijp en die van m'n mede-clublid is me onbekend, was analoog (dummy stekker) en volgens mij een nieuw exemplaar (wel oude versie).
Achja... We shall see... Zal niet de 1e lok zijn die 'standaard' ontmanteld moet worden zodra je er een decoder in wilt frotten.
Ohja... We praten nog steeds over de oude versie Minitrix TEE RAm voor eenieder die hier begint met lezen.
Gr. Dave
Gelogd
Beter een gat in een trein, dan een trein in je gat.
raymond erdtsieck
Offline
Berichten: 3701
N Spoor Freak
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #11 Gepost op:
21 January 2011, 21:56:54 »
Nou ik heb ze eruit gehaald maar het scheeld nietzo heel veel maar toch wel iets.
Ik heb eerst een filmpje gemaakt voor het verwijderen.
http://www.youtube.com/watch?v=EyJO4sTXG2c
En nu na het verwijderen.
http://www.youtube.com/watch?v=p2ngAxG4wmg
Het is wel moeilijk te zien maar hij rijdt toch iets beter.
Natuurlijk zit er in deze goedkope decoder geen lastregeling (ik heb deze decoder in het begin dat ik begon met digitaal erin gezet om een beetje te oefenen) dus morgen ga ik maar even een goeie kopen!!!
Laat natuurlijk ff weten hoe die dan rijdt
Owja op alle bij de filmpjes gaan ze vol gas!!!
Groet,
Raymond
«
Laatst bewerkt op: 21 January 2011, 21:59:54 door raymond erdtsieck
»
Gelogd
No Pain No Gain!
Jerome
Offline
Berichten: 361
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #12 Gepost op:
21 January 2011, 22:38:17 »
Raymond,
I dat volle snelheid?? Dan zou ik zeggen: omwisselen die motor
. Mijn RAm (wel de nieuwe versie met TRIX decoder, is ook niet alles....) moest ik na ombouw wel temmen met cv5 omdat ie anders veel te snel ging.
Maar idd, wellicht nog ff die eenvoudige decoder omwisselen.
Greetz, Jeroen.
PS, ga nu maar die omgevallen ertswagen rechtzetten
Gelogd
weer begonnen met DMV Modules Jeroen
Onze vereniging: www.delftsemodelbouwvereniging.nl
Dave van der Locht
Offline
Berichten: 1064
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #13 Gepost op:
22 January 2011, 00:07:53 »
Jah inderdaad, op volle snelheid is het nog niet alles... Maar toch al een stuk sneller dan de TEE RAm die ik heb zien rijden.
Onvoorstelbaar in zo'n geval dat Trix zoiets op de markt zet mocht de motor ook in de oude versie bagger zijn.
Gr. Dave
Gelogd
Beter een gat in een trein, dan een trein in je gat.
Jerome
Offline
Berichten: 361
Re:Vervangen motor Minitrix TEE RAm
«
Reactie #14 Gepost op:
22 January 2011, 00:13:16 »
Ja, en je zal zien dat de aangekondigde zwiterse versie weer net zo zal zijn!
Greetz, Jeroen
Gelogd
weer begonnen met DMV Modules Jeroen
Onze vereniging: www.delftsemodelbouwvereniging.nl
Print
Pagina's:
1
2
Volgende
- [
1
]
2
Omhoog
« vorige
volgende »
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Vraag en antwoord
|
Ombouwen
|
Vervangen motor Minitrix TEE RAm