Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Piko 2025 door odaoda
Vandaag om 17:54:51
Acme nieuwe ICNG door Silvolde
Vandaag om 17:49:23
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 17:37:30
Cherteau, fictieve Waals industriedorp door g-j
Vandaag om 17:25:32
Roco traxx 'Eurocity' door Daan!
Vandaag om 17:19:39
MB-module: "Charleroi Route de Mons" door Marc tramt
Vandaag om 17:16:31
Minibaan Visserskaai H0 door hervé
Vandaag om 16:50:20
De Hasseberg (spoor nul op 9mm) door Scratchbuilt
Vandaag om 16:47:06
Raadplaatje door BrightonBelle
Vandaag om 16:33:55
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Ronald Halma
Vandaag om 16:31:33
Roco wagon openen door grossraumwagen
Vandaag om 15:37:45
uitbouw / hokje op veel oudere stations, waar diende dat voor? door spoorzeven
Vandaag om 15:37:04
Toon hier je (model)TRAM foto's. door schipcas
Vandaag om 14:52:36
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 14:50:15
Arlbergbahn.. ? door Benelux795
Vandaag om 14:25:40
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 12:48:33
Brandstofportaal in Spoor 0 (B. Semblat) door peterha
Vandaag om 12:30:20
Big Scale Trains - NS SLT in H0 door Teoalessandro
Vandaag om 11:36:20
Raar Motor geluid Piko NS 1100 spoor N door Ronald Halma
Vandaag om 11:31:24
Roco 290 digtaliseren door Henk Veenstra
Vandaag om 10:18:14
La Fabrique des petits réseaux (1:87) door Gerard van de Weijer
Vandaag om 09:26:11
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:19:55
Big Scale Trains - NS 1200 in Spoor G (1:27) door Bert Senden
Vandaag om 08:46:50
4 oktober modelspoorbeurs Houten door Lolke Bijlsma
Vandaag om 05:34:42
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
30 September 2025, 22:56:41
Ketelwagens, welke hebben jullie? door Pauldg
30 September 2025, 22:08:01
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
30 September 2025, 22:06:03
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door GerardvV
30 September 2025, 21:52:03
Gewoon wat busfoto's door hervé
30 September 2025, 21:35:28
De Projecten van RetroJack door RetroJack
30 September 2025, 21:19:52
  

Auteur Topic: Mijn eerste baan plan - (Baanplan N)  (gelezen 8207 keer)

santerdam

  • Offline Offline
  • Berichten: 3865
Re: Mijn eerste baan plan - (Baanplan N)
« Reactie #30 Gepost op: 08 January 2009, 16:11:44 »
Ja, ook in het schaduwstation kom je blokken tegen. Gewoon overal ! Het mechanisme van baanbeveiliging (en dus ook besturing) is helemaal gebaseerd op het blokken-principe.

Jouw samenvatting van 'stoplichten bij kruising en wissel' is een prima uitgangspunt. Later ga je nog wel varianten tegenkomen, maar dat is nu nog niet zo belangrijk.
En de ruimte voor het sein moet voldoende lang zijn, anders houdt de achterkant van de trein een eerdere wissel bezet - waardoor het treinverkeer blokkeert.

Sander

SjoerdB

  • Offline Offline
  • Berichten: 93
Re: Mijn eerste baan plan - (Baanplan N)
« Reactie #31 Gepost op: 08 January 2009, 16:33:48 »
Hoi J.Coolen,

Ik kom even tussen de baanvak-verhalen door ;)


Ik kan misschien wat beter uitleggen hoe ik te werk zou gaan met betrekking tot het plannen. Misschien heb je er wat aan, misschien niet ;)

Je geeft aan dat je graag een gedeelte met bergen wilt, waar een ertsgroeve of ertsmijn aanwezig is. Daarnaast wil je graag een stationnetje/overhevelingsplek waar de ertstreinen naar toe kunnen. Tenslotte wil je ook reizigerstreinen laten rijden. Met deze ideeen zou je bijvoorbeeld een abstracte schets kunnen maken zoals het volgende voorbeeld:



Dit zijn de belangrijke elementen die je graag wilt hebben. De indeling staat nog vrij, maar zo kun je gaan kijken hoeveel ruimte je aan elk onderdeel wilt geven enzo.

Op basis hiervan kun je gaan kijken hoe een het spoor hierin kan worden gezet. Een voorbeeld: "Blijkbaar is in dit berggebied een rijke ertsader ontdekt. De productie van de ader groeide snel en trok veel arbeiders aan.  In de loop van de tijd ontstond er een klein stadje aan de voet van de berg dicht bij het schone bergwatermeertje. Verder is er een eensporig lijntje aangelegd door de bergen en over de dalen om de arts in het dal te krijgen. Het stadje groeide en kreeg een aansluiting op het spoor..."

Iets meer uitgewerkt zou dit er bijvoorbeeld alsvolgt uit kunnen zien:


Er is een klein stationnetje gebouwd in de bergen die al slingerend naar beneden loopt. In het dal is een overslagplaats om het erts op de grotere treinen richting de hoogovens te zetten. Bij het stadje is een klein doorgangsstationnetje gebouwd (niet veel wissels ;)). De tweesporige hoofdrijbaan gaat over de bergrivier en verdwijnt achter de bergkam. Bij de overslagplaats ligt een simpele verzorgingsplaats voor de treinen (draaischijf).

Onder de berg heb je ruimte voor een schaduwstation zodat je verschillende treinen tijdelijk kunt stallen.

Een andere variant van de uitwerking is bijvoorbeeld de volgende:


hierin komt het bergriviertje bij een grotere rivier waar ook een overslaghaventje ligt. De erts uit de bergen wordt hier overgezet op schepen. Het stadje met station ligt aan de andere kant van de rivier, weg van de industrie.


Dit is een voorbeeld hoe ik het zou aanpakken. Door te beginnen met functies en omgeving in plaats van de sporen krijg je denk ik een realistischer tafereel. Je sporen krijgen dan ook een duidelijker doel. Ikzelf heb nog niet veel ervaring met het daadwerkelijke bouwen en kan dus moeilijk inschatten of deze plannen haalbaar zijn op de beschikbare ruimte in n-spoor, maar als je op een gegeven moment je ideeen verder uitwerkt zul je zien of het past of dat er toch nog met dingen moet worden geschoven.

Ik hoop dat je er wat aan hebt en helpt het om uiteindelijk tot een goed plan te komen. En als het niet zo is, is het ook niet erg. Ik vind het namelijk erg leuk om te bedenken hoe ik het zou doen en wordt daarbij aangestoken door de ideeen van anderen ;)

succes ermee,

Sjoerd

dibbetje

  • Offline Offline
  • Berichten: 148
  • tot op de trein
Re: Mijn eerste baan plan - (Baanplan N)
« Reactie #32 Gepost op: 08 January 2009, 17:18:53 »
Wauw Sjoerd zo heb ik nog nooit een baan gemaakt, eerst de rails en dan zien wat er zoal bijkan aan huizen enz..
Uw methode vind ik veel beter, zoals ze zeggen nooit te oud om te leren.
Ik heb nog geen dag spijt gehad dat ik lid van dit forum geworden ben en nu ik uw handelswijze gelezen heb ben ik blij dat ik van dit forum lid geworden ben.

Jasper C

  • Beginner
  • Offline Offline
  • Berichten: 101
    • J.C. Sound & Light
Re: Mijn eerste baan plan - (Baanplan N)
« Reactie #33 Gepost op: 09 January 2009, 01:36:57 »
Ik ga er eens mee aan de slag, heb dit weekend een Houthakweekend dus genoeg tijd om na te denken.