Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Licentiesleutel YD 7001 door Dirk
Vandaag om 14:15:41
Schets Weistra regeling met arduino UNO door keesg
Vandaag om 14:15:31
Raadplaatje door BlackElkX
Vandaag om 13:43:54
Ik ben aan het opruimen. door Hans Reints
Vandaag om 13:43:04
BMB 00-Modulebaan, BMB-Rijdagen en BMB-Deelname aan Beurzen & Evenementen door Hendrik Jan
Vandaag om 12:34:52
Houten 23 Augustus 2025 door thevandijks
Vandaag om 12:32:14
Eerste hulp bij Freecad door jjg koopmans
Vandaag om 12:02:15
Spoorongeval Duitsland, 27-7-2025 door Marc tramt
Vandaag om 11:49:38
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 11:46:12
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door Montanbahn
Vandaag om 11:22:07
schok bij vertrek door saskia
Vandaag om 11:03:25
RocRail locomotief verandert van rijrichting na wachten in blok door 1200blauw
Vandaag om 10:16:03
Bahnstrecke 5867 door Eric v C
Vandaag om 09:24:30
DCC-decoder geïntegreerd in sein(voet) door Dennis1984
Vandaag om 09:19:38
Eén leuke of mooie trein/spoor foto van je vakantie. door R v/d Hoven
Vandaag om 09:14:41
Wèhnich - Eén onbeduidend baantje op 1200 bij 1200mm door Laenderbahn27
Vandaag om 08:52:52
Roco Line DKW wisseltong zit los, lipje afgebroken door Lobomotion69
Vandaag om 03:17:23
Station Roodeschool door HenkN
28 July 2025, 23:03:48
Br 38 Piko Superen. door puntenglijder
28 July 2025, 21:37:24
Ronald doet de Fork Challenge! door Ronald Halma
28 July 2025, 21:15:08
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Donny95
28 July 2025, 20:49:09
ÖBB smalspoor in het Waldviertel. door NS264
28 July 2025, 20:33:47
Bauarbeiten im gange door 741230
28 July 2025, 20:09:29
LED / Lampjes (Viessmann) seinpalen aansturen. Vraagje aan electronica experts door AP3737
28 July 2025, 17:40:08
Chinese prut kabel door BrightonBelle
28 July 2025, 17:36:08
Bouw Artitec Post T door gtw6016
28 July 2025, 16:11:51
Microstepper motoren voor armseinpalen door bask185
28 July 2025, 15:27:30
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
28 July 2025, 15:26:50
US diorama in H0 door Wim Vink
28 July 2025, 14:47:50
Lokpilot 4 defect door henk
28 July 2025, 14:35:50
  

Auteur Topic: problemen met gips  (gelezen 14949 keer)

Merijn

  • Offline Offline
  • Berichten: 36
problemen met gips
« Gepost op: 01 October 2006, 10:23:41 »
Hallo allemaal,

Ik heb aardig wat gelezen over het gebruik van gips op de modelbaan, maar niet alles lukt me. Een stukje berg maken is geen probleem, maar ik zit te knoeien met het begipsen van een brug en met het gebruik van mallen.

Ik heb een boogbrug gemaakt uit triplex en de tussenstukken zoveel mogelijk opgevuld met hout. Hierna ben ik alles op gaan vullen met gips en de buitenkant ook gaan bestrijken met gips om hier later steentjes in te krassen. Zodra ik steentjes ga krassen springen de stukken gips er af! Hier en daar zijn ook scheurtjes zichtbaar in het gips. Ik heb rotband gips gebruikt. Kan ik hiervoor beter modelgips gebruiken? Moet ik houtlijm toevoegen aan mijn gipsmengsel of de brug van tevoren insmeren met houtlijm? Is misschien mijn verhouding gips/water niet goed (1:1)?

Met de mallen heb ik hetvolgende probleem: ik heb in Praktijkboek modelspoorwegen gelezen dat als je het gips niet helemaal laat drogen, je de vorm (bv een rotsstructuur) op het landschap kunt drukken zodat het zich meevormt. Als ik dit probeer dan vertoont het afdruksel direct scheurtjes zodra ik de vorm los wil maken. Ik heb dit met zowel rotband als modelgips uitgeprobeerd. Wacht ik te lang of te kort of is er iets anders aan de hand?

Graag jullie tips.

Groeten,

Merijn

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26664
    • Pagina van klaas
Re: problemen met gips
« Reactie #1 Gepost op: 01 October 2006, 10:44:37 »
Gips hecht heel slecht op hout. Je moet het hout daarom eerst voorbehandelen met voorstrijk. Dat is een waterig goedje wat je er op smeert als muurverf. Goed laten drogen voordat je met gips aan de gang gaat (minstens een dag met rust laten)
Als extra kun je ook nog nadenafplakband er op plakken. Dat is een gaasvormig plakband wat je op je hout kleeft. Het dient als een soort bewapening en zorgt er tevens voor dat er geen krimpscheuren in het gips komen.
En een klein beetje houtlijm in je gips roeren kan ook geen kwaad.

Om scheuren te voorkomen moet je het gips zo droog mogelijk verwerken. Het moet dus zeker geen yoghurt achtige pap worden, maar een stijve brij die vanzelf in vorm blijft staan. Het moet natuurlijk wel soepel genoeg zijn om het goed te kunnen strijken. Het is bij gips nl. zo dat alle overtollige water er uit dampt, en hoe meer water er uit verdwijnt hoe sterker het zal krimpen.

Roodband is een uitstekend soort gips voor dit doel. Het hardt nl. veel langzamer uit dan modelgips. Modelgips is zuiver gips, dat is na 5 minuten nauwelijks nog te verwerken. Bij Roodband heb je ongeveer 20 minuten de tijd, dat werkt veel relaxter. Een andere optie is nadenvuller, dat is ook gips, maar met een gladdere structuur dan Roodband. Roodband is nl. een beetje korrelig.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Sander

  • Offline Offline
  • Berichten: 4670
Re: problemen met gips
« Reactie #2 Gepost op: 01 October 2006, 10:54:59 »
Gebruik gewoon tegellijm.

Tegellijm aan mengen met water tot een tandpasta dikke substantie.

Je knoeit het zo overal tussen, is prima te bewerken en heeft de eigenschap dat het licht flexibel blijft.

Dit voorkomt scheuren of breken zoals bij gips het geval kan zijn.

mvg,
 Sander
mvg,
 Sander

Bello

  • Offline Offline
  • Berichten: 789
  • Trains are Toys, Toys are trains
    • Leovardia
Re: problemen met gips
« Reactie #3 Gepost op: 01 October 2006, 10:56:06 »
Ik heb een kubieke meter leem gekregen. Daarmee kun je stuc-en, maar je kunt het ook heel goed gebruiken voor je modelbaan omdat het een soort klei is waarmee je werkt en het is een 100% natuurproduct, dus je kunt er ook lekker met je handen mee werken en kliederen, bovendien heb je meteen een goede kleur.

Volgens mij wordt het ook in kleine hoeveelheden verkocht. Ik vind het mooi spul  en bovendien kan ik dan misschien een eco-goedkeuring voor m'n baan krijgen.

Bert

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26664
    • Pagina van klaas
Re: problemen met gips
« Reactie #4 Gepost op: 01 October 2006, 11:11:41 »
....en het is een 100% natuurproduct, .....
Niet om het een of ander, maar gips is ook een natuurproduct.

De suggestie van Sander om tegellijm te gebruiken is ook een goeie. Dat hecht in ieder geval veel beter dan gips.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Dirk J

  • Offline Offline
  • Berichten: 1457
Re: problemen met gips
« Reactie #5 Gepost op: 01 October 2006, 11:18:40 »
Gebruik gewoon tegellijm.
 ..... heeft de eigenschap dat het licht flexibel blijft.

Koop dan bij voorkeur de ietsiepietsie duurdere flexibele tegellijm; die is merkbaar flexibeler dan gewone tegellijm. Met name de variant die als pasta in emmertjes verkocht wordt is zeer geschikt.

Merijn

  • Offline Offline
  • Berichten: 36
Re: problemen met gips
« Reactie #6 Gepost op: 01 October 2006, 12:12:15 »
Hallo allemaal,

Bedankt voor jullie tips, daar kan ik zeker wat mee.

Wat is nu de beste manier om verder te gaan met m'n brug? Kan ik het gips dat al vastzit gewoon laten zitten? Ik heb er namelijk best wat gips in zitten als opvulmiddel om de boogjes vorm te geven en het liefste laat ik dat zitten (heeft me aardig wat tijd gekost om de vorm goed te krijgen: hij lijkt op de brug uit Praktijkboek modelspoorwegen pagina 116. Komt ie bekend voor, Klaas?   ;)). Kan ik over het gips eventueel de tegellijm smeren? Of wordt het dan een zooitje?

Groeten,

Merijn

JaJo

  • Offline Offline
  • Berichten: 11147
  • Spoor-0 & Spoor-1
    • Modeltreinbaan.nl
Re: problemen met gips
« Reactie #7 Gepost op: 01 October 2006, 12:23:09 »
Merijn: Ik smeer het hout eerst in met een laag houtlijm en daarna gips. Sinds ik het zo doe geen afbrokkelend gips meer. :)
Groet Jaap
Groet Jaap
Duits/NL, Spoor-0 en Spoor-1.Tijdperk II en III.
http://www.modeltreinbaan.nl

Dirk J

  • Offline Offline
  • Berichten: 1457
Re: problemen met gips
« Reactie #8 Gepost op: 01 October 2006, 12:29:12 »
Kan ik over het gips eventueel de tegellijm smeren?
Met de pastalijm kan dat. Van poederlijm weet ik het niet.

Rob Ellerman

  • Offline Offline
  • Berichten: 5381
  • Modelspoor is emotie...
Re: problemen met gips
« Reactie #9 Gepost op: 01 October 2006, 14:04:49 »
Verdun eens een hoeveelheid houtlijm met water en maak daar het gips mee aan. Het gips (roodband/geelband) wordt zo 'taaier' en hecht ook beter op hout. Ook brokkelt het minder als het eenmaal droog is.

Grn, Rob
Tbinnebarretije…

Harry

  • Offline Offline
  • Berichten: 1424
Re: problemen met gips
« Reactie #10 Gepost op: 01 October 2006, 14:13:15 »
Voorstrijk voor sierpleister is ook een goede hechtlaag. Er is vast wel iemand in je omgeving bezig met verbouwen. Je bent er niet veel van nodig. Restjes :D worden vaak weggegooid. Kunnen ze het beter naar jouw 'gooien'.
Ik ga ervanuit dat de hechting van roodband ronduit slecht is op hout. In eerste plaats vlieg het vocht dat nodig is voor uitharding van gips het hout in. Misschien is een afwerkgips als 'surf enduit' en 'fix en finish' een beter materiaal voor modeleren? Dit is puur een gok. Kom je ook naar houten a.s. zaterdag? dan zal ik wel wat voor je meenemen. Kun je het proberen.

Harry
H0e: Lilliput en Halling
Verzameling Trams: Roco, Lima, Hobbytrain en Lemke (Kato)

Merijn

  • Offline Offline
  • Berichten: 36
Re: problemen met gips
« Reactie #11 Gepost op: 01 October 2006, 14:49:58 »
Ik ga het hout eens insmeren met houtlijm omdat ik dat nu al kan doen. Anders lijkt die pastalijm mij een goed alternatief vanwege de flexibiliteit. Kan ik dan morgen gaan halen bij de bouwmarkt als het met die houtlijm niet wil lukken.

@ Harry: bedankt voor het aanbod, maar ik ga voorlopig even niet naar Houten. Is dat afwerkgips hetzelfde als die nadenvuller waar Klaas het over had?

Ik houd jullie op de hoogte.

Groeten,

Merijn

Harry

  • Offline Offline
  • Berichten: 1424
Re: problemen met gips
« Reactie #12 Gepost op: 01 October 2006, 15:10:18 »
De beide produkten zijn afwerkproducten (max. laagdikte 3mm). Is dus geen nadenvuller.
H0e: Lilliput en Halling
Verzameling Trams: Roco, Lima, Hobbytrain en Lemke (Kato)

SNEAK

  • Offline Offline
  • Berichten: 18
Re: problemen met gips
« Reactie #13 Gepost op: 03 October 2006, 22:42:23 »
Ik als stukadoor kan iedereen vertellen dat de combi gips/hout nooit goed zal werken.

Hout werkt, al is het maar een beetje en gips daarintegen is een star, absoluut niet buigzaam materiaal.

Resultaat in 1 woord: problemen
mvg Roy

Harry

  • Offline Offline
  • Berichten: 1424
Re: problemen met gips
« Reactie #14 Gepost op: 05 October 2006, 20:58:31 »
Dit valt op te lossen. Je maakt het geraamte van hout en de 'bekleding' van fermacell. Dit kan zonder problemen bewerkt worden met gips.

Harry
H0e: Lilliput en Halling
Verzameling Trams: Roco, Lima, Hobbytrain en Lemke (Kato)