Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

booster vraag door Frank 123
Vandaag om 21:59:26
Site DTS Modelspoor uit Ermelo doet het (bij mij) niet meer... door Martin Domburg
Vandaag om 21:40:59
Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N door 1200blauw
Vandaag om 21:40:36
Wat was jullie allereerste loc? door Bahn-AG
Vandaag om 21:10:02
Wat te doen met oude catalogi door sncf231e
Vandaag om 21:09:10
Her-(her-)beginnen door Overet
Vandaag om 21:06:51
Nieuwe ruimte voor baan na ca. 30 jaar door ruudns
Vandaag om 20:57:06
Terugverende koppeling door phdirk
Vandaag om 20:32:14
Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke door phdirk
Vandaag om 20:24:48
Acherntal 2.0 H0 TP III/IV door Ronald69
Vandaag om 20:17:43
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Bert55
Vandaag om 20:09:59
De Deutsche Eisenbahn Verein (DEV): Duitslands oudste museumlijn door Sicco Dierdorp
Vandaag om 19:58:56
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door Kees-Jan
Vandaag om 19:53:30
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door barry1972
Vandaag om 19:33:07
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door barry1972
Vandaag om 19:29:14
Trix DXI van DC naar AC door hmmglaser
Vandaag om 19:27:03
Vitrinekast door Scratchbuilt
Vandaag om 18:44:53
MoBaBro.de door henk
Vandaag om 17:54:00
NS Gabs gesloten wagen van Klein Modellbahn door Tedo
Vandaag om 17:45:40
Ervaringen met veilingsites enzo (Marktplaats, Ebay, Catawiki, etc). door Tedo
Vandaag om 17:41:37
N-Wagen; Brawa, ESU of Piko door wob
Vandaag om 17:30:20
Station Arnhem jaren '80' door Niels B
Vandaag om 17:26:13
US diorama in H0 door Frank 123
Vandaag om 16:59:19
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 16:57:56
Bauarbeiten im gange door 741230
Vandaag om 16:20:35
Da's Daz 2 door Huup
Vandaag om 16:09:31
DE II van DKM opnieuw bedraden. door Pauldg
Vandaag om 15:42:46
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Arjan6511
Vandaag om 15:40:38
Verwijderen van het nummer op Roco 1631 – tips gezocht door Roelof R
Vandaag om 13:00:46
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door Montanbahn
Vandaag om 12:25:04
  

Auteur Topic: De Deutsche Eisenbahn Verein (DEV): Duitslands oudste museumlijn  (gelezen 107 keer)

Sicco Dierdorp

  • Nostalgist
  • Offline Offline
  • Berichten: 3615
    • Flickr
Afgelopen weekeinde bezocht ik met vrienden voor het tweede opeenvolgende jaar de Tagen der Eisenbahnfreunde bij de DEV, de oudste museumlijn van Duitsland. De DEV heeft mijn hart gestolen en daarom is het wellicht leuk een en ander eens voor te stellen. Zo ver is het niet van (Noord) Nederland immers.

De eigenlijke musuemlijn van de DEV is de metersporige lijn tussen Bruchhausen-Vilsen en Asendorf, die sinds 1966 in museumbedrijf is. Zoals wel vaker het geval is, heeft de DEV dankzij de vroege start in de tijd dat het reguliere verkeer nog net niet verdwenen was een relatief grote collectie van historisch verantwoorde voertuigen. In 1966 was er nog sprake van goederenverkeer naar Asendorf via Rollbocken of Rollwagen. De huidige museumlijn is ene heerlijke stap terug in de tijd en kent ene gevarieerde route, waarbij de helling door het bos van Vilsen zorgt dat de passages van stoomtreinen spectaculair is.

In Bruchhausen-Vilsen was er aansluiting op de lijn Syke-Eystrup via Hoya, waartoe dit station voorzien was van drierailige sporen. Tot 1961 was de lijn Syke-Hoya eveneens een metersporige Kleinbahn en was Hoya het overgavestation. Dit traject is echter omgespoord. Niet vanwege het belangrijke verkeer, maar vanwege het strategische belang. Dit heeft ertoe geleid dat deze lijn nog altijd in stand gehouden wordt door het Bundesland en dat deze volledig in beheer is gegeven bij de Verkehrsbetriebe Grafschaft Hoya (VGH). Tussen Hoya en Eystrup is er nog dagelijks goederenvervoer (papier) door de VGH. De hele lijn wordt eigenlijk alleen min of meer regulier bereden door de zogenoemde 'Kaffkieker' van de VGH, die op een aantal zondagen per jaar een semi-toeristische dienst rijdt. Er is een nauwe samenwerking met de DEV, die met haar eigen normaalsporige collectie bij evenementen ook op die lijn te zien is.

De locomotieven 'Hoya' en 'Spreewald' knallen de helling op langs de halte Vilser Holz


Locomotief 3 ('Plettenberg') heeft na een waar geluidsspektakel de zware klim bijna voltooid met aan de haak zowel normaalspoorwagens op rollbocken, als smalspoorgoederenwagens


In Heiligenberg kruist de onlangs gerestaureerde motorwagen T42 uit 1939 en de op deze lijn originele V1 elkaar


Tijdens een evenement als de Tagen der Eisenbahnfreunde weet men een groot aantal samenstellingen op de baan te brengen. Er wordt continu gerangeerd met wagens en rijtuigen. Loc 3 zet ene smalspoorgoederenwagen terug tegen de in de loods staande set en zal even later als opdruk fungeren om deze door loc 'Hoya' getrokken trein de helling op te krijgen.


Op een van de sporen van station Bruchhausen-Vilsen demontsreert men met loc 'Spreewald' het op- en afladen van normaalspoorwagens op Rollbocken


Op zaterdag werd door de DEV extra gereden op de normaalsporige lijn met railbus T1 uit 1936, die tot 1972 hier ook in de reizigersdienst reed. Hier wordt het schitterende stationnetje Bruchhausen Ost gepasseerd, waar wij logeerden (helaas gaat dit hotel dicht eind dit jaar)


Hoogtepunt van het normaalsporige traject is d epassage dwars door het dorp Uenzen, waar de T1 luid toeterend over het straatspoor rolt


Op zondag rijdt de regulieren Kaffkieker als altijd met de door MaK gebouwde T3, die van de VGH is. Hier dit motorrijtuig op het driesporige wissel aan de westkant van Bruchhausen-Vilsen


Naast het busvervoer in de regio en de Kaffkieker verzorgt de VGH ook het goederenvervoer tussen Hoya en Eystrup met hun MaK-locje V22. Hier heeft zo'n trein uit Hoya bijna het eindpunt bereikt gedurende een fikse regenbui