Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Wat was jullie allereerste loc? door HenkN
Vandaag om 23:16:43
Site DTS Modelspoor uit Ermelo doet het (bij mij) niet meer... door Edsko Hekman
Vandaag om 23:15:09
Liliput karwendel expres onderdelen door Stefan88
Vandaag om 23:10:39
Verwijderen van het nummer op Roco 1631 – tips gezocht door Jos B.
Vandaag om 23:07:18
Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke door Ferdinand Bogman
Vandaag om 22:33:53
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door GerardvV
Vandaag om 22:31:17
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 22:31:16
Artikelen over de CIWL in Spoorwegjournaal door nighttrain1
Vandaag om 22:30:14
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 22:23:01
Spoor- en tramweg parafernalia door Marc tramt
Vandaag om 22:08:54
Nieuwe ruimte voor baan na ca. 30 jaar door defender
Vandaag om 22:05:30
BNLS-Module: "Rvbr-Btk, Ringvaartbrug Haarlemmermeer nabij Buitenkaag" NS H0 door MOVisser
Vandaag om 22:02:33
Da's Daz 2 door defender
Vandaag om 21:59:07
Vreemd probleem door Klaas Zondervan
Vandaag om 21:56:18
Dordrechtse Dwarsliggerwagens door defender
Vandaag om 21:50:24
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
Vandaag om 21:47:12
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door Benelux795
Vandaag om 21:36:16
Waldbrunn an der Veluwe. Romantiek in H0 (2R) door Martin Domburg
Vandaag om 21:26:42
Aachenau West door Overet
Vandaag om 21:24:03
Wèhnich - Eén onbeduidend baantje op 1200 bij 1200mm door grove den
Vandaag om 21:21:35
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 20:56:59
De Hasseberg (spoor nul op 9mm) door spoorijzer
Vandaag om 20:36:11
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Bert55
Vandaag om 20:18:33
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Sven
Vandaag om 20:17:22
Bahnstrecke 5867 door Frank 123
Vandaag om 19:47:50
DE II van DKM opnieuw bedraden. door Huup
Vandaag om 19:34:29
Schets Weistra regeling met arduino UNO door keesg
Vandaag om 19:04:13
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
Vandaag om 18:21:43
Lokpilot 4 defect door spock
Vandaag om 16:12:46
Ombouw Hornby LMS Class 2P 4-4-0 naar NS 2100 door vpeters1984
Vandaag om 16:08:38
  

Auteur Topic: Tweehonderd jaar spoorwegen  (gelezen 1524 keer)

spoorzeven

  • Offline Offline
  • Berichten: 5568
Tweehonderd jaar spoorwegen
« Gepost op: 11 June 2025, 10:17:30 »
Volgens mij realiseren alleen Engelsen zich dat tot nu toe: op 27 september aanstaande is het tweehonderd jaar geleden dat de eerste spoorweg werd geopend: de Stockton and Darlington Railway (S&DR). In Engeland organiseren ze daarom van alles aan festiviteiten en meer: de aannemer van de HSL die momenteel wordt aangelegd doet ook mee. Die doneerde vanwege dit heugelijke feit tonnen ballast aan een van de vele museumlijnen die het land rijk is. Nog zo'n staaltje dat bijna alleen daar maar kan: de rebuilt Bulleid Battle of Britain, 34028 Eddystone, die in mei 1964 als eerste van zijn serie werd afgevoerd en naar de bekende sloperij van de gebroeders Woodham in Barry ging, staat weer als nieuw op de rails. Maar zelfs als er van een serie geen exemplaar kon worden gered, dan bouw je toch gewoon een nieuwe. Bekend is natuurlijk de Tornado, maar ze doen het ook met diesellocs. Een compleet nieuwe 'Baby Deltic' is bijna gereed. Die waren ook allemaal gesloopt. Natuurlijk, het gebeurt hier ten lande ook (NZH A600, tram voor Bello alle waardering daarvoor), maar Engeland is volgens mij toch wel de overtreffende trap.
Misschien een idee voor de VSM om Terug naar Toen extra feestelijk te maken vanwege die tweehonderd jaar...
Groet, Frank

Jeroen Water

  • Offline Offline
  • Berichten: 5378
  • NS tijdperk IV (1973/1974)
    • Flickr Fotostream Jeroen Water
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #1 Gepost op: 11 June 2025, 10:30:35 »
Dergelijke festiviteiten zie je alleen terug komen wanneer een betreffend land een mijlpaal te vieren heeft. Voor Nederland betekent dit pas op / rond 20 september 2039.

En zeker met de privatisering en daardoor versnippering van de nationale spoorwegmaatschappijen zal een dergelijk festijn nooit meer zo groot worden als weleer. Neem nu 20 september 2039, wie heeft er dan wat te vieren? ProRail omdat dan 200 jaar geleden de eerste spoorlijn werd geopend? NS omdat toen de eerste trein reed? Maar ProRail en NS zelf bestaan dan geen 200 jaar..... Ik verwacht tegen die tijd, dat net als bij spoorwegen 175 jaar in 2014, de spoorbranche als geheel een feestje gaat organiseren waarbij meerdere bedrijven een steentje gaan bijdragen. Maar dat zal dus nooit meer zo groots worden als 150 jaar spoorwegen in 1989.

Hoe dan ook, voor komend najaar zou ik in NL geen festiviteiten verwachten en 20 september 2039 duurt nog wel ff......

Jeroen
Bouwt aan Ermehuizen met het dienstregelingsjaar 1973/1974

spoorzeven

  • Offline Offline
  • Berichten: 5568
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #2 Gepost op: 11 June 2025, 10:49:16 »
Op zich heb je gelijk Jeroen, maar dit is eigenlijk een wereldfeestje: de allereerste ter wereld. Al vrees ik dat we andere zaken aan ons hoofd hebben dan een treinenfeestje.
Groet, Frank

Besselspoor

  • Offline Offline
  • Berichten: 5335
  • Team Mitropa - OHMB
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #3 Gepost op: 11 June 2025, 11:31:44 »
Spoorhistorie leeft hier nou eenmaal minder dan in Engeland, hier krijg je met de grootste moeite genoeg vrijwilligers om museummaterieel te onderhouden, nieuwbouw van locs en zo is eigenlijk uitgesloten nog los van de financiering.
En wat Jeroen zegt: dat in Engeland in 1825 een min of meer zelfrijdende fluitketel werd losgelaten zegt ons hier te lande vrijwel niets, organisaties als VSM zullen zich eerder richten op meer aansprekende evenementen als "Terug naar Toen" waar men wel voor van de bank komt.
RETROBAHN A.G.

Eelco Storm

  • Pauze
  • Offline Offline
  • Berichten: 11649
    • Mijn fotoarchief
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #4 Gepost op: 11 June 2025, 12:17:09 »
Natuurlijk, het gebeurt hier ten lande ook (NZH A600, tram voor Bello alle waardering daarvoor), maar Engeland is volgens mij toch wel de overtreffende trap..

Er werd al genoemd dat de Britten meer interesse in de spoorweghistorie hebben. Maar wat ook meetelt is dat bijvoorbeeld de herbouw van een hoofdlijnstoomloc maar moeilijk van de grond komt  omdat iedereen daar een mening over heeft.

Er zou een groep liefhebbers moeten opstaan die zegt: "wij gaan in de komende 20jaar een NS 3600 bouwen. Wil je meedoen, ben je welkom. Wil je een andere serie, dan heb je pech."

(Of je belt met een bepaalde Zweedse museumlijn en je biedt aan hun Zweedse NS 4000en te kopen. Ben je een stuk sneller klaar )

Arjan6511

  • Offline Offline
  • Berichten: 4731
    • Filmpjes op YouTube
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #5 Gepost op: 11 June 2025, 12:40:18 »
Misschien een idee voor de VSM om Terug naar Toen extra feestelijk te maken vanwege die tweehonderd jaar...

Denk dat die wel een andere reden hebben dit jaar  ;)
https://www.youtube.com/@arjans3459/videos > abonneer want er komt meer! Treinenvideo's uit NL/D/AT

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8332
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #6 Gepost op: 11 June 2025, 16:00:30 »
Laat dat maar aan de Britten over om iets te vieren. Elk jaar vinden ze wel een andere reden om het toch al jaarlijkse evenement een stempel te geven van uniek, omdat er dan zoveel jaar (vul maar in) gevierd wordt. De meeste evenementen die de 200 jaar spoorwegen stempel hebben gekregen werden toch al gehouden. Er is altijd iets dat er "gevierd" kan worden. Maar zeker op modelspoorevenementen zie je daar meestal niks of weinig van terug. Soms een speciaal gedrukt wagentje, daar zijn ze hier dol op. Maar het is m.i. vaak gewoon PR om meer bezoekers te trekken.

Wel uniek is het evenement dat in het eerste weekend van augustus wordt gehouden bij de Alstom fabriek in Derby, waar ze een flink aantal speciale treinen bij elkaar weten te brengen. Kaartje met een rail excursie er naar toe ligt al klaar.
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

grossraumwagen

  • Offline Offline
  • Berichten: 1256
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #7 Gepost op: 11 June 2025, 16:32:15 »
Dergelijke festiviteiten zie je alleen terug komen wanneer een betreffend land een mijlpaal te vieren heeft. Voor Nederland betekent dit pas op / rond 20 september 2039.

En zeker met de privatisering en daardoor versnippering van de nationale spoorwegmaatschappijen zal een dergelijk festijn nooit meer zo groot worden als weleer. Neem nu 20 september 2039, wie heeft er dan wat te vieren? ProRail omdat dan 200 jaar geleden de eerste spoorlijn werd geopend? NS omdat toen de eerste trein reed? Maar ProRail en NS zelf bestaan dan geen 200 jaar..... Ik verwacht tegen die tijd, dat net als bij spoorwegen 175 jaar in 2014, de spoorbranche als geheel een feestje gaat organiseren waarbij meerdere bedrijven een steentje gaan bijdragen. Maar dat zal dus nooit meer zo groots worden als 150 jaar spoorwegen in 1989.

Hoe dan ook, voor komend najaar zou ik in NL geen festiviteiten verwachten en 20 september 2039 duurt nog wel ff......

Jeroen
Dan kun je in 2038 het 100 jarig bestaan van de NS vieren...
Daarvoor waren de spoorwegen ook versnipperd.
En de eerste spoorwegmaatschappij was al voor 1839 opgericht, de spoorlijn c.a. moesten immers ook nog worden gebouwd.

jjg koopmans

  • Offline Offline
  • Berichten: 476
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #8 Gepost op: 11 June 2025, 16:47:23 »
Er werd al genoemd dat de Britten meer interesse in de spoorweghistorie hebben. Maar wat ook meetelt is dat bijvoorbeeld de herbouw van een hoofdlijnstoomloc maar moeilijk van de grond komt  omdat iedereen daar een mening over heeft.

Er zou een groep liefhebbers moeten opstaan die zegt: "wij gaan in de komende 20jaar een NS 3600 bouwen. Wil je meedoen, ben je welkom. Wil je een andere serie, dan heb je pech."

(Of je belt met een bepaalde Zweedse museumlijn en je biedt aan hun Zweedse NS 4000en te kopen. Ben je een stuk sneller klaar )
Een locomotief met een tender is een slecht idee, je moet de nodige tijd dan met de tender voor rijden en met de verplichte snelheid kun je dat niet! Tenderloc dus!
Die 4000 is jaren geleden al geprobeerd, zonder succes!
Mvrgr

R1954

  • Offline Offline
  • Berichten: 607
Re: Tweehonderd jaar spoorwegen
« Reactie #9 Gepost op: 11 June 2025, 17:09:37 »
Dan kun je in 2038 het 100 jarig bestaan van de NS vieren...
Daarvoor waren de spoorwegen ook versnipperd.
En de eerste spoorwegmaatschappij was al voor 1839 opgericht, de spoorlijn c.a. moesten immers ook nog worden gebouwd.

125 jaar electrische tram in Amsterdam: 14 augustus 2025.  :)
Vrindelijke groet.

R.