Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Ervaringen met veilingsites enzo (Marktplaats, Ebay, Catawiki, etc). door Joz
Vandaag om 16:14:33
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door spoorijzer
Vandaag om 15:39:14
BNLS-Module: "Rvbr-Btk, Ringvaartbrug Haarlemmermeer nabij Buitenkaag" NS H0 door nighttrain1
Vandaag om 15:22:37
Leids spoor (voorheen Blauwpoortsbrug) door Gerco van Beelen
Vandaag om 15:04:01
CIWL of toch niet?? Maar wat dan wel? door nighttrain1
Vandaag om 14:50:42
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Jeronimos
Vandaag om 14:37:14
Minstens 5 jaar geen treinverkeer Groningen-Leer [D] door Blausee-Mitholz
Vandaag om 14:31:13
Alt-Wutachtalbahn 2025 door Jelmer
Vandaag om 14:23:41
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Jelmer
Vandaag om 14:19:21
Het einde van de RhB- Chiavenna Stazione Merci door Hollandserhbfan
Vandaag om 13:47:11
NS 8100 in 0 door rolfm
Vandaag om 13:32:11
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 13:30:18
Da's Daz 2 door spoorijzer
Vandaag om 13:13:04
modulebaan in spoor 1 door Mark D.
Vandaag om 13:05:43
Retrobahn goes to the States: Bergamot Creek door Ronald Halma
Vandaag om 12:55:28
Line-up foto's van modellen door Ben
Vandaag om 12:50:13
mDDM, waarom 3 draaistellen? door bask185
Vandaag om 12:22:44
Noordelijke Spoor en Modelbouwdagen in VEENDAM door ex44
Vandaag om 12:17:51
Project seaside Germany door Ronald Halma
Vandaag om 11:35:20
Nieuwe handregelaar van Lenz LH101 door Ronald Halma
Vandaag om 11:31:18
Vollmer ringloods deuren door NL-modelspoor
Vandaag om 11:15:39
Stalen D 4 deurs spoor 0 door FritsT
Vandaag om 10:57:08
Station Roodeschool door spoorijzer
Vandaag om 10:41:54
Rangeren met een pec door j.ossebaar
Vandaag om 10:17:49
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Klaas Zondervan
Vandaag om 09:59:22
Roco NS bolkoprijtuig deel -tig: gepiel op de 1,5 mm2 door Rob Ellerman
Vandaag om 09:42:55
Loc rijdt steeds dezelfde route bij automatisch rijden met Rocrail door Medtskie
Vandaag om 09:33:01
Piko 2025 door Benelux795
Vandaag om 08:52:40
PB Models, ICR-rijtuigen door Ben
Vandaag om 07:57:27
W.V. Kalender 2026 door barry1972
Vandaag om 01:23:55
  

Auteur Topic: modulebaan in spoor 1  (gelezen 2555 keer)

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2068
modulebaan in spoor 1
« Gepost op: 17 December 2024, 12:32:32 »
Hallo,
Elders al eens een baanplan neer gezet voor een kleine spoor 1 baan. Intussen ben ik daarvoor ook al wat aan het bouwen.
heb in Okt op een locale beurs gestaan. En we gaan eind deze week, 21 dec naar de hobby en modelbouw beurs in Urk.

Hierbij een kleine impressie, mensen die het in het echt willen zijn zijn welkom op de beurs.
Na een rijdag in okt hebben we een extra wissel aangebracht om iets meer rij mogelijkheden te hebben.

Het betreft een lokdepot, niet al te groot station.
Treinen komen vanaf het "station" en kunnen via 2 sporen naar een draaischijf. Daarnaast ligt nog een los spoor waar een lok ook kolen kan laden, of een wagen neergezet kan worden om kolen te lossen.
Onder een hoek van 90 graden op de draaischijf hebben we een dubbele loods. Hier kan een lok overnachten, of kan er onderhoud gedaan worden. Naast de loods ligt nog een los spoor voor een extra lok die dan buiten moet blijven staan. Of voor een wagen met onderdelen.

Vanuit 1 van de hoofdsporen naar de draaischijf is een extra wissel gezet zodat daar een fabrieksaansluiting is bedacht. Hier kunnen wagens afgesteld worden voor laden of lossen van de fabriek.  Op de laatste module ligt een extra stukje spoor zodat we hier handmatig een wagen kunnen afstellen, en er wat afwisseling kan zijn met de wagens.
Alles rijdt natuurlijk digitaal, wissels schakelen digitaal, maar je bent als persoon verantwoordelijk voor alle bewegingen. Via de handregelaar kunnen je treinen en wissels bedienen. Via een "oude" trafo met draaiknop kan de draaischijf bediend worden. Zelf goed opletten dat hij goed stopt.

De aankleding is nog lang niet klaar. Maar het doel is ook niet om een mooi eind resultaat te laten zien, maar ook hoe het opgebouwd is en wat er allemaal bij komt kijken. De komende jaren zal de baan verder afgebouwd worden.
Het gaat om een module in een L form waarbij de lange zijde 3.90m is, en de kort 1.6m

Ondanks de beperkte afmetingen voor deze schaal, een baan waar ik me prima mee kan vermaken om een dag te rijden met 3 loks en 3 wagens.

Als eerste een plaatje van de lange zijde van de L, vanaf de draaischijf. Aan het eind staan 2 van de loks te wachten voor inzet:


Dan een plaatje van het deel van het depot. De waterkraan is 3D print, moet nog verder afgewerkt worden.
Iemand is nog snel de gevallen kolen aan het opruimen zodat het er netjes uit ziet voor de beurs.
De basis voor de kolenkraan is intussen gemaakt. Een kraan moet er nog op gemaakt worden:


Hier nog een foto van het kopspoor. Hier kunnen loks kolen laden, maar kan ook een wagen neer gezet worden voor lossen van kolen zonder de doorgaande sporen bij de draaischijf te blokken.


Groet,
Roelco

bernhard67

  • Offline Offline
  • Berichten: 1826
    • http://www.bernardspoornulblog.blogspot.nl/
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #1 Gepost op: 18 February 2025, 09:37:25 »
Hallo,

Tja spoor 1 het koning spoor is qua locs wel erg mooi  of je nu met kleine locs rijdt zo als BR 64 - BR 75 of grote locs zo als BR 50 / BR 23. Ben dan ook erg benieuwd hoe dit draadje verder gaat .

Veel rij en bouw plezier

groetjes bernhard

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2068
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #2 Gepost op: 18 February 2025, 13:30:25 »
Zo heel snel zal het allemaal niet gaan hier. Heb intussen wel een mooie nieuwe aanwinst:


Heb intussen 2 van de modules in de hobby ruimte geplaatst. een derde moet ik een klein beetje aanpassen, past net niet zoals ik het nu heb, dus moet 3cm af gezaagd worden. Kan op zich zonder grote problemen, maar moet ik nog wel doen.
Dat is de module die direct aan de draaischijf komt onder een hoek van 90 graden ten opzichte van de huidige foto's

Daar komt de lokloods op.

En dan kunnen er aan de andere kant nog 2 modules van 120 bij aan. Voor de beursen heb ik daar 1 module van 90cm zoals op de eerste foto. Dat is ook de max als ik hem beneden neer zet, maar op de zolder heb ik iets meer ruimte. De wisselstraat zoals op de eerste foto blijft zo, maar daarachter komen dan nog 2 modules.

Maar zoals gezegd, daarvoor neem ik nog wel de tijd.

Intussen kan ik op dit kleine deel al wel rijden en genieten van de lok(s) en wagens. Nog 1 foto:


Roelco

becasse

  • Offline Offline
  • Berichten: 1021
  • http://becasse-weathering.blogspot.nl/
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #3 Gepost op: 20 February 2025, 13:50:44 »
Ha Roelco,

Dat ziet er veelbelovend uit zeg! Lekker bouwen maar, en die nieuwe aanwinst die ken ik ook ergens van ;)

Michiel
Waar gaan we heen voor spoor 1?
http://becasse-weathering.blogspot.nl/

Ernst Jorissen

  • Offline Offline
  • Berichten: 249
    • Spoor 1 MBSNederland.
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #4 Gepost op: 20 February 2025, 15:12:25 »
Hoi Roelco.

ziet er goed uit.
Ook ik ben benieuwd hoe het er verder uit gaat zien.

Gr, Ernst.

Ad Cleijsen

  • Offline Offline
  • Berichten: 1044
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #5 Gepost op: 20 February 2025, 15:28:29 »
Roelco,

Leuk om te volgen, ik laat me graag inspireren. Volgens mij best een flink tempo van bouwen, ik trek dat niet.

Groet Ad

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2068
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #6 Gepost op: 28 October 2025, 09:39:51 »
Intussen weer een tentoonstelling gehad, en daarbij was de baan toch weer wat verder onder handen genomen. Met name de module waar de loods op moet komen. Heb besloten deze toch een beetje in te korten.
Had hem zo geplant dat de lange 50er er ook in zou kunnen staan. Maar dan kwam hij best wel dicht bij de draaischijf met de deuren, waardoor je daar weinig landschap over hebt, en je er ook niet echt meer langs kan kijken naar het spoor achter de loods.

Dus de loods ingekort. De korte loks kunnen er nog altijd binnen staan, maar de 50er moet dan deels buiten blijven staan.
Gezien mijn idee dat z'n grote lok toch tijdelijk op bezoek is, en normaal alleen kolen en water bij zal laden lijkt met dat niet z'n probleem.

De loods zelf heb ik wel wat deuren voor gekocht, en op de beurs met plakband nog even op de plaats gehouden. De aandacht is vooral naar de omgeving gegaan. Heel veel steentjes in gekrast. En verschillende beschadigd. Ballast aangebracht, en een hekwerk zodat ze daar niet zo maar het spoor op kunnen rijden/lopen.

Daarnaast heeft de draaischijf een update gehad. Die werd bediend met een oude trafo, gewoon analoog. Maar die is nu van een decoder voorzien zodat we die ook met de muis kunnen bedienen, en niet naar de trafo hoeven te lopen, geeft iets meer vrijheid in de bediening. en als er dan eens een bezoeker goed wil kijken hoeft die niet aan de kant omdat je er bij moet.

Omdat foto's altijd meer zeggen, hierbij nog een aantal foto's hierbij.
Als eerste een overzichtsfoto. De baan heeft ook een mooie zwarte rok gekregen, aangezien vorig jaar de kinderen onder de baan doken en overal aanzaten. En het oog wil ook wat:


Die module die onder handen is genomen is die van de loods. OP de voorgrond het hekwerk, en wat groen. Tussen de sporen verschillende verloren zaken. De 3 loks klaar voor inzet.

en van de andere kant:



hier een overzichtje van wat straatwerk. De loods heeft nog geen zijwand, dus daar kunnen we nog zo naar binnen kijken:


De tractor die naast de loods staat te wachten op inzet:


terwijl binnen een lok wat onderhoud krijgt (nog goed te zien vanwege de missende wand):


En ondanks dat de 50er niet meer helemaal binnen past, is nood onderhoud natuurlijk nog wel mogelijk. Hij past wel op de sporen, moeten ze alleen de deuren open laten staan:


En als afsluiting, de 50er staat op het spoor om kolen te kunnen laden. Intussen duwt de 74er de lege wagens weer richting station zodat die weer mee kunnen met een trein voor nieuwe voorraden:
.


De volgende projecten, een VW kever die nog gebouwd moet worden die daarna de baan mag verrijken. En wil eigenlijk eens kijken of ik de loods verder vorm kan geven. Heb al ramen binnen, maar moet nog eens kijken hoe ik de wanden mooi kan maken. Daarnaast moeten de deuren in hun scharnieren gezet worden. En moet in het straatwerk nog wat waterputten geplaatst worden.

Groet,
Roelco

hervé

  • Offline Offline
  • Berichten: 1575
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #7 Gepost op: 28 October 2025, 20:17:37 »
Zou het kunnen dat het/de schoor (diagonale versteviging) van de poortvleugel verkeerd om zit?
De onderzijde   -steun-   van deze lat of balk hoort aan de scharnierzijde.

bijv.:  https://9e9aed304128bdada8a1-a26ec9f720dbe6e212857003c57388fb.ssl.cf3.rackcdn.com/tuinpoort_dubbel_ban-le6qfASX-zoom.jpg
(foto ter illustr. Gadero)
« Laatst bewerkt op: 28 October 2025, 20:24:31 door hervé »

Marc tramt

  • Offline Offline
  • Berichten: 10763
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #8 Gepost op: 28 October 2025, 22:14:38 »
Hout wel (jouw voorbeeld), staal niet.
No dress rehearsel, this is our life.

hervé

  • Offline Offline
  • Berichten: 1575
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #9 Gepost op: Vandaag om 09:40:23 »
 met  'logische'  schoor:    https://achterhuis.nl/products/dubbele-poort-met-gietijzeren-palen-p7893/   (foto ter illustr. Achterhuis)

 en andersom:                 https://achterhuis.nl/wp-content/uploads/2024/06/Poort-met-poortpalen-45638.1-800x700.jpg

 Nu is zo'n hekkenpoort niet 100% te vergelijken met een poort met metalen kader, opgevuld met hout   
 En als de knooppunten (schetsplaten, hoekverbindingen) stevig zijn gelast (gesmeed of geklonken/geniet) hoeft een schoor niet ...
« Laatst bewerkt op: Vandaag om 09:50:45 door hervé »

Mark D.

  • Offline Offline
  • Berichten: 1211
Re: modulebaan in spoor 1
« Reactie #10 Gepost op: Vandaag om 13:05:43 »
staal kies je voor een trekbelasting.  Hout zou ik voor duwbelasting kiezen.  Zeker als je de diagonaal opsluit, zodat je spijkers, schroeven onbelast blijven.
en je wilt dat het een vierkantje blijft, dus een driehoek ergens maken is altijd top.

maar waar gaat het over???  prachtige modules!!

duwen:
https://www.jonkertuindecoratie.nl/thumbnail/7e/10/08/1728396074/IMG-20190511-WA0003_1920x1920_1920x1920.jpg


trekken
https://www.rotocoat.nl/uploads/images/f/8/f8f21ce1985bdd5a452309c81cdf50c766e61022/large/bac2fc/duplex-verzinken-poedercoaten-hekwerken-rotocoat.jpg
« Laatst bewerkt op: Vandaag om 13:12:34 door Mark D. »