Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 22:45:20
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Corné81
Vandaag om 22:34:47
Welke decoder is dit? door KNed
Vandaag om 22:34:27
TAB Gerard (of Gerard TAB) - H0 uit Parijs door sncf231e
Vandaag om 22:31:07
PB Models, ICR-rijtuigen door Peter J K
Vandaag om 22:22:22
‘Antieke’ Jouef 040 TA een beetje aanpassen naar de huidige normen… hellup! door Ferdinand Bogman
Vandaag om 21:30:31
Zermitz door maartenvdb
Vandaag om 21:29:16
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door ArjanB
Vandaag om 21:25:12
RailBOX Electronics RB1110 DCC Centrale uit Polen door dikkiedik75
Vandaag om 20:53:35
Lagers vervangen DJH NS 3300 door orientexpress
Vandaag om 20:25:18
Raadplaatje door Whis
Vandaag om 20:24:12
Toon hier je pas gereed gekomen (model-)spoorbouwsels ... door Rob Ellerman
Vandaag om 19:44:45
Stub switches door Ronald Halma
Vandaag om 19:42:31
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door puntenglijder
Vandaag om 19:29:02
Rheinburg, TP V/VI door basjuh1981
Vandaag om 19:21:19
Rijnstraat door puntenglijder
Vandaag om 19:17:50
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 19:15:38
Vitrineplankje door Huibert
Vandaag om 19:06:53
Nieuw Boek :Het sein staat op rood. door Peter Kleton
Vandaag om 19:06:40
Issue met PIKO 4.1 programmeren door Sikko
Vandaag om 19:06:32
Openen Piko 1100 "botsneus" door Peter J K
Vandaag om 18:34:23
Pfarrerwinkel bahn door 741230
Vandaag om 18:20:47
Nieuwe bome, verse nieuwe bome!!! door 741230
Vandaag om 18:19:05
Gekleurde ketelringen bij duitse stomers door Stefan88
Vandaag om 17:55:38
Modelbaan station Brussel-Luxemburg anno 1920-1930 (schaal N) door Michiel VL
Vandaag om 17:51:10
Het einde van de Roco Glaskasten 43256 door Tomasso
Vandaag om 17:11:55
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door Wim Vink
Vandaag om 17:04:49
Digikeijs DR4088cs extra installeren door Sjack
Vandaag om 16:40:16
NS-1000 in spoor-1 door FritsT
Vandaag om 15:36:06
7 en 8 maart 2026 | Jubileumtentoonstelling MSV Post B door Rsd1000
Vandaag om 15:18:55
  

Auteur Topic: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie  (gelezen 5656 keer)

borotof

  • Offline Offline
  • Berichten: 864
Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Gepost op: 25 June 2024, 11:06:33 »
Een simpele vuistregel:

Rij je geautomatiseerd met stroomdetectie: 18V
Rij je zonder stroomdetectie: 15V

Een simpele vuistregel : Vermogen is stroom x spanning. Dus hogere spanning, lagere stromen, minder problemen.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27231
    • Pagina van klaas
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #1 Gepost op: 25 June 2024, 11:48:00 »
Dat is dan weer een te simpele voorstelling van zaken. In het geval van een digitale spoorbaan zal een hogere spanning tot hogere stromen leiden. Het gevolg is een grotere opwarming van alle componenten waar die stroom doorheen gaat.

Zou interessant zij om dit eens proefondervindelijk te bepalen.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

borotof

  • Offline Offline
  • Berichten: 864
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #2 Gepost op: 25 June 2024, 12:15:26 »
Dat is dan weer een te simpele voorstelling van zaken. In het geval van een digitale spoorbaan zal een hogere spanning tot hogere stromen leiden. Het gevolg is een grotere opwarming van alle componenten waar die stroom doorheen gaat.

Zou interessant zij om dit eens proefondervindelijk te bepalen.

Beredeneren gaat toch ook wel ? Meeste vermogen gebruiken de loks, die worden dmv pwm geregeld, vziw geen extra opwarming, (maar ik ben een leek) . Sein en wisseldecoders : Trekken maar kort vermogen, weinig tot geen opwarming .(proefondervindelijk ook nog nooit iets van gemerkt).  Wisselaandrijvingen (indien gevoed door baanstroom) Idem. Schakelen wel betrouwbaarder. Andere componenten : experts kom er maar in.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27231
    • Pagina van klaas
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #3 Gepost op: 25 June 2024, 12:49:35 »
Citaat: (maar ik ben een leek)

Daarin zit de crux. Niet rottig bedoeld, maar als je een leek bent, waarom denk je dan dat het kunt beredeneren?

Laat ik mijn beredenering geven:
motoren: door PWM kan de duty cycle korter worden bij hogere spanning. Maar tijdens de pulsen loopt er meer stroom en de opwarming van de motorwikkelingen gaat kwadratisch met de stroom.

verlichting: door de hogere spanning zal de stroom hoger worden.
Behalve als er een stroomstabilisator voor zit. Maar die stroomstabilisator zal meer spanning moeten wegwerken, en wordt dus warmer.

wisselaandrijvingen: door de hogere spanning zullen ze meer stroom trekken. Dat is ook de reden waarom ze betrouwbaarder werken.

Nogmaals: het zou mooi zijn als iemand door meting kan vaststellen wat er werkelijk verandert in de stroom bij een hogere spanning.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Karst Drenth

  • Offline Offline
  • Berichten: 10490
  • NS blauw, groen, rood, bruin, grijs en standgroen
    • Plan U op Sleutelspoor
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #4 Gepost op: 25 June 2024, 16:44:17 »
Citaat van: Klaas Zondervan
verlichting: door de hogere spanning zal de stroom hoger worden.
Behalve als er een stroomstabilisator voor zit. Maar die stroomstabilisator zal meer spanning moeten wegwerken, en wordt dus warmer.

In het algemeen klopt het idd wel, dat hoe hoger de spanning, hoe hoger de stroom.

Lineaire Spanningsregelaars dissiperen idd de "Volten maal Ampères aan Watten". Die spanning is Vin - Vout. -> Bij gelijkblijvende stroom en hogere Vin dus meer Watten te dissiperen, dus warmer....

Bij schakelende ( Buck converter ) Spannigsregelaars is het een ander verhaal. Deze werken nagenoeg verliesvrij (ong. 95%) Hoe kan dat dan ? Nou simpel gezegd, word er door het hoogfrequentschakelen van de stroom in een flinke spoel, de conversie op basis van energie gedaan. Bij gevolg is de gemiddelde stroom lager bij een hogere spanning. Immers de uitgang moet b.v. een X-aantal Watten leveren ( b.v. 5V / 1Amp = 5 Watt.) dan geldt voor de ingang, dat die 5 Watt uit de toevoer "getrokken" moet worden. ==> 5W / 15V = 330mA ==> 5W / 18V = 270mA
De stroom wordt in zo'n geval dus duidelijk lager. 

Overigens is ditzelfde principe bij doodnormale AC Transformatoren ook van toepassing :) Één van de redenen waarom vanaf de energie-centrale naar de verdeelpunten in de wijken de spanning naar 380.000V getransformeert wordt. Daardoor wordt de stroom lager en daardoor zal er minder verlies in de (hoogspannings)leidingen lager optreden. Een ander voorbeeld is een lastrafo: 230V in, 42V uit ==> b.v. bij een max. stroom van 16A levert dat dan 230 / 42 x 16 = 87 Amp aan de uitgang... precies andersom als bij de energie centrale.

Bij modelmotoren is het vooral de maximale spanning die de combinatie koolborstel vs collector verdragen kan zon der te gaan vonken.  En ja, PWM regeling die in alle Lokdecoders gebruikt wordt, is ook een vorm van energie regeling dus mijn gevoel zegt, dat de opgenomen stroom dan ook kleiner wordt bij gelijkblijvende last... Maar om e.e.a. goed te berekenen, zul je een aantal lastige integraal vergelijkingen moeten oplossen. Is voor mij té lang geleden om dat even uit de losse pols op te schrijven... ;) :P

Groet,
Karst

guy1846

  • Offline Offline
  • Berichten: 42
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #5 Gepost op: 26 June 2024, 16:28:32 »
Ik betrap er mezelf ook al wel eens op,
Bij Karst is de chaos recht evenredig met de lengte van zijn tekst.

Het optransformeren v/d spanning is nodig voor het transport van electriciteit over grote afstanden.
het belangrijkste hier is, hoe hoger de spanning, hoe dunner de lijnen , hoe minder materiaal , hoe minder gewicht , hoe lager de prijs.
en dat laatste is niet onbelangrijk. en de rest, daar zijn ingenieurs voor om dat te berekenen en maar goed ook.

de las-transformator: plots, staat daar iets dat op een formule moet lijken, en het resultaat is 87 Amp.
het gaat hier over een transformator primair, 230V en 16 Amp het vermogen v/d transfo is 230x16= 3680 Watt
het vermogen van de transformator secundair: bij een ideale transfo  3680 Watt

dus 3680 = 42 x I              of   I = 3680/42  87 Amp

Schakelende voedingen, en alles wat met switching bij vermogensoverdracht te maken heeft, heeft een veel groter rendement, en dus minder
warmte dissipatie. denk aan de classe D versterkers in de audio wereld.

en het aansturen van het motertje in een loc, met PWM, zeg gewoon de tijd tussen de pulsen is er geen dissipatie en heeft de schakeling de tijd om af te koelen, en dat is de H bridge in de decoder.
met vriendelijke groeten
guy






Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 7148
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #6 Gepost op: 26 June 2024, 17:06:40 »
Een klein proefje met één rijdende trein (terwijl er 24 anderen stil staan op de baan, al of niet met licht aan.): 1V spanningsverlaging aan de voeding van m'n 5033 booster levert een paar % verlaging van het stroomverbruik, m.i. door minder verliezen.

Doorredenerend kun je dus op je booster meer treinen laten rijden als de voedingsspanning wordt verlaagd.

Gr, Ben.

borotof

  • Offline Offline
  • Berichten: 864
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #7 Gepost op: 26 June 2024, 17:09:17 »
Laat nou die 24 eens rijden met verschillende spanning ?

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 7148
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #8 Gepost op: 26 June 2024, 17:11:10 »
Lolbroek.....  ;D

borotof

  • Offline Offline
  • Berichten: 864
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #9 Gepost op: 26 June 2024, 17:19:41 »
Tsja, dan is deze proef niet echt representatief...

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 7148
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #10 Gepost op: 26 June 2024, 17:36:20 »
Ik meet het stroomverbruik van een rijdende trein die gevoed wordt met 18V in vergelijk met 19V. Wat is daar niet representatief aan?

borotof

  • Offline Offline
  • Berichten: 864
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #11 Gepost op: 26 June 2024, 17:45:19 »
Nee, je meet het stroomverbruik van een volledige baan met een mij onbekend, doch waarschijnlijk aanzienlijk aantal ohmse verbruikers die logischerwijs minder verbruiken bij een lagere spanning...

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 7148
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #12 Gepost op: 26 June 2024, 17:52:38 »
Ik meet het stroomverbruik van een rijdende trein en 24 lok decoders.

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 18969
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #13 Gepost op: 26 June 2024, 18:00:23 »
Heeft jou trein 24 decoders??  ;D ;D
Greetz, Ronald

Mijn US Convention Aalten

Mijn modules!:

Micromodule

Monobrachius

  • Offline Offline
  • Berichten: 894
  • LE II
Re: Stroom/vermogen/enz bij 15/18V discussie
« Reactie #14 Gepost op: 27 June 2024, 00:03:22 »
En ja, PWM regeling die in alle Lokdecoders gebruikt wordt, is ook een vorm van energie regeling dus mijn gevoel zegt, dat de opgenomen stroom dan ook kleiner wordt bij gelijkblijvende last...
Bij het opgenomen VERMOGEN.
Als je je baanspanning met 1V verlaagd, houd je niet je vermogen gelijk, maar die zal quadratisch met het voltage zakken. En daarom zal je stroom ook zakken. Kortom een voltageverlaging is niet de goede manier om te testen. Als je de locomotief met gelijke snelheid  (niet rijstappen maar in km/u) zou laten rijden met verschillende voltages en dan kijkt wat het stroomverbruik doet, wordt het wel interessant.

Henk
K.Bay.Sts.B