Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

ESU Powerpack (mini) geeft kortsluiting op LokSound 5 door LJ
Vandaag om 10:05:55
Z21 newGen door Ronaldk
Vandaag om 10:05:38
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 10:03:55
Den Overslag & Marchan'Dix door hervé
Vandaag om 10:02:28
Raadplaatje door Whis
Vandaag om 08:48:11
Bahnstrecke 5867 door Wim Vink
Vandaag om 08:35:42
Sankt Georgen. door Wim Vink
Vandaag om 08:33:27
Nahmertaler Kleinbahn door spoorijzer
Vandaag om 08:31:23
Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door spoorijzer
Vandaag om 08:29:46
Yurze Ore Mine - een eerbetoon aan Carl Arendt door Lucien
Vandaag om 08:20:21
Speedbuild; "Switch'n Play" -> Minimalist Approach door tothebeach
Vandaag om 08:18:55
De Passage, een minimalistisch tentoonstellingsbaantje (H0) door Anton Maris
Vandaag om 08:07:54
Het einde van de Roco Glaskasten 43256 door spoorijzer
Vandaag om 07:52:15
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door spoorijzer
Vandaag om 07:50:58
NS2900-serie / Staatsmijnen SM 150-serie (H0) door mamory
Vandaag om 07:47:49
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door spoorijzer
Vandaag om 07:45:28
Roco h0, NS 1200 door Edwin2121992
Vandaag om 01:29:20
Ibertren 237 NS rijtuig door HansQ
Vandaag om 00:19:33
Rheinburg, TP V/VI door Schachbrett
09 February 2026, 23:30:52
Nieuw in de winkel! door KNed
09 February 2026, 23:26:14
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Schachbrett
09 February 2026, 23:25:07
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door Schachbrett
09 February 2026, 23:23:44
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Tedo
09 February 2026, 22:29:22
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
09 February 2026, 22:21:17
Vitrineplankje door Huibert
09 February 2026, 21:58:28
Elanowo, een Pools smalspoor baantje in H0e door Sven
09 February 2026, 21:37:55
Ondergrond modelspoorbaan door Carl
09 February 2026, 21:17:54
Opdracht fotowedstrijd februari, maart 2026 "Mens en trein in model" door Bob R.
09 February 2026, 20:55:17
datalek bij Flickr door Ronald Halma
09 February 2026, 20:50:25
Houten Plus zaterdag 21 februari 2026 door Ronald69
09 February 2026, 19:45:58
  

Auteur Topic: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos  (gelezen 1088 keer)

Joran

  • Offline Offline
  • Berichten: 1536
  • NS tijdperk IV (1981)
LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Gepost op: 03 October 2023, 20:26:55 »
Voor een module (afstand verlichting naar BS +/- 45cm) wil ik LED verlichting gaan gebruiken. Ik meen vaak te lezen dat 4000k aan te raden.

- Hoe weet ik of een leed strip die ik koop voldoende licht opbrengt?
- Wat is een goede strip?
- Plak ik 1 strip, of meerdere?
- Kan ik eventueel dimmen, mocht te het vel zijn?

Wim Vink

  • Offline Offline
  • Berichten: 26888
  • Eens komt het goed.
    • MIL MOD
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #1 Gepost op: 03 October 2023, 20:31:52 »
Joran voor wat info over LED verlichting kun je misschien even kijken op het "US diorama in H0" topic kijken want daar is vandaag al veel over vermeld.
Mijn baan op YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=IzfDZH3_rHo

Met vriendelijke groet,
Wim

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27236
    • Pagina van klaas
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #2 Gepost op: 03 October 2023, 20:40:53 »
De kleurtemperatuur is een kwestie van persoonlijke smaak. Wim heeft ledbattens aangeschaft van 6000K, dat is een ideale kleur om bij te fotograferen omdat het een goede kleurweergave geeft.
Om bij te werken vind ik het persoonlijk te wit, ik heb overal 4000K.

Wat ledstrips betreft, hoe meer leds hoe beter. Zelf ben ik niet zo enthousiast van ledstrips, om voldoende licht te krijgen moet je er veel naast elkaar monteren. Kun je beter een ledarmatuur kopen.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Menno

  • Offline Offline
  • Berichten: 3489
    • Mijn van-alles website
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #3 Gepost op: 03 October 2023, 20:58:36 »
Klaas: de kleurweergave heeft praktisch niets van doen met de kleurtemperatuur. In de AV-wereld zijn video'lampen' met LEDs net zo goed in staat om een CRI van 98 (De TLCI, Television Light Consistency Index wordt daar steeds vaker gebruikt in plaats van de CRI) of hoger te halen bij 3200K als bij 5600K.
De slechtere kleurweergave bij 3200K is gewoon een gevolg van slechtere kwaliteit LEDs in consumentenland.

Voor een module (afstand verlichting naar BS +/- 45cm) wil ik LED verlichting gaan gebruiken. Ik meen vaak te lezen dat 4000k aan te raden.

- Wat is een goede strip?

- Kan ik eventueel dimmen, mocht te het vel zijn?
Een goede strip is er eentje waar (vooral) de kleurweergave-index (CRI) betrouwbaar van is. Van veel van de Aliexpress en Action setjes zal die dat wel niet zijn en moet je maar geloven wat er op de verpakking staat.
Zelf zou ik alles lager dan een CRI van 90 links laten liggen: de kans dat er daaronder een strip is waar 1 kleur er uitspringt (of juist sterk ontbreekt in het spectrum) is een stuk groter dan bij 90 en hoger, waarbij steeds meer kleuren evenredig vertegenwoordigd zijn in het spectrum van de gebruikte LEDs.

Wat betreft dimmen zou ik kijken dat je óf hoogfrequente PWM-dimmers toepast (dimfrequentie ruim in de kHz-en) of échte stroomgestuurde dimmers van (bijvoorbeeld) Eldoled (er zijn nog andere merken).
Een hoge PWM-frequentie wil je omdat je anders gruwelijke interferentie krijgt bij het maken van foto's of video: afhankelijk van de frequentie zie je het zelfs als mens knipperen (zeker bij lagere helderheids-niveau's, als de aan-tijd duidelijk veel korter wordt dan de uit-tijd), maar als jij het niet meer ziet knipperen, ziet jouw camera dat wél. Dat kan in foto's sterke helderheidsverschillen opleveren (en zelfs een lichtmeter die het heen en weer krijgt) en bij video's een enorm irritant geflikker opleveren.
Let op dat er veel LED-voedingen zijn die netmodulatie op de uitgang hebben: de spanning is niet constant, maar pulsvormige gelijkspanning, omdat de afvlakking te wensen overlaat. Dat zie je als mens vrijwel niet (maar ook hier gaat op dat foto- en videocamera's onverbiddelijk zijn) maar vooral bij de alom aanwezige smartphone zul je dan altijd zeer hevige interferentie ondervinden omdat de beeldfrequentie van een smartphone zeer vaak 30 beelden (nou ja, eigenlijk 29,970) per seconde of veelvouden daarvan bedraagt, terwijl onze netfrequentie 50Hz bedraagt.
Welke LEDvoedingen dat wél en niet doen is vrijwel onmogelijk vooraf te bepalen, maar ook hier speelt de prijs vaak wel een rol: voedingen die een stabiele uitgangsspanning leveren, zijn vaak duurder geprijsd dan voedingen die dat niet doen.

De écht goede, stroomgestuurde dimmers hebben als nadeel de prijs: die dingen zijn niet goedkoop en ruim veel duurder dan de meeste dimmers of dimbare LED-voedingen die je kan krijgen.

Het beste kun je zelf links plaatsen naar spullen die je op het oog hebt.

LEDstrips van (bijvoorbeeld) Yujileds zijn gegarandeerd goed, (en beduidend efficiënter (lichtopbrengst) dan goedkope sets) maar ook flink aan de prijs. Je krijgt er echter wel een prima kleurweergave voor terug.

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27236
    • Pagina van klaas
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #4 Gepost op: 03 October 2023, 21:19:05 »
De kleurweergave hangt wel degelijk samen met de kleurtemperatuur. Maak maar eens een foto onder lampen van 3000K en dezelfde foto onder 4000K. Dat zie je tussen die foto's wel degelijk kleurverschil.
Als er geen verschil was, waarom gebruiken fotografen dan lampen van 6000K?
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

meino

  • Offline Offline
  • Berichten: 2384
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #5 Gepost op: 03 October 2023, 22:02:27 »
Omdat er ook nog zoiets als film bestaat. De meeste professionele kleurenfilms zijn afgestemd op 5700-6000 graden kelvin. Tegenwoordig bij digitale cameras maakt het een stuk minder uit, omdat die de kleuren temperatuur kunnen compenseren.

Groet Meino

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8483
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #6 Gepost op: 04 October 2023, 10:43:52 »
Ik heb een strook warm wit schuin op de baan schijnen en een strook koud wit recht richting achtergrond. Allebei tegen de binnenbovenrand van de voorkant) Als je alleen warm wit hebt, zie je geel licht op de achtergrond weerkaatsen.
Stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

Joran

  • Offline Offline
  • Berichten: 1536
  • NS tijdperk IV (1981)
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #7 Gepost op: 05 October 2023, 10:34:26 »
Dank voor alle antwoorden  (y)

Het is vooral bedoeld om zelf naar te kijken en eventueel aan de baan te werken. Maar minder om foto's te maken.

Als ik bijvoorbeeld bij leddirect zoek naar 4000k led strips. Dan vindt ik verschillende: 230lm/m, 430lm/m, 480;m/m, 1500lm/m, 1520lm/m. Met verschil tussen SMD en COB?

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27236
    • Pagina van klaas
Re: LED verlichting boven de baan iets met bomen en een bos
« Reactie #8 Gepost op: 05 October 2023, 12:50:14 »
Het aantal lumen per meter zal samenhangen met het aantal leds per meter.

COB is een techniek waarbij meerdere leds zo dicht bij elkaar zijn geplaatst dat het voor het oog lijkt alsof het één led is.

Ik heb zelf led armaturen boven de baan van Müller licht, 60 cm lang, gekocht bij de bouwmarkt. Met een onderlinge tussenruimte van ongeveer 60 cm voldoen ze voor mij prima. Zowel om bij te werken als om foto's te maken.

Je zult ergens moeten beginnen om je zelf een idee te vormen wat genoeg is. Maar ik zou niet voor de goedkoopste ledstrips gaan, die geven te weinig licht.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.