Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 22:46:32
Nederlandse plattelandssfeer op een zolderkamer door MarcoK1999
Vandaag om 22:40:55
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door MOVisser
Vandaag om 22:36:27
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
Vandaag om 22:32:27
Module vliegveld Jan van Mourik door MOVisser
Vandaag om 22:30:41
Vraag een machinist het hemd van zijn lijf door JoopSpoort
Vandaag om 22:07:12
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 21:55:03
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door JoopSpoort
Vandaag om 21:51:14
Da's Daz 2 door Huup
Vandaag om 21:29:45
DB Cargo gaat op Betuweroute proeven doen met automatisch rijdende locomotief door hmmglaser
Vandaag om 21:24:37
Sfeer op je modelbaan door Frank 123
Vandaag om 21:18:17
Bouwbeschrijving Pec ex Dec van FRIE door Rob Bennis
Vandaag om 21:09:11
Raadplaatje door GerardvV
Vandaag om 21:05:54
Roco 70788 2400 met Zimo MX645 acceleratie settings door Spoolder1972
Vandaag om 21:01:35
Camp 3 door Ronald Halma
Vandaag om 21:00:28
YaMoRC YD8248 Servodecoder door Karst Drenth
Vandaag om 20:48:24
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door BartvD
Vandaag om 20:45:15
Overzicht "Het is Weekend" foto's! door puntenglijder
Vandaag om 20:39:54
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door puntenglijder
Vandaag om 20:32:53
Einde HSIJ (stoomtrein Hoogovens) in zicht door hmmglaser
Vandaag om 20:30:09
Aanpassen baanplan bestaande baan door JoopSpoort
Vandaag om 18:31:31
Ervaringen met veilingsites enzo (Marktplaats, Ebay, Catawiki, etc). door Bob11
Vandaag om 18:15:35
Bahnstrecke 5867 door Frank 123
Vandaag om 18:05:41
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
Vandaag om 17:22:12
Industrieel smalspoor inspiratiedraadje door Tjalling
Vandaag om 16:27:55
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door Frits C
Vandaag om 15:48:45
Eén leuke of mooie trein/spoor foto van je vakantie. door Hans van de Burgt
Vandaag om 15:06:26
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door dh3201
Vandaag om 13:51:22
Aansturen verlichting Exact-Train ICR door VAM65
Vandaag om 13:34:11
Am Ende der Strecke, modulebaan op 1 M2 door Frank 123
Vandaag om 13:25:09
  

Auteur Topic: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2  (gelezen 3017 keer)

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Gepost op: 09 July 2022, 21:12:59 »
ik heb een digitale (gele - nr 165) DE-2 van Artitec. Hij is ingericht op het Märklin-systeem. Bij de standaardinstelling van de ESU 4.3.9008 werken de kop- en sluitverlichting goed.  Bij het inschakelen van de interieurverlichting is even een felle flits zichtbaar en daarna branden de led's (constant) heel zwak. Bij het uitschakelen gaan ze gewoon uit. Wie weet heeft enig idee wat het probleem is?

Andries
« Laatst bewerkt op: 09 July 2022, 21:34:50 door Andries »

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26709
    • Pagina van klaas
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #1 Gepost op: 09 July 2022, 22:34:03 »
Ik weet ook niet zo direct wat er aan de hand is, maar hier staat het schema. Kan misschien helpen bij het foutzoeken. In de dikomlijnde rechthoek is de brugstekker voor analoog gebruik getekend. Bij jou zit daar de decoder.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #2 Gepost op: 09 July 2022, 22:52:57 »
Dank voor de snelle reactie. Zo'n schema is wel handig, als je weet hoe de elektronische componenten werken. Ik ben een leek op dat gebied🤔 Ik zal de DE-2 morgen openen.
In een ander draadje over de Plan U las ik dat bij de interieurverlichting de bc817 (zitten er meerdere in) nogal eens kapot gaan. Zou dat hier ook kunnen spelen of zou dan de interierverlichting dan helemaal niets doen?
Andries

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5009
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #3 Gepost op: 09 July 2022, 23:13:26 »
Een felle flits gevolgd door zwak brandende leds wijst wel naar een defecte transistor, mogelijk in de decoder zelf   :-\.

Kan je de strip makkelijk loshalen en testen met een externe gelijkspanning?

Als je nog een andere compatibele decoder heb, kan je die er ook in prikken. Dan weet je dat de decoder wel of niet de veroorzaker is.

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #4 Gepost op: 10 July 2022, 11:14:58 »
Ik heb inmiddels beide kappen van de DE-2 los. Vraag: hoe kan ik de de stekker van de bijwagen door de balg halen als aan beide kanten van de kolom in het midden drie draden lopen. In de handleiding van Artitec lopen alle draden langs één kant van de kolom. Zie de foto.




Andries

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #5 Gepost op: 10 July 2022, 11:34:49 »
Ik heb de decoder zojuist op de ESU-Prüfstand gehad. Daar functioneert de decoder goed bij het inschakelen van de functie (F2). Het probleem zal dus op de printplaat zitten.

Andries

Fritsprt

  • Offline Offline
  • Berichten: 2615
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #6 Gepost op: 10 July 2022, 16:34:48 »
Het lijkt op een kortsluiting in de interieurverlichting waardoor de voedingsspanning op pennetje 16 van de decoder in elkaar zakt waardoor de Led's van de front en sluitverlichting minder fel gaan branden. Ik maak het niet helemaal op uit je startpost maar ik neem aan dat de interieur verlichting ook minder fel brandt dan normaal.

Wat is overigens een ESU 4.3.9008? Je moet er op letten dat er een Lokpilot 4 of 5 in zit met logische uitgangen op Aux3 en Aux4 (bijv. 59619). Niet de MKL uitvoering gebruiken

De eerste test die je kan doen is kijken wat er gebeurt als je de motorloze bak loskoppelt. Brandt de verlichting dan normaal dan zit het probleem in de motorloze bak.

2e test zou kunnen zijn, branden alle interieur ledjes?
3e test: Meet de spanning op pennetje 16. Wat gebeurt er met die spanning als je de interieurverlichting inschakelt?
« Laatst bewerkt op: 10 July 2022, 16:38:36 door Fritsprt »
Groet Frits

phdirk

  • Offline Offline
  • Berichten: 1948
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #7 Gepost op: 10 July 2022, 16:50:04 »
Hallo Andries,

Ik zou contact opnemen met Artitec. Zij lossen het probleem vast en zeker goed op. Mijn Hondekop 4 had een stevige kortluiting te verduren gekregen, waardoor het draaistel half was weggesmolten. Artitec heeft dat zonder problemen verholpen door een nieuw draaistel te sturen.
Met beste groeten,

Dirk Meijer

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #8 Gepost op: 10 July 2022, 21:01:31 »
Dank voor de reacties.
De front- en sluitverlichting blijven op normale sterkte branden bij het inschakelen (van alle functies) en bij het rijden. Alleen zie je bij het inschakelen van de interieurverlichting even een flits, waarna ze heel zwak blijven branden - ook tijdens het rijden.

ESU 4.3.9008 geeft de locprogrammer aan als versie = dus een lokpilot 4.
Ik ben het stel overigens eerst aan het ombouwen naar een gelijkstroomversie. Zodra dat gelukt is, zal ik de metingen proberen uit te voeren.

Ik ken de goede service van Artitec, maar ik wil eerst proberen het zelf (met hulp van anderen) op te lossen. Daarnaast: het is een ouder treinstel en ik weet dat de service (beschikbare onderdelen) ook eindig is.

Andries

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26709
    • Pagina van klaas
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #9 Gepost op: 15 July 2022, 10:23:40 »
Andries, ik heb je berichten wel gezien, maar die heb ik bewust genegeerd. Je hebt je probleem hier op het forum aangekaart en ik vind dat je dan ook op het forum moet verder gaan. Er is geen enkele reden om dit via de achterdeur van een PM voort te zetten.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Andries

  • Offline Offline
  • Berichten: 440
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #10 Gepost op: 15 July 2022, 12:13:48 »
Het treinstel rijdt inmiddels op gelijkstroom: de wielen waren al geïsoleerd, het was alleen een kwestie van bedrading anders aansluiten en de sleper met bedrading verwijderen.
Het probleem met de interieurverlichting blijft bestaan. Bij het inschakelen even een korte flits, waarna de interieurverlichting heel zwak brandt. Een vorige keer had ik (ook bij een probleem met de interieurverlichting van een DE-2) een zenerdiode en een transistor vervangen, waarna die goed functioneerde.  Nu zat ik daar weer aan te denken om dat te doen, maar zag dat dit een andere printplaat was met op de plaats van een zenerdiode (dz1) een diode - zie foto.  Vraag: zal dit idd. een diode zijn of toch een zenerdiode? Misschien zijn er ook andere (betere) opties.
De decoder heb ik nog een keer geprobeerd op de Prüfstand en die funtioneert normaal (0 = met de richting wisselend wit frontlicht, F1 = rode sluitlichten, F2 = interieurverlichting.

Andries

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26709
    • Pagina van klaas
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #11 Gepost op: 15 July 2022, 14:46:59 »
Lastig te zeggen. De opstelling van de componenten is iets anders dan in mijn exemplaar. Om het zeker te weten zou je het schema moeten uitpluizen. Dat is op een foto niet te doen, omdat er een laklaag over de sporen ligt. Daarvoor moet je echt de printplaat in handen hebben, dan kun je het licht er op verschillende manieren op laten vallen.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

ruudns

  • Offline Offline
  • Berichten: 6340
  • ***
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #12 Gepost op: 15 July 2022, 16:54:58 »
...meet dan met een universeel meter de spanning over die diode, dan weet je wat het is ;).
Ho, NS periode III tot V. Artitec, Roco, Hamo, FM, Piko, Rivarossi en Liliput.
Verwerken van NS H0 modellen in de NSinmodel treinenlijst (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=67158.0).

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26709
    • Pagina van klaas
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #13 Gepost op: 15 July 2022, 16:59:27 »
Ruud, ik weet niet of je de constructie van dit treinstel kent. Die is op zijn zachtst gezegd onhandig. Om de zaak werkend te krijgen als het treinstel open ligt, moet je wat kunstgrepen toepassen.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

ruudns

  • Offline Offline
  • Berichten: 6340
  • ***
Re: Haperende interieurverlichting Artitec DE-2
« Reactie #14 Gepost op: 15 July 2022, 19:37:08 »
....ja, ik heb zelf de DE2-71 ;). Is niet makkelijk, maar je moet ergens beginnen, en als je denkt dat daar het probleem zit..... De diode is een zener 5,1V volgens het schema van Klaas.
R20 en R21 = 10K
Q1, Q2 en Q3 = BC817

Die weerstandjes kun je meten als de decoder of brugstekker eruit is.
Ik vermoed dat een van die transistors kapot is.
Ho, NS periode III tot V. Artitec, Roco, Hamo, FM, Piko, Rivarossi en Liliput.
Verwerken van NS H0 modellen in de NSinmodel treinenlijst (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=67158.0).