Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Rail away door Blausee-Mitholz
Vandaag om 18:15:00
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door klusser
Vandaag om 18:07:54
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door 1200blauw
Vandaag om 18:07:08
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door RetroJack
Vandaag om 17:58:14
W.V. Kalender 2026 door basjuh1981
Vandaag om 17:49:32
Roco 290 digtaliseren door Ferdinand Bogman
Vandaag om 17:47:00
Raadplaatje door hervé
Vandaag om 17:06:37
Hengelo in 1981-1982, maar dan anders: Kassenberg in N door spoorijzer
Vandaag om 16:26:50
ByPass Junction, een Amerikaanse modelbaan in N door g-j
Vandaag om 16:21:03
On30 diorama: Sedona Red Rock Canyon, AZ door Ronald Halma
Vandaag om 16:08:21
Toon hier je (model)TRAM foto's. door R1954
Vandaag om 15:26:11
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Vislijn
Vandaag om 14:08:37
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Karben
Vandaag om 14:05:01
Dodelijk ongeval Zanddijk Hooge Zwaluwe door Arjan6511
Vandaag om 12:56:25
20 en 21 december modelspoorbeurs Zutphen door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 12:28:05
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 12:17:40
Rondom Charlois door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 12:16:23
Hoe maak ik de stroomvoerende koppeling van een Fleischmann Plan V los? door 008200
Vandaag om 11:53:09
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 11:36:22
Märklin spoor 1 glaskast buffers breken af. door bellejt
Vandaag om 11:04:01
Bitry Bascule in 0e, een nieuw baantje op Micromodules door Lucien
Vandaag om 10:05:49
Ervaringen met veilingsites enzo (Marktplaats, Ebay, Catawiki, etc). door Martijn193
Vandaag om 09:58:58
Marklin 3037 E41 pantograaf stuk. door grossraumwagen
Vandaag om 09:43:08
Nahmertaler Kleinbahn door Lucien
Vandaag om 07:58:41
Zee. Land. door spoorijzer
Vandaag om 07:56:30
Alternatieven voor de messing lagers van een Fleischmann rondmotor door Ferdinand Bogman
Vandaag om 07:32:09
Minibaan Visserskaai H0 door Sikko
02 December 2025, 23:31:38
13 en 14 december PFT-TSP naar Aachen door Hlv53
02 December 2025, 21:55:31
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door basjuh1981
02 December 2025, 20:45:48
Pfarrerwinkel bahn door Jelmer
02 December 2025, 20:44:18
  

Auteur Topic: Remwagens.  (gelezen 6587 keer)

Hans Reints

  • हार्दिक शुभ कामनाएँ مع أطيب التحيات
  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 12557
    • sleutelspoor
Remwagens.
« Gepost op: 29 October 2015, 15:33:46 »
Daar het op alle fronten doodstil blijf met informatie aangaande de samenwerking met RM, ga ik maar gewoon op de oude voet verder met plaatsen. Het eerste artikeltje zal gaan over de ombouw van plan N naar remwagen.
« Laatst bewerkt op: 30 October 2015, 13:05:11 door Sobat Kras »
Dit forum is net een lopend buffet, je neemt wat je lekker vindt en wat je niet lust laat je liggen.

Hans Reints

  • हार्दिक शुभ कामनाएँ مع أطيب التحيات
  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 12557
    • sleutelspoor
Re: Remwagens.
« Reactie #1 Gepost op: 29 October 2015, 17:26:00 »
Slooptransporten en transporten van materieel welke niet over eigen remvermogen kunnen beschikken worden in de regel geëscorteerd door aan de voor en achterzijde van het transport remwagens te stellen. De naam van deze wagens/rijtuigen doet al vermoeden dat deze wagen/rijtuigen over voldoende remvermogen beschikken om ook de niet beremde voertuigen te kunnen beremmen. In de meeste gevallen gebruikt men voor deze transporten terzijde gestelde personentreinrijtuigen. Bekende verschijningen op het spoor waren de stalen D, Plan N en het plan E. Direct na het uit de reizigersdienst nemen van deze rijtuigen zagen zij er nog (redelijk) goed uit, maar naar mate de tijd verstreek, veranderde hun uiterlijk drastisch en werden zij zelf onderdeel van het slooptranspoort en moesten door andere collega’s beremd worden. Er was niet iedere dag emplooi voor deze rijtuigen en zij stonden dan meestal ver weg gestopt op een onbeduidend spoortje te wachten op de dingen die komen gaan. Inventieve geesten hadden al snel door dat deze uiteindelijk voor de sloop bestemde voertuigen ook gebruikt kunnen worden voor bv oefeningen van de BZB. Tijdens deze oefeningen, waar het soms erg realistisch toe ging, sneuvelden menig raam, werden deuren met grof hydraulisch geweld uit hun sponningen gewrongen, er werd menig maal brand gesticht en in sommige gevallen werden hele stukken plaat uit hun zijwand gesneden. Kortom na verloop van tijd zagen deze rijtuigen er dan ook niet uit. Als laatste cosmetische behandeling kregen de meeste van deze remwagens, net als veel ander sloop materieel, stalen platen voor ramen en deuren. In model zijn deze wagen redelijk eenvoudig na te beelden. De stalen D is er van Artitec en Kleinspoor, het Plan N van Heris en de A B C en RD plan E van Lima en Artitec. Keuze genoeg dus.


1617 op 2 aprill 1982 met plan N en K aan de haak in de boog bij Deventer
Foto:?

In Eindhoven komen we deze goed in de verf zittende 2037 tegen. Als het moet kan het wel glimmen!!
foto:?

Een paar jaar later treffen we in Roosendaal het plan N in deze toestand aan! Danig mishandeld door de BZB van NS


De Plan-N rijtuigen 20.003 en 20.021, die gereserveerd waren om in het kader van de ARBO-wet verblijfswagen bij de ongevallenkraan te worden zijn op het laatst van hun actieve leven nog gebruikt bij brand- en hulpverleningsoefeningen. Dat zij niet ongeschonden door deze oefeningen zijn heen gekomen is duidelijk te zien.
Dag ramen, brand in het portaal en de deur met grof geweld verwijderd. Maar......de rijtuigen kunnen geen dienst doen als remwagen getuigen de hogedruk remslang die uit de kopdeur hangt.De plaats van de verblijfswagens Plan N is ingenomen door de RD 87.204 en 87.208 uit de Plan-E serie.


Er is waarschijnlijk goed geoefend met de Holmatra getuige de schade in het midden van de zijwand ::)


De vorige wagens zagen er beduidend slechter uit als deze laatste der Mohahicanen. Uit voorzorg tegen de BZB vernielingen ramen en deuren maar dicht geplakt. De ex remwagens Rsd 9751 515 en 516 definitief afgevoerd uit het NS-bestand. Hier is nog de moeite genomen de stalenplaten voor ramen en deuren van een gelijkluidende kleur verf te voorzien.


Blind en gekoppeld aan plan K (ex SSN)


Dit waren echt de allerlaatste plan N vlak voor ook zij een enkele reis Mijdrecht kregen.De 80 84 975 1515 en 1516


Het had zo mooi kunnen zijn??????

wordt vervolgd (model)


« Laatst bewerkt op: 30 October 2015, 10:52:54 door Sobat Kras »
Dit forum is net een lopend buffet, je neemt wat je lekker vindt en wat je niet lust laat je liggen.

Hans Reints

  • हार्दिक शुभ कामनाएँ مع أطيب التحيات
  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 12557
    • sleutelspoor
Re: Remwagens.
« Reactie #2 Gepost op: 29 October 2015, 21:37:33 »

Hier gaan we morgen mee verder.... ;D
Dit forum is net een lopend buffet, je neemt wat je lekker vindt en wat je niet lust laat je liggen.

Hans Reints

  • हार्दिक शुभ कामनाएँ مع أطيب التحيات
  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 12557
    • sleutelspoor
Re: Remwagens.
« Reactie #3 Gepost op: 30 October 2015, 12:09:52 »
Zo eerst de tekst in bericht wat aangepast.


Drie rijtuigen waarvan eer een geen dienst heeft gedaan als remrijtuig. Hier een 1300(Rivarossi) met een stalen D(Artitec), een plan K (Elotrack) en een plan N(Gerard Sloots) tijdens een bezoekje aan het museum depot van Vlieringen

De plan N zo uit de doos


De Plan N 012 is aangewezen om omgebouwd te worden tot remwagen.


 Het rijtuig is al enige tijd buitendienst gesteld wat te zien is aan de nodige gebruikssporen op het dak en zijwanden. Deze sporen zijn aangebracht met krijt en poeder wat met de kwast is opgebracht.



Het rijtuig staat is weg gerangeerd naar een makkelijk bereikbaar straatspoor. De plaatselijke ijzerboer brengt met een prachtige museale Scania de op maat gesneden platen voor de ramen en deuren bij de heren Sobat en Kras.
 



De heren Sobat en Kras hebben met behulp van de heftruck de platen klaarstaan voor montage. Deze “staal”platen zijn gemaakt uit gewoon kopieerpapier. Het papier is in div. kleur gradaties, met als hoofdkleur blauw, gespoten.




Dhr. Kras legt de laatste hand aan deze plaat terwijl Sobat met behulp van de heftruck de volgende plaat alweer voor het werk gaat zetten




De klus is haast geklaard Sobat ruimt het lasapparaat weer in de oude Citroën terwijl Kras de laatste platen nog snel even van een(niet al te beste) streekje verf voorziet. De wagens zijn gereed om ingezet te worden









Zo kan een slooptransport, of het transport van een defect voertuig op de modelbaan uitgebeeld worden.




De Rem- en koppelwagen die niet zonder elkaar kunnen.


Zoals in de introductie al aangehaald werden er ook Plan E’s voor dit doel gesteld. Hiervoor waren geen speciale wagens aangewezen. Bij grote drukte werd er uit terzijde staande bestand Plan E een geschikt voertuig gepakt. Ook hier waren ramen en deuren dicht gelast.


Niet alleen slooptransporten maken gebruik van koppel- en remwagens Ook voertuigen uit het museale bestand die in verregaande staat van ontbinding verkeren maken bij de overbrengingsritten gebruik van de rem en koppelwagens. Bij de overbrenging van de museale STIBANS Mat’36 252 (ex418 ex440) van Beverwijk naar Roosendaal, wordt gebruik gemaakt van twee Roosendaalse koppelwagens en de nog niet van staalplaten voorziene Plan N 9751.515 en 516. De remleiding voor de achterste remwagen loopt via de koplampen van de 252 dwars door het heen. Transport op doorkomst Rtd-C


« Laatst bewerkt op: 30 October 2015, 12:23:55 door Sobat Kras »
Dit forum is net een lopend buffet, je neemt wat je lekker vindt en wat je niet lust laat je liggen.

Nico Hoogerwerf

  • Offline Offline
  • Berichten: 729
  • DB jaren '60 in de buurt van NS grens...
Re: Remwagens.
« Reactie #4 Gepost op: 30 October 2015, 13:46:36 »
Leuk en leerzaam stukje Sobat!
Waren de remwagens alleen in gebruik voor de afvoer van treinstellen, of ook voor "gewoon" materiaal? De meeste foto's laten een combi zien met treinstellen...
Nico
DB tijdperk 3b, 2rail, (voorheen DigiKeijs DR5000) nu een Yamorc YD7010 en DR5033, DR5048, S88 en LocoNet, (voorheen Koploper, nu iTrain!
Voorheen Intellibox 6500 in 2000 gekocht! :-)

Hans Reints

  • हार्दिक शुभ कामनाएँ مع أطيب التحيات
  • Moderator
  • Offline Offline
  • Berichten: 12557
    • sleutelspoor
Re: Remwagens.
« Reactie #5 Gepost op: 30 October 2015, 14:57:41 »
Nee remwagens werden voor alles gebruikt wat zelf niet kon remmen.
Dit forum is net een lopend buffet, je neemt wat je lekker vindt en wat je niet lust laat je liggen.