Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door spoorzeven
Vandaag om 11:39:52
Raadplaatje door grossraumwagen
Vandaag om 11:39:34
Module vliegveld Jan van Mourik door einte
Vandaag om 11:31:59
The Summer of 69 door einte
Vandaag om 11:26:57
Bouw van tijdperk 1 HSM en SS rijtuigen door MathynK
Vandaag om 11:17:59
Pfarrerwinkel bahn door Jelmer
Vandaag om 11:00:58
Straalcabine, hoe en wat door MathynK
Vandaag om 10:58:07
Veevervoer ss/ ns door Klaas Zondervan
Vandaag om 10:52:56
Z21 en het programeren met de Z21App. door Ronald Halma
Vandaag om 10:48:40
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
Vandaag om 09:52:46
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:52:13
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Jelmer
Vandaag om 08:34:21
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Jelmer
Vandaag om 08:08:09
Ovaalramer in messing. Schaal 0 door Jelmer
Vandaag om 08:00:04
PWM regelaar Kato 22018 sx standaard controller door Gino
Vandaag om 06:03:07
Modelspoorbaan van Einte door Lobomotion69
Vandaag om 03:24:13
tandwiel lux modellbau door Olav
10 September 2025, 22:59:14
Rookgenerator wil niet werken, van piko 50652 = BR 93 in Rocrail door MOVisser
10 September 2025, 22:56:39
BNLS-Werkspoor - Railhopper SM90 door Joz
10 September 2025, 22:46:29
Mijnbouw Indonesië door MOVisser
10 September 2025, 22:26:28
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Vislijn
10 September 2025, 21:42:40
Rondje door Lissabon met Lijn 28 door Peter Soonius
10 September 2025, 21:32:12
Tandwiel 13 tands tbv aandrijfasje door Hasenwald
10 September 2025, 19:28:42
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door VAM65
10 September 2025, 19:18:35
Koppelingsmechanisme klemt? door Robert vh Prutsert
10 September 2025, 19:12:10
Scandinavië-IG: Skandinavisk bangården. Voor op Scandinavië gerichte spoorzaken door Loki
10 September 2025, 19:06:47
Da's Daz 2 door NS264
10 September 2025, 18:37:27
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
10 September 2025, 18:29:04
Liliput Onderdeel NS 7851 stoomlok door Bas, Dordrecht
10 September 2025, 18:25:26
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door borotof
10 September 2025, 17:47:49
  

Auteur Topic: Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals  (gelezen 3799 keer)

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Gepost op: 01 February 2014, 16:06:55 »
Hallo,

Elders op dit forum meldde ik al dat ik voornemens ben een rijtuig van nieuwe belettering te voorzien.

Daar zijn een aantal methoden voor:

a) met tampondruk, maar ik heb de indruk dat je als "kleine klant" gewoonweg niet doordringt tot een bedrijf(je) die die dat tegen een acceptabele vergoeding voor je wil doen;

b) De beste en zekerste methode is dan dat je door een gespecialsieerd bedrijf(je) afwrijfletters en symbolen in de gewenste kleur laat maken. Veelal moet je dan wel zelf die letters/symbolen aanleveren die je wilt hebben. Dat is in mijn geval geen probleem; het is een vertaling van de termen die langs de bovenrand van CIWL rijtuigen staan ( je weet wel: "Compagnie internationale des Wagons-Lits etc. etc." maar dan in het Deens) In feite heb ik maar twee van die teksten nodig en verder de termen in het Deens en Engels "Spisevogn" en "Dining-car" en een rijtuignummer (dat alles voor beide kanten van het rijtuig) .  De kosten van een velletje afwrijfletters zijn evenwel niet voor de poes, zeker als je maar een paar van die lettercombinaties  - zoals in mijn geval -nodig hebt. Uiteraard kan je voor hetzelfde geld dat velletje dan helemaal vol laten drukken met steeds hetzelfde, dan wel met andere symbolen die toevalligerwijze ook in dezelfde kleur zijn. Je hebt dan , mocht het afwrijven een keer mislukken (en dat kan naar ik uit ervaring weet best wel eens voorkomen!), een  "reserve" achter de hand;

c) je gaat zélf decals maken. Dat zijn dan decals die je even in (gedestilleerd) water legt en dan op de juiste plaats aanbrengt. Daarna afdekken met vernis. Dat heb ik meer gedaan, een kind kan de was doen. Voor die manier had ik daarom gekozen, maar dat ging helemaal mis. Ik had al het spul dat ervoor nodig is aangeschaft, de handleidingen grondig gelezen en met behulp van mijn computer op het speciale decal-papier voor inkjet printers de benodigde teksten (het zijn gele letters) in de verlangde grootte aangebracht en daarna gefixeerd met de inhoud van een spuitbusje. Dat ging allemaal goed. Toen ik evenwel de decals had aangebracht op de donkere teakbruine oppervlakte van het rijtuig in kwestie bleken die gele letters bijna volledig weg te vallen tegen de kleur van de achtergrond. En dat terwijl geel in principe toch aardig tegen bruin afsteekt.  In feite was de tekst onleesbaar!

Wat nu te doen? Heeft iemand een advies?

Wie weet bijvoorbeeld of een tampondrukker die dat klusje voor een aannemelijk prijsje voor me wil doen dan wel een bedrijfje dat zo'n velletje afwrijfletters voor niet al teveel geld voor me maakt? Of zijn er ondernemers die water decals voor me kan maken waarvan de gele letters wél afsteken tegen de bruine achtergrond?

Ik wacht in spanning af!

Gegroet,

Rob
« Laatst bewerkt op: 02 March 2014, 13:34:50 door guest7823 »

wibi

  • Offline Offline
  • Berichten: 591
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #1 Gepost op: 01 February 2014, 16:14:18 »
TL-decals.de

Niels B

  • Offline Offline
  • Berichten: 1873
    • Arnhem in de jaren ´80
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #2 Gepost op: 01 February 2014, 16:15:07 »
Hoi,

Het kan te maken hebben met het feit dat je met een inkjetprinter print. De dikte van de inkt is dan te dun waardoor de achtergrond er doorheen schijnt.Heb je al geprobeerd om de kwaliteit op optmiaal te zetten? Er wordt dan meer inkt gebruikt waardoor het doorschijnen minder wordt.

Groet,
Niels

ANDREUS

  • Offline Offline
  • Berichten: 326
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #3 Gepost op: 01 February 2014, 16:16:57 »
@ Rob van Kooy

gewoon even contact opnemen met ALPS printer eigenaren, hier zijn er vast wel een paar die decals willen maken,

succes,
Andreus

Pauldg

  • Offline Offline
  • Berichten: 7498
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #4 Gepost op: 01 February 2014, 16:25:12 »
Voor de kleur hardgeel lijken afwrijfdecals mij ook de grootste kans op succes bieden. Naast al genoemde link kunnen Andreas Nothaft en Simrock dit klusje voor je klaren. Ik ken geen Nederlandse decalservice, maar dat is in het digitale tijdperk ook van secundair belang.

Succes, Paul
Don't be part of the problem. Be the entire problem!

Ronald Brandt

  • Offline Offline
  • Berichten: 221
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #5 Gepost op: 01 February 2014, 23:14:16 »
De dikte van de inkt is dan te dun

Helaas is dit weer een gevolg van het feit dat inktjetprinters in de loop van de tijden steeds zuiniger met inkt zijn geworden. Hierdoor is de inktlaag zo dun dat de ondergrond erdoorheen schijn. op wit papier geen probleem , maar op gekleurde achtergrond krijg je het probleem dat de kleur soms wegvalt.
En als ik me niet vergis spuiten de specialisten onder ons ook eerst lichte kleuren en dan pas donkere, omdat anders de dekking een probleem kan zijn, dus waarom zou dat met decals anders zijn?
Ronald
Ronald Brandt

ingenium

  • TM
  • Offline Offline
  • Berichten: 4350
    • Modeltrein projecten
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #6 Gepost op: 01 February 2014, 23:23:24 »
Goh wat een verrassing dat het geel niet dekt. Heeft geen moer met inktdikte te maken. De "ALPS-eigenaren" lukt het wel omdat zij eerst een laagje wit onder het geel drukken. 2 drukgangen dus. Doen zij dat niet dan krijg je hetzelfde effect. Ook met een ALPS printer. Maar ja, aangezien je met je inkjetprintertje niet eerst een witte laag kan printen, blijf je voor kleurenprint op een witte decalpapier aangewezen. De transparante is leuk voor zwarte teksten en figuren, maar daarmee houd het wel een beetje op.

D'r zijn diverse aanbieders op het net te vinden om decals te printen.
Ben geitjes voeren en bloemetjes plukken, doei...

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #7 Gepost op: 02 February 2014, 22:21:14 »
Hallo,

Uiteraard kijk ik regelmatig naar de reacties op mijn geweeklaag. In ieder geval dank ik degenen die gereageerd hebben heel hartelijk voor hun moeite. Ze hebben mij al veel duidelijk gemaakt. In eerste instantie hoop ik dat als het even kan een ALPS-bezitter (die niet al te ver van Den Haag woont) een helpende hand gaat uitsteken......Jullie begrijpen wel dat dit op die manier min of meer een bedelbrief gaat worden, zij het dat ik uiteraard wel van het principe uitga "voor wat hoort wat". Mocht dat niet lukken dan ga ik in tweede instantie gericht zoeken. En als dat niet lukt, tja dan zou het wel eens kunnen zijn dat ik voor een ander procéde zal moeten kiezen......

Ik blijf in positieve verwachting!

Gegroet,

Rob
« Laatst bewerkt op: 02 March 2014, 13:37:10 door guest7823 »

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #8 Gepost op: 03 February 2014, 22:45:12 »
TL-decals.de

Dag Wibi,

Ik heb de website van TL-decals opgezocht, maar er wordt duidelijk aangegeven dat ze geen opdrachten meer accepteren voor het maken van decals. Uiteraard ben ik verder gaan zoeken op het internet. Welke zoekwoord combinatie ik evenwel verzin (met begrijpelijkerwijs daarin begrippen als "Abziehbilder" of "decals") de computer geeft nul op het request. Zou het zijn dat het zakelijk niet meer loont om dergelijke opdrachten uit te voeren omdat er al teveel "ALPS-eigenaren" zijn die dat lekker thuis in eigen regie doen?

Ik hoop dat er alsnog een ALPS-bezitter zich op dit draadje meldt om me uit de brand te helpen.....

Nog dank voor je reactie,

Rob


lokpaint

  • Gast

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Re: problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #10 Gepost op: 28 February 2014, 22:31:12 »
Hallo

www.druckeronkel.de
www.andreas-nothaft.de

Bart

Dank Bart voor de verwijzing.

Ik heb Andeas Nothaft benaderd. Enige mails gingen heen en weer om geen twijfel te laten bestaan over wat ik precies wilde. Een paar dagen geleden kreeg ik het resultaat thuisbezorgd. Ik heb geen risico's genomen en dus maar een flink aantal van dezelfde decals besteld. Die staan allemaal op een velletje van ±22,5 x 16 cm. Het zijn in feite heel kleine hoofdlettertjes, die bovendien geel zijn. Dat vereist heel goede ogen om dat geel op het decal-velletje te ontwaren, je ziet het alleen in zonlicht en dan nog slechts een heel klein beetje......

Vanmiddag begonnen met het aanbrengen van de teksten aan een zijde van het Deense rijtuig. Het is een uiterst precies werkje (voor één zijkant had ik om de tekst "DET INTERNATIONALE SOVEVOGNS- OG DE STORE EUROPÆISKE EXPRESTOGS-SELSKAB" bij stukjes en beetjes aan te brengen zeker twee uur nodig). Uiteraard was ik uiterst benieuwd of de gele letters van die tekst op de bruine achtergrond van het rijtuig enigszins leesbaar zouden zijn; nou dat kan niet beter. Dat was wel heel wat anders toen ikzelf met mijn huisprintertje decals had gemaakt; die gele tekst viel volledig weg tegen de bruine achtergrond.

Het resultaat van mijn knutselen is tot op heden boven verwachting. Maar nu niet haasten, want anders gaat het alsnog ergens mis. Gelukkig heb ik wel een "reverve"voor missers. It's all in the game !

Nogmaals dank voor de tip,

Gegroet,

Rob
« Laatst bewerkt op: 02 March 2014, 13:37:37 door guest7823 »

Niels B

  • Offline Offline
  • Berichten: 1873
    • Arnhem in de jaren ´80
Re: Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #11 Gepost op: 01 March 2014, 09:48:22 »
Ben wel benieuwd naar het resultaat en de kosten die er mee genoeid waren.  (y)

Grtz,
Niels

Pauldg

  • Offline Offline
  • Berichten: 7498
Re: Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #12 Gepost op: 01 March 2014, 09:56:18 »
En naar het visuele resultaat natuurlijk. Dus graag foto's. Ook ben ik wel benieuwd van welk lettertype je uit bent gegaan.

Succes met het feitelijke beletteren,

Paul
Don't be part of the problem. Be the entire problem!

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Re: Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #13 Gepost op: 01 March 2014, 23:08:16 »
En naar het visuele resultaat natuurlijk. Dus graag foto's. Ook ben ik wel benieuwd van welk lettertype je uit bent gegaan.

Dag Paul, (en uiteraard ook Niels)

Nou, eind van de middag was ik klaar met beletteren, een heel karwei zoals ik al schreef. Ik ging uit van een "doodgewoon"lettertype" dat ik kon uitkiezen op mijn Vista-computertje. De naam van het lettertype is "Arabic Typesetting".

De rijtuigbak is nu dan wel beletterd maar daarbij zijn we er niet: Er moeten in ieder geval Symoba kortkoppel units worden aangebracht wat nog een heleboel frezen met de Dremel in de rijtuigbodem en in de draaistellen betekent. Nou ja, zeker bij oudere Liliputmodellen heb ik daar al redelijk veel ervaring mee. Dat zal dus wel gaan. Ook het oorspronkelijke dak dat bij Liliput voorzien is van bovenlichten moet wat aangepast worden (die bovenlichten zijn namelijk op een bepaald moment dichtgemaakt. Het oorspronkelijke witte dak zal in een soort grijs veranderen. De juiste kleur moet ik nog zien uit te vinden, maar dat steekt niet zo nauw.

Maar nou die foto. Ik heb inderdaad foto's van de rijtuigbak gemaakt, maar om die bij te voegen aan dit bericht dat is me zowat. Tot heden is me dat nog nooit gelukt. Maar als jullie me een PM sturen met jullie eigen e-mail adres (dat ik als volstrekt confidentieel zal beschouwen) dan  kan ik die amateurfototjes zondermeer opsturen.

Ik merk het wel,

Gegroet,

Rob
 
« Laatst bewerkt op: 01 March 2014, 23:14:45 door Rob van Kooy. Reden: bericht was nog niet klaar en ging ongewild het net op! »

Rob van Kooy

  • Offline Offline
  • Berichten: 469
Re: Problemen bij het beletteren van rijtuigen met behulp van decals
« Reactie #14 Gepost op: 02 March 2014, 00:47:01 »
Hallo,

Ik ga het nogmaals proberen om een foto van de "Deense" rijtuigbak op het forum te toveren.

De "handleiding voor het bijsluiten van foto's" heb ik eerst maar even gecopieerd om hem bij de excercitie voor mijn neus te hebben. Wat ik al wel begrijp  is dat een Boeing 747 te laten opstijgen voor mij - niet piloot zijnde - een eenvoudiger handeling zou zijn  dan die foto bij te sluiten. Moet dat nou écht zo gecompliceerd? Waarom niet gewoon bladeren,  aanclicken en dat is het dan.

OK, ik begin......

Nou, sorry ik heb de voorschriften heel precies gevolgd:. Ik selecteer het plaatje dat ik wil toevoegen, en  dat verschijnt dan ook inderdaad op mijn scherm.

Maar dan: Ik moet de volledige tekst achter de woorden "Direct met link in het forum plaatsen" aanclicken en tegelijkertijd op Ctrl en A  drukken. Die gymnastische oefening lukt me nog wel maar wat bedoelt men eigenlijk met het woord "tegelijkertijd"? De woordjes "en dan gelijktijdig op Ctrl en A drukken" begrijp ik in die context niet! Het is òf "gelijktijdig" of  "en dan " (lees: "en daarna"). maar goed, beide alternatieven heb ik geprobeerd.  Het enige wat gebeurt is dat die "volledige tekst" een blauwe achtergrond krijgt, maar een "handje" om te clicken zie ik nergens! En eerst op de "volledige tekst in het kadertje clicken "(om hem te selecteren vermoed ik) gaat ook niet. Er valt eenvoudig niets te clicken  en dan tegelijkertijd op Ctrl en A drukken heeft evenmin enig resultaat.  Er gebeurt daarna dan ook niets.

Ik ga nu de moderator maar eens waarschuwen! Of die handleiding klopt niet of ze moeten het me maar eens nader uitleggen. Mijn kennis van de Nederlandse taal is nog wel zo ontwikkeld dat ik durf te zeggen dat ik die ruim voldoende acht.

Enfin ik meld dit nu maar eens aan de  moderator, want het gaat me wel vervelen.

Dus; voorshands geen foto. Het spijt me zeer.

Gegroet,

Rob