Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Rob Bennis
Vandaag om 22:05:46
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Ronald Schreuder
Vandaag om 22:04:44
Aachenau West door wob
Vandaag om 21:54:27
Gezocht: foto's NS Ks/Us (nu Klmos) door eichddraig
Vandaag om 21:53:12
Mijn geweatherde modellen door Zandmannetje390
Vandaag om 21:33:56
Een NS 5500 knutselen door vpeters1984
Vandaag om 21:29:29
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Tommy666
Vandaag om 21:19:12
Intellibox probleem door BenPluim
Vandaag om 21:18:05
Spoor- en tramweg parafernalia door Eelco Storm
Vandaag om 21:16:08
Ronald doet de Fork Challenge! door Ronald Halma
Vandaag om 20:55:55
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door NS264
Vandaag om 20:55:10
De projecten van Ruben (NL H0) door NS264
Vandaag om 20:45:29
Alt-Wutachtalbahn 2025 door Eric v C
Vandaag om 20:38:14
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
Vandaag om 20:29:42
Op zoek naar een club gespecialiseert in Britse modellen door Sofie
Vandaag om 20:19:38
Gewoon wat busfoto's door RikM
Vandaag om 20:08:03
Station Roodeschool door Torikoos
Vandaag om 19:26:50
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door puntenglijder
Vandaag om 19:07:01
Line-up foto's van modellen door ArjanB
Vandaag om 17:55:11
Loc omnummeren tijdperk I door Prutsert
Vandaag om 16:40:28
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door wob
Vandaag om 16:35:52
0n30 diorama: Sedona Verde River Canyon door Hans1963
Vandaag om 16:19:44
Göhrener Viaduct door MaraNCS
Vandaag om 15:58:15
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door RobbertJan
Vandaag om 15:41:04
www.NLinModel.nl - Nederlands modelspoor overzicht door Mitchell
Vandaag om 14:47:07
Frans loodsje et cetera door Huup
Vandaag om 14:38:08
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Bertholdowitsch
Vandaag om 13:32:25
Bahnstrecke 5867 door Jelmer
Vandaag om 12:08:08
Raadplaatje door grossraumwagen
Vandaag om 11:48:18
De Hasseberg (spoor nul op 9mm) door Noordernet
Vandaag om 11:31:49
  

Auteur Topic: Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen  (gelezen 5314 keer)

Timo

  • Team encyclopedie
  • Offline Offline
  • Berichten: 4656
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #15 Gepost op: 15 May 2011, 20:20:00 »
Over de rode maakte ik me ook niet echt zorgen, wit is een ander verhaal. Helemaal omdat het er twee parallel zijn en deze ook nog voorzien zijn van weerstanden op de print... Even globaal rekenen levert op dat er dan ongeveer 3mA gaat lopen bij de witte ledjes waarvan ongeveer 1/4 naar de bovenste les en 3/4 naar de onderste. Dat is niet veel, helemaal voor witte ledjes niet.


Timo
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8811
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #16 Gepost op: 15 May 2011, 21:40:20 »
Nog even getest met 2 witte leds en 4,7 kOhm weerstandje: Geen probleem. Ze branden alle twee erg mooi en nog behoorlijk fel...

Groeten Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 2848
  • Aachenau West
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #17 Gepost op: 15 May 2011, 21:59:35 »
Je kunt niet direct de digitale spanning meten als je hier geen uitgebreide multimeter voor gebruikt. Met een normale multimeter kan het wel maar moet je de methode van Klaas Zondervan gebruiken. Zoals je ook al aan de decoderuitgang (inderdaad staat daar gelijkspanning op) komt daar wel wat meer uit dan 12V
Gemeten met een normale multimeter. Dit haalt dus mijn meetresultaten onderuit.
Roept vragen op:
Is de "gelijkspanning" van de decoderuitgang wel "normaal" te meten?
En als je analoge gelijkspanning op de ingang van je decoder zet, kun je dan met een normale multimeter toe?
Kun je digitale stroomsterkte meten met een normale multimeter?

Om dan weer terug te komen over de benodigde weerstanden, zijn de genoemde stromen gemeten door een extra weerstand op te nemen in de lijn naar de print en deze aan de LoPi FX aan te sluiten?
Inderdaad.

Beter was het geweest om de stroomsterkte te meten met de originele decoder.
Om dat alsnog te doen zou ik heel wat soldeerwerk moeten verrichten. Alleen als het echt niet anders kan.

Maar ik blijf erbij dat de meetwaarde onjuist is. Er blijft te weinig stroom over om de LED aan te sturen icm de genoemde weerstanden. Als je 4 volt over een weerstand van 1500 ohm zet, dus niet eens met een LED in serie, blijft er maar 2.7mA over. Dit komt niet eens in de buurt van de genoemde 8mA of 12mA.
Ik begrijp je redenatie. Weet echter niet wat ik fout gemeten heb. Het was analoge gelijkspanning die op de rails stond. Wat de decoder er dan van brouwt weet ik niet.

Even wat rekenwerk, uitgaande dat je een stroom van 8mA hebt lopen als je een extra weerstand in serie zet van 1500 ohm kom ik uit dat er 1.94V over de rode led staat.
Vledrood = Vdecoder - I * (Rprint + Rextra)
1,94V = 17,7V - 0.008A * (470Ω + 1500Ω)

Bij de witte ledjes ligt het iets moeilijker, je hebt twee witte led's, ieder in serie met een weerstand, parallel aan elkaar weer in serie met de extra weerstand. Na wat rekenwerk komt daar uit dat er ongeveer 3V over de witte led's staat en er ongeveer 2mA door de bovenste led en 6mA door de onderste led loopt als je alles in serie hebt met een extra 1500 ohm. Met 820 ohm is dit schijnbaar iets meer over de led en loopt er ongeveer 9mA door de bovenste en 3mA door de onderste led.
In het geval van de rode LED: Is 1,94V een aannemelijke waarde?
Volgens dezelfde methode zou bij een extra weerstand van 820 en 12mA er 2,22V op de rode LED staan. Is dat een reële waarde?
Uiteindelijk is het voltage bepalend voor de LED, toch?

Conclusie, de gemeten spanning met de originele decoder klopt mijn inziens niet. Meet dit nog een keer en meet dan gelijk de stroom met de originele decoder. Of, als je niet wilt meten en je tevreden bent met de lichtopbrengst, weerstand in serie solderen en gaan. Je zou inderdaad één weerstand kunnen gebruiken maar als je dan sluit en front verlichting aan zet zullen ze zachter branden dan los. Zelfde geld als je het topsein los zou willen aansturen.

Timo

PS Als je hierna nog steeds niet zeker van je zaak bent en je woont rond Enschede ben je hier welkom :)
Tot nu toe heb ik bij de verschillende weerstanden geen verschillen in lichtopbrengst kunnen ontdekken. Het topsein hoef ik niet los aan te sturen. Dat pleit mijns inziens voor toepassing van 1 weerstand voor de gehele lichtprint. En zouden de LEDs pas na verloop van tijd ontploffen?

Bedankt Timo voor je aanbod. Ik woon rond Utrecht. Beetje ver rijden..

@Timo: Even getest voor je met een rode 5mm led en 4,7 KOhm weerstand op een multimaus-baan: geeft gewoon egaal licht.
Groeten Ronald.
Volgens mij gaat het hier om een ander type led. SMD-leds van de lichtprint hebben toch andere eigenschappen?

Groet, Bas

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8811
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #18 Gepost op: 15 May 2011, 22:08:50 »
Leds ontploffen niet. Ze gaan alleen uit bij overbelasting. SMD leds zijn niet anders dan gewone leds. Ze zitten alleen in een andere behuizing.

Test de boel maar eens met een aantal hogere waardes van de weerstanden. Dan kan je zien wanneer de leds stoppen met branden.

Groeten Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Timo

  • Team encyclopedie
  • Offline Offline
  • Berichten: 4656
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #19 Gepost op: 15 May 2011, 22:23:14 »
Goed, dan is het een kwestie van smaak. Ik heb het net ook ff op een bordje gedrukt (4,7kΩ, 1,5Ω en 470Ω met 2 witte ledjes) en zou het zelf te zwak vinden. Helemaal omdat de ledjes niet direct zichbaar zijn maar nog via lichtgeleiders gaan...

Met de huidige weerstanden op de print is het waarschijnlijk wel een beetje to much maar een 820Ω of als dat te fel is 1,5kΩ in serie met de print moet je genoeg licht hebben. Dimmen kan altijd nog wel als het met kap erop toch te fel blijkt. De ledjes zullen iig niet bezwijken.

Aan de uitgang van de decoder staat normale gelijkspanning. In de functiedecoder zit een gelijkrichter, aan de uitgang heb je immers niet zo veel maar aan digitale spanning :)

Het rekenwerk is wat globaal, 2.22 en 1.94 volt zijn uitgegaan van een nauwkeurigheid van 100% van de weerstanden. Vaak hebben deze een afwijking van 5% of 1%, neem je dit mee in het rekenen kan het voltage over de led aardig wisselen. Waarschijnlijk zal de LED een waarde er ergens tussenin hebben.

En idd, een led is een led, smd is maar een behuizing. Wel kunnen ze lichte verschillen hebben onderling maar dat is afhankelijk van de fabrikant en/of batch. En idd, een led heeft een kortere levensduur als er meer stroom door gaat maar 15mA of minder is niet echt een killing stroom.

Maar goed, branden ze met 1,5kΩ naar tevredenheid zou ik gewoon de kap erop zetten en de boel laten. :)


Timo
« Laatst bewerkt op: 16 May 2011, 00:49:46 door Timo. Reden: 2 keer me naam eronder is misschien wat te veel van het goede »
Verzonden vanaf mijn desktop met Firefox

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 2848
  • Aachenau West
Re:Decoder Roco Mitteleinstiegswagen 45794 vervangen
« Reactie #20 Gepost op: 16 May 2011, 19:48:33 »
Leds ontploffen niet.
Een hele geruststelling :)

SMD leds zijn niet anders dan gewone leds. Ze zitten alleen in een andere behuizing.
Weer wat geleerd!

Goed, dan is het een kwestie van smaak. Ik heb het net ook ff op een bordje gedrukt (4,7kΩ, 1,5Ω en 470Ω met 2 witte ledjes) en zou het zelf te zwak vinden. Helemaal omdat de ledjes niet direct zichbaar zijn maar nog via lichtgeleiders gaan...

Met de huidige weerstanden op de print is het waarschijnlijk wel een beetje to much maar een 820Ω of als dat te fel is 1,5kΩ in serie met de print moet je genoeg licht hebben. Dimmen kan altijd nog wel als het met kap erop toch te fel blijkt. De ledjes zullen iig niet bezwijken.

Aan de uitgang van de decoder staat normale gelijkspanning. In de functiedecoder zit een gelijkrichter, aan de uitgang heb je immers niet zo veel maar aan digitale spanning :)

Het rekenwerk is wat globaal, 2.22 en 1.94 volt zijn uitgegaan van een nauwkeurigheid van 100% van de weerstanden. Vaak hebben deze een afwijking van 5% of 1%, neem je dit mee in het rekenen kan het voltage over de led aardig wisselen. Waarschijnlijk zal de LED een waarde er ergens tussenin hebben.

En idd, een led is een led, smd is maar een behuizing. Wel kunnen ze lichte verschillen hebben onderling maar dat is afhankelijk van de fabrikant en/of batch. En idd, een led heeft een kortere levensduur als er meer stroom door gaat maar 15mA of minder is niet echt een killing stroom.

Maar goed, branden ze met 1,5kΩ naar tevredenheid zou ik gewoon de kap erop zetten en de boel laten. :)

Timo

Bedankt voor je heldere uitleg. Ik denk dat ik de gulden middenweg kies: 1kOhm.
Als het allemaal klaar is laat ik nog wel van me horen. (Het rijtuig ligt nu in onderdelen uit elkaar om een stroomvoerende koppeling te monteren. En dan nog de binnenverlichting, Brelec. Kan nog wel even duren).

Groet, Bas