Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Brexbachtalbahn - Duitslands mooiste zijlijn. door Brexbachtalbahn
Vandaag om 13:47:48
Station Steenwijk poging 2 door FredD
Vandaag om 13:39:20
Wat hebben treintjes met Kerst te maken? door Besselspoor
Vandaag om 13:33:42
Onshape gebruikersgroep door MOVisser
Vandaag om 13:23:37
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 13:03:35
Site Uhlenbrock door Michaël dB
Vandaag om 12:53:27
Piko EUROCITY 2969 traxx door Rob Ellerman
Vandaag om 12:34:56
Probleem met inloggen door Gerrit H
Vandaag om 12:21:21
Contact gegevens Roco NL door Herb73
Vandaag om 12:10:22
Tijdschrift DIGIFOTOpro: schitterende reportage over museumlijnen door BrightonBelle
Vandaag om 12:07:36
Revier Rheinbrenner (H0) door spoorijzer
Vandaag om 11:30:05
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door sncf231e
Vandaag om 11:26:02
De bouw van een modulebaan met Nederlands landschap. door Eric B
Vandaag om 11:14:37
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 11:13:14
Resin kits best met of zonder grondlaag door Ronald Halma
Vandaag om 11:05:30
Ervaringen met Van Perlo ( DinaSys ) draaischijfbesturing door Ronald Halma
Vandaag om 10:22:54
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:20:24
Probleem met Trix wagon door klusser
Vandaag om 09:17:36
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Jelmer
Vandaag om 08:40:48
Station Odijk Rangeer terrein - Marklin C - H0 door tothebeach
Vandaag om 07:50:19
ratelende 1300 van Electrotren door Ferdinand Bogman
Vandaag om 07:38:10
EifelBurgenBahn door Eric B
Vandaag om 07:31:26
Ombouwen Roco 1100 naar digitaal door Martijn193
Vandaag om 06:09:27
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 05:00:02
Modellbau Lingen 2026 door Ronald Halma
17 December 2025, 22:27:56
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door 1200blauw
17 December 2025, 21:55:27
Toon hier je (model)TRAM foto's. door ChrisH
17 December 2025, 21:44:48
Rivarossi br 56 HR2891S door Stefan88
17 December 2025, 21:25:45
interface RocRail en fysiek rijweg gestuurd bedieningspaneel door Eric v C
17 December 2025, 21:14:33
Minibaan Visserskaai H0 door gdh
17 December 2025, 20:54:05
  

Auteur Topic: Verboden symbolen op modeltreinen, periode 2e wereldoorlog  (gelezen 56590 keer)

Gorillus

  • Gast
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #90 Gepost op: 13 October 2010, 21:42:33 »
Hoi Ruud,

Dat is altijd goed om te horen  ;D ;D

Groeten Richard

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22757
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #91 Gepost op: 13 October 2010, 21:50:45 »
Beste Henk en anderen,

Verband is er ook niet, maar deze discussie over hakenkruizen en modelbouw ook niet. Als je een duits model bouwt in de periode zeg tussen 1933 en 1945 dan stond daar nu eenmaal dit teken op. Dat zegt mij gelukkig niets of je de nazi ideologie aanhangt.

Zo is dat Ivo. Maar dit draadje ging in eerste instantie nu eenmaal over het feit dat er geen Duitse spoorwegmodellen met hakenkruis worden uitgebracht en hoe dat komt. Uit de uitspraak waar Andre naar verwijst valt op te maken dat de jurisprudentie mogelijk wat soepelder wordt. Dan nog is het een gevoelig onderwerp in Duitsland en ik verwacht niet dat de fabrikanten op korte termijn de moeilijkheden gaan opzoeken.
Nogmaals, het lijkt me geheel aan de Duitsers hoe in het reine te komen met de ingewikkelde geschiedenis. Tot nu toe doen ze dat helemaal niet slecht vind ik en dat verbod hoort daar nu nog bij.

ps Mij moeder was overigens helemaal niet enthousiast over mijn model van een Heinkel 111 met alles erop en eraan. Ze had sowieso een hekel aan vliegtuigen met zuigermotoren en dat had vooral te maken met minstens 100 keer onder de trap gaan zitten bij luchtalarm in de hoop dat de goed hoorbare vliegtuigen verder zouden gaan naar Duitsland. Dat deden ze meestal ook, maar soms was Rotterdam zelf doelwit.
« Laatst bewerkt op: 13 October 2010, 21:57:54 door henk »
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Jojo

  • Offline Offline
  • Berichten: 569
  • Nil nobis est absurdum, quad erat demonstrandum.
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #92 Gepost op: 13 October 2010, 22:31:12 »
In mijn beleving zijn rond 1978 alle haken en kruizen radicaal verwijderd van vliegtuigbouwpaketten in Duitsland [Revell, Matchbox...] door ze van het decalvel te verwijderen of met een zwarte stift te bekladderen, evenals van wat nu zo mooi heet de Box Art, terwijl dat hier nog niet verplicht was. Dat de Oosterburen er ruim 30 jaar over gedaan hebben....enfin, dat zijn weer andere gedachten, maar een wettelijke basis vond ik in een artikel in Modell-Fan uit mei 1980. Onder de titel "Sie flogen mit dem Balkenkreuz" wordt de welbekende Fokker D-21 onder de loep geneomen, en wel die exemplaren die als krijgsbuit werden afgevoerd. Foto's van het hakenkruis op het vliegtuig zijn geen probleem, maar een tekening van het camouflagepatroon wordt ontsierd door de opmerking "Position des Hakenkreuzes. Darstellung gemäss Urteil BGH 3 Str 89/79 verboten!" Dan zal het Bundesgerichtshof zich er wel over hebben uitgesproken, maar dan weet je nog niet wat precies de klacht was. Gaandeweg zal, naar ik vermoed, het zich almachtig voelende Brussel het onderwerp wel overgenomen hebben [zonder de burger te informeren. zoals gebruikelijk] waarbij een exacte omschrijving van het woord "speelgoed" wel ergens terug te vinden zal zijn. Of niet.

During the meanwhilst is gewoon de Reichspost-Mercedes van Wiking mét hakenkruis een stuk duurder geworden dan degene zonder en zit er gewoon een hakenkruis op een bouwpakket uit Rusland, waar ze toch enigzins last hadden van de nazi's maar zich hedentendage niet nog een keer door de overheid laten voorschrijven wat je wel en niet op een vliegtuig mag plakken. Wat mij betreft een stuk volwasener opstelling dat dat van het doorgaans zo krampachtige Brussel. Het geheim zal wel zitten in het woord "speelgoed" [je weet wel, waarmee we vroeger de indianen lieten afslachten door cowboys of de aarde lieten bevolken door koeien en varkens die later iets van een mestprobleem zouden veroorzaken].

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22757
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #93 Gepost op: 13 October 2010, 22:34:37 »
Dat Brussel er iets mee te maken heeft, verzin je er helemaal zelf bij hoor.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Jojo

  • Offline Offline
  • Berichten: 569
  • Nil nobis est absurdum, quad erat demonstrandum.
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #94 Gepost op: 13 October 2010, 22:46:21 »
Ja en nee, weten doe ik het niet want ik heb het nooit uitgezocht, maar het zou me verbazen als Brussel, dat in mijn ogen altijd alle leuke dingen van het leven moet vergallen, er niks mee te maken heeft. Dus misschien verzonnen maar ik zal denk ik niet ver van de waarheid zitten. Er is bij mijn weten geen Nederlandse wet die het verbied maar aangezien Airfix, Matchbox, Revell, Italeri en noem maar op niet Nederlands zijn maar zich allemaal naar een bepaalde lijn schikken, lijkt het toch welhaast dat daar iets van een overkoepelende wijzende vinger mee te maken heeft.

Tomasso

  • Offline Offline
  • Berichten: 6055
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #95 Gepost op: 13 October 2010, 23:22:00 »
Misschien is het gewoon fatsoen... Mijn oma houdt tot op de dag van vandaag ook nog steeds totaal niet van vuurwerk vanwege allerlei associaties. Wellicht dat de modelfabrikanten dit soort dingen tot op de dag van vandaag proberen te voorkomen, dus te voorkomen dat mensen associaties krijgen met iets waar ze vreselijke herinerringen aan hebben. Niet alles hoeft persé via de wet geregeld te worden (al lijkt het er wel op tegenwoordig), maar zou het al met goed fatsoen afgedaan kunnen worden, historisch correct of niet.
Spoor 0 adept

stig

  • Offline Offline
  • Berichten: 10080
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #96 Gepost op: 14 October 2010, 00:18:46 »
Het hakenkruis an sich is niet verboden, maar je mag iemand niet mee vervelen met bepaalde uitingen ofzo. Wet 137c t/m e. Daar zal een hakenkruis dan wel onder vallen.
Als je de lat op de grond legt, is veel een verademing... (Grunberg VK 20-05-2011)

Jojo

  • Offline Offline
  • Berichten: 569
  • Nil nobis est absurdum, quad erat demonstrandum.
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #97 Gepost op: 14 October 2010, 00:47:50 »
Misschien is het gewoon fatsoen....

Misschien is het ook gewoon handel. De Sherman-tank van Airfix had begin jaren '60 op de doos op de voorgrond een lijk liggen dat in latere jaren maar verwijderd is. Geweld is tot daar aan toe maar het moet er niet te dik op liggen want veel van dit "speelgoed" werd/wordt cadeau gegeven door koopkrachtige ouders en grootouders.

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22757
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #98 Gepost op: 14 October 2010, 09:11:31 »
Ja en nee, weten doe ik het niet want ik heb het nooit uitgezocht, maar het zou me verbazen als Brussel, dat in mijn ogen altijd alle leuke dingen van het leven moet vergallen, er niks mee te maken heeft.

Dit zegt denk ik meer over jou dan over Brussel.
Als alle opmerkingen over Brussel zo gefundeerd zijn, dan valt het daar reuze mee.

In Nederland is niet veel verboden, maar je mag niet samenspannen tegen de Nederlandse staat, oproepen tot discriminatie en nog zo wat. Als er dus hakenkruizen of hamers en sikkels en tegenwoordig misschien ook wel halve manen op een website opduiken, dan bestaat de kans dat de AIVD even kijkt wat de bedoeling is. Als het dan echt om treintjes blijkt te gaan, dan houdt het op.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Jojo

  • Offline Offline
  • Berichten: 569
  • Nil nobis est absurdum, quad erat demonstrandum.
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #99 Gepost op: 14 October 2010, 10:26:28 »
Had Brussel zich al niet eerder van zijn slechtste kant laten zien door bierwagentjes in de ban te willen doen ?
En de AIVD...ach...zolang Stormfront z'n gang mag gaan hoef je je geen zorgen te maken over een haakje of een kruisje op je lokomotief, of een kruisje achter je naam.

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22757
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #100 Gepost op: 14 October 2010, 11:14:40 »
Had Brussel zich al niet eerder van zijn slechtste kant laten zien door bierwagentjes in de ban te willen doen ?

Voor zover ik weet niet. Wel was er ooit een dergelijke actie op een Duitse beurs, maar dat hadden ze daar helemaal zelf bedacht. Behoefte aan een vijand of zo?
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Eelco Storm

  • Pauze
  • Offline Offline
  • Berichten: 11768
    • Mijn fotoarchief
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #101 Gepost op: 14 October 2010, 11:28:05 »
Brussel, staat garant voor een fijn vijandbeeld. Je kunt Brussel overal de schuld van geven, zoooo makkelijk. Maar dit gaat wel vreselijk off topic.

genincr

  • Gast
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #102 Gepost op: 17 October 2010, 00:08:51 »
Kunnen jullie mij dan ook het nummer geven van de Fleischmann locomotief of set waarop een of meerdere hakenkruizen te zien zijn. Een versie met de Reichsadler zat in de set "Schnellzug Berlin - München", maar een met een hakenkruis is mij niet bekend.

Op deze foto de rode E19 met Reichsadler, het hakenkruis is iets anders -beetje abstract- weergegeven.



Foto van Ebay, item 280571463552

En hier kun je het nog duidelijker zien


« Laatst bewerkt op: 17 October 2010, 18:45:05 door FLMtreintjes »

MartOnTheWeb

  • Offline Offline
  • Berichten: 851
    • MartOnTheWeb
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #103 Gepost op: 22 November 2010, 00:03:00 »
Even voor de goede orde:

Een swatiska is nooit als afbeelding door Fleischmann gebruikt op zijn modellen. Via eBay en andere sites werden deze wél aangeboden. Dus eigenbouw.
De Reichsadler daarentegen, bijgevoegd als extra item, heeft wél een kleine afbeelding van het 'verboden symbool' in de onderste cirkel.



Met spoorse groet,
Mart
Het is voorbij. Eens houd het op.
Na ruim 60 jaar komt er einde aan de modelspoorhobby!

genincr

  • Gast
Re:Verboden symbolen op modeltreinen
« Reactie #104 Gepost op: 22 November 2010, 03:00:49 »
De Reichsadler daarentegen, bijgevoegd als extra item, heeft wél een kleine afbeelding van het 'verboden symbool' in de onderste cirkel.


bijgevoegd als extra item...... dat begrijp ik niet.
Werd dat los bijgevoegd ?