Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Voiture-restaurant « Libre-Service » - Jouef HJ4208 - HO 1/87 - CIWL - EP IV door sncf231e
Vandaag om 22:57:38
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 22:47:46
Train o Matic smart power pack door Klaas Zondervan
Vandaag om 22:43:17
Mijn geweatherde modellen door Zandmannetje390
Vandaag om 22:42:44
herrmann door grossraumwagen
Vandaag om 22:25:46
Bouwverslag BlueBrixx BR 01 No.108054 (plusminus 1:18) door moonlicht
Vandaag om 22:25:38
Werkplaats Wael en Bosch door NS264
Vandaag om 22:15:27
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 21:59:30
Raadplaatje door Sikko
Vandaag om 21:51:54
Zwederbaan door nighttrain1
Vandaag om 21:34:20
Bahnstrecke 5867 door Frank 123
Vandaag om 21:25:09
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 21:06:29
Printplaatje van Fleischmann Piccolo 9369 stuk door richardvandijk
Vandaag om 20:42:47
Industrieel smalspoor inspiratiedraadje door Noordernet
Vandaag om 20:09:08
Cherteau, fictieve Waals industriedorp door DJV
Vandaag om 19:54:43
Welke BR 218 van Fleischmann heb ik? Ik zoek de handleiding. door Gabriël Bergsma
Vandaag om 19:53:39
Wat wordt op dit object op het perron geklikt? door VictorPM
Vandaag om 19:02:20
On30 diorama: Sedona Red Rock Canyon, AZ door Frank 123
Vandaag om 18:34:41
Molenbaan (werktitel) door puntenglijder
Vandaag om 18:21:48
Anyrail 7; aansluiten draaischijf door VictorPM
Vandaag om 18:19:23
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door dh3201
Vandaag om 18:17:17
Goede wensen voor 2026 door gdh
Vandaag om 17:55:50
Digikeijs 4024 servodecoder bewegingsuitslagen niet te programmeren door AlbertG
Vandaag om 17:42:55
Sankt Georgen. door Jan Bennink
Vandaag om 17:30:23
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door Silvolde
Vandaag om 17:27:56
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door StefanNL_Plays
Vandaag om 17:25:27
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door wob
Vandaag om 16:20:22
Ervaringen met bezorgdiensten (PostNL, DHL, etc) door Arjan6511
Vandaag om 16:11:25
Kerstwensen 2025 door Keska
Vandaag om 15:59:13
'Permaloog' met electronenbuizen door Pauldg
Vandaag om 15:49:01
  

Auteur Topic: Digitaliseren Roco BR 93  (gelezen 1965 keer)

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 3051
  • Aachenau West
Digitaliseren Roco BR 93
« Gepost op: 10 April 2010, 22:48:28 »
Het gaat om het digitaliseren van de BR 93 682, volgens het voorbeeld van van de latere serie dus. Het model van Roco is al voorzien van een NEM stekker.
Brugstekker eruit. Decoder erin en klaar is kees, zou je zeggen.
Maar dan zit de decoder wel in het machinistenhuis, bovenop de afdekplaat van de motor. Zonder decoder heb je al een beperkte vrije doorkijk, maar met decoder ben je die helemaal kwijt. Dat ga ik niet doen.

Daarom gebruik ik een Lenz Silver Direct. Er moet dan alleen wel wat gefreesd en gevijld worden aan het ballastblok. De 2 diodes voor verlichting heb ik ook alvast weggehaald. Zo kan de decoder dieper in de NEM-stekker geduwd worden. Hoeft er minder weg gefreesd te worden.
Na deze lange inleiding hier dan mijn vraag:

Kan ik de diodes zondermeer vervangen door een draadbrug?
Of moet ik me toch eerst heel goed verdiepen in het bestaande aansluitschema?

N.B.
Het digitaliseren van een niet digitaal voorbereide loc vind ik veelal makkelijker dan een wel-voorbereide. Dan kun je het jezelf helemaal naar de zin maken, zonder een slecht leesbare print, vaak met minuscule leds, te moeten wijzigen. Want dat durf ik niet aan.
Een vraag hierbij:
Hoe krijgt men het voor elkaar dat de verlichting analoog zowel voor als achter blijft werken na plaatsing van een decoder bij locs met NEM-stekker? (Als ik zelf de aansluiting maak (zonder stekker) werkt de verlichting hooguit in 1 richting). (Omdat ik dit niet kan verklaren, durf ik niet zomaar zondermeer een draadbrug te plaatsen op de plek van de diodes).

Groet, Bas




Rudy0907

  • Offline Offline
  • Berichten: 142
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #1 Gepost op: 10 April 2010, 23:16:46 »
Hoi Bas

Volgens mij zijn de diodes alleen noodzakelijk bij analoog bedrijf(zonder decoder met brug stekker).
digitaal regelt de decoder de verlichting.
Met een lenz decoder kan je ook met een trafo rijden, maar dit kan je wel aan/uitschakelen met een cv.
Volgens mij werkt het wisselen van de verlichting ook als er een decoder(analoog) in de lok zit maar of de diodes dan ook noodzakelijk zijn weet ik niet.
Bij mijn roco ACTS 6705 (is digitaal voorbereid) zit ook een lenz decoder in en met een trafo wisselt de verlichting wel met de rijrichting.
Als je digitaal rijd kan je volgens mij de diodes vervangen door een draadbrug. Maar als het kan mag je de diodes gewoon laten zitten.

Groetjes Rudy
« Laatst bewerkt op: 10 April 2010, 23:24:35 door Rudy0907 »

Floris Dilz

  • Nervensäge.
  • Offline Offline
  • Berichten: 9896
    • belse roestkraam
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #2 Gepost op: 11 April 2010, 01:59:15 »
wie houdt je tegen als je de hele printplaat eruit wilt gooien?

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 3051
  • Aachenau West
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #3 Gepost op: 11 April 2010, 09:48:46 »
Floris,
De printplaat is bij deze loc een heel bouwsel waar zowel de verlichting voor als achter aan vast zit. Roco heeft tevens bedacht de stroomtoevoer te laten geschieden via 6 losse staafjes die tegen deze plaat aansluiten. Een heel gefriemel en bij hermontage kan er zomaar iets misgaan waardoor de motor geen stroom krijgt.
Allemaal redenen om jouw advies op te volgen...
Op dit moment hou ik toch de structuur van de constructie nog even overeind. Dat is nu een iets kortere route. Maar ik heb ook nog een bestelling van nieuwe wielen bij Weinert lopen (al meer dan een jaar!). Als die ooit arriveert (?) ga ik opnieuw aan de slag en wordt het tijd de loc misschien rigoureuzer onder handen te nemen. (Mooi model, gecompliceerde constructie, stond scheef op z'n poten, achteroverhellend, rijdt schokkerig door een zwaar punt, mij niet gelukt om te verhelpen met kwarteren).

Rudy,
Ik waag de gok. Als de decoder het maar overleeft, dat is het belangrijkste.

Groet, Bas

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 3051
  • Aachenau West
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #4 Gepost op: 12 April 2010, 20:53:27 »
Dom, dom. Nooit gokken als het gaat om het inbouwen van decoders. Gewoon even de moeite nemen om wat studie te verrichten.
Nu had ik de diodes domweg vervangen door een draadbrug. Ging niet werken. Wat een geluk dat de onderzijde en bovenzijde van de print ter plaatse van de verwijderde diode NIET met elkaar in verbinding stonden. Dat verzin je toch niet niet?
De decoder functioneert nog steeds. Pure mazzel. Om de verlichting voor en achter werkend te krijgen moest ik op 3 plekken een verbinding maken tussen de onderzijde en de bovenzijde van de print. Daar kom je met een multimeter heel snel achter.
En dat frezen bleek achteraf ook heel erg mee te vallen. Nadat ik ontdekt had in welke richting de frees ook alweer moest draaien.
De pootjes van de decoder wat ingekort zodat ie zo plat mogelijk op de printplaat past en zo min mogelijk ruimte inneemt.

Al met al heel wat uurtjes puzzelen en knutselen. En nog ben ik niet helemaal klaar. Nu de loc weer in elkaar zetten. Afgebroken onderdelen lijmen. En dan nog programmeren. De verlichting moet in ieder geval gedimd worden.
Het gaat een leuk resultaat worden. De decoder is niet te zien in ieder geval. :)

Groet, Bas



Rudy0907

  • Offline Offline
  • Berichten: 142
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #5 Gepost op: 12 April 2010, 22:16:55 »
Citaat
Nu had ik de diodes domweg vervangen door een draadbrug. Ging niet werken. Wat een geluk dat de onderzijde en bovenzijde van de print ter plaatse van de verwijderde diode NIET met elkaar in verbinding stonden.

Wat zou er gebeuren als die wel contact had gemaakt? Sluiting?
De print is als het goed is al aangepast voor digitaal gebruik dus zou ik verwachten dat de verlichting ook zonder diodes moet werken. Of zijn de diodes nog ergens mee verbonden wat niet mag?
Zitten er in de lok ledjes of gloeilampjes?


Groetje Rudy

wob

  • Offline Offline
  • Berichten: 3051
  • Aachenau West
Re:Digitaliseren Roco BR 93
« Reactie #6 Gepost op: 13 April 2010, 19:31:15 »
Er zou vrijwel zeker sluiting zijn ontstaan tussen de blauwe gemeenschappelijke functie-pool en de pool (of polen) voor de verlichting.
De pootjes van de verwijderde diodes staken door de printplaat heen en maakten hierbij het contact tussen boven- en onderzijde. De door mij in eerste instantie aangebrachte draadbrug verbond (gelukkig) alleen de bovenzijde terwijl de NEM-connector via de onderzijde was aangesloten. Zodoende gebeurde er dus niets.

De diodes kun je normaal gesproken gewoon laten zitten. De loc is immers digitaal voorbereid. Maar de diodes zaten me fysiek in de weg, waardoor ik veel meer van het ballastblok weg had moeten frezen. Zodra je de diodes verwijdert, dan ontstaat er een nieuwe situatie. Het aansluitschema wordt verstoord en dan moet je goed uitkijken wat je doet.

De loc heeft gloeilampen.
Die blijken trouwens nu ook analoog gewoon te werken. Zowel voor als achter. Ik ben helemaal tevreden.

Groet, Bas