Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Artitec 6300 door Jos B.
Vandaag om 17:05:31
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door 008200
Vandaag om 16:58:15
MoBaBro.de door IJmc
Vandaag om 16:57:39
Pendel module Viessmann 5214 door bask185
Vandaag om 16:55:07
Stalen D 4 deurs spoor 0 door FritsT
Vandaag om 16:51:13
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
Vandaag om 16:39:37
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door AndrevdG
Vandaag om 16:33:26
Klein mobiel ontwerp met thema stadsmuren door Slotticar
Vandaag om 16:22:48
Big Scale Trains - NS SLT in H0 door Jeroen Water
Vandaag om 16:09:47
Een nieuw baantje op Micromodules door Ronald Halma
Vandaag om 16:04:50
Ermehuizen, dienstregelingsjaar 1973/1974 door spoorijzer
Vandaag om 16:03:49
Bruggen-IG - brug over de Poldervaart Schiedam/Kethel door Forever Rocofan
Vandaag om 15:52:07
Spoor 1 pendelbaan, maar dan rond (1:32) door Kees-Jan
Vandaag om 15:49:45
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door borotof
Vandaag om 15:36:47
Fleischmania Nostalgia door spoorijzer
Vandaag om 15:29:40
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Jelmer
Vandaag om 15:20:15
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 15:13:40
Diorama Oelde Mittelweg Hp door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 15:09:18
Configureren van YD8116 via web browser door Jan Pieter
Vandaag om 14:35:23
Voetgangersspoorbrug te gebruiken voor Nederlandse baan? door Benelux795
Vandaag om 14:29:37
Yet Another Servo Decoder door bask185
Vandaag om 14:20:49
Project seaside Germany door Ronald Halma
Vandaag om 14:07:25
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Bertholdowitsch
Vandaag om 14:01:24
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 13:58:34
MODELSPOOR by MTD - 2025 - 18 & 19 oktober 2025 in Edegem (B) door Hans1963
Vandaag om 13:29:36
Nahmertaler Kleinbahn door Lucien
Vandaag om 12:55:48
Cherteau, fictieve Waals industriedorp door Hans GJ
Vandaag om 12:19:52
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Daan!
Vandaag om 12:08:21
Anleitung en Ersatzteilliste van Trix V 120 001 (artnr. 22511) door Hasenwald
Vandaag om 11:55:18
Korneschans. Een fictief Duits Nederlands grensstation. door Montanbahn
Vandaag om 11:03:55
  

Auteur Topic: Heel veel treinen en hoeveel stroom?  (gelezen 6696 keer)

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26858
    • Pagina van klaas
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #15 Gepost op: 01 March 2010, 23:51:40 »
op de huidige trafo's zit meestal een beveiliging.
Sterker nog, op alle trafo's die bedoeld zijn voor modelspoortoepassing moet een beveiliging zitten.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

FransOmatic

  • Offline Offline
  • Berichten: 153
    • GelulMetInhoud
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #16 Gepost op: 02 March 2010, 11:45:10 »
Hé dat doet mij deugd te zien dat er toch nog steeds analogers rondrijden op hun baan. Gauw efkes efkes inhaken haha.

Maarruh trafo's zou ik nooit paralel zetten want dan knoop je verschillende (wissel) stroomkringen aan elkaar wat later weer voor fijne exotische storingen kan leiden als je met electronica aan de gang gaat. Voor het gemak zou ik dit gewoon gescheiden houden zo ook de de railstaven, daarvoor maakt een enkele isolatie schoen extra ook niet in de kosten uit.

Je kunt kiezen om alles vanuit 1 wisselstroom transformator te voeden waar je voor elke baan een apparte spannings regelaar maakt en de verlichting (eventueel met een zekering) uit die wisselspanning van de trafo voedt. Andere optie is om elke baan met een apparte transformator of complete met draaiknop zoals deze in start setjes zit te bedienen en voor de verlichting een losse wisselstroom transformator te pakken.

Zelf heb ik alles gevoed uit 1 transformator van 14 volt, 7 Ampère. Daarachter heb ik een 4-tal spannings regelaars gemaakt op het principe van een LM317 waarmee je per regelaar zeker 1,5 Ampère kunt voeden. Voor spoor N in mijn geval is dat verdeeld over verschillende banen en regelaars voldoende voor 8 treinen tegelijk te laten rijden in bloksysteem en daarnaast nog rangeren op de 4e regelaar met bedeining wissels en verlichting (voor wat ik nu heb staan) van lantaarnpalen en huisjes. Ik was ooit begonnen met een 12 volt 10 ampère ringkerntransformator maar doordat deze maar 12 volt was zakt de spanning wat in bij belasting van rijdende treinen en ga je dit merken aan wissels etc die toch echt een wisselspanning (geen stroom !) van zeker 14 volt nodig hebben. Deze Transformator heb ik dus vervangen door een 14 volt versie van 7 Ampère die wel voldoet.

Schema's voor een LM317 regelaar kun je terugvinden bij het forum van Circuitsonline en is vrij eenvoudig in elkaar te solderen.

Succes ermee !
Time flies when you're having hobbys

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26858
    • Pagina van klaas
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #17 Gepost op: 02 March 2010, 13:29:01 »
Maarruh trafo's zou ik nooit paralel zetten want dan knoop je verschillende (wissel) stroomkringen aan elkaar
Frans, als je het hele draadje terugleest zie je dat het gaat over trafo's waar gelijkspaning uit komt. Als je zorgt dat die qua polariteit gelijk staan is er geen enkele belemmering om ze parallel te schakelen.
Maar goed, dit is een herhaling van zetten want naar mijn mening is dit al uitgebreid uitgelegd in dit draadje.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

FransOmatic

  • Offline Offline
  • Berichten: 153
    • GelulMetInhoud
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #18 Gepost op: 02 March 2010, 14:28:41 »
Ik had het draadje inderdaad doorgelezen Klaas en ergens klopt het dat het zou kunnen maar voor mij gevoel houd ik het zelf liever zo gescheiden mogelijk. Dit ook om bij storingen wat makkelijker het een en ander terug te vinden.
Time flies when you're having hobbys

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 26858
    • Pagina van klaas
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #19 Gepost op: 02 March 2010, 14:50:52 »
Frans, het is maar wat je gescheiden noemt.
Jij voedt alles uit één dikke trafo. Die zit sowieso al aan de grens van wat toegestaan is.
En jouw constructie kan net zo goed problemen opleveren. Wat gebeurt er b.v. als je met een trein naar het gebied van een andere LM317 rijdt, en daar staat toevallig de polariteit andersom? Dan krijg je op beide regelaars een volle sluiting die door je dikke trafo gevoed wordt.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

FransOmatic

  • Offline Offline
  • Berichten: 153
    • GelulMetInhoud
Re:Heel veel treinen en hoeveel stroom?
« Reactie #20 Gepost op: 02 March 2010, 16:03:35 »
Yup klopt ook weer Klaas  ;)
Ik heb er bij mij bij elk stuk baan/blok een aantal diodes in serie tussen zitten om stroomdetectie mogelijk te maken voor mijn bloksysteem. Je krijgt bij verschillende polariteiten van de LM317's inderdaad een sluiting maar door de spanningsval over de diodes is deze weer niet 100%. In de trafo zelf heb ik een zekering zitten om een echte sluiting op te vangen.

Maar goed mijn verhaaltje was om even te schetsen wat ik aan voeding heb en wat ik in spoor N er meer bedien. Veel modelspoorders rijden tegenwoordig digitaal en de starter van dit topic is op zoek naar wat informatie voor analoge voeding van de baan.
« Laatst bewerkt op: 03 March 2010, 10:40:06 door FransOmatic »
Time flies when you're having hobbys