Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

modulebaan in spoor 1 door hervé
Vandaag om 20:17:37
PBM/PWM met joystick door bask185
Vandaag om 20:17:32
Rondom Charlois door Wim1969
Vandaag om 20:16:47
NS 8100 in 0 door FritsT
Vandaag om 20:14:36
15 November Modelspoorbeurs en Houten digitaal door Ronald Halma
Vandaag om 20:11:18
W.V. Kalender 2026 door basjuh1981
Vandaag om 20:03:18
mDDM, waarom 3 draaistellen? door timtrein
Vandaag om 20:01:56
Piko 2025 door Eelco Storm
Vandaag om 19:58:52
Station Roodeschool door Torikoos
Vandaag om 19:46:40
Da's Daz 2 door Huup
Vandaag om 19:45:58
1865/68 aanleg kreekrakdam Bergen op Zoom / goes. door Huup
Vandaag om 19:44:33
Rijnstraat door Rob Ellerman
Vandaag om 19:21:36
Bouw van tijdperk 1 HSM en SS rijtuigen door prutser
Vandaag om 19:20:01
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door puntenglijder
Vandaag om 18:56:57
vrijgavecode z21 centrale door VAM65
Vandaag om 18:56:05
Noordelijke Spoor en Modelbouwdagen in VEENDAM door RobbertJan
Vandaag om 18:16:15
Line-up foto's van modellen door Martijn193
Vandaag om 18:15:04
Roco NS bolkoprijtuig deel -tig: gepiel op de 1,5 mm2 door Edsko Hekman
Vandaag om 17:51:58
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Flevodienst 1976
Vandaag om 17:36:07
Vraag over vervangmotor Lima-locomotief door Menno
Vandaag om 17:31:15
De Projecten van RetroJack door RetroJack
Vandaag om 16:56:34
Yet Another Servo Decoder door bask185
Vandaag om 16:29:54
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 16:29:12
Big Scale Trains - NS SLT in H0 door Sebastiaan Pot -- Big Scale Trains
Vandaag om 16:06:29
Leids spoor (voorheen Blauwpoortsbrug) door Gerco van Beelen
Vandaag om 15:53:51
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door R1954
Vandaag om 15:33:08
Seinen programeren met de Pro-Link naar de 10837 dec. door bask185
Vandaag om 15:15:50
NS huisstijl jaren zeventig / jaren tachtig door Luc2000
Vandaag om 14:40:25
3D/RM-IG: CTA bakken (H0) (met texture!) door Luc2000
Vandaag om 14:38:25
Scandinavië-IG: Skandinavisk bangården. Voor op Scandinavië gerichte spoorzaken door Loki
Vandaag om 14:34:14
  

Auteur Topic: Zelfbouw tandwiel kast  (gelezen 5284 keer)

Rockerbox

  • Gast
Zelfbouw tandwiel kast
« Gepost op: 17 October 2009, 20:10:15 »
Beste mede spoorders.

Ik ben in het bezit van een Lima (is prima) 1310 met een pancake motor en een Cd la motor uit een CD barander


Pancake er uit CDla motor er in. Maar helaas zit het middenste wiel van he CoCo onderstel in de weg



Maar ik had nog wat overgehouden uit de CD brander de motor van het optiek


Nu zijn de Lima tanwielen wat aan de dunne kant misschien wat dikkere? Een mooi sabiele tandwielkast van luchtvaart aluminium, Ik heb een freesbankje dus dat moet kunnen. Stalen assen, bronzen lagers  :P

Goed, ik draaf door, zijn er dames of heren die ervaring hebben met het zelfbouwen van een tandwielkast/onderstel?

Gezien het voorkeursbeleid van de overheid wil ik uitdrukkelijk de dames uitnodigen om te reageren  ;) maar als zij er niets van snappen mogen de heren ook reageren.


Mijn dank zal vreselijk zijn.

Ride On

Rino

Menno

  • Offline Offline
  • Berichten: 3457
    • Mijn van-alles website
Re:Zelfbouw tandwiel kast
« Reactie #1 Gepost op: 22 October 2009, 00:11:37 »
Beste Rockerbox: allereerst: wees ZEER zuinig op het motortje met kegeltandwiel: als dat een FF-050SK-11170 is, dan heb je een prachtig motortje dat vaak past op plekken waar andere motortjes net te groot zijn.
Wel 1 kanttekening: de meeste motortjes van dat type die ik tot nu toe ben tegengekomen hebben een maximale spanning van slechts 5,5 Volt: voor het modeltreingebeuren gaat zo'n motortje het niet lang redden.

Om nu terug te gaan naar het onderwerp: wat je kan doen om het CD la motortje te laten passen:
Als je de achterkant bekijkt, zie je 2 sleufjes zitten, maar ook 4 (soms 6) klemnokjes van de motorbehuizing.
Die sleufjes zijn bedoeld om in de fabriek zonder schade aan de 'borstels' de rotor te plaatsen: voordat de bovenkant geplaatst wordt gaan 2 pennetjes die sleufjes in, en buigen de borstels iets opzij: dan gaat de bovenkant met rotor er overheen, en kunnen de borstels veilig tegen de collector aanduwen.

Ik heb al met succes een motor ingebouwd in een wielstel met 3 wielen door het volgende te doen:
Bekijk het motortje eerst goed: je ziet door de sleufjes de borstels zitten, aan elke kant van de as 1. Straks is het de bedoeling de borstels VAN de as af te duwen als het ware.
Plaats het motortje in een bankschroef.
Ram met een hamer en een schroevendraaier voorzichtig de klemnokjes open.
Als alle klemnokjes open zijn, pak je 2 satéprikkers, en die steek je in de sleufjes aan de onderzijde: draai nu het onderste deel met de borstels zodanig dat je de bovenkant uit kan nemen, waarbij de rotor meekomt, en je zorgt ervoor dat de borstels onbeschadigd blijven.

Werk de behuizing bij (PAS OP VOOR DE TERE BORSTELS!) zodat het geheel in een wielstel met 3 wielen past) en daarna is het tijd om de stappen weer te herhalen om het geheel weer dicht te krijgen.

Ik geef het toe, veel werk, en ook niet makkelijk, maar het werkt uiteindelijk wel.

Rockerbox

  • Gast
Re:Zelfbouw tandwiel kast
« Reactie #2 Gepost op: 24 October 2009, 15:00:36 »
Beste Menno,

Bedankt voor je reactie maar zo zuinig hoeven we toch niet te zijn met de FF 050SK 11170 , ze zitten in de meeste DVD drives en als ze kapot zijn, zijn die bij mijn compu handelaar gratis.
Maar mijn uitvoering is 9V en een Vmax van 11.5V. zou toch wat langer mee moeten gaan?

Ride On

Rino

HuubvG

  • Offline Offline
  • Berichten: 4297
Re:Zelfbouw tandwiel kast
« Reactie #3 Gepost op: 24 October 2009, 16:36:17 »
... ... of heren die ervaring hebben met het zelfbouwen van een tandwielkast/onderstel? ... ...

Een motortje opsnorren is nog niet het probleem; de overbrenging goed fiksen, dat is het punt. GM&S heeft allerlei soorten vertragingskastjes. worm/wormwieloverbrengingen etc. Je zou de catalogus kunnen bestellen (heb ik ook gedaan) en uitpluizen wat voor jou van toepassing kan zijn (is mij nog niet gelukt). Misschien kun je er enkele bestellen en die je niet gaat gebruiken, terug sturen?

MK modelbouwstudieo's hebben ook tandwielen etc. maar ik denk niet dat ze die los verkopen. Ik heb tenminste nooit iets gehoord op een e-mail-bestelling. Dan zal je er een locje bij moeten bestellen...

Menno

  • Offline Offline
  • Berichten: 3457
    • Mijn van-alles website
Re:Zelfbouw tandwiel kast
« Reactie #4 Gepost op: 24 October 2009, 19:02:54 »
Bedankt voor je reactie maar zo zuinig hoeven we toch niet te zijn met de FF 050SK 11170 , ze zitten in de meeste DVD drives en als ze kapot zijn, zijn die bij mijn compu handelaar gratis.
Maar mijn uitvoering is 9V en een Vmax van 11.5V. zou toch wat langer mee moeten gaan?

Die Vmax van 11,5 Volt klopt inderdaad: ik was uitgegaan van de nominale spanning.
Mijn ervaring is dat de FF 050SK 11170 in zeer weinig drives te vinden is, vooral omdat de diversiteit zo ontzettend groot is: de motortjes die kwa uiterlijk vaak voor de laserkop gebruikt worden hebben vaak een maximaal voltage van slechts 3 Volt, en zijn dus onbruikbaar.