Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Eric B
Vandaag om 19:17:48
Een nieuw baantje op Micromodules door Casmir
Vandaag om 19:12:52
Station Roodeschool door Eric B
Vandaag om 19:10:19
Spoorwegmuseum krimpt collectie in door Eric B
Vandaag om 19:07:39
Ervaringen met EVA (Ethylene-vinyl acetate) foam/rubber als rail-underlayment. door janvanbemmel
Vandaag om 18:38:31
Vervangen wissels flm profi door Luc2000
Vandaag om 18:27:44
Tickets Modelspoordagen 2026 door Theovh
Vandaag om 18:26:18
Project X...... door orientexpress
Vandaag om 18:20:12
Raadplaatje door GerardvV
Vandaag om 16:40:29
De Projecten van RetroJack door Hans GJ
Vandaag om 16:40:02
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Gino
Vandaag om 16:34:17
Decals, witte NS logo's en cijfers voor plan E door Frans Peeters
Vandaag om 16:22:02
Blokken, isoleren en bezetmelders. Help! door AlbertG
Vandaag om 15:46:07
Hoe een schaduwstation automatiseren door Eric v C
Vandaag om 15:21:34
Bouw spoor nul modulebaan, Bahnhof Königshofen, tijdperk III door bernhard67
Vandaag om 15:07:03
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 15:00:05
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door aad52
Vandaag om 13:47:47
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 12:26:50
Modulebaan.nl - kleine keerlussen µMh0UB's door NS264
Vandaag om 12:23:34
MODELSPOOR by MTD - 2025 - 18 & 19 oktober 2025 in Edegem (B) door Frans Peeters
Vandaag om 12:18:23
UP Mikado. Messing model schaal-0. De zaag er in. door FritsT
Vandaag om 11:59:38
Show je werkplek door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 11:58:26
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 11:16:31
Nahmertaler Kleinbahn door spoorijzer
Vandaag om 11:06:43
De dingen die je kan maken uit een plaat. door MOVisser
Vandaag om 10:50:42
BNLS modulebaan: Werkspoor-Kathedraal 3.5 door MOVisser
Vandaag om 10:47:57
LS Models/Lemke CityNightLine samenstelling?? door verst107
Vandaag om 09:52:50
NS 8800 in spoor 0 door bollen neus
Vandaag om 09:20:09
Onlangs gespot - gefotografeerd, de links door Jeroen Water
Vandaag om 08:32:10
Bouwbeschrijving mat' 36 ElD-4 van MK-Modelbouwstudio's door Rob Bennis
08 October 2025, 22:26:30
  

Auteur Topic: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!  (gelezen 1035 keer)

Camickaeze

  • Offline Offline
  • Berichten: 151
Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Gepost op: 08 October 2025, 14:27:50 »
Beste medehobbyisten,

Daar hebben we er weer eentje; door het bomen het bos niet zien. Iets met een klok en een klepel, de bougie vonkt maar geen ontploffing. Achteraf gezien had ik misschien niet meteen moeten gaan beginnen met mijn 'grote' baan, maar moeten testen met een kleine proefbaan om te snappen wat ik aan het doen ben, maar dat station (pun intended) is gepasseerd.

Laat ik schetsen wat ik aan het bouwen ben en wat ik graag zou willen. Een station dat van links en rechts ingereden kan worden, 2 a 3 perronsporen, wat rangeermogelijkheden daaromheen en een simpel schaduw station op niveau 0. Wat ik graag zou willen is dat ik, bijvoorbeeld in iTrain of de Z21-app, kan zeggen; beste trein 1, rij van perron 1 naar spoor 4 in het schaduwstation omdat deze vrij is. En als de weg weer vrij is, dan mag goederentrein 1 vanaf spoor 1 in het schaduwstation via het station doorrijden naar spoor 7 in het schaduwstation. Compleet fictief, maar hopelijk te begrijpen.  Maar hoe pak ik dit aan op de baan zelf? Simpel, blokken maken, de boel isoleren en bezetmelders installeren. En alhoewel ik deze drie zaken individueel prima kan volgen is dan de samenhang van dit alles een compleet brainfreeze. Zelfs zo erg dat ik niet eens weet wat nou precies mijn vragen zijn. Toch ga ik een poging doen de spaghetti in mijn bovenkamer hier te stellen, waarschijnlijk vraag voor vraag als een naslagwerk voor mezelf.

Ik rij H0, Piko A-gleis, heb de witte z21 en heb besloten geen gebruik te maken van flexrails. Het hele baanplan bestaat uit de normale losse railstukken van Piko. Mijn idee was om op elke raillas een draadje te solderen en aan te sluiten op de + en/of -. Als ik nu een stuk moet isoleren betekent dat in mijn geval plastic raillassen plaatsen aan 1 kant van de rails, laten we dat de +kant noemen. Maar.. Dat stuk rails heeft dan dus compleet geen (+)stroom. Dan valt de trein toch stil? Of moet je ook het stuk geïsoleerde rail voorzien van, in dit geval + stroom op een andere manier?

Ik heb de Youtube-filmpjes van o.a. Albert bekenen en ondanks dat alles individueel goed wordt uitgelegd, mis ik dus juist even het complete plaatje. Hopelijk is dit een beetje duidelijk opgeschreven, tis lastig om de juiste vragen te formuleren als je niet 100% snapt waar het mis gaat.

Groet,
Floris
Ik bén vreemd, en sta daarom altijd normaal op de foto!

Jelmer

  • Offline Offline
  • Berichten: 5409
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #1 Gepost op: 08 October 2025, 14:38:24 »
Heb niet het complete plaatje voor je, maar ik begin met een klein stapje.

De bezetmelders die je normaal in een twee-rail bedrijf gebruikt zijn van het type "stroomdetectie"

Hiertoe isoleer je inderdaad 1 spoorstaaf (de +). Een draad van deze + gaat naar je bezetmelder die op zijn/haar beurt weer is gekoppeld aan:
1: de signaal bus voor de bezetmelding (deze stuurt de bezetmelding door, dit kan zijn een S88 bus of een Loconet Bus of nog meer).
2: een stroomdraad naar je stroomkring waar de + uit de centrale komt.

Zo krijgt je trein stroom tijdens de bezetmelding. Sterker nog, dat is nodig voor de werking...

Groeten,
Jelmer
Pfarrerwinkel de bouw:
Pfarrerwinkel

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5072
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #2 Gepost op: 08 October 2025, 15:32:28 »
Ik snap niet waarom je zegt:
Citaat
als je niet 100% snapt waar het mis gaat.

Maar je hebt nog niet eens blokken gemaakt?
Citaat
Maar hoe pak ik dit aan op de baan zelf? Simpel, blokken maken, de boel isoleren en bezetmelders installeren

Je moet je eerst afvragen of je wel met iTrain/automatisch wilt rijden in de eerste plaats. Dat is stap 1.  Als ik lees hoe erg je nu al vast loopt, zou ik bijna zeggen, gooi die computer weg en ga bij met Z21 app aan de slag en ga rijwegen gebruiken.

Stap 2 is precies zoals je zelf al zegt. Je deelt je baan op in blokken, boel isoleren en bezetmelders aansluiten. En lees de handleidingen van de bezetmelders.

Je test elke elke melder afzonderlijk, dat kan met de terugmeld monitor in iTrain. Je kan ook door naar stap 3, want melders ga je daar ook testen.

Stap 3. Teken je sporen plan in iTrain en zet elke wissel, sein en terugmelder in het plan. Vul de adressen in van al je wissels en seinen, vul de adressen in van al je bezetmelders. Test elke wissel, sein en terugmelder. En lees de handleiding ook vooral goed door

Stap 4. Ga in iTrain blokken maken, maak er eerst 2 en ga kijken of je trein van de een naar de ander kan rangeren en routeren. Lees de handleiding ook van iTrain over trein bewegingen en blokken maken,

Als dan je trein succesvol automatisch van blok A naar B rijdt, voeg je het derde blok toe. En dan test je die.

Vanaf dat punt, voeg je 1 blok per keer toe aan het programma en dat test je uit. Zo zou ik het doen althans, maar er zijn meer wegen naar Rome.

Stap 5. Als al je blokken technisch all OK zijn, dan ga je eerste een partij rijden. Sleep treinen heen en weer en geniet van de show. Als je het in je vingers heb, hoe je treinen moet verplaatsen, routeren, rangeren, handmatig, semi-automatisch, automaitsch en omdraaien en elke van overal naar overal krijg dan:

Stap 6: .. dan kan je je gaan verdiepen in trein routes, dienstregelingen, rijwegen, acties en de overige shitload aan de ongelimiteerde mogelijkheden van iTrain. Lees ook de handleiding door.

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

henk

  • Online Online
  • Berichten: 22570
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #3 Gepost op: 08 October 2025, 15:58:55 »
Beste medehobbyisten,

Daar hebben we er weer eentje; door het bomen het bos niet zien. Iets met een klok en een klepel, de bougie vonkt maar geen ontploffing. Achteraf gezien had ik misschien niet meteen moeten gaan beginnen met mijn 'grote' baan, maar moeten testen met een kleine proefbaan om te snappen wat ik aan het doen ben, maar dat station (pun intended) is gepasseerd.

Hoezo is dat station gepasseerd? Niets houdt je tegen die grote baan even die grote baan te laten. Als je echt wilt leren automatiseren met Itrain, dan is het heel behulpzaam om met een deel van je railmateriaal een testovaaltje met een inhaalspoor te maken. Je leert de beginselen van automatiseren met Itrain op een behapbaar baantje en het is nog leuk ook. Na afloop kan je dat railmateriaal weer voor je grotere plan gebruiken.

En op zo’n geïsoleerd stukje rail sluit je een apart draadje aan. Sterker, de detectie is gebaseerd op het feit dat er stroom gaat lopen door dat draadje, zodra een locje op dat stukkie rail verschijnt.

Los daarvan heeft Bas ook nog een goed punt. Wat wil je eigenlijk? Tot nu toe lijkt Itrain wat overdreven voor je wensen.
« Laatst bewerkt op: 08 October 2025, 16:02:55 door henk »
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

Camickaeze

  • Offline Offline
  • Berichten: 151
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #4 Gepost op: 08 October 2025, 16:32:55 »
Volgens mij heeft Jelmer antwoord gegeven op mij vraag; als ik een stuk geïsoleerde rails heb, dan krijgt die dus zijn stroom (in mijn poging om het duidelijker te maken, de +stroom) van/via de bezetmelder? Duidelijk..

Bask, je hebt gelijk, ik ben nog bezig met het leggen van de rails en de bouw van de onderbaan. Ik werk niet zo gestructureerd dus het gaat allemaal niet zo heel snel. Dat iTrain nu nog een brug te ver is, is wel duidelijk. de Z21-app lijkt me een prima beginpunt maar een volledig geautomatiseerde treinbaan is wel het einddoel. Maar ook in de Z21-app zal ik moeten werken met bezetmelders etc.

Misschien toch maar eens gaan nadenken over een testbaantje.....  :angel:
Ik bén vreemd, en sta daarom altijd normaal op de foto!

Voske

  • Offline Offline
  • Berichten: 191
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #5 Gepost op: 08 October 2025, 21:55:20 »
beste
als je de bezetmelders en de z21 of de Z21 met multimous niet meester bent dan zou ik maar eerst eens beginnen met de handleidingen te lezen en een proef baantje te maken dan leert ge ook hoe de z21 werkt en de mulitimous en tevens al de rest, probeer  iTrain  met een proef licencié
MVG
Pascal

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5072
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #6 Gepost op: 08 October 2025, 22:13:17 »
Citaat
Maar ook in de Z21-app zal ik moeten werken met bezetmelders
Die app doet er eigenlijk heel weinig mee, het is alleen maar weergave van de melders. Het is wel een nice to have natuurlijk he, je kan op je phone zien waar op je schaduwstation treinen staan. Ik hoop ooit dat die app op een dag iets meer gaat kunnen zoals een simpele pendel dienst ofzo, maar dat zit er nog niet in vzik.

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2057
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #7 Gepost op: Vandaag om 08:55:21 »
Camickaeze

Ik zie dat je lokatie Apeldoorn is, dat is niet al te ver van Putten.
Daar is komende zaterdag een kleine modelbouwbeurs (dus niet allen treinen).

Daar sta ik zelf met een spoor 1 baan. Als je tijd en zin hebt kun je langs komen, neem wat papier en een pen mee dan kunnen we daar eens rustig overleggen en kijken of we wat van je spaghetti kunnen ontrafelen. De spoor 1 baan is niet computer gestuurd, maar kan wel een en ander uitleggen. Eventueel kan ik proberen wat zaken als bezetmelders mee te nemen voor de uitleg.
En als het goed is staat Dirk er ook wel weer met zijn baan, die is wel computer gestuurd via koploper. Het principe is hetzelfde voor alle programma's

Ook hij zal meer dan bereidwillig zijn om je uit te leggen hoe het opgebouwd is en hoe het werkt, zowel de aansluiting, als de invulling in het programma.

Groet,
Roelco

PS, de beurs, voor de liefhebbers:
Puttense modelbouw dag, zaterdag 11 okt van 10:00 tot 16:00
't Voorhuys Voorthuizerstraat 14, 3881 SH Putten

Camickaeze

  • Offline Offline
  • Berichten: 151
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #8 Gepost op: Vandaag om 10:30:55 »
Hi Roelco,

Dank voor de uitnodiging, gaat me dit weekend helaas niet lukken. Tijdje terug ook bij de demodag geweest van Domburg en daar voldoende antwoord gekregen op de vragen die ik toen had, maar dan sta ik weer voor mijn treinbaan-in-opbouw en merk ik toch dat ik wat simpele basis informatie niet begrijp (of; het mezelf veel te moeilijk maak).

Kan ik ergens zien/volgen wanneer de volgende beurs is op die locatie?

Groet,
Floris
Ik bén vreemd, en sta daarom altijd normaal op de foto!

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 18164
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #9 Gepost op: Vandaag om 10:39:18 »
De dag bij Domburg is 1x per jaar, de zgn Digitale Infodagen. Maar er zullen hier best mensen zijn die je een keer persoonlijk uit willen leggen hoe een en ander gaat. Ik zie her en der zoveel mensen bezig met deze materie dat de mogelijkheid dat je er eentje in de buurt tegenkomt best groot is :)

Verder denk ik zelf dat het veelvuldig gegeven advies aan velen onder ons om een testbaan te bouwen de beste manier is.... als ikzelf echt verder zou willen met die materie zou ik dat zeker doen. Heb er enkele jaren geleden zelf aan gesnuffeld met een van mijn modelbanen en al snel geconcludeerd dat, als je een geautomatiseerde modelbaan wilt bouwen, je er niet onderuit komt dat zelf goed te beheersen qua kennis. En je daarbij niet afhankelijk moet zijn van een vriend die "even moet komen" om een en ander weer aan de gang te brengen ;)

Succes  (y)
Greetz, Ronald

Mijn US Convention Aalten

Mijn modules!:

Micromodule

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2057
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #10 Gepost op: Vandaag om 11:13:26 »

Kan ik ergens zien/volgen wanneer de volgende beurs is op die locatie?

Groet,
Floris

Die is 1 keer per jaar, dus volgend jaar weer.
In december sta ik nog op een hobby beurs in Urk volgens planning.

Domburg heeft ook een showroom, volgens de site kun je daar op dinsdag, donderdag en vrijdag in de middag terecht. Zijn er vast ook mensen aanwezig die je kunnen en willen helpen.

... en al snel geconcludeerd dat, als je een geautomatiseerde modelbaan wilt bouwen, je er niet onderuit komt dat zelf goed te beheersen qua kennis. En je daarbij niet afhankelijk moet zijn van een vriend die "even moet komen" om een en ander weer aan de gang te brengen ;)

Hangt denk ik van je algemene kennis/interesse af, maar heb mensen met minimale hulp een volledig geautomatiseerde modelbaan zien bouwen zonder echte kennis op dat gebied. En die zijn ook instaat deze baan draaiende te houden. En alleen bij specifieke eisen krijg ik daar vragen over en kijken we daar samen even naar.

Groet,
Roelco

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 18164
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #11 Gepost op: Vandaag om 11:23:42 »
Klopt helemaal. Maar heb ook mensen verschrikkelijk zien vechten met deze materie  ;)
Greetz, Ronald

Mijn US Convention Aalten

Mijn modules!:

Micromodule

Chiel

  • Offline Offline
  • Berichten: 1118
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #12 Gepost op: Vandaag om 14:17:12 »
Op YouTube staat een serie video’s van Jeroen Balkema waarin hij stap voor stap uitlegt hoe je een kleine (test)baan van begin tot eind opzet in iTrain. Dit heeft mij in ieder geval enorm geholpen.

Ga daarnaast de handleidingen doornemen van de genoemde hardware in de video’s, dan valt een hoop op zijn plek.

Eric v C

  • werkt aan eigen variant Wutachtalbahn Sauschwänzlebahn
  • Offline Offline
  • Berichten: 1176
  • Fleischmann H0 modelbouwer - RocRail
    • Alt(ernatieve) Wutachtalbahn
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #13 Gepost op: Vandaag om 15:03:11 »
Op YouTube staat overigens een serie video’s van Albert G.

waarin hij stap voor stap uitlegt hoe je met blokken en melders en BBT (Block Brake Timer) voor een locomotief van begin tot eind opzet in RocRail.

https://www.youtube.com/watch?v=fVewPMytV1U en bijvoorbeeld https://www.youtube.com/watch?v=UILizJXYKH0

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 18164
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Blokken, isoleren en bezetmelders. Help!
« Reactie #14 Gepost op: Vandaag om 15:24:04 »
Kijk, dat zijn de prima tips mannen! (y)
Greetz, Ronald

Mijn US Convention Aalten

Mijn modules!:

Micromodule