Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
Vandaag om 16:47:20
Z21 newGen door AlbertG
Vandaag om 16:46:43
datalek bij Flickr door Ronald Halma
Vandaag om 16:34:06
Analoog overstap naar digitaal door Hammondman
Vandaag om 16:33:34
ESU Powerpack (mini) geeft kortsluiting op LokSound 5 door Blausee-Mitholz
Vandaag om 16:29:10
Houten Plus zaterdag 21 februari 2026 door rjr
Vandaag om 16:09:29
Dienstregeling IC+ door martijnhaman
Vandaag om 15:54:40
sound piko NS2000 door Simplex
Vandaag om 15:51:47
US diorama in H0 door Dave.......
Vandaag om 15:51:07
Line-up foto's van modellen door Ronald A.
Vandaag om 15:42:58
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 15:25:58
Opdracht fotowedstrijd februari, maart 2026 "Mens en trein in model" door Bob R.
Vandaag om 15:24:32
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Arjan6511
Vandaag om 15:17:34
NS-Kameel in Spoor-0 (en misschien in Spoor-1) door FritsT
Vandaag om 15:03:26
Vitrineplankje door Wisselwachter
Vandaag om 15:01:51
draaistel wagens 40 84 953 2 855 - 862 voor reizigersmaterieel door edwin1974
Vandaag om 14:10:25
Mijn LEGO modellen. door Charles_
Vandaag om 13:45:12
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Spoor010
Vandaag om 13:28:18
NS2900-serie / Staatsmijnen SM 150-serie (H0) door Floris Dilz
Vandaag om 13:27:27
Roco h0, NS 1200 door borotof
Vandaag om 13:27:04
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 12:00:08
Scandinavië-IG: Skandinavisk bangården. Voor op Scandinavië gerichte spoorzaken door Loki
Vandaag om 12:00:03
Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door MOVisser
Vandaag om 11:52:35
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Jelmer
Vandaag om 11:17:32
Nieuw Boek :Het sein staat op rood. door Peter Kleton
Vandaag om 11:06:58
Etoile du Nord vooroorlogs, welke rijtuigen heb ik nodig? door sncf231e
Vandaag om 10:03:54
Baanplan naar oud plan Fleischmann 4306 door Montanbahn
Vandaag om 09:42:16
Bahnstrecke 5867 door Jelmer
Vandaag om 09:38:21
Onlangs gespot - gefotografeerd, de links door Jeroen Water
Vandaag om 08:50:25
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 08:47:38
  

Auteur Topic: Probleem bezetmelding, tips gevraagd  (gelezen 1346 keer)

Rolfie

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Probleem bezetmelding, tips gevraagd
« Gepost op: 27 November 2021, 11:30:31 »
Goedemiddag,

Ik lees al een tijdje mee op dit forum maar ik heb nu een vraag waar ik niet uitkom en waar jullie mij hopelijk mee kunnen helpen. Mijn naam is Rolf en eind vorig jaar ben ik begonnen met een modelbaan met de RhB als voorbeeld en specifiek de Albulabahn. In mijn jonge jaren heb ik wel een modelbaan gehad (Märklin, analoog) maar met digitale besturing heb ik dus weinig ervaring. Het zou zomaar kunnen dat ik ergens een stomme (denk)fout heb gemaakt of iets over het hoofd zie, en dat hoor ik dan graag.

Op dit moment heb ik 1 Bemo locomotief. Als centrale gebruik ik de Digikeijs DR5000, wisseldecoder DR4024 en bezetmelder DR04088LN. Ik gebruik koploper als besturingssoftware maar gebruik voor het testen ook vaak de software van Digikeijs. Ik heb nu een schaduwstation aangelegd (6 sporen) en aan beide zijde een tijdelijke uitloopspoor om te kunnen testen met pendelen. Elk opstelspoor is een blok en elk blok kent 2 secties (inrij- en stopsectie). Mijn probleem zit in de bezetmelding. Dat gaat soms goed maar vaak niet en dan onder specifieke omstandigheden. Wanneer ik de locomotief of wagon (met verlichting) in een sectie plaats wordt die netjes geregistreerd in de software. Ook wanneer een loc (of handmatig bij een wagon) een sectie in- dan wel uitrijdt én ik/ de software geen opdrachten geef (bijv. verhogen of verlagen van de snelheid), dan gaat de bezetmelding in 99% foutloos. Het gaat fout op het moment dat een sectie in- of uitgereden wordt en tegelijk opdrachten worden verstuurd door mij (als ik sneller of langzamer wil rijden) of het verhogen of verlagen van snelheid door koploper. Het gaat beide kanten op: bij het uitrijden blijft de bezetmelding staan en bij het inrijden verschijnt geen bezetmelding. Til ik heel even de loc/wagon op, dan gaat de bezetmelding netjes aan dan wel uit.

Ik had drie mogelijke oorzaken bedacht maar geen idee of het hout snijdt:
  • Op één of andere manier is de centrale/bezetmelder/laptop te druk met versturen van opdrachten om tegelijk de bezetmelding te ontvangen;
  • Er is sprake van overspraak. Ik heb bekabeling van voeding en bezetmelders zo veel mogelijk gescheiden maar bezetmelding lopen wel parallel in een goot en zijn middels stekker tussen twee modules verbonden. De maximale afstand is zo'n 3 meter. Maar ook de tijdelijke uitloopsporen hebben hier last van terwijl hiervan de kabels van de bezetmelding 'los' liggen;
  • Het ontbreken van de diodeschakeling is toch hiervan de oorzaak. Dat moet ik misschien alsnog wel toepassen (als beginner hier niet direct aan gedacht bij het aanleggen) maar het vreemde is dat zonder opdrachten op de lijn het wel goed gaat. Daar helpt dit toch niet tegen?

Ik hoor graag of jullie nog ideeën hebben waar het aan zou kunnen liggen. Alvast bedankt.

J.Kempers

  • Offline Offline
  • Berichten: 45
Re: Probleem bezetmelding, tips gevraagd
« Reactie #1 Gepost op: 27 November 2021, 14:18:39 »
Rolfie  Dit is een meer voorkomend probleem  , ik had het ook vaak bij gebruik van Koploper in combinatie met W 10. Heb uiteindelijk de baudrate in de DR5000 teruggezet naar 19200. Dat heeft er bij mij toe bijgedragen dat het in ieder geval minder is geworden.   Mvg Han

Rolfie

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Re: Probleem bezetmelding, tips gevraagd
« Reactie #2 Gepost op: 27 November 2021, 18:46:08 »
Bedankt door de snelle reactie. In Koploper heb ik dat aangepast en dat had het niet het gewenste effect helaas. Dat is op zich niet vreemd omdat ik dezelfde problemen ervaar als ik handmatig rij (en de bezetmeldingen check) via de software van Digikeijs. In de DR5000 kan ik de optie om de baudrate aan te passen niet vinden. Alleen iets over de timing daarvan. Waar kan ik dat instellen?

Groet,
Rolf

Overet

  • Offline Offline
  • Berichten: 907
Re: Probleem bezetmelding, tips gevraagd
« Reactie #3 Gepost op: 27 November 2021, 20:49:52 »
Problemen met bezetmelding kunnen zeker verband houden met het ontbreken van een diodeschakeling voor de voeding van ongedetecteerde sporen. Daar zou ik dus eerst mee aan de slag gaan. Met één schakeling kan je meerdere sporen voeden.

Tom
Plannen voor baan tijdperk III naar DB-voorbeeld. Roco Multi-maus/Maus2/MausR3, Z21, Mardec, Koploper of Rocrail?

Rolfie

  • Nieuwe gebruiker
  • Offline Offline
  • Berichten: 3
Re: Probleem bezetmelding, tips gevraagd
« Reactie #4 Gepost op: 28 November 2021, 15:15:27 »
Best Tom, dank voor je reactie.

Ik heb een testtraject gemaakt bestaande uit drie secties door één spoorstaaf op twee punten te isoleren. Door de trein heen en weer te rijden kan ik in de software uitlezen of een sectie op de juiste manier bezet dan wel onbezet wordt weergegeven. Ik heb een aantal dingen geprobeerd:
  • De twee buitenste secties aangesloten op DR4088 en de middelste zonder diodeschakeling aangesloten op de DR5000. Resultaat: regelmatig sectie die niet wordt vrijgegeven (vooral dit) of niet als bezet wordt gemeld, maar het gaat soms ook goed
  • De middelste sectie voorzien van een diodeschakeling. Leverde geen zichtbaar veel beter resultaat op dan punt 1.
  • De middelste sectie ook aangesloten op de DR4088 waardoor er geen ongedetecteerde sectie is. Nog steeds dezelfde problemen. Daarmee lijkt het er op dat het ontbreken van een diodeschakeling in dit geval niet het hoofdprobleem. Wel wil ik, om verder problemen te voorkomen, dit wel straks op mijn baan toepassen.

De DR5000 heb ik vervolgens ook nog via LAN op mijn netwerk aangesloten om te kijken of USB misschien het probleem is. Ook dit lost het probleem niet op. Nog wat verder testen leverde vooral de bevestiging op dat zodra er meerdere commando's worden gegeven én de trein naar een andere sectie gaat het mis gaat. Bijv:
  • Ik zet de locomotief in sectie 1. De sectie wordt netjes gemeld als bezet
  • Ik schuif de locomotief handmatig naar sectie 2. Sectie 1 wordt onbezet weergegeven en sectie 2 als bezet. Dan gaat het dus goed.
  • Ik zet de locomotief weer in sectie 1.De sectie wordt netjes gemeld als bezet
  • Ik schuif de locomotief weer handmatig naar sectie 2 maar ondertussen geef ik via de software veel commando's, bijv. licht aan- en uitzetten. Sectie 1 blijft bezet en sectie 2 wordt niet als bezet gemeld

Het ligt ook niet aan bijv. koploper, want ook in de software van Digikeijs en RocRail hetzelfde resultaat. Ik weet nu wel wanneer het in ieder geval fout gaat maar alleen niet hoe ik het kan oplossen. Ligt het aan de DR5000, bekabeling, ? . Iemand nog een mogelijke oplossing of denkrichting?
« Laatst bewerkt op: 29 November 2021, 11:32:09 door Rolfie. Reden: Tekstuele aanpassing »