Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Piko EUROCITY 2969 traxx door Rob Ellerman
Vandaag om 12:34:56
Probleem met inloggen door Gerrit H
Vandaag om 12:21:21
Contact gegevens Roco NL door Herb73
Vandaag om 12:10:22
Wat hebben treintjes met Kerst te maken? door Pauldg
Vandaag om 11:48:59
Rondom Charlois door Alewijn
Vandaag om 11:44:50
Revier Rheinbrenner (H0) door spoorijzer
Vandaag om 11:30:05
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door sncf231e
Vandaag om 11:26:02
De bouw van een modulebaan met Nederlands landschap. door Eric B
Vandaag om 11:14:37
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 11:13:14
Resin kits best met of zonder grondlaag door Ronald Halma
Vandaag om 11:05:30
Ervaringen met Van Perlo ( DinaSys ) draaischijfbesturing door Ronald Halma
Vandaag om 10:22:54
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:20:24
Probleem met Trix wagon door klusser
Vandaag om 09:17:36
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Jelmer
Vandaag om 08:40:48
Station Odijk Rangeer terrein - Marklin C - H0 door tothebeach
Vandaag om 07:50:19
ratelende 1300 van Electrotren door Ferdinand Bogman
Vandaag om 07:38:10
EifelBurgenBahn door Eric B
Vandaag om 07:31:26
Ombouwen Roco 1100 naar digitaal door Martijn193
Vandaag om 06:09:27
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 05:00:02
Modellbau Lingen 2026 door Ronald Halma
17 December 2025, 22:27:56
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door 1200blauw
17 December 2025, 21:55:27
Toon hier je (model)TRAM foto's. door ChrisH
17 December 2025, 21:44:48
Rivarossi br 56 HR2891S door Stefan88
17 December 2025, 21:25:45
Onshape gebruikersgroep door Frank 123
17 December 2025, 21:24:20
interface RocRail en fysiek rijweg gestuurd bedieningspaneel door Eric v C
17 December 2025, 21:14:33
Minibaan Visserskaai H0 door gdh
17 December 2025, 20:54:05
Bevestigen Digikeijs DR7111 lichtsein door Pukkie
17 December 2025, 20:51:00
ESU V5 Decoder setting door ATSF2
17 December 2025, 20:48:10
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Jeronimos
17 December 2025, 20:32:43
Treinbaan (winterlandschap) in winkeletalage door WimC
17 December 2025, 20:18:10
  

Auteur Topic: Licht en geluid in de Mak1206  (gelezen 1449 keer)

Bruno

  • Offline Offline
  • Berichten: 612
    • Spoorpunt.nl
Licht en geluid in de Mak1206
« Gepost op: 15 August 2010, 22:36:10 »
Na een link hier op het forum naar een Ebay advertentie, ben ik toch nog in het bezit gekomen van een gloednieuwe, lang gewenste, Mak1206 in de nieuwe ACTS variant.
Prachtig model, naar mijn mening beter gedetaileerd dan de Piko, alleen zoals bij veel modelen: Slechte verlichting! Tijd om daar wat aan te doen dus.

De loc uit de doos, met alle onderdelen er al aan. Mooi, maar die wit/blauwige verlichting die gloeilampen voor moeten stellen....
Overigens is hier de geluidsdecoder al ingebouwd, gewoon volgens de Mehano methode met speakertje ESU 50441.

Via Google een fototje van het echt erbij gezocht voor de lampkleur.

Bij het openmaken van de loc gelijk al een prettige verrassing, voor AUX 1 en AUX 2 zitten er als soldeerpad's op de print (onder de W+)

Als eerste verwijder ik de grote print en daarna de lichtunit aan één zijde. Ook soldeeer ik de draden van de print zodat het kleine printje wat beter te bewerken valt.

Daarna haal ik het printje uit de lichtunit door het stukje schilderstape wat hierop zit te verwijdern (wat dient om kortsluiting met het frame tegen te gaan... Profesioneel gedaan door

Mehano...)

Het orange draadje van de sluitseinen vervang ik door een wat langer zwart exemplaar omdat deze straks op een andere plek op de print moet komen.

Daarna verwijder ik het weerstandje van de bovenste LED om het rangeersein te creëren, dit weerstandje wordt later op een andere plaats teruggeplaatst.

De twee witte LED's heb ik vervangen door twee golden white LED's die ik nog had liggen.

Daarna monteer ik het printje weer in z'n behuizing en plaats het geheel weer terug.

Nu de print toch los ligt soldeer ik daar gelijk twee draden aan de decoderstekker voor AUX3 (pin 13) en AUX4 (pin 4).

Vervolgens monteer ik de print weer, en plak op het vlakke deel aan de bovenzijde van de print een stukje papier met dubbelzijdig tape vast. Hierop ga ik de componenten plaatsen die nodig zijn

voor de schakelbare sluitverlichting, rangeersein en cabineverlichting. Een stukje (expirimenteer)print is te dik, hierdoor zou de kap niet meer dicht gaan.

Vervolgens soldeer ik de rode en grijze draad van de verlichtingsunit weer op de oude plaats op de print vast. De extra draad van het rangeersein sluit ik op AUX1 van de decoder aan, uiteraard

met de orginele weerstand er tussen, plus een extra weerstand van 680 Ohm in serie om de boel wat te dimmen, anders waren de LED's wel erg fel. Op de soldeerpad van de grijze draad soldeer ik

ook nog een extra weerstand (eveneens van 680 Ohm) waarop ik aan de andere zijde de grijze draad aansluit (dat laatste is wat moeilijk te zien op de foto)

Close-up van de weerstanden, hierop is de weerstand aan de grijze draad wel duidelijk te zien.

Daarna heb ik eerst de frontseinen + rangeersein aan deze zijde getest, wel zo makkelijk mocht er iets niet goed zijn gegaan.

Vervolgens doe ik hetzelfde met de verlichtingsprint aan de andere zijde. Ook daarvan laat ik de rode draad gewoon zitten, en gaat er bij de grijze een extra 680 Ohm weerstandje tussen. De

draad van het middelste frontsein sluit ik nu op AUX2 aan, met uiteraard de orginele weerstand, en een extra weerstand van 680 Ohm er tussen. Hierna ook deze zijde getest, om teleurstelling

achteraf te voorkomen.

Nu hebben we nog 4 draden over, die van AUX 3 & 4, en die van de sluitverlichting van beide kanten.


Die gaan we volgens die schema aansluiten:

In componenten ziet dat er zo uit, hopelijk is het met de begeleidende tekst een beetje duidelijk! (Klikbaar voor vergroting). De draden frontseinen voor & achter komen van de soldeerpad's van

de grijze en orange draad. Daarna uiteraard weer testen of het werkt, met het inschakelen van AUX3 zouden nu de sluitseinen moeten gaan branden, wisselend met de rijrichting.

Overzichtsfoto van de bedrading, we hebben nu nog één losse draad, en dat is die van AUX 3, daar gaan we cabineverlichting op aansluiten.

Als cabineverlichting gebruik ik een stukje printplaat (komt van dit project) met daarop weer een warm wit LEDje. Dit

geheel plak ik met een stukje dubbelzijdig tape in het dak van de cabine vast. De draden werk ik weg achter de raamspijl tussen de brede voorruit, en het raampje in de cabinedeur. Deze draden

zet ik eveneens vast met een stukje dubbelzijdig tape, na montage vallen de draadjes helemaal niet meer op!

In de kap maak ik in de hoeken van de "cabine" met een klein boortje met de hand twee gaatje om de draden door te voeren.

Het geheel wordt vervolgens als volgt aangesloten.
Helaas ben ik vergeten hiervan een fototje te maken, maar ik zal proberen het zo goed mogelijk te omschrijven.
De ene draad van het verlichtingsprintje gaat naar de functiemassa (+) van de decoder, in dit geval de soldeerpad van de rode draad van de frontseinen.
De andere kant van het verlichtingsprintje hangt aan de collector van de BC847 via een voorschakelweerstand van de LED (in mijn geval 3x 680 Ohm).
De emitter zit via een 1N4148 diode aangesloten op één van de twee railaansluitingen, de basis zit via een 5,6 KiloOhm weerstand aan AUX 3 van de decoder.

Voor het dichtmaken van de kap uiteraard nog even testen of alles werkt, en daarna kan de kap erop! Nu is het nog een kwestie van functiemappen om het geheel mooi werkend te krijgen.
Voor de LokProgrammer:


(Let op: Onderste waarde moet 10 zijn!)
Uiteraard kan het ook zonder LokProgrammer, als alles zo aangesloten is als hierboven beschreven moet je de volgende CV waardes hebben:
CV  Waarde
113 12
114 12
115 3
116 3
117 4
118 10
141 5
144 10
183 8
186 8
189 16
192 16
195 4
198 4
201 32
204 32


Eindresultaat; vergelijk de kleur van de frontseinen eens met de eerste foto. Naar mijn mening vele malen beter.

Een video met alle functie's en geluidsdemonstratie krijgen jullie morgen ;)
« Laatst bewerkt op: 15 August 2010, 22:41:19 door Bruno »

Bruno

  • Offline Offline
  • Berichten: 612
    • Spoorpunt.nl
Re:Licht en geluid in de Mak1206
« Reactie #1 Gepost op: 16 August 2010, 12:31:52 »

Floris Dilz

  • Nervensäge.
  • Offline Offline
  • Berichten: 9896
    • belse roestkraam
Re:Licht en geluid in de Mak1206
« Reactie #2 Gepost op: 16 August 2010, 13:52:22 »
om de lichtkleur aan te passen was een klein likje tamiya clear orange op de leds op zich voldoende geweest...

Besselspoor

  • Offline Offline
  • Berichten: 5449
  • Team Mitropa - OHMB
Re:Licht en geluid in de Mak1206
« Reactie #3 Gepost op: 16 August 2010, 15:16:43 »
Na een link hier op het forum naar een Ebay advertentie, ben ik toch nog in het bezit gekomen van een gloednieuwe, lang gewenste, Mak1206 in de nieuwe ACTS variant.
Graag gedaan ;)
RETROBAHN A.G.