Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Huibert
Vandaag om 14:42:13
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 14:18:09
Raadplaatje door Hatsune Miku
Vandaag om 14:09:06
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door basjuh1981
Vandaag om 13:57:55
Polderbaan(tje) 0,3m2 door MiHe
Vandaag om 13:35:49
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Besselspoor
Vandaag om 13:34:22
RailBOX Electronics RB1110 DCC Centrale uit Polen door Hans van de Burgt
Vandaag om 13:32:54
Fotowedstrijd 2025 door Peter J K
Vandaag om 13:17:58
Modelbouwshow Goes 21 en 22 februari 2026 door RhB-Mikey
Vandaag om 13:16:51
Den Overslag & Marchan'Dix door Frans Peeters
Vandaag om 13:10:45
De Hondsrugbaan door spoorijzer
Vandaag om 13:05:55
NS-1000 in spoor-1 door FritsT
Vandaag om 13:01:54
Vraag gericht op Faller Geisterbahn of ook Mammut Höhle door MOVisser
Vandaag om 12:42:58
Vroeger in Breedorp door Jeroen95
Vandaag om 12:35:50
Gekleurde ketelringen bij duitse stomers door Herb73
Vandaag om 11:57:12
Holland Scale huisjes bouwen en pimpen. door Marco EB
Vandaag om 11:40:31
Reizigersmaterieel Twentelijn in de jaren '70 door 1200blauw
Vandaag om 11:09:57
Spoor 0 dagen in Philippine Zeeland door BartvD
Vandaag om 11:05:39
Zoek site ombouw lokomotieven door Henk Veenstra
Vandaag om 10:33:40
Synapse 2087 door Hans GJ
Vandaag om 10:20:30
Re: The Rail Lab (Hobby hok maken) door maartenvdb
Vandaag om 09:55:46
Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan door Jelmer
Vandaag om 08:58:13
Mooi, maar hou je neus dicht… door Benelux795
Vandaag om 08:53:59
Het einde van de Roco Glaskasten 43256 door Quinzeedied
Vandaag om 07:28:41
Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door Kees-Jan
Vandaag om 07:15:39
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
04 February 2026, 22:58:37
Kalkwagens van NS door MOVisser
04 February 2026, 22:48:32
Lagers vervangen DJH NS 3300 door orientexpress
04 February 2026, 21:00:10
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door spoorijzer
04 February 2026, 20:46:04
Exact-train 2026 door Ben
04 February 2026, 19:14:42
  

Auteur Topic: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal  (gelezen 1774 keer)

San-Markos

  • Offline Offline
  • Berichten: 446
Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Gepost op: 27 October 2022, 16:19:21 »
Beste allen,

Afgelopen periode heb ik de onderbouw van mijn nieuwe baan afgerond. Ik ben dan nu ook toe aan het leggen van spoor. Zo ook in de klimspiraal. De klimspiraal bestaat uit 2,5 omwentelingen. Op deze omwentelingen komt R4 en R3 spoor te liggen van Roco line (zonder bedding). De R4 gebruik ik voor het stijgende (buiten)spoor, de r3 voor het dalende (binnen)spoor.

Hoeveel blokken moet ik gebruiken voor mijn klimspiraal? Het is niet de bedoeling om te stoppen in de klimspiraal, dit vanwege het al aanwezige schaduwstation aan de onderzijde van de baan.

Bij een eerder pendelbaantje maakte ik gebruik van 2 melders per blok. Uiteraard moesten locomotieven hier op de centimeters kunnen stoppen. Is er een meerwaarde om in mijn klimspiraal gebruik te maken van twee melders ipv 1 melder per blok? Mocht 1 melder per blok voldoende zijn dan kan ik er eventueel ook voor kiezen om nog meer blokken per omwentelingen te gebruiken.

Ik ga gebruikmaken van het volgende:
DR5000
iTrain 5.1 (semi)automatisch rijden
Bezetmelders (moeten nog aangeschaft worden)
Servomelders Digikeijs 4024 met puntstukpolarisatie

Mochten er onduidelijkheden zijn dan licht ik dit graag verder toe. Verder zou ik erg graag jullie adviezen ontvangen.

Een fijne middag toegewenst.

Wat afbeeldingen voor de beeldvorming:



Groet,

Mark

rjr

  • Offline Offline
  • Berichten: 2147
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #1 Gepost op: 27 October 2022, 16:30:51 »
Het is je natuurlijk helemaal vrij om het te doen zoals je zelf wilt.
Zou met blok lengtes rekening houden met je langste treinen. En voor een klim spiraal vind ik het persoonlijk wel fijn als een trein niet echt stopt. Hij kan beter blijven rijden dan dat hij tijdens de klim weer op snelheid moet komen, zeker voor langere treinen. Ik heb ze dus ruim langer dan mijn langste trein.
Betekend wel dat voor kortere treinen ze meer afstand hebben dan noodzakelijk zou zijn.
Je kunt natuurlijk ook kiezen voor kortere blokken en een trein meerdere blokken bezet te laten houden.
Dus geheel wat je zelf wenst.

Daarnaast rij ik zelf met koploper, en dan is 1 melder op zich prima, je rijd maar 1 kant op, en er zijn mogelijkheden om te zorgen dan een trein niet direct afremt als hij een blok inrijd en het volgende blok is bezet.

Verder is een klimspiraal niet veel anders dan een gewoon stuk baanvlak wat betreft de blokindeling.

Groet,
Roelco

AlbertG

  • Offline Offline
  • Berichten: 1069
    • Modelbaan Den Akker / Rocrail / DCC-EX
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #2 Gepost op: 27 October 2022, 16:37:15 »
Hoi Mark,
Ik heb mijn klimspiraal wel in blokken ingedeeld met 1 melder per blok. De snelheid is van begin tot eind hetzelfde en netjes afremmen is niet nodig.
Ik heb wel meerdere blokken waardoor de klimspiraal ook als opstelspoor gebruikt kan worden.
In neerwaartse richting is dit wel handig want anders moeten de treinen vóór het klimspiraal wachten tot de trein in het klimspiraal er weer uit is.
In opwaartse richting is dit handig omdat anders het uitgaande spoor van het schaduwstation bezet blijft tot de omhooggaande trein uit het de klimspiraal verdwenen is. Het bevordert dus de doorstroming in het schaduwstation.
Hartelijke groeten,
Albert.
Mijn Youtube kanaal: https://www.youtube.com/@Albert-DenAkker

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27227
    • Pagina van klaas
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #3 Gepost op: 27 October 2022, 16:47:02 »
Mijn eerst impuls was: als je wilt dat de treinen in de spiraal blijven doorrijden, maak er dan 1 blok van. Nadeel is dan wel dat er pas een volgende trein de spiraal in kan als de voorganger er uit is. Als je niet zo lang wil wachten, dan moet je meerdere blokken maken, dan kunnen er meer treinen tegelijk in de spiraal rijden. Hoeveel, dat hangt van de rest van de baan af. Als je wil dat de treinen in de spiraal niet stoppen, dan moet je er wel voor zorgen dat een trein die uit de spiraal komt ook ergens naar toe kan. Want als die trein niet verder kan, dan komt alsnog alles in de spiraal tot stilstand.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

Remunj

  • Offline Offline
  • Berichten: 8152
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #4 Gepost op: 27 October 2022, 19:36:51 »
Ik heb in mijn klimspiralen ook meerdere blokken zitten. Zoals Klaas al aangeeft ben je anders heel beperkt in een vlotte doorstroom.
Je kan natuurlijk een stopverbod voor die blokken aangeven zodat de boel blijft rijden. Maar kunnen er wel meer treinen tegelijk rijden.
Met jouw spiraal zou ik denken aan 3 blokken. Ongeveer 1 per winding.
Gr.
Eric

San-Markos

  • Offline Offline
  • Berichten: 446
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #5 Gepost op: 27 October 2022, 19:42:06 »
Beste allen,

Hartelijk bedankt voor jullie reacties. Deze waren voor mij zeer verhelderend. Ik denk dat ik inderdaad voor 1 melder per blok ga en een blok toewijs aan elke halve omwenteling. Ik denk dat ik in ga stellen dat de locomotieven niet mogen stoppen in de klimspiraal en allemaal een vaste snelheid krijgen. De instellingen kan ik uiteraard later nog aanpassen als mij dit niet bevalt. Qua bekabeling is het overigens wel prettig om nu bepaalde keuzes te maken.

Mijn treinen krijgen idd ook een vaste rijrichting.

Ik kan nu weer verder.

Groet,

Mark

Klaas Zondervan

  • Offline Offline
  • Berichten: 27227
    • Pagina van klaas
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #6 Gepost op: 27 October 2022, 21:06:42 »
Ik denk dat ik in ga stellen dat de locomotieven niet mogen stoppen in de klimspiraal en allemaal een vaste snelheid krijgen.
Klinkt een beetje tegenstrijdig. Als de treinen niet mogen stoppen, waar heb je dan blokken voor? Zoals ik eerder schreef, je moet er voor zorgen dat een trein die uit de spiraal komt direct ergens naar toe kan. En de volgende ook, enz.. Als dat niet lukt dan komt de hele karavaan alsnog stil te staan, of je nou 1 blok hebt of 10.
Projecten:
Dubbelom
Halte Assel
Geluk, dat is vooraan staan als de overweg gesloten is.

San-Markos

  • Offline Offline
  • Berichten: 446
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #7 Gepost op: 28 October 2022, 09:17:54 »
Door gebruik te maken van meerdere blokken in de klimspiraal hoop ik de treinen dichter op elkaar te kunnen laten rijden en de doorstroom te bevorderen. Ik begrijp dat de rest van het baanplan hier ook grote invloed op heeft.

Nu meer blokken maken is eenvoudiger dan deze later nog toe te moeten voegen. Mochten er tegen die tijd toch teveel blokken zijn dan kan ik er altijd een paar opheffen.
Groet,

Mark

Dirk

  • Offline Offline
  • Berichten: 992
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #8 Gepost op: 28 October 2022, 10:02:24 »
Klinkt een beetje tegenstrijdig. Als de treinen niet mogen stoppen, waar heb je dan blokken voor? Zoals ik eerder schreef, je moet er voor zorgen dat een trein die uit de spiraal komt direct ergens naar toe kan. En de volgende ook, enz.. Als dat niet lukt dan komt de hele karavaan alsnog stil te staan, of je nou 1 blok hebt of 10.

Als je rijdt met software heeft het wel degelijk invloed op het vlotte verloop volgens mij, de software kijkt verder dan 1 blok.

Dirk
2-rail digitaal, IB antiek, DR5000, Multimaus, Rosoft servo decoders en diverse Digikeijs spullen,Peco code 100.

AlbertG

  • Offline Offline
  • Berichten: 1069
    • Modelbaan Den Akker / Rocrail / DCC-EX
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #9 Gepost op: 28 October 2022, 13:39:21 »
Mark,
Wat is de reden dat je treinen niet mogen stoppen in de klimspiraal? Wat wil je hier mee bereiken?
Hartelijke groeten,
Albert.
Mijn Youtube kanaal: https://www.youtube.com/@Albert-DenAkker

San-Markos

  • Offline Offline
  • Berichten: 446
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #10 Gepost op: 28 October 2022, 14:17:25 »
Beste Albert,

In principe heb ik er geen problemen mee dat ze stoppen in de klimspiraal. Echter heb ik een opstelspoor in mijn schaduwstation waar treinen kunnen stoppen. Dit heeft dan ook de voorkeur (lijkt mij) om de doorstroom te bevorderen.
Groet,

Mark

AlbertG

  • Offline Offline
  • Berichten: 1069
    • Modelbaan Den Akker / Rocrail / DCC-EX
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #11 Gepost op: 28 October 2022, 19:07:29 »
Hoi Mark,
Als je helemaal geen blok hebt in je klimspiraal moet een trein dus in 1 keer door kunnen rijden vanaf dit opstelspoor naar het eerste blok na de klimspiraal. Dat is prima natuurlijk maar ik vraag me af of de doorstroming niet beter gaat als je wel 1 of meerdere blokken in de klimspiraal maakt.

Ik weet niet welke software je gaat gebruiken, maar in Rocrail kun je dit vrij snel testen zonder ook maar een stukje rails te leggen.
Ik heb een video gemaakt over de werking van mijn klimspiraal en schaduwstation: https://www.youtube.com/watch?v=75jBlwBOVoY&list=PLV0HmPHKLZR5aYpyBt5Hq8WI9QZixFLAa&index=34&t=26s
Misschien heb je er wat aan voor de besluitvorming over blokken en melders in de klimspiraal.
Hartelijke groeten,
Albert.
Mijn Youtube kanaal: https://www.youtube.com/@Albert-DenAkker

San-Markos

  • Offline Offline
  • Berichten: 446
Re: Gebruik aantal blokken (en melders) klimspiraal
« Reactie #12 Gepost op: 28 October 2022, 20:35:34 »
Hoi Albert,

Bedankt voor uw nieuwe reactie. Ik ben inderdaad van plan om blokken toe te voegen, 2 blokken per omwenteling en met een melder per blok. Ik heb uw video bekeken en dit lijkt enigszins overeen te komen met hoe u het gedaan heeft.  Inderdaad met het idee dat op deze manier de doorstroming beter verloopt.

We gaan rijden met iTrain en net als bij Rocrail kun je aangeven dat ze niet mogen stoppen in bepaalde blokken.

Fijne avond en een prettig weekend.

Groet,

Mark