Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Omgeving Frankfurt am Main door piksov
Vandaag om 17:22:02
Afscheidsrit ICR rijtuigen 27 september 2025 door Daan!
Vandaag om 17:20:57
BMB-Module: “Corfe Castle Station” door Sofie
Vandaag om 17:12:51
MODELSPOOR by MTD - 2025 - 18 & 19 oktober 2025 in Edegem (B) door Klaas Zondervan
Vandaag om 17:11:58
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 16:56:45
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
Vandaag om 16:55:55
Van 2D afbeelding naar 3D model door Hans van de Burgt
Vandaag om 16:38:22
Mijn eerste baan, Hexental in ho. 380x 120cm door Paul1969
Vandaag om 16:35:51
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door mass am see
Vandaag om 16:32:59
Werking Piko goldcap i.c.m. met niet-Piko decoder door bellejt
Vandaag om 16:21:46
Diorama Oelde Mittelweg Hp door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 16:12:44
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
Vandaag om 16:07:22
Schroefkoppeling voor H0. door Ronald69
Vandaag om 15:53:41
Dampflok-Museum Hermeskeil door 1200blauw
Vandaag om 15:43:17
Modules van Kees Gorter (vervolg) door ca.gorter
Vandaag om 15:41:34
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 15:31:04
Tender Roco Br 001 wiebelt een beetje door Josephes
Vandaag om 14:46:35
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Loki
Vandaag om 14:31:12
NL-baan in Canada door ArjanB
Vandaag om 14:21:38
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door basjuh1981
Vandaag om 14:12:16
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Ronald69
Vandaag om 14:07:48
Pendel module Viessmann 5214 door Klaas Zondervan
Vandaag om 13:37:36
Raadplaatje door Hatsune Miku
Vandaag om 12:46:40
Toon hier je (model)TRAM foto's. door R1954
Vandaag om 12:27:26
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Ronald69
Vandaag om 11:58:31
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door Ronald69
Vandaag om 11:57:06
Ermehuizen, dienstregelingsjaar 1973/1974 door Forever Rocofan
Vandaag om 11:56:46
verlichting op mijn draaischijf zeten door Voske
Vandaag om 11:26:13
Maasvlakte Zuid door Eric B
Vandaag om 11:03:43
Bouwbeschrijving mat' 36 ElD-4 van MK-Modelbouwstudio's door RikJ
Vandaag om 10:54:18
  

Auteur Topic: Bruggen-IG: een bouwwijze voor bruggen in karton  (gelezen 3457 keer)

janw

  • Offline Offline
  • Berichten: 2225
  • Bruggen-IG:
Bruggen-IG: een bouwwijze voor bruggen in karton
« Gepost op: 31 October 2020, 19:15:07 »
Naar aanleiding van een vraag van een mede-bouwer zet ik hieronder een bouwbeschrijving in plaatjes van een snelle bouwmethode voor vakwerkbruggen in (hoofdzakelijk) karton. Het voorbeeld is een tweetal overspanningen voor een impressie van de oude situatie op Pompenburg in Rotterdam (en ja dat waren natuurlijk 3 overspanningen dus daarom ook 'impressie' :police:)

Het karton wordt hard en duurzaam door de lijm en verf die erin trekken en uitharden. Het resultaat is even sterk als styreen en zelfs duurzamer en vormvaster dan styreen, mits goed in de verf gezet. Gebruik er een stevige grondverf voor; uit een spuitbus wordt het mooist. Let op de volgorde: pas gaan spuiten als al het lijmwerk klaar en uitgenard is. Na het spuiten worden de lijmverbindingen veel minder stevig.

De basis is een kwestie van één keer een goed zijaanzicht tekenen, dat 4 keer kopieren, met lijmstift op karton plakken en dan uitsnijden. Met lijmstift omdat dat droog blijft en het karton niet door vocht vervormt. De tussendelen wijzen zich min of meer vanzelf, zie de foto's. Deze worden ook eenmaal getekend en vermenigvuldigd met de kopieermachine. De verticale poten worden op de juiste (oplopende) lengte ingekerfd en omgebogen om een lijm-lip met het horizotantale bovendeel te vormen.
Het veelzijdige basismateriaal is niet kurk maar grijs karton van 0,5mm 1 mm, afhankelijk van grootte en noodzakelijk sterkte van het eindresultaat. Het samenbouwen werkt met insnijdingen en witte papierlijm, en met toevoeging van modelbouwhout van de juiste maat voor stevigheid en lijmgelegenheid.
 Je tuigt het halfproduct daarna verder op met stroken karton ter imitatie van lagen staalplaat, waarop weer papierstroken kunnen komen met klinknagels gemaakt met het raderwieltje uit de naaidoos. Als je wilt, doordetailleren is een keuze. Zo'n tekening als deze maak je in een avond, de ruwbouw is daarna een kwestie van een of twee avonden. Verder doordetailleren daarna kost natuurlijk tijd, maar dat is altijd zo, ook met een kit.
In theorie zou het uitsnijden ook met een plotter kunnen, maar dat heeft natuurlijk alleen zin als je heel veel exemplaren zou willen produceren. Dat was hier niet zo, en dan is een avondje snijden in mijn opvatting sneller, leuker en precieser dan achter het scherm met de muis.

Wat de tekening betreft, in eerste instantie had de mijne niet precies de goede maat, maar met gewone afbeeldingensoftware (GIMP in mijn geval) is een scan  van de tekening natuurlijk heel makkelijk langer/korter of hoger/lager te maken, want de constructie blijft toch hetzelfde. Als je meer of minder zigzaggen nodig hebt werkt dit natuurlijk niet. Als lengte en hoogte naar wens zijn,  omgezetten naar pdf en printen copieeren, opplakken.

en dan plaatjes:



de tekening, vermenigvuldigd en opgeplakt





Let op, hier nog nog niet plakken, alleen proefpassen





























Afbouwen met stroken karton, de bovenrand is hier nog niet af:




Er komt vervolgens een rijvloer in uit 3 mm triplex, waar de rails op kan worden bevestigd.


« Laatst bewerkt op: 31 October 2020, 20:25:53 door janw »

janw

  • Offline Offline
  • Berichten: 2225
  • Bruggen-IG:
Re: Bruggen-IG: een bouwwijze voor bruggen in karton
« Reactie #1 Gepost op: 31 October 2020, 20:56:53 »


NB: deze insnijdingen dus alleen bij de binnenste twee zij'wanden' aanbrengen; de buitenste twee komen er gewoon buiten tegen aan.

3Dbuildr

  • Offline Offline
  • Berichten: 707
  • Fred
Re: Bruggen-IG: een bouwwijze voor bruggen in karton
« Reactie #2 Gepost op: 01 November 2020, 09:23:04 »
Heel erg interessant en leerzaam om het zo te zien uitgelegd, ik heb zeker weer inspiratie opgedaan!  (y)

Fred
Alles komt goed!
Volg 3Dbuildr ook op Facebook, Instagram en Youtube