BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Baanplannen => Topic gestart door: Remko_H0 op 09 September 2013, 21:30:57

Titel: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 09 September 2013, 21:30:57
Hoi allemaal,

twee jaar geleden ben ik begonnen met deze hobby.
Ik ben toen begonnen met de Aelderbaan (Koploper) om koploper te leren en te snappen hoe het werkt met mijn Intellibox, bezetmelders etc.
Het heeft even stilgelegen, maar ik ben nu toe aan de volgende stap.
Ik maak gebruik van Piko A rails.

Ik wil een niet te grote en moeilijke baan met als doel:
- automatisch rijden van ongeveer 3 treinen (ik heb nu een diesel, stoomloc; beide met wagonnetjes en een TEE tbv personen vervoer).
- oefenen met scenery (bergen/rotsen), brug
- Kleuren/verouderen
- ballasten

Ik heb hiervoor onderstaand baantje bedacht.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/nieuw_baanplan_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/nieuw_baanplan_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/nieuw_baanplan_3d.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/nieuw_baanplan_3d.jpg)

De verschillende kleuren moeten de verschillende baanvakken worden.

Graag hoor ik of jullie nog tips hebben of dingen zien, die niet slim zijn.

Alle opmerkingen zijn welkom.

Alvast bedankt,

Remko
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: Remko_H0 op 10 September 2013, 15:29:28

Ruim 130 keer bekeken en nog geen opmerkingen.
Ik geloof nooit dat ik als beginneling niets te verbeteren heb.

Graag hoor ik jullie verbeteringen.

Alvast bedankt,

Remko
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: Daniel24 op 10 September 2013, 15:41:02
Niet dat ik zo'n gevorderde ben maar het aantal sporen is wel heel erg veel! :o
Ben ook zo begonnen. (internationaal station met goederenoverslag willen maken op 1 bij 2 m!) En uiteindelijke plan was lokaal spoorstation met 2 kopsporen inc. omloopspoor. Dus zou dat eerst eens veranderen.

groet,

Daniel
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: Edde op 10 September 2013, 15:41:55
Die zijn voor iedereen weer anders denk ik.
Wat wil je horen?
Het is geen realistisch ontwerp,maar als jij je op deze baan kan uitleven
dan zou ik dat zeker doen. (y)

succes.

gr Ed.
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: Brian. op 10 September 2013, 15:53:10
Is dat ene spoortje tussen het station en het blauwe stijgende spoor echt nodig? zo moet je ook weer met keerlusmodules aan de gang..

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/1_667.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/1_667.jpg)
Hier het spoortje weggehaald.
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: MarcNL op 10 September 2013, 15:54:11
Dit soort banen kwam al voor in het Gleisplanbuch van Fleischmann, in 1965.
En alle andere publicaties uit die tijd.

Tegenwoordig schijnt het allemaal thuis met de PC getekend te moeten worden.
Maar dat voegt niks nul-komma-nul toe.
Dit soort baantjes gaat heel snel vervelen als je ze al zou bouwen.

Ik zou wat minder ambitieus zijn en iets bouwen met een paar spoortjes. En zonder spaghetti bochten.
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: tothebeach op 10 September 2013, 16:32:16
Hoi Remko,

Ik volg Mark in dit, het is een spaghettibaan waar landschap ondergeschikt is aan het rijden. Op zich niets mis mee, ieder zijn stijl. Qua rangeerbelevenis is er weinig te beleven, ik zie twee emplacementen waarbij de onderste nauwelijks opstelgelegenheid heeft. Het korte spoor is 1 rechte raillengte lang. Wat zou je daar willen vestigen, want er gaat ook nog eens een brug overheen? Vrij veel steile hellingen, heeft twee nadelen: je kunt geen treinen laten rijden en je treinen kunnen sneller slijten hierdoor.
Met Brian ben ik het eens voor wat betreft de wisselverbinding. Het scheelt een keerlus, daarnaast als de trein er 1 keer door heen is, moet de lok uiteindelijk in het station omlopen om weer profijt te hebben van die keerlus.
ook zie ik een dubbelsporige bocht in de onderbaan, aan de linkerkant. Waarvoor is deze nodig? Als je die weg laat, scheelt dat weer in kosten.
Daarnaast vraag ik mij af waarom je alweer een nieuw plan voorsteld. Op een baan met dezelfde afmetingen (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,39382.0.html) (vermoed ik) zijn we via een ovaaltje op een kopstationsituatie weer naar een ovaaltje gegaan. Waarom ben je daar niet mee verder gegaan en waarom zijn die tips niet meegenomen in dit plan?

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: NS6400 op 10 September 2013, 16:54:18
Ik zou ook voor wat minder rails gaan. Als je een 8je als basis neemt wordt het plan al snel onoverzichtelijk en "spagetti" achtig. Het overgaande spoor neemt het zicht weg van het linker gedeelte van je baan. Bovendien hou je door al die rails zeer weinig plek over voor een huisje/boompje/beestje.  Een rondje (of nog beter een kopstation) zijn dan beter.

@Michel en Brian,
Ik zie geen keerlus door dat spoortje hoor ...

Groet,
Paul

Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: tothebeach op 10 September 2013, 17:01:12
Brian heeft um uitgegumd, in het eerste bericht zit ie nog wel.

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: NS6400 op 10 September 2013, 17:03:55
Dat snap ik  ;) Maar voor zover ik zie krijg je geen sluiting als je dat spoor niet "uitgumt"
Titel: Re: Tweede oefen baantje
Bericht door: tothebeach op 10 September 2013, 17:17:02
Je hebt gelijk. Ik zie het nu ook.
Het spoor zorgt wel voor een ontzettend korte helling. Dus nog steeds niet handig  ;)

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 10 September 2013, 21:09:46
Heren,

Allereerst bedankt voor al jullie input.
Algemene mening is duidelijk: Teveel rails/spaghetti baan.

Oorzaak is dat ik ondanks de kleine ruimte toch zoveel mogelijk treinbeweging/mogelijkheden/”verrassing” probeerde te creëren.

@ Brian:
Zo is het kleine tussenstukje spoor ontstaan, zodat de trein direct terug kan naar het station of door kan voor een wat langere ronde en is de keuze uit het zicht.

@ Michel:
De bedoeling van het onderste emplacement is aan het eind een lokloods te maken en wat middelen tbv een stoomlokje te plaatsen.
Het idee van het dubbele spoor naar het station is de ruime bocht voor de passagierstrein en korte bocht voor goederen vervoer.
Tevens kunnen hierdoor meer treinen tegelijk rijden.

Tot zover mijn onderbouwing van mijn keuzes.
Hoewel ik het niet erg vind dat de baan niet volledig realistisch is, heeft jullie commentaar heeft me opnieuw aan het denken gezet.
Tevens heb ik het draadje van 2 jaar geleden (bedankt Michel) nog eens goed doorgenomen.
Ik wil eigenlijk in deze baan niet aan een schaduwstation op een aparte laag beginnen;
mede omdat ik de vlakke tafel nog heb staan van mijn proefbaantje.

Als de 8 lijdt tot spaghetti blijft denk ik alleen een ovaal over. ??? Eens?
Voor mijn gevoel is dat saai, maar misschien moet ik daar nog even aan wennen.

Terug naar de tekentafel dus om andere opties te bekijken:
- Huidige baan versimpelen, zodat het rustiger wordt.
- Iets op basis van een ovaaltje, maar dan een beetje speels; Iemand een voorstel?

Wordt vervolgd...,

Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Mudhen op 10 September 2013, 22:12:44
Een 8 is zeker niet onmogelijk, wordt in US nog steeds veel en succesvol gedaan op 4x8 (feet). Vereist vaak rigoureus landschap om het nog een beetje toonbaar te krijgen. Wat dat betreft is een ovaal makkelijker mooier uit te voeren.

Een moeilijke baan slecht uitvoeren geeft minder voldoening en 'verassing' dan een makkelijke baan goed uitvoeren...

Succes!
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS264 op 10 September 2013, 22:48:21
Citaat
Voor mijn gevoel is dat saai, maar misschien moet ik daar nog even aan wennen.

Saai ???? Hoho ;D, het is net wat voor invulling je geeft en wat je wil bouwen. Een ovaal kan een complete baan worden en zelfs naar historie gebouwd.
Kijk maar eens op Eibergen, Midland, Testbaantje(dimo,dimo) Lackeim.

Volgens hele oude stoffige boekjes van Schuitema en Co kun je op klein terrein hele leuke baantjes bedenken.
Kijk ook eens in de encyclopedie bij micro-layouts en amerikaanse puzzles voor het serieuzere werk. Al naar gelang je ruimte kun je iets passends bedenken.

Ik zie een echt baanplan graag tegemoet :-X.

Gr Koen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 11 September 2013, 08:03:05
Misschien blijft alleen een ovaaltje over, maar wat Sebas zegt is ook een optie, ga Amerikaans. Daar had ik niet aan gedacht. Ik weet niet welk materiaal jij hebt, maar een deel van het europese is te veramerikaniseren (zie bijvoorbeeld LDC-West (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,45216.0.html)(van Paul, hierboven)).
Daarnaast nog twee sites, die mij regelmatig inspireren, namelijk kleine modelspoorbanen (http://home.wanadoo.nl/reinoud.kaasschieter/railway/index.nl.htm) en Carl Ahrent (http://www.carendt.com/microplans/index.html). Deze site heeft ook wel interessante ideeën op het gebied van rangeren. Delen daarvan kan je intergreren in een bestaand ontwerp.

Succes.

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tijgernootje op 11 September 2013, 08:11:41
Heren,
Als de 8 lijdt tot spaghetti blijft denk ik alleen een ovaal over. ???

of je probeert dit

(of nog beter een kopstation).
;)

Met een schaduwstation wordt het trouwens leuker om treinen te laten rijden,geeft je gelijk opstelruimte voor treinen uit t zicht ook  ;D
Tot zover mijn dubbeltje aan optie's  :P
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: MB6400 op 11 September 2013, 14:07:44
Ik lees dat je wilt oefen met automatisch rijden, landschapsbouw, ballasten etc.
Als je dat realistisch wilt doen, vraag ik me af waarom dan een spaghetti 8 of uberhaupt een ovaal ?
Je zou je misschien kunnen laten inspireren door het draadje over de digitale demo pendelbaan. Dit idee is toe te passen op elk onderwerp, tijdperk etc en het draadje heeft inmiddels ook bewezen dat er genoeg uitdaging in zit op alle mogelijke vlakken. Daarnaast is het zelfs later ook uit te breiden !  ;)

Kortom wellicht een alternatieve suggestie.

Succes met je ontwerp.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Hendrik Jan op 11 September 2013, 15:08:56
De hamvraag is:
wat wil je precies.

Rijden?
Rangeren?
Automatiseren?
scenery maken?
Wat mag het kosten?

de groeten van...
Hendrik Jan
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 11 September 2013, 20:40:06
Heren,

Allen bedankt voor het meedenken.

Om even aan het eind te beginnen:

@Hendrik Jan:Goede vraag.
Mijn eerste testbaantje was de Aederbaan van koploper. Ik wil dus digitaal rijden met koploper. Enerzijds omdat ook het stuk software me interesseert; anderzijds omdat een toekomstige baan mogelijk groter wordt en handmatig rijden een beperking kan vormen. Misschien daarom ook wel teveel rails. Ik vind het zien rijden van een trein ook leuk.

Ik hoef geen groot rangeerterrein, maar wil iets met houttransport of zo doen.
Het is dan leuk dat er een plek is om te lossen en er een “verhaaltje ” van te kunnen maken.
Tevens vind ik stoomloks met alles wat daar bij hoort leuk, maar dat is meer iets voor de toekomst.

Kosten: Ik heb genoeg rails + (digitale) toebehoren voor een spaghetti baan. Dus dat gaat lukken. De kosten voor de scenery komen geleidelijk en gaat wel passen hoop ik. Moet ik natuurlijk niet teveel verprutsen.

Zoals al eerder genoemd heb ik geen ervaring met scenery en wil dat gaan leren.
Al met al misschien alweer teveel wensen.

@Michel: Bedankt voor de links.
@Michel/Sebas: Ik heb me nooit verdiept in Amerikaans, maar ben meer geïnteresseerd in Duits, Zwitsers berglandschap.
Als ik er niet uitkom ga ik me daar in verdiepen.

@Koen: Je hebt gelijk. Saai mag ik het niet noemen. Misschien moet ik wat wennen aan wat minder trein beweging voor zo’n klein baantje.

@MB6400: De digitale pendelbaan is me nogal een topic. Ik zal eens kijken waar dat over gaat.

Groeten Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 11 September 2013, 20:44:40
ff vraagje, hoe groot is je baanoppervlakte eigenlijk? ik zou idd niet al te moeilijk baanplan maken, een ovaaltje kan al heel veel rijplezier opleveren, en je kunt ook veel baanbouwen enzo,
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 11 September 2013, 20:55:22
Afmetingen zijn: 120x290 cm.
Ik gebruik Piko-A rails.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 11 September 2013, 21:13:37
heb je een bepaald thema wat je leuk vindt? station (of eindstation?) bergen of stad? een showbaanvak? en welk tijdperk, ik gok tijdperk III vanwege stoomlocs, je heb alles Duits/Zwitsers, dan past zeker een hout overlading?

die ruimte is zeker groot genoeg om wat moois te kunnen maken. Misschien moet je eens wat verschillende baanplannen opzoeken, en wat sfeerfoto's wat je graag zou willen maken.

Is je tafel van alle kanten goed bereikbaar?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 11 September 2013, 21:34:04
Hoi Wim,

eigenlijk wil ik nog niet aan een schaduwstation beginnen omdat ik de tafel nog heb van mijn eerste baantje.
Bij een eindstation kom je daar volgens mij al gauw op uit. Dus wordt het waarschijnlijk een doorgaand station.
Of is dat een verkeerde conclusie?

Klopt: Tijdperk III ongeveer, berglandschap.
Houtoverslag/zagerij lijkt me prachtig.
Je hebt me al aardig door...

Mijn tafel is verrijdbaar. Ik kan er dus aan alle kanten bij.

Groeten Remko
 
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Hendrik Jan op 11 September 2013, 23:02:00
Waarom geen schaduwstation?
Maak die schaduw afneembaar.
Zorg dat het landschapsdeel boven het schaduwstation los ligt, dan kun je er altijd bij.
Bv afneembaar deel van een heuvel, dorpje apart op een losse plank, etc

Hendrik Jan
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 12 September 2013, 00:03:06
En als je er toch van alle kanten bij zou kunnen, een losse fiddle yard er naast? Één die je alleen aan de baan monteert als je rijdt, maar voor de rest er onder opgeborgen kan worden? 't is maar een ideetje

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 12 September 2013, 08:11:16
Moge,

Goede tip Hendrik Jan
Ik wil toch iets met bergen/heuvels proberen.
Mogelijk kan ik 2/3 spoortjes schaduwstation hierin kwijt.

Ik zal een opzetje maken om over te discussieren.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 12 September 2013, 09:28:04
Hallo Remko,

Ik heb je topic zitten doorgelezen en je hangt volgens mij op dezelfde gedachten gang als mij, wil veel maar nog weinig ervaring en een beperkte ruimte. In eerste instantie ook gekeken naar een ovaal, 8 vorm en dergelijk. Ik vond een ovaal nog startsetterig overkomen dus dat wilde ik niet. Toen ben ik begonnen met een thema en daar vervolgens een plan bij bedacht, korte pendel baan (1,00 x 3,00 mtr) maar met deze afmeting kwam ik niet uit om nog enige lengte heen en weer te kunnen rijden, een pendelbaan met 1 bocht maar dan kun je je station maar van 1 kant benaderen, maar ik wilde hem van twee kanten kunnen benaderen. Dus toch een ovaal en met een schaduwstation kun je treinen mooi weg zetten.

Ik ben nu met plan 6 ten uitvoering gegaan ook omdat ik het automatisch rijden erg mooi vindt zoek maar eens naar de pendelbaan van Karst Drenth die draait ook op koploper  (y). Ik heb het baanplan inmiddels liggen met de beperkingen qua materiaal die ik heb en ben in koploper begonnen om de baan (ovaal met 1 dubbelsporig station) te maken, 1 dezer dagen wil ik de bezetmelders aanleggen en ben benieuwd hoe het zal gaan.
Maar als je uitbreidingsplannen en ruimte hebt voor de toekomst zou ik ook de module bouw eens in ogenschouw nemen er zijn een aantal mensen hier die hele mooie pendelbanen in modules bouwen, heb je een module klaar knup je er een volgende bij aan. Het geeft voldoende uitdaging om in koploper een mooi trein verloop te creëren. Kortom het forum geeft enorm veel inspiratie. 

Succes met bedenken
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 12 September 2013, 12:46:34
Hoi Gerwin,

zojuist je topic doorgenomen (nog niet alles kunnen lezen).
Heel herkenbaar. Het leuke is dat je een echt onderwerp hebt gepakt.
Dit biedt voordelen op het gebied hoe het zou moeten mbt indeling etc. en geeft nadelen, want het past natuurlijk nooit zoals het moet.

Ik denk dat ik op iets vergelijkbaar uitkom.
Vooraan het station met dubbelspoor.
Vergelijkbaar schaduwstation alleen dan in een berg verstopt.

Om het wat speelser te maken denk ik aan:
- spoor die naar boven loopt op de berg, waar ik iets van een houtzagerij of iets dergelijks ga maken.
- mogelijk een rangeer spoortje
- pendelspoortje, die in de berg verdwijnt.

Vraag is of het dan al niet weer te druk gaat worden.
Ik wil dit eens uitwerken en zal het dan posten om jullie mening te horen.

Succes met Eibergen
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 12 September 2013, 19:20:15
hoi Remko,

Als je er zo gemakkelijk van alle kanten bij kunt. Zet in t midden van je baan 1 grote dikke plaat, in de lengte. zo krijg je 2 stukken van 1 bij 3 meter. aan de ene kant bouw je een klein doorgangsstation, met een losweg en houtoverslag. en aan de andere kant gewoon heel simpel een showbaanvak. In t midden gewoon over de hele lengte een bergkam, die scheidt visueel de beide delen
Als je je sporen heel efficient neerlegt kun je ter plekke van die hele dikke streep nog een opstelstation bouwen die je dan onder de berg verstopt, zo heb je veel rijmogelijkheden, alle sporen op 1 niveau, t is redelijk eenvoudig aan te leggen, zeker als je al een complete tafel hebt.

dubbelspoor kun je doen, maar kost je heel veel ruimte omdat je veel grotere wisselstaten ect nodig hebt. Je moet proberen beetje rust in je opzet te houden lijkt me.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 12 September 2013, 20:26:34
Hoi Wim,

afmetingen zijn 120 cm x 290 cm.
Als ik er een plaat tussen zet heb ik 2 stukken van 60 cm.
Dat lijkt me te smal.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 12 September 2013, 20:48:23
excuses, ik las 2 meter,  :-[

toch zou ik een ovaal in overweging nemen
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Hendrik Jan op 12 September 2013, 21:05:06
Te smal?

delen van mijn baan zijn 40cm diep.
Mijn hoofdstation ligt op 60cm.
Lukt allemaal wel, maar vereist creatief denken.
In de VS is het heel gewoon om midden op een vrijstaande baan een achtergrondplaat te zetten, zodat je 2 gescheiden werelden schept.
Staan regelmatig in de Model Railroader.
Kwam bij het zoeken naar een divider ook dit plaatje tegen:http://www.gatewaynmra.org/project.htm (http://www.gatewaynmra.org/project.htm)
2e van rechts. Piepklein baantje, met in het midden een schot dat de beide zijden scheidt.

de groeten van...
Hendrik Jan
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 12 September 2013, 21:09:44
jep, prima opzet, maar te smal om ertussen nog een paar schaduwstation sporen op te nemen. Wat je wel kunt doen is een uithaalspoor naar de rand vd  baan, en een transportbak op aansluiten, een plan met rails erop, en twee opklapbare zijkanten, kun je je treinen zo oprijden, dichtklappen en wegzetten, werkt perfect ;)

nou, hopen tips, kun je er wat mee?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 12 September 2013, 22:03:53
Heren,

voordat jullie aan de volgende goede tips toe zijn even hetgeen ik aan het knutselen ben laten zien op basis van jullie input van gisteren.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_2d.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_2d.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_3d.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_3d.jpg)

Enige uitleg:
Uitgangspunt ovaaltje met dubbelspoor bij het station en inhaalspoor uit het zicht in een berg.
Om het toch een beetje speels te maken gaat er links vanuit het station een baantje door de berg de berg op naar een lokale halte/stationnetje.
Idee is om hier hout of zo te kunnen halen.
Vraag is of dit moet eindigen in een dubbel spoor of een kronkelig enkelspoortje blijft.

Rechts uit het station gaat een pendelspoortje, waarbij het treintje de berg in gaat en later weer terug komt.
Kan natuurlijk ook komen te vervallen.

1 spoor loopt naar een stukje industrie.
Plek nog niet echt bepaald, maar zou iets voor een houtzagerij kunnen zijn.
Indien nodig kan er nog een aftakking gemaakt worden.
Dit spoortje zou echter ook vanachter uit het opstelspoor kunnen komen.

Ergens wil ik ook iets met water doen om dit ook te oefenen. Plek weet ik nog niet.

Minder druk dat de spaghetti baan, die ik had; toch nog wat treinbeweging.

Graag hoor ik jullie mening over deze nieuwe opzet.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS264 op 12 September 2013, 22:43:32
Tjee,

Dat ziet er veel beter uit :o. ik heb een kanaal als middenscheiding genomen, maar in jou geval zou je heel mooi een beek/dalstroom over de lengte in het midden van je baan kunnen laten lopen. Dan kun je half over die beek een klein dorpje opzetten. Van de rest een mooie bosrijke omgeving.
Ken je Monschau? Google dat maar eens je zal foto's vinden.
Heb je wat rails en huizen, zet ze neer en schuif er mee tot het naar de zin is.

Affijn dat is invullen (y).

Gr Koen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 September 2013, 07:59:05
Hoi,

lang geleden in Monschau geweest.
Ik zal nog eens googelen.
Goede tip, om een beekje in de lengte te laten lopen als rode draad waar omheen van alles gebeurt.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 13 September 2013, 08:00:59
goed bezig hoor! dat doe je snel in de computer.

ik zou denk ik in dit plan een weg, en misschien idd ook die beek midden door de baan laten lopen. De beek moet dan natuurlijk wel ongeveer 5 cm lager dan je sporen, past dat in je tafel? T geeft idd een goeie diepte werking.

de aansluiting voor de houtzagerij is prima zo, gaat dan met een overweg de weg over, en je hebt er rondomheen genoeg ruimte.

2 kleine opmerkingen, ik zo proberen om geheel enkelsporig te houden, de rechterkant is nu dubbelspoor, ik zou dat ene spoor laten stoppen voor de tunnel, en het station boven, als het pas een wissel geheel rechts zodat je kop kunt maken. en als je nog een wissel over hebt, evt een extra spoortje met een losweg en/of locloodjse
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 13 September 2013, 09:48:54
Dit ziet er een stuk beter uit  (y), wie ben ik om daar eigenlijk over te oordelen  :-[, maar goed het blijft een mening

Het dubbel spoor kun je natuurlijk wel gebruiken als schaduwstation in de berg, als je die weghaalt mis je dat of je kunt met een extra wissel misschien in de berg nog iets, want zo'n stukje spoor doodlopend tegen de berg ziet er ook wel mooi uit
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 September 2013, 12:45:47
Wim, Gerwin bedankt voor de reactie.

Ik ben blij dat het de goede kant op gaat.
Ik begrijp de opmerkingen niet helemaal.

Aan de rechterzijde gaan twee sporen naar boven; de tunnel in.
Echter het rechtse spoor gaat naar de 2 sporen, die als een soort schaduwstation fungeren.
De linker loopt dood in de berg. Idee is om dit als pendelspoortje te zien, waarbij de trein verdwijnt in de berg en een tijd later terugkomt.
Of is dit een onnozel idee?

@Wim
Ik begrijp onderstaande opmerking niet:
en het station boven, als het pas een wissel geheel rechts zodat je kop kunt maken. en als je nog een wissel over hebt, evt een extra spoortje met een losweg en/of locloodjse
Je hebt het hier over het bovenste doodlopende spoor?
Kop maken?
Enkel of dubbel spoor aan het eind?
Kun je dit verduidelijken. Wissels voldoende.

@Wim
beekje 5 cm lager.
Tja, dat gaat wel een probleempje opleveren.
Als het plaatselijk is valt het wel mee, maar over de gehele lengte van de tafel heeft dat nogal wat invloed op de sterkte van de tafel. Moet ik nog eens over denken, maar is met wat extra hout vast wel iets op te vinden.

@Gerwin.
Graag je oordeel. Ik hoop wat van jullie te leren.
Daarom hoeven we het niet altijd eens te zijn  :D
Je ziet dat het spaghetti baantje al aardig is veranderd, dus jullie hebben toch wel invloed blijkbaar.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 13 September 2013, 12:55:24
Ik had niet gezien dat het ene spoor in de tunnel dood loopt  :-X
Het is wel een idee dat heb je eigenlijk twee schaduw stations.

Het klinkt raar als je mijn topic lees maar ik ben niet zo van de ovaaltjes maar des ondanks ben ik er zelf ook 1 aan het bouwen puur om het feit dat je met een schaduw station toch van twee kanten het station kunt bereiden, ik vindt dat je de term "less is more" goed hebt toegepast, de 3d tekening in wintrack geeft een mooi overzicht. Ik denk dat je op de goede weg bent en her en der misschien nog wat bij wilt schaven.

Dat zeg ik als een beginnend modelspoorder maar het meedenken geeft mij ook weer inspiratie.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Bluestrain op 13 September 2013, 13:43:12
Erg leuk plan ga dit volgen en ook omdat ik met dezelfde problemen knok ovaal of kopstation.
Succes (y)

Mvg Frans
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 13 September 2013, 14:16:20
Ik had jullie al bijna door elkaar gehaald  :-X
Blijf jullie beide volgen  (y)
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS6400 op 13 September 2013, 15:17:24
Als het kan zou ik de sporen wat minder dicht langs de kant laten scheren. Dat oogt beter en minder kans om trein-lawines  ;)

Groet,
Paul
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Bluestrain op 13 September 2013, 16:48:30
Ik had jullie al bijna door elkaar gehaald  :-X
Blijf jullie beide volgen  (y)

Moet je zeggen dat ik wel inspiratie krijg van dit baanplan.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 13 September 2013, 16:48:35
je hebt 3 tunnel ingangen, 2 enkelsporige aan de linkerkant, en 1 dubbelsporige rechts, ik had idd ook niet gezien dat het binnenste spoor doodloopt, ik zou die voor de tunnel al laten stoppen

beekje, je zou de sporen ook kunnen ophogen, een beekje geeft wel mooi effect, anders zou ik het bij een weg houden.

Station boven, aan de rechterzijde 1 wissel toevoegen, wellicht het spoor tot einde vd baan doorlaten lopen, zodat het lijkt alsof die spoorlijn nog wat verder doorloopt (zou in t echt wel logisch zijn)
je kunt in dat station, naar keuze, links of rechts een extra wissel leggen, dan heb je daar iets meer mogelijkheden.

idd sporen niet strak langs de rand, en zo mogelijk ook niet evenwijdig aan de rand, nog beter, in een flauwe boog, geewft ook weer ruimtelijk effect.

 
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 13 September 2013, 17:37:02
Hallo Bleu train,

er is er nog  1  (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,53497.msg3221378328/topicseen.html#msg3221378328)
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Bluestrain op 13 September 2013, 18:34:12
Dankje is ook niets mis mee met dat plan bied toch veel mogelijkheden hetzelfde als hier boven eigenlijk.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 September 2013, 21:01:05
"Leuk" om te zien dat we met dezelfde problemen worstelen.
Toch komt er steeds weer iets anders uit.

@Wim:
Het zal wel aan mij liggen, maar ik weet niet zeker of ik je nu snap.
Je stelt voor om op het bovenste stationnetje een extra wissel te leggen.
Je bedoelt een omloop te creëren?
Ik heb daar nu echter 3 rail lengtes liggen.
De wissel komt dan in het midden te liggen en blijft er geen raillengte over.
Of snap ik het niet en wil je nog een extra spoortje?
Mee eens dat ik deze sporen zover mogelijk moet verlengen.
Door de hoek te veranderen kan ik ook nog iets meer lengte creëren.

Ik zal de afstand tot de zijkant proberen te verkleinen.
Mee eens dat een flauwe boog het mooist is. Ik weet niet of dat vanaf het station gaat lukken ivm de boogwissels van 2 naar 1 spoor.
Ik kan de sporen zowiezo iets verhogen door een extra laag dempingmateriaal over de hele plaat te leggen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS264 op 13 September 2013, 21:27:20
Hoi, Gelijkstroomhoe heet je eigenlijk?

Even terug op je @landschapvorming. Gooi je hele baan op styridur(dakisolatie, verkrijgbaar bij de betere bouwmarkten) en je kan je landschap maken zoals je wilt zo wel in de hoogte als de diepte al naar gelang je bouwplaatdikte, 2,4,6 cm. Mijn baantje ligt op 4cm dikte, het "water" op 2cm. Je bergen kun je opbouwen zoals bij  "Mara Harbor" van Milocomarty hier op het forum. Je kan ook nog stoeien met gaten in je treinplaat :-X  door bijvoorbeeld een ravijntje te creeeren.
Met styridur heb je in een floep en zucht alles staan ::).

Gr Koen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 September 2013, 21:52:17
goede tip.
Ik neem aan dat je Styrodur bedoelt?
Lijkt me makkelijk werken, maar is wel prijzig (€ 80 voor 600x1250 mm).
Of heb ik het verkeerde?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS264 op 13 September 2013, 22:13:10
@Styrodur ja, dan heb je de verkeerde, ze kosten ongeveer 7,euro p/st. Bv bij Raab Karcher.

Gr Koen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 September 2013, 22:17:27
Deze prijs staat me meer aan.
Thanks.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Bluestrain op 14 September 2013, 12:52:06
beste HoGelijkstroom wil graag een gedeelte van je baanplan gebruiken heb zelf wat veranderingen aangebracht als je er niet in toestemt begrijp ik dat best.

Mvg Frans
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 14 September 2013, 15:37:27
Frans,

ga gerust je gang. (y)
ik vind het fijn dat we van elkaar leren.
Dit plan is ook weer ontstaan met hulp van jou en anderen.

Ik heb jou topic ook even doorgenomen.
Je bent goed bezig, maar ook nog aan het zoeken zie ik.
Verschil met mij is dat je je vooral richt op het station.

Succes, Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Bluestrain op 14 September 2013, 16:48:43
Remko bedankt en ja ik vindt kopstations mooi maar op de ruimte die ik heb is dat geen haalbare kaart dus zal het bij mij ook een ovaal worden heb ik trouwens niets op tegen.
Nog een vraagje heb je geen probleem met de helling dat die te stijl wordt.
Zal in mijn topic het plan neerzetten zoals ik het zou willen.

Mvg Frans
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 14 September 2013, 20:30:23
Frans,

is afhankelijk van:
- of je het spoor boven de twee sporen van het schaduwstation laat komen. (Dat doe ik niet).
- hoever je het doodlopende spoor de berg in laat gaan (Nu 5 raillengtes).

Gevolg is dat ik 3,6% stijging krijg.
Dat is aardig wat, maar voor een korte loc met een paar wagonnetjes met hout goed te doen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 16 September 2013, 18:41:05
@Wim:
Mocht je dit nog lezen.
Ik had je laatste voorstel mbt de wissel in het bovenste stationnetje niet begrepen.
Je stelt voor om op het bovenste stationnetje een extra wissel te leggen?
Je bedoelt een omloop te creëren?
Ik heb daar nu echter 3 rail lengtes liggen.
De wissel komt dan in het midden te liggen en blijft er geen raillengte over.
Of snap ik het niet en stel je een extra spoortje voor?
Mee eens dat ik deze sporen zover mogelijk moet verlengen.
Door de hoek te veranderen kan ik ook nog iets meer lengte creëren.

Alvast bedankt,

Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 17 September 2013, 22:10:42
Nog enkele aanpassingen gedaan:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_2d_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_2d_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_3d_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_3d_1.jpg)

twee extra wissels toegevoegd (rode ovaal).
Idee is dat vanaf het stukje industrie zonder op de hoofdbaan te komen rechtsom gereden kan worden.

Tevens het omhooglopende spoor aangepast, zodat ik er een brug kwijt kan.
Ik kan/wil eigenlijk geen rechte rail kwijt daar ivm een glooiend verloop.
Is een brug mogelijk in een R9 bocht??

Het stroompje gaat dan naar rechtsonder lopen richting een dorpje.
Ik weet niet precies hoe je in Wintrack dit handig kunt tekenen.
Helemaal niet vanaf een heuvel, maar dat is niet zo belangrijk.

Linksonder de rails wat veranderd, want dat zat nog niet helemaal lekker.
Ik ben erachter gekomen dat ik twee bochtwissels miste.
Ik heb wel 4 linker, maar geen enkele rechter in (R3/R4).
Deze besteld bij de-spoorzoeker voor half geld.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 18 September 2013, 09:54:55
Het is klein, ruim, overzichtelijk, wat opstelruimte, wat rangeerwerk. Wisselend spelplezier is mogelijk, net als ervaringen met landschapsbouw. Zeker de toegevoegde wissels geven even de mogelijkheid het rangeerspoor makkelijk te bereiken. Je zou het meest rechtse wissel 55221 op de plaats van het engels wissel neer kunnen leggen en de twee 55220 iets meer naar rechts kunnen verschuiven. Het geeft iets meer spanning in je sporenplan, maar is niet noodzakelijk.

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 18 September 2013, 12:20:01
Michel, ik volg je niet helemaal.
Als ik de 55221 op de plek van de engelse wissel leg hoe kom ik dan van het middelste spoor naar boven als ik rechtom rijd?
Of waar komt dan de engelse wissel?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 18 September 2013, 12:30:29
Zoiets bedoel ik:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Schermafdruk_van_2013_09_18_122533.jpeg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Schermafdruk_van_2013_09_18_122533.jpeg)
Dit geeft net iets meer puzzle mogelijkheden. Een trein komt van rechts, de lok moet omlopen om de trein op het rangeerspoor te trekken om daarna de wagos te verdelen over de twee aansluitsporen. Een trein van links heeft dat probleem niet.
Maar dat is slechts een suggestie, het plan zoals je het al gemaakt hebt is al goed.


Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 18 September 2013, 16:21:23
Michel,

bedankt voor de uitleg.
Helemaal duidelijk door de tekening.
Door de extra wissels, die ik bedacht had,  wordt het gemakkelijker, maar misschien ook wel minder leuk.
Ik ben bezig om het neer te leggen en kan dan beide mogelijkheden eens proberen.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: NS264 op 18 September 2013, 21:38:56
@brug, ik heb zelf een gebogen Vollmerbruggetje, maar alle bekende fabrikanten hebben wel bruggen voor in een boog en volgens mij zijn die ruim genoeg. Die van mij ligt in r1 en ik heb nog een strookje in de bocht over. Je moet wel even op je langste wagons letten dat die erdoor kunnen.

Gr Koen.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 18 September 2013, 21:53:01
Fijn.
Ik had eerst geprobeerd om een rechte rail in te passen, maar dat is niet echt fraai.
Ik zal op zoek gaan naar een brug in een ruime bocht.
Komt vast goed.

Ik ben echter nog niet zover, want ik heb zojuist de rails neergelegd en een proefrondje gereden.
Mijn stoomloc BR57 ontspoort steeds in de bochtwissel linksboven als ik van de buitenbocht naar de binnenbocht ga.
De loc volgt het juiste spoor, de tender gaat rechtdoor.
Dus eerst deze puzzel maar eens oplossen.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje - Indeling blokken
Bericht door: Remko_H0 op 24 September 2013, 21:39:24
Ik heb de rails gelegd, het probleem met mijn bochtwissel opgelost (hoop ik) en ben nu toe aan het verlijmen van de rails.

Ik ga de baan echter met koploper besturen.
Dus moet ik eerst de baanvakken en de positie van de bezetmelders bepalen.

Hier heb ik echter jullie hulp bij nodig, want ik heb een paar vragen.
Hierbij mijn huidige eerste opzet:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg)

Ik heb hierbij de volgende vragen:
- Bij een lange trein (van rechts) zullen zowel blok 2 als blok 3 gebruikt worden. Dit gaat goed met de huidige opzet. Echter als de trein van blok 11 naar blok 2 gaat is 1.14 de eerste bezetmelder. Of is het beter om in (het kleine) blok 2 toch 2 bezetmelders te leggen?
- Zelfde vraag geldt ook voor Blok 1.
- Wat is verstandig met de twee ? te doen. Ook detecteren of niet?
- De binnenkomstmelder van blok 9 en blok 10 is 1.11 van blok 8. Verstandig??
- Blok 4, blok 5 en blok 6 opdelen in twee stukken, zodat er twee korte treinen kunnen staan?
- Neem ik 1 of 2 raillengtes voor de bezetmelders (bij de langere baanvakken)?
- De trein van blok 8 moet via blok 2 naar blok 11 en dan naar blok 7. Stoppen in blok 2 kan niet bij 1 bezetmelder. Dus doorrijden??

Samengevat: Ik ben een beetje zoekende. ???

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 24 September 2013, 21:45:11
je huidige spoor/blok 3 is wel erg kort zo, wat je kunt overwegen: spiegel blok 8, 9 en 20, en sluit dan blok 8 aan op blok 11. de wissels tussen blok 2 en 3 vervolgens stuk opschuiven naar links, je huidige wissel tussen blok 2 en 8 kan komen te vervallen, of kan een kopspoortje worden (handig voor parkeren van een loc.

je sporen/blokken 4,5 en 6 zijn lekker van lengte, prima zo, je kunt ze idd opdelen in 2 korte secties, rij je digitaal?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 24 September 2013, 21:47:57
euh, ik moet eerst lezen.. je hebt je sporen al gelegd 8)

Titel: Re: Tweede oefenbaantje - Indeling blokken
Bericht door: Remko_H0 op 24 September 2013, 22:19:54
Wim, bedankt voor je reactie.

Ja, ik rijd digitaal. De sporen liggen, maar niet vast.
Dus we kunnen alle kanten nog op.
Dit plannetje is echter wel na allerlei overwegingen zo ontstaan (zie voorgaande pagina's van dit topic).

Ik geloof niet dat ik je voorstel kan volgen.
Blok 3 is kort, maar zal nooit alleen in gestopt worden.
Bij een trein, die te lang is voor blok 2, zal ook blok 3 bezet raken.

Ik snap wat je bedoeld met het spiegelen, maar ik zie niet wat dit oplevert.
Blok 8 is nu een doodlopend pendelspoortje in de berg.
Deze vervalt dan of wordt een spoortje om een loc te parkeren.
Ik zie echter het voordeel dan niet.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tijgernootje op 25 September 2013, 09:52:55
Ik vraag me meer af waarom er een slinger in je blauwe spoor boven zit  ???
Dat heeft volgens mij geheel geen functie of zin,of is dat gedaan met een rede ?
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 25 September 2013, 10:07:54
@ Floris:
Tevens het omhooglopende spoor aangepast, zodat ik er een brug kwijt kan.
Ik kan/wil eigenlijk geen rechte rail kwijt daar ivm een glooiend verloop.

De slinger volgt de glooiingen van het landschap ;) Heeft dus ok geen functie, behalve dat de trein net iets langer onderweg is.

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje - Indeling blokken
Bericht door: Remko_H0 op 25 September 2013, 12:15:12
Klopt helemaal.
Het gaat om een bergspoortje, wat alleen nodig is voor het afvoeren van hout of iets dergelijks.
Spoor volgt de makkelijke weg langs de berg helling.
Door de kronkels is het wat speels.

Kunnen jullie mijn vragen beantwoorden mbt bezetmelders en blokindeling?

Gr. Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 25 September 2013, 12:27:16
Hoi Remko,

Met bezetmelders en blokindelingen heb ik geen band. Ik automatiseer mijn baan met de hand  ;). Ik hoop voor je dat iemand anders je daarmee kan helpen. Misschien dat dat naast Wim, Stoker en IJzerenHein nog iets voor je kunnen betekenen?

groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 25 September 2013, 12:30:35
Michel,
bedankt. Ik wacht nog even af.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Wim1969 op 25 September 2013, 16:32:29
Wim, niet hoor, ik rij digitaal met een Multimaus, en krijg die stekkertjes net aangesloten. Treindetectie... op het oog, en ik laat mn treinen in een schaduwstation stoppen door een stukje stroomloos te schakelen dmv een aan/uit schakelaartje..

wat ik bedoelde met het sporenplan, je blok 3 is zo heel erg kort, en ik blijf de essentie van het dubbele spoor wat de tunnel rechts ingaat niet begrijpen, vandaar het voorstel om wat te schuiven. Ik zou als je je rails al hebt liggen het lekker zo laten hoor, en vooral ook gaan bouwen aan je baan. Als je je bezetmelders goed ingericht krijgt ;)
Titel: Re: Indeling blokken - Bezetmelders
Bericht door: Remko_H0 op 25 September 2013, 21:12:42
Wim, duidelijk.
Bedankt.

Nu nog de bezetmelders :P
Wie helpt me???
Titel: Re: Tweede oefenbaantje - Indeling blokken
Bericht door: Jelmer op 25 September 2013, 22:21:08
Ik heb de rails gelegd, het probleem met mijn bochtwissel opgelost (hoop ik) en ben nu toe aan het verlijmen van de rails.

Ik ga de baan echter met koploper besturen.
Dus moet ik eerst de baanvakken en de positie van de bezetmelders bepalen.

Hier heb ik echter jullie hulp bij nodig, want ik heb een paar vragen.
Hierbij mijn huidige eerste opzet:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg)

Ik heb hierbij de volgende vragen:
- Bij een lange trein (van rechts) zullen zowel blok 2 als blok 3 gebruikt worden. Dit gaat goed met de huidige opzet. Echter als de trein van blok 11 naar blok 2 gaat is 1.14 de eerste bezetmelder. Of is het beter om in (het kleine) blok 2 toch 2 bezetmelders te leggen?
- Zelfde vraag geldt ook voor Blok 1.
- Wat is verstandig met de twee ? te doen. Ook detecteren of niet?
- De binnenkomstmelder van blok 9 en blok 10 is 1.11 van blok 8. Verstandig??
- Blok 4, blok 5 en blok 6 opdelen in twee stukken, zodat er twee korte treinen kunnen staan?
- Neem ik 1 of 2 raillengtes voor de bezetmelders (bij de langere baanvakken)?
- De trein van blok 8 moet via blok 2 naar blok 11 en dan naar blok 7. Stoppen in blok 2 kan niet bij 1 bezetmelder. Dus doorrijden??

Samengevat: Ik ben een beetje zoekende. ???

Hoi,

Koploper werkt met een binnenkomst en een stop melder. Dus trein komt blok 8 binnen op 1.10 en stop op 1.11 bijvoorbeeld. Om nu een goede binnenkomst melder te hebben in blok 10, zul je dus een extra melder (mag ook voor het wissel voor blok 10 en 11) moeten plaatsen voor de binnenkomst melder. In sommige gevallen op mijn baan heb ik dit trouwens gedaan met een virtuele melder in Koploper.

Zelfde principe gaat dus op voor blok 2. In feite heb je blok 3 niet nodig als apart blok, maar is melder 1.3 de binnenkomst melder uit blok 5 en 6. Voor binnenkomst in blok 2 uit blok 11 heb je dus een extra melder nodig, die je tussen blok 11 en de stopmelder van blok 2 plaatst.

hoe lang je bezetmelder moet zijn weet ik niet, ik gebruik zelf massadetectie en ik neem aan dat jij stroomdetectie gebruikt.
Jelmer
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 25 September 2013, 22:42:50
Hoi Jelmer,
bedankt voor je info. Hier kan ik verder mee.
Kan ik 1.11 dan niet gebruiken als binnenkomst melder van blok 9 en 10?
en 1.14 als binnenkomstmelder van blok 2?

Wat zou je doen met de twee blokken met vraagtekens?

De trein van blok 8 moet via blok 2 naar blok 11 en dan naar blok 7.
Stoppen in blok 2 kan niet bij 1 bezetmelder. Dus doorrijden?
Of ook hier een extra melder?

Ik ben niet bekend met virtuele melders, maar daar zal ik me eens in verdiepen.

Gr. Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: IJzeren Hein op 25 September 2013, 23:44:09
Misschien dat dat naast Wim, Stoker en IJzerenHein nog iets voor je kunnen betekenen?

Ik? Ik sta nog in vakantiestand. :)

Ik wil er graag naar kijken, maar dat duurt nog een paar dagen. Hoewel, morgen misschien even tijd. Krijg je wel advies van een beginner, dat heeft voor- en nadelen.  :)
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 26 September 2013, 12:34:27
Hoi Ijzerenhein,
vanaf vanmiddag ben ik een week in de vakantiemodus, dus doe maar rustig aan  :D
Elk advies ben ik blij mee.
Ik ben ook beginner en vind het moeilijk het gevolg van keuze van blokken en bezetmelders te overzien.
Een advies of discussie geeft vaak wat meer duidelijkheid.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: tothebeach op 26 September 2013, 12:40:01
Hoi Remko,

Is het misschien handig om deze vragen te stellen in het digitale draadje (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/board,4.0.html)?

Groet,
Michel
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 26 September 2013, 15:57:44
Ik zie eigen net dat je bij blok 1, 2, 3 en 7 dezelfde constructie hebt als bij mij.

Ik ben daar ook nog niet helemaal uit maar ik was van plan om wat jij als blok 3 hebt als niet gedetecteerd deel op te nemen.

Lengte van de bezetmelders heb ik gekozen zodat de loc er in zijn geheel op kan (200 mm = 1 raillengte FLM 6101)

Misschien wel handig om er een apart draadje voor te starten, heb ik ook gedaan.

Of je de bezetmelder van het vorige blok als begin melder kunt gebruiken weet ik helaas ook nog niet. Moet wel kunnen als ik het zo bekijk maar of het verstandig is weet helaas nog niet
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 26 September 2013, 17:23:34
@Michel, mee eens. Is misschien een betere plek.

@Stoker
Als ik blok 3 niet detecteer dan moet de binnenkomst melder ergens beginnen bij het rechter blok met vraagteken.
Waar heb jij de binnenkomst melder gedacht?

In de Aelderbaan van koploper wordt wel een bezetmelder gebruikt, die in het vorige blok ligt.
Deze is echter dan niet de stopmelder. Dus wat ik doe kan waarschijnlijk niet??
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 26 September 2013, 17:31:28
Hoi remko,

Het blijft een beetje fildelen omdat ik er ook nog niet genoeg in thuis ben maar je kunt in koploper wel de laatste melder als beginmelder van het opvolgende bok gebruiken. De stop melder moet echt wel in het blok liggen denk ik, of het moet nog kunnen met speciale acties zodra een bepaalde blok gereden gaat worden dat je zonder stop melder stopt. Maar dan moet wel de lengte van de trein en lengte van het spoor bekend zijn
Titel: Re: Tweede oefenbaantje - Indeling blokken
Bericht door: IJzeren Hein op 26 September 2013, 20:15:35
Jou baanplan zit best lastig in elkaar met die korte blokjes, maar dat maakt het ook leuk. Ik zal eens een poging wagen. :)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/test123_blokindeling.jpg)

Ik heb hierbij de volgende vragen:
- Bij een lange trein (van rechts) zullen zowel blok 2 als blok 3 gebruikt worden. Dit gaat goed met de huidige opzet.

Dat vraag ik me af. 1.2 is de inrijmelder voor Blok 2, 1.3 is de inrijmelder voor blok 3. Als je 1.3 (of 1.2) stopmelder maakt van blok 2 dan bestaat blok 3 dus eigenlijk niet.

Citaat
Echter als de trein van blok 11 naar blok 2 gaat is 1.14 de eerste bezetmelder. Of is het beter om in (het kleine) blok 2 toch 2 bezetmelders te leggen?

Volgens mij kun je 1.14 niet als inrijmelder voor Blok 2 (of 1) gebruiken. Je zou een bezetmelder aan een van de wissels kunnen hangen. Ik zou twee melders in blok 2 proppen.

Citaat
- Zelfde vraag geldt ook voor Blok 1.

Zelfde antwoord. :)

Citaat
- Wat is verstandig met de twee ? te doen. Ook detecteren of niet?

Als je er een trein wil laten stoppen wel, anders alleen als je er iets mee wilt doen. Maar dan kun je dat beter per wissel doen. Als bijvoorbeeld de wissel tussen blok 8 en blok 2 bezet is, kun je niet van blok 5/6 naar blok 4 rijden (tegen de klok in). Maar dat kan wel als je de wissel vrij kan geven. Hetzelfde geldt voor de wissel tussen blok 2 en blok 3. Als die bezet is kan er volgens mij niets rijden tussen blok 5/6 en 4 (met de klok mee), maar ook niet tussen 11 en 7.

Citaat
- De binnenkomstmelder van blok 9 en blok 10 is 1.11 van blok 8. Verstandig??

1.11 is de stopmelder van blok 8, en kan dus niet de inrijmelder van blok 9 en 10 zijn. Als je de wissel detecteert dan kan die als inrijmelder dienen.

Citaat
- Blok 4, blok 5 en blok 6 opdelen in twee stukken, zodat er twee korte treinen kunnen staan?

Wat jij wil. :)

Citaat
- Neem ik 1 of 2 raillengtes voor de bezetmelders (bij de langere baanvakken)?

Een is volgens mij wel genoeg. 20-30 cm in H0.

Citaat
- De trein van blok 8 moet via blok 2 naar blok 11 en dan naar blok 7. Stoppen in blok 2 kan niet bij 1 bezetmelder. Dus doorrijden??

Stoppen in blok 2 (en elk ander blok) kan met 1 echte bezet melder en 1 virtuele melder met doorrijden in cm. Ook in bijvoorbeeld blok 4 komend uit 5 kun je op een willekeurige plek stoppen door tussen 1.4 en 1.5 een virtuele melder toe te voegen.

Het hangt er ook een beetje vanaf hoeveel bezetmelders je hebt. Ik zie 1.1 t/m 1.16 en 2.1 maar als je 2x16 stuks hebt, waarom zou je ze dan niet gebruiken? Dat is tenminste wat ik gedaan heb. En zorg dat je redelijk makkelijk aansluitingen kunt veranderen, dus veel isolatielasjes (of zaagsnedes) en veel draadjes aan de rails solderen. Of je ze wel of niet gaat detecteren kun je dan later beslissen en als het niet werkt zoals je wilt dan hoef je niet te slopen of zagen. Een paar draadjes omleggen is dan genoeg. En je traint je soldeervaardigheid. Het is tenslotte een oefenbaantje. :)

Je zou je ook aan kunnen melden op het koploper forum (http://www.koploperforum.nl), daar zit ook erg veel kennis.
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 07 October 2013, 19:43:31
Hoi IJzeren Hein,

bedankt voor je uitgebreide antwoord.
Dat ik nog niet gereageerd heb, heeft te maken dat ik een dikke week op vakantie was en je reactie nu pas lees.
Ik ga het eens bestuderen en kijken of ik het snap.

Alvast bedankt,

Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: De Stoker op 08 October 2013, 12:04:14
Heb ik ook gedaan, alle niet gedetecteerde delen, inclusief wissels heb ik centraal (bij de bezetmelders) aan een diode schakeling gemaakt. Mocht ik nog bezetmelders over hebben dan kan ik eventueel een niet gedetecteerd deel over zetten naar een bezet melder. (erg handig)
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 08 October 2013, 21:26:46
Jou baanplan zit best lastig in elkaar met die korte blokjes, maar dat maakt het ook leuk. Ik zal eens een poging wagen. :)
Ik zit te denken om de wissel links van blok 2 te vervangen door een bochtwissel, zodat blok 2 twee raillengtes langer wordt.
Alle beetjes helpen....

Dat vraag ik me af. 1.2 is de inrijmelder voor Blok 2, 1.3 is de inrijmelder voor blok 3. Als je 1.3 (of 1.2) stopmelder maakt van blok 2 dan bestaat blok 3 dus eigenlijk niet.
Volgens mij s het voordeel dat je bij een lange trein dan blok 2 en 3 gezamenlijk gebruikt.
De tussenliggende wissel blijft dan bezet, maar dit wordt door koploper geregeld.

Volgens mij kun je 1.14 niet als inrijmelder voor Blok 2 (of 1) gebruiken. Je zou een bezetmelder aan een van de wissels kunnen hangen. Ik zou twee melders in blok 2 proppen.
Vraag blijft of een een stopmelder van het vorige blok kunt gebruiken als inrijmelder van een volgend blok kunt toepassen als er ook nog een wissel tussen ligt. ik zal deze vraag eens stellen in het koploper forum.

Overige antwoorden zijn me duidelijk.
Ik vind het een goede tip om bij twijfel er in ieder geval een draad aan te solderen en de rail elektrisch te scheiden, zodat je eenvoudig kunt switchen.
Ik heb bezetmelders van Viesmann. Dit gaat per 8 en heb er 3 of 4 (nog even checken). Dus misschien moet ik zoveel mogelijk detecteren en kan dan makkelijk switchen.

Nogmaals bedankt voor het antwoord. Kan ik weer verder mee.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 11 October 2013, 22:56:04
Gecheckt op het koploperforum:
De stopmelder van het vorige blok is niet te gebruiken als binnenkomstmelder van het volgende blok.
In dat geval wordt bij het activeren van de bezetmelder het volgende blok al geblokkeerd en kan niet meer ingereden worden.
Klinkt wel logisch.
In het testbaantje van koploper zit wel een bezetmelder in een vorig blok, die als binnenkomstmelder van drie parallelle volgende blokken geldt.
Dit is echter een extra melder in dit blok.

Ik zal mijn overzichtje op bovenstaande aanpassen.

Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Sander op 11 October 2013, 23:06:50
Wil je ook nog snelheidsbeperkingen toevoegen in je wisselstraten dan zou ik de wisselstraten ook voorzien van een melder.

mvg,
 Sander
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Remko_H0 op 13 October 2013, 21:01:14
Bedankt voor de tip Sander.
Doordat dit maar kleine stukjes zijn zal de snelheid wel meevallen, maar lijkt me wel goed om te doen.
Dan zijn ze in ieder geval gedetecteerd.

Gr. Remko
Titel: Re: Tweede oefenbaantje
Bericht door: Sander op 13 October 2013, 21:39:21
Remko,

in plaats van wisselstraten moet je even wissels lezen denk ik. Anders leg je bij overloop wissels een deel van je baan onnodig stil.

mvg,
 Sander