BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Ombouwen => Topic gestart door: Peter Kleton op 03 October 2012, 12:10:02
-
Hallo,
Ik heb een vraag voor de kenners van de NS stoomtractie.
Ik ben n.l. bezig met het bouwen van een model van de NS 2100 serie.
Ik heb de lok 2104 in het museum tamelijk uitgebreid op mijn foto's staan en heb het'' 2100 boek.''
Toch mis ik wel dingen.
Onderaan het machinistenhuis , zie ik een ''strip'' naast het trapje. Hierop zit wss de triple klep voor het remsysteem, omdat er leidingen naar boven lopen , waar de mcn de rem bedient.
Maar bij de loks in het 2100 boek zie ik die niet. ???
Aan de andere kant ,links onder het mach . huis zit ook een dergelijke ''strip''.Het lijkt wel of daar de injecteur zit. Ook dit apparaat zie ik niet op andere foto's in het ''2100 boek''.
Kan iemand hier iets over vertellen? Iemand van de musea in den lande mss ?
Vr groet,
Peter
-
Ik vermoed dat een plaatje van die strip veel gaat helpen in het beantwoorden van de vraag ;D
-
Hallo Paul,
Beide ''strippen'' met apparatuur erop staan in het topic :
Philotrain 870/37-kit NS2100, op pagina 22 met antwoord # 317. Daar staan de foto's .
Vriendelijke groet,
Peter
-
hier dus
ff 3 foto`s naar beneden scrollen
http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,29837.msg538605.html#msg538605
-
OK ,
Dit zijn de onderdelen die ik bedoel. ;)
Gaf ik ze de juiste naam ?
Staan ze nog in boeken vermeld ? Dan weet ik hoe ik ze een klein beetje kan namaken.
(Ik heb Harterink & Mook en het boek van Labrijn.)
Groeten ,Peter
-
>:(
-
Ik heb nog even de moeite genomen om het HELE draadje van Karst (http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,29837.0.html) door te lezen en feitelijk staat daar ALLE informatie al een keertje. Misschien is het een idee indien je zelf ook even de moeite neemt om die informatie tot je te nemen :-\.
Tenslotte heeft Karst de moeite genomen het hele bouwproces te documenteren en daarmee z'n kennis en ervaring te delen. Laten we hem daar met het regelmatig tot ons nemen van die kennis op gepaste wijze voor bedanken (y)
Verder hoef ik mezelf dan in ieder geval niet te herhalen :'(.
-
hallo Paul.
Bedankt voor je antwoord.
Voor de goede orde wilde ik je nog zeggen , dat ik in schaal 0 bouw, dus niet het draadje als handleiding kan gebruiken om de lok in elkaar te zetten, wat je mss denkt. ;)
Daardoor wil ik graag een beetje begrijpen hoe een bepaald onderdeel op de lok functioneerde , zodat ik weet hoe ik het sterk vereenvoudigd na kan maken.
De beide boeken die ik noemde bespreken veel van die onderdelen en hoe ze werken ,maar om terug te vinden welk onderdeel waar zit ,is wat anders, er zijn te veel soorten van...
Vr groet ,Peter
-
OK, (deels) sorry :-[, maar je vragen over het grootbedrijf staan er wel grotendeels in, inclusief de antwoorden. Kan me echter voorstellen dat je bij schaal O wel iets meer details wilt weten over de injecteurs. Het gaat hierbij echter over Monitor injecteurs en die zal je (uit mijn hoofd) niet zo snel vinden in de Nederlandse literatuur. De Monitors die op de 2100-en gebruikt werden komen van de (Engelse) WD loc's en als ik zo naar rechts kijk weet ik bijna zeker dat ik daar (bijna) niets over heb staan. (maar ik ga nog wel even spitten)
Is dus wel de vraag welk tijdstip je de door jou te laten bouwen loc wilt laten representeren. Indien je een loc van VOOR 1949 wilt bouwen heb je de links een voorverwarmer en voedingspomp en rechts een Gresham & Craven ketelfront injecteur.
Blz 31 (rechtsonder) van het 2100-en boek van Paul Henken laat de situatie zien met tweemaal G&C ketelfront injecteur (dus de uitvoering ZONDER voorverwarmer, eerste serie loc's)
Blz 36 laat de uitvoering zien met rechts G&C en links, naast de ketel de afsluiterwielen voor de voedingspomp
Het plaatje op blz 95, daar kan ik geen sjokola van maken ??? In eerste instantie zou ik qua een aantal appendages zeggen dat het gespiegeld staat (ondanks dat stoker links zit en mcn rechts, maar dat is verklaarbaar). Echter daar zie je ter hoogte van het hoofd van de stoker (links) een wiel en handel van een G&C ketelfront injecteur en rechts zie je "niets". Op basis daatr van zou ik zeggen dat de foto gespiegeld is afgedrukt. Echter indien je naar stand regulateur en bediening vuurdeur kijkt klopt het met de afbeeldingen op blz 31 & 36 ??? ???
Indien je jou loc d'r een beetje knapjes uit wilt laten zien zal een versie voor 1940 moeten bouwen. Kijk maar eens goed naar foto's:
- glanzend ketelbeplating e.d. -> 80 % kans dat de foto VOOR 1940 is
- doffe ketelbeplating e.d. -> 80% kans dat de foto NA 1945 is gemaakt
Kortom als je je loc er niet helemaal mat uit wilt laten zien -> voor 1940 -> met een ketelfrontinjecteur en een voedingspomp / voorverwarmer en dan ben je van al hetgedoe met die "strippen" en wat er achterzit af.
DEUVM.
PS ik heb (digitale) scans van de 2100 H&M tekeningen. Mocht je in de categorie "eigen gebruik" zitten ......
-
When in need as fireman: Grap the Black Book !!!!!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Monitor_injecteur.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Monitor_injecteur.jpg)
Monitor Injector uit "Handbook for Railway Steam Locomotive Engine Man, by Ian Allan 2003, ISBN 07110 0628 8"
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Blackbook_kleuren.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Blackbook_kleuren.jpg)
Gebruikte kleuren in "Handbook for Railway Steam Locomotive Engine Man, by Ian Allan 2003, ISBN 07110 0628 8"
Kortom, hiermee moet je redelijk kunnen uitvlooien wat de pijpenbrij achter die "strip" doet. De "overflow"is die elleboog pijp die krom naar beneden wegloopt en in de buitenlucht eindigd. Het is dus zeker geen luchtremapparatuur / triple klep, zoals je in je eerste mailtje aanname Daar heb ik vast ook nog wel een plaatje van, maar dat ga ik nu niet doen ;)
-
Hallo Paul,
Mooi dat je de situatie begrijpt. ;). Ik had eerder moeten zeggen dat ik in schaal 0 bouw.
Ik zal eerst eens denken in welke tijd ik de lok wil nabouwen.
Het is wel zo, dat ik de 2104 niet voor niets gekozen heb , want ik wilde een 1:1 voorbeeld hebben , waar ik heen kan gaan en foto's van kan maken en opmeten . (Jammer dat die 6300 zo weg gestopt is ).
Het boek ligt hier naast me en ik ga je verhaal nalezen met het boek erbij. Gelukkig heb ik denk ik de kennis van de injecteurs in alle vormen in de boeken staan, nu nog zien dat ik ze in mijn hoofd krijg. ;)
Ik hou je wel op de hoogte.
Met vriendelijke groet ,
Peter
-
Als je de NSM 2104 wilt bouwen ga je gang met fotograferen en opmeten.
Als je een NS 2100 wilt bouwen: vergeet dat ding!!!! D'r klopt geen moer meer van.
Op zich is de NSM 2104 prima voor de matig geïnteresseerde leek, maar historisch aan teveel kanten onjuist.
-
Voor de vergelijking, een Triple Valve:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/3_inch_Triple_Valve.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/3_inch_Triple_Valve.jpg)
mvg,
Rick
-
@ Rick:
Hmmmmm. Je hebt gelijk, maar ik had meer dat model met het bolletje in mijn hoofd of is dat een verstopt onderdeel van de remkraam ??? ???
Tripleklep zal je in ieder geval zelden of nooit aan de zijkant van een loc vinden. Die zit meestal ergens tussen het frame of stelbalken.
Maar goed jou tekeningen zijn meestal Engels georienteerd, terwijl Nederlandse appendages op een gegeven moment (en zeker qua luchtremmen) meer Duitse georienteerd waren
-
Ik realiseer me nu dat dit waarschijnlijk de "oorspronkelijke" Triple Valve is van meneer Westinghouse is, die eigenlijk in 1873 al vervangen is door de "Improved Triple Valve".
Hier de Improved Triple Valve
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Improved_WH_Triple_Valve.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Improved_WH_Triple_Valve.jpg)
Dit komt allemaal uit een onderdelencatalogus van Westinghouse, dus als de NS Westinghouse producten heeft gebruikt(en ik weet zeker dat sommige wagens een WHB uitrusting hadden) dan zouden die ook in dat boekje voor moeten komen.
Bij de twee locs hier weet ik tenminste dat de triple valve(en de rest van het WH pijpenbrij) aan de buitenkant van het frame zit, maar dat zijn een 2' C '2T loc en een 2' D '1 loc, dus de ruimte tussen de frames onder de cabine was al bezet ::) Maar zoals je zegt, het is appels met peren vergelijken, en kennende de ingenieurs van de NS zullen ze die dingen wel tussen de frames verstopt hebben. Leuk voor de poetser en de modelbouwer, maar vast geen pretje voor het onderhoudspersoneel ::)
mvg,
Rick
-
Dag Paul,
Weet je nog dat je bij mij thuis geweest ben ,om tijdschriften op te halen?
Nu herinner ik me weer de gesprekken die we voerden over deze lok.
Maar wat is nou de oorzaak dat die 2104 historisch helemaal niet klopt?
In de tijd dat hij het museum inging waren er nog veel stoom deskundigen , die wel hebben moeten weten hoe het hoorde te zijn...
Vr Gr,Peter
-
Het opknappen van de 2104 was een haastklus die op een goedkoopje moest...
Ik citeer uit het boek over de serie 2100:
"het (..) beschikbaar gestelde budget voor herstel van loc 2104 in de Tilburgse werkplaats werd bij herhaling verlaagd. een aanvankelijk opgestelde begroting, uitgaande van restauratie in HSM-toestand, werd met een totaalbedrag van fl.24.770,- te hoog bevonden. In januari 1956 was dit bedrag verminderd tot fl.16.070,- en op 7 februari van dat jaar nog eens gereduceerd tot fl.10.000,-. Ten slotte gaf Den hollander aan dat bij de herstelling van deze machine de uiterste soberheid in acht was te nemen en het te verwerken bedrag was terug te brengen tot ten hoogste fl.4000,-."
Voor dat bedrag kun je niet verwachten dat er even rustig en correct gerestaureerd wordt. Dan kan er nog zoveel kennis in huis zijn, als die kennis niet betaald wordt, kun je er weinig mee...
"De werkzaamheden beperkten zich tot een grondige schoonmaakbeurt, het vervangen van de meest ingeteerde delen van bekleding en machinistenhuis door inlassen van stukken plaat en he top eenvoudige wijze schilderen van de loc."
Eelco
-
Naar verluid klopt met name de tender qua breedte niet. Ik weer niet of het hier om millimeters, centimeters of decimeters (het laatste is wat onwaarschijnlijk) gaat. D'r staat mij bij dat er in het min of meer recente verleden een nieuwe bovenbouw gemaakt is in (voormalig) Oost Duitsland.
Als het allemaal niet klopt laat ik me graag corrigeren / bijscholen.
In ieder geval klopt die stookplaat niet >:( >:( >:( (zie draadje Karst 2100)
-
Dat was in 1993, bij MaLoWa.
Eelco
-
Goedemiddag,
Ik zie nu pas ,dat er twee injecteurs onder het m. huis gemonteerd zijn , een links , eenzelfde rechts. ;D
Als ik dan lees hoeveel er uiteindelijk besteed werd om de lok te conserveren ,moeten beide injecteurs er in het werkzame leven van de lok ook op gezeten hebben.Er is dus geen ''ouwe rommel '' opgezet omdat dat zo mooi stond.
Vr Gr, Peter
-
Dat klopt, maar enkel vanaf na 1949. Terwijl de loc's al in dienstgesteld zijn in 1914 en je als gemiddeld sloopjaartal 1953 kan aanhouden. Verder is het niet gezegd dat in 1949 alle loc's voorzien zijn van Monitor injecteurs. Enkel dat indien de G&C of de voedingspomp/voorverwarmer versleten was dat er dan een Monitor op ging. Ik heb geen idee of indien een van de twee vervangen werd er dan ook automatisch de andere vervangen werd.
Kortom minimaal 45 jaar zonder de Monitor injecteurs en maximaal 5 jaar met Monitor injecteur...........
-
Ik houd nu maar een lok aan van voor 1949. Dus geen Monitor injectors .
Maar wel een voorwarmer , zoals je op de meeste foto's ziet.
Ik ben niet getrouwd met de 2104 , hoor! ;)
Vr Gr,Peter
-
Ik ben niet getrouwd met de 2104 , hoor! ;)
Vr Gr,Peter
Nou je het erover hebt, hoe is het met Agaath?
... en dan plooi je je modelbouwaspiraties zo dat je een geconserveerd en betrouwbaar voorbeeld in de buurt hebt, blijkt het één brok geschiedvervalsing te zijn... Of is dat overdreven.
Wil je niet een fotootje van de vorderingen van Tinus op het forum zetten of is dat nog te vroeg? Spoor 0 wat zal dat denderen op zolder.
Groeten Henk
-
Van mij mag iedereen iedere loc nabouwen die hij/zij wil. Het enige waar ik mensen voor wil waarschuwen is dat wanneer je de NSM stoomloc's als voorbeeld gebruikt voor het nabouwen van een bepaalde serie of specifieke loc dat je mogelijk de nodige verschillen tegen komt tussen hoe de loc's er in de dagelijkse praktijk hebben uitgezien.
Ik ben benieuwd welk percentage van van de totale Artitec 3700-en de NSM 3737 is geweest. Ik ben bang dat het hierbij om de bulk gaat. Op zich prima, maar wel een beetje jammer als je de loc wilt gebruiken op een baan die zich verder voor 1958 gedateerd is :'(. Voor de NSM 2104 geldt in mindere mate hetzelfde.
Indien je een loc in rijdende staat wilt gebruiken in 20XX kan je de nodige consessies moeten doen aan de historie. Indien je een loc enkel statisch wilt laten zien dien je, in mijn ogen, te zorgen dat de loc historisch juist is. In ieder geval wanneer je je (grotendeels) als museum profileert. De Efteling mag met stoomloc's doen wat ze willen, zelfs indien dat loc's van K.A 't Neve zijn. Dat is een pretpark zonder museale functie.
Kortom gebruik de NSM stoomloc's rustig als referentie, maar indien je verschillen waarneemt tussen de foto's die je kent en de staat zoals een loc in het NSM staat, neem dan de foto's als leidraad en werk daar vanuit.
-
Hee ,Henk, ;D
Het gaat goed met haar ,met mij ook.
Want anders zou ik niet aan die lok zijn begonnen.
De plannen zijn al van midden vorig jaar.
Er komt wel eens wat tussen ,zoals die P.B., die waarschuwt dat je het NSM model niet als vertegenwoordiger van de Tinus moet zien . ;) :D ;D
Ik zal een foto hier (proberen )te plaatsen.
Groeten daar in Den H.
Peter
-
Hier een matig plaatje van de 2100 :
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1673_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1673_2.jpg)
Een flits is niet mooier, morgen bij daglicht zal ik hem overdoen.
Vr Gr,Peter
-
Ach, de gemiddelde foto in 1914 was van niet veel betere kwaliteit en ook toen al gold volgens mij dat een loc met het samenbouwen van de frameplaten "bestond". Het enige is dat in "het echie" ze hem meestal in een wat later stadium op de wielen zetten ;)
Maar ik hoop dat we net zo'n mooi bouw verslag krijgen als dat van Karst.
-
Vergis je niet in de fotokwaliteit van foto's uit 1914... Sprak de verzamelaar... ;) ;D
-
Ja, glasnegatieven op 18 bij 24 cm.
Superscherp!
Peter
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1675_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1675_3.jpg)
Deze is wat beter
Peter
-
Hij is mooi, Peter. Lengte een centimeter of 30?
Laat je hem over de Zwitserse baan rijden of heb je dat alweer veranderd.
In een ouder bericht las ik dat je ook met een 2e stoomloc bezig was. Is die nog verder gekomen?
Groeten Henk
-
Hoi Henk,
Nee die Zwitserse baan is begin 2010 omgezet naar een NS baan. Het sporenplan bleef gelijk , ik moest alleen de bovenleidigmasten inkorten . ;D
Die 2e stoomlok is er nog niet, dit is de eerste .. ;)
Ik heb wel voor de 3900 al de wielen en motor in huis en het boek van Paul Henken natuurlijk.
Die 2011 is inderdaad zo'n 30 cm lang.
Groeten ,Peter
-
Hallo,
Ik heb (weer ) twee vragen : :)
Ik ben begonnen met het maken van onderdelen boven de voetplaat.
Op foto's van de 2100-en in het boek van Paul Henken zie ik een soort ''steuntje'' of iets dergelijks op de voetplaat staan , (recht onder de stoomdom zit onder de ketel de ketel steun,) en daar vlak bij 30 cm van daar af naar achteren zit de lagering van het ganghandle. Op die plek dus ,aan de rechterkant van de lok iets naar voren zoals ik dit beschrijf. Ook aan de andere kant staat iets dergelijks.
Helaas staat deze dingen niet op de 2104 , anders had ik ze op mijn foto's staan. ;)
Nog iets anders , wel op de 2104 aanwezig , maar slecht zichtbaar of ontbrekend bij de andere 2100-en is een rond ,''potje'' op de voet van de rookkaststeun, aan de rechteronderkant van die steun Het is ca 30 cm lang en 15 cm dik.Er zit een smeerolie leiding aan.Het staat niet op de tekeningen.
Niet iets belangrijks om na te bouwen , maar ik zou toch wel willen weten wat het is...
Vr gr ,
Peter
-
Peter,
Gaarne of het plaatje of in ieder geval boek en blz. Dat scheelt een stuk
- linker/rechter zijde
- welk jaartal is de foto
- een / twee dommen
Heb je een plaatje van dat potje en waar zit het? Links/rechts/voor???
Kortom, wil best helpen, maar waar heb je het over ???
-
HIer is nr1
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1677_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1677_2.jpg)
De foto staat op bldz 48 ,de balpen wijst het ''paaltje aan.
'-------
Hier nr 2
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1676_3.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1676_3.jpg)
Het ''dingetje'' is er in rood erbij gezet,
Het andere zit onderop de rookkast ,rechtsonder, met rode pijlen aangegeven.
Peter
-
je bedoeld toch niet de lokkrik?
dat is een krik om kleine ontsporingen zelf te kunnen verhelpen
-
Dat is een vlug antwoord!
Ik heb meer tijd nodig gehad om het 2e plaatje erbij te zetten...,
Maar dat zou best kunnen dat daar die krikkken horen te staan.
Nooit aan zoiets gedacht... ;)
Blijkbaar hebben ze een vaste plek daar . Aan de andere kant staat er ook een.
Vr Gr,
Peter
-
Peter,
Datgene wat jij aanwijst lijkt me met de voedingspomp te maken te hebben. Die zit er bij de NSM 2104 niet meer op dus
D'r zijn niet zoveel heldere goedzichtbare foto's van linksvoor maar hier een paar in het 2100 boek:
- blz 25 boven
- blz 25 onder
- blz 36 boven, maar daar lijkt iets onder de voorverwarmer door te lopen wat bij de meeste loc's dus bovenlangs lijkt te lopen
- blz 48, jou foto dus
- blz 51 onder
- blz 51
- blz 63, links boven
- blz 64, boven
- blz 91, onderop
- blz 99
Mijn voorzichtige gok is dat het de voedings(water)leiding is voor de pomp.
Maar goed zie net dat je een van de twee krikken bedoelde :-\
-
Ja, precies , dat waren dus de krikken. ;)
Maar nu de kleurenfoto van de rechter onderzijkant van de rookkaststeun . (Het zadel?)
er loopt een dunne olieleiding naar binnen.
Peter
-
Ik heb vrijdag ook einige foto's van de 2100 gemaakt. Misschien heeft iemand er iets aan:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_023.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_024.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_025.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_026.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_027.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/doesburg_21_02_2011_028.jpg)
Andries
Zit hier tussen wat je bedoelt?
-
Ja, in de derde foto van jouw, links onder.
En mijn foto nr 2 een paar antwoorden terug. Ik heb het met rode pijlen op de buitenrand v d foto aangegeven.
Peter
-
volgens mij is t een snuifklep, die heb je nodig om de loc koud te verslepen.
-
Peter,
Die kreeg ik de eerste keer dat ik jou posting bekeek niet te zien, maar zoals Floris al zei:
Snuifklep. Die dient om bij rijden met afgesloten regulateur te voorkomen dat de cilinders als luchtpomp (met allerlei ongewenste nevenverschijnsels) gaat dienen. Is niet alleen voor koud verslepen.
In principe rij je, indien je geen extra vermogen nodig hebt zolang mogelijk met een heeeeeeel klein beetje stoom op de schuiven (lat dicht -> je hoort de snuifkleppen - lat net zoveel open dat je de snuifkleppen niet meer hoort). PAs op het moment dat je echt gaat remmen gaat de lat helemaal dicht en dan hoor je de kleppen lucht aanzuigen,
-
Ok een snuifklep.
Daar heb ik wel eens de naam van gezien in Labrijn of in Harterink & Mook.
Bedankt voor het meedenken /zoeken. :D
Groeten ,Peter
-
Hallo,
Hier even een verslag hoe het met de lokbouw staat.
Ik rij nu goed met het onderstel van de lok , alle details zijn aangebracht onder de voetplaat. Dat gaf veel problemen ,omdat de lok bij kleine hoogte verschillen al sluiting kreeg van de bogiewielen tegen het lokframe , d.w.z. de spatborden.Bovendien ook nog tegen het luchtreservoir .
Daardoor moesten de spatborden losgesoldeerd en 1,5 mm naar boven verschoven worden.In de lchtketel moest een uitsparing gemaakt worden. Ik had natuurlijk ook kleinere wielen kunnen nemen ,maar dat wist ik niet vooruit bij het bestellen. :(
De stroomopname is ca 300 mA als hij met 3 rijtuigen een helling van 2.5% oprijdt.
Vr Groet ,Peter
-
(y) (y)
Maar....... als het met plaatjes kan..... nog beter ;)
-
Hallo Paul,
Hierbij een recent plaatje:
Vanmiddag gemaakt . ;)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1816_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1816_2.jpg)
Vr Gr,
Peter
-
Thx!!!
2100 met Scharfenberg. Dat zouden ze eens bij het Spoorwegmuseum moeten zien. Biedt ongekende mogelijkheden :-X
Maar goed laat deze flauwe opmerking je niet weerhouden de voorgang met ons te delen! Erg benieuwd naar voortgangsverslagen en eindresultaat
-
Tja Paul, nu ik je een beetje ken ,begrijp ik je opmerking. :D ;)
Het punt is, dat mijn boogstralen te krap zijn, zodat ik niet geduwd zou kunnen rijden. Vandaar deze van de Zwitserse smalspoortreinen afgeleide zelfbouw Scharfenberger koppeling.Hiermee kan ik dus wel geduwd rijden . ;)
Groeten ,Peter
N.B. Heb je de nummers van Spoor- en Tramwegen al allemaal gelezen?
-
N.B. Heb je de nummers van Spoor- en Tramwegen al allemaal gelezen?
"Gelezen" niet, maar wel meerdere keren doorgebladerd en de krenten uit de pap gehaald. Is een wel een ZEEEEER leuke aanvulling op mijn verzameling "triviale & onnutte kennis" (y) (y)
Maar goed, om weer een beet OT terug te komen, heb helpt wel erg met het verbreden van mijn NS / railkennis en daar kan ik dan weer deze en gene BNLS-er meer lastig vallen ;)
-
Het blad is een heel goede bron voor je algemene spoorwegkennis.
Niet alleen over hoe het vroeger bij het Spoortje was.
Het is jammer dat het niet meer in die vorm kon blijven bestaan.
Toen het" Rail en Weg"" ging heten veranderde dat al.
Zo ,en nu weer on topic over de 2100 serie... :)
Peter
-
Hallo,
Ik heb een nieuwe foto :
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1823_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1823_1.jpg)
Dit is de fabricage van de beide dommen uit koperplaat en balsa hout.
Vr Gr ,
Peter
-
Goedemiddag,
In het afgelopen weekeinde is de lok zelf zover af gekomen, dat hij gespoten zou kunnen worden.
Ik ben nu aan de tender begonnen.
Ik wilde de tender nabouwen van de 2104 , omdat ik die fotograferen kan.
Volgens het boek van Paul Henken zijn er twee types tender geweest, een met een vlakke zijwand en een met een gebogen zijwand , de scheepsvorm.
(Scheepstender ? ) Maar nu zie ik op mijn eigen gemaakte foto's uit het Spm dat de tender die daarstaat het 3e type moet zijn, want de achterkant is ca 40 cm naar achteren gebouwd , er is daar een smalle rand, waar de sluitseinijzers op gemonteerd zijn.
Ik kan mij voorstellen dat Paul B. daar niet over te spreken is. ;)
Ik denk dat ik in dit geval type 2 ga nabouwen , die met de scheeps vorm. ;)
Vr Gr, Peter
-
Bij mijn weten is de tender achter de 2104 gewoon de eerste variant en geen aparte 3e variant.
Eelco
-
Volgens mij is de 2100 tender in het NSM "nieuwbouw" en is die nieuwbouw niet 100% nauwkeurig (connform het origineel) gebeurd :-[
Kortom de NSM tender als "grove leidraad" gebruiken, maar als er zaken op foto's er anders uitzien van de foto's uitgaan en niet van de NSM 2100 (y)
-
Hallo Paul,
Je hebt mij wel eens verteld ,dat er fouten bij de her/nieubouw gemaakt zijn.
Dit is dan een duidelijk voorbeeld.
Ik heb nog meer ontdekt:
Ik denk dat ook de lagering van de balansarm tussen de 1e en de 2e as niet origineel is, want bij de NSM versie zit die plaat tegen de buitenzijde van het tenderframe geklonken , maar op de tekeningen zie je hem -achter- de platen van het tenderframe zitten.Ook op de foto op pag . 99 zie je deze plaat duidelijk , beter gezegd bijna niet omdat hij achter de frame platen zit.
Nu ik er bij het nabouwen met mijn neus bovenop gedrukt word, zie ik pas hoe vreemd die restauratie van de 2104 ooit verlopen is (in Meiningen ?)
Vr Gr,Peter
-
De tenderopbouw van 2104 is halverwege jaren '90 vernieuwd, dat is gebeurd in Klostermansfeld, waar ook de bergkoningin van haar orginaliteit is ontdaan.
Meer heb ik even zo gauw niet kunnen vinden. Maar als ik dat doe zal ik het zeker met je delen ;)
-
Nu ik er bij het nabouwen met mijn neus bovenop gedrukt word, zie ik pas hoe vreemd die restauratie van de 2104 ooit verlopen is (in Meiningen ?)
Ja, dan hadden ze beter de loc kunnen herbouwen, heb je die wel eens van dichtbij bekeken.. ;)
Maar zonder gekheid, ik dacht dat die tender alleen gerestaureerd was, maar hij zou nu dus wezenlijk afwijken van de oorsronkelijke versie? Ik ga toch het 2100 boek nog eens kritisch doorspitten, want ik moet nog eens zo'n loc bouwen en daarvoor heb ik een serie NSM foto's liggen...
-
Er is al een hele discusie over in het 2100 draadje van Karst.
Met name over de trechter voor de kolen.
Die zit zo onlogisch dat kolenscheppen niet mogelijk is.
gr Jan
-
Simpele samenvatting:
Dat K-ding hoort er helemaal niet op. Gewoon een vlakke lip om de kolen vanaf te scheppen >:(
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/ns2100tender.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/ns2100tender.jpg)
Komt ergens uit mijn fotoarchief, maar is de situatie van voor de verbouwing.
-
Dan is dit gedeelte met de balans niet veranderd ,zo ziet het er nu ook uit.
Dan zijn er dus meer tenders geweest ,die dit zo hadden. ;)
Vr Gr,Peter
-
Hallo,
Ik ben weer wat verder gekomen. Het zware soldeerwerk is nu afgelopen (Denk ik ).
Nu moet ik aan inbouw van een lokdecoder en voor het voorlopige analoge bedrijf een schakelaarje en wat andere dingetjes.
Omdat ik het inbouwen van een geluidsdecoder ook wil voorbereiden ,vraag ik mij af ,wat ik dan doen moet.
Voor een synchroon geluid zal er een pulsgever in een of andere vorm nodig zijn ,gekoppeld aan het ronddraaien van een drijfas.
Daar heb ik wel ruimte voor, maar wat moet dat zijn?
Een schijf met magneetjes en een reedcontact?
De lok heeft 2 binnenliggende cylinders ,ik kan mij voorstellen dat de decoder dan een ander aantal pulsjes moet binnen krijgendan bij een lok met 4 cylinders.
Ik heb info gezocht bij lok decoder fabrikanten maar die zeggen niets over het zelf inbouwen van geluidsdecoders.
Wie ?
Vr gr ,Peter
-
Je kunt de decoder zo instellen dat het schakelaartje kan vervallen. Locs met een dcc decoder rijden gewoon ook analoog. Dat geldt ook voor de meeste sounddecoders. Een probleem kan soms de stroomafname zijn.
Andre
-
een viercilinder en een tweecilinder klinken hetzelfde, allebei 4 slagen per omwenteling, je hoort namelijk steeds de slag van 2 cilinders tegelijk. Een driecilinder klinkt wel anders, daar zitten de krukken steeds 1/3de verdraaid en hoor je dus 6 slagen.
-
Je hebt helemaal gelijk, Floris. :D
Ik vermoedde wel zoiets ,maar dacht dat het afhing hoe je de kruktappen zet op de drijfas.
In de 2100 hebben ze na een paar jaar wel de krukken van de koppelstang tussen drijf- en koppelas in fase gezet met die van de drijfstangen omdat het lager van de drijfas veel horizontale slijtage vertoonde.
Maar dat heeft niet met de exhaustslag te maken.
Vr Gr, Peter
-
Ook deze vraag is al eens uitgebreid beantwoord ;D. Uit mijn hoofd in het een of andere topic over de de Artitec 3700. Volgens mijn over de 3700 van Rutger SHM ( de Water)
-
Ik vermoedde wel zoiets ,maar dacht dat het afhing hoe je de kruktappen zet op de drijfas.
In de 2100 hebben ze na een paar jaar wel de krukken van de koppelstang tussen drijf- en koppelas in fase gezet met die van de drijfstangen omdat het lager van de drijfas veel horizontale slijtage vertoonde.
Maar dat heeft niet met de exhaustslag te maken.
Vr Gr, Peter
De 2100'n zijn nieuw geleverd met 45 graden fase verschil tussen de drijf en de koppelstangen. Dat is nooit gewijzigd, dat kan ook niet want dan moet het contragewicht op een andere plek komen als gevolg van de dan gewijzigde balancering, nieuwe wielen dus!
Ik ben erg voor het wegnemen van onjuistheden op dit soort fora, want waar staat dit verhaal in het 2100 boek?
Don't shoot the messenger 8)
-
Goeden avond nog even , ;)
Ik zie zojuist je bericht staan en heb hetgene wat ik bedoel gevonden in Het Boek.
Mss begrijp ik het verkeerd , maar het verhaal begint op bldz. 28, in de rechter kolom en loopt door tot op bldz 30 , de linker kolom.
Daar staat ook dat de herbalancering niet met de contragewichtenis in de wielen is uitgevoerd maar op de krukas binnen in het frame.
Morgen verder.
Vr Gr,
Peter
-
Peter,
D'r gaat nog een antwoord volgen. Of van mij of van Jos. Kort door de bocht:
Je verwart koppel en drijfstangen. Die KUNNEN bij een binnenliggend drijfwerk uit fase liggen. (Bij een buitenliggend drijfwerk kan dat NIET).
To be continued.
PS voor het GELUID maakt de plaatsen van de koppel- en drijfstangen niet uit bij 2 of 4 cilinder loc's
-
Paul,
Je tikt de spijker op de kop in je laatste antwoord.
Op blz 28/30 gaat het over de problemen en testen van de HSM 600/NS3200.
Bij de HSM500/NS2100 is het probleem aangepakt door de al gemelde plaatsing van de koppelstangen met 45 graden fase verschil.
Als dat veranderd zou zijn had dat gekund tijdens de test met de Leonard wielen, zie blz 51 e.v. van het 2110 boek.
Zoals hierboven al gemeld kunnen bij binnenliggende cylinders de buitenliggende koppelstangen op elke willekeurige plek aan de wielen worden bevestigd. Elke plaatsing kent echter weer zijn eigen problemen, want doordat drijfstang en koppelstang niet in één vlak liggen komen er in beide lagers belastingen door het wringmoment bij. Eea is goed besproken in het Handboek voor Spoorwegtechniek deel III blz 142-170.
Op de website http://www.stoomlok.nl/NBDS38/ wordt dat gebruikt bij een bespreking van de scheurvorming in het frame bij de NBDS/NS3500 locomotieven
DEUVM
Ter verduidelijking:
- de krukken van de drijfstangen van een twee cilinder machine zitten bijna altijd meteen hoekverschil van 90 graden
- bij buitenliggende cilinders is het hoekverschil tussen drijfstangen en koppelstangen ALTIJD 0 graden. Kan (volgens mij) niet anders ;)
- bij binnenliggende cilinders KAN er een hoekverschil zijn tussen drijfstangen en koppelstangen. Echter ieder oplossing heeft z'n voor- en nadelen
- terug naar je oorspronkelijke vraag: voor het GELUID van de stoommachine is enkel het hoekverschil tussen de krukken van de drijfstangen van belang. Bij een standaard twee (maar ook de meeste vier)cilinder loc is dat om de 90 graden, dus vier slagen evenredig verdeelt over de volle wielomwenteling (van 360 graden)
-
Hallo Paul,
Koppelstangen en drijfstangen kunnen maar op een manier op een wiel werken ,want je kan maar een kruk op het wiel zetten . ;D
Van binnen tussen de frameplaten ecter ook niet lijkt me.
Alleen kan je het faseverschil veranderen door het drijwiel een stukje te verdraaien. Als het drijfwiel met een spie in een spiebaan gefixeerd zit op de drijfas zou je de spiebaan op een andere plaats kunnen frzen.
Het zou makkelijk zijn als ik de kale drijfas een kon zien.
Over mijn vraag :
Ik zet een schijf op de voorste drijfas met 4 merktekens zodat ik er tzt magneetjes of iets anders op kan zetten.
Vr groet ,Peter
-
Paul heeft helemaal gelijk, maar misschien is het een doordenkertje en moet je het een keer zien om te begrijpen. Peter, als het is zoals jij denkt, dan kun je geen 4 cylinder lok maken. Daar ligt de kruk van elk drijfwiel 180 graden gedraaid ten opzichte van de binnenliggende kruk in de krukas. Dit beseffende betekent het dat een koppelstang bij binnenliggende cylinders met binnenliggende krukken op elke plek kan zitten. Belangrijk is wel dat de koppelstangen aan beide zijden van de lok 90 graden verdraaid zitten.
Voor het laten klinken van het stoomgeluid moet één magneetje genoeg zijn. De beste resultaten voor het volgen van het wiel worden bereikt met een Hall sensor en niet met een reedcontact. Volgens mij kun je een loksound zo instellen dat er per signaal 4 slagen worden gegenereerd, maar dat zou ik moeten opzoeken en waarschijnlijk leest er wel iemand mee, die dat uit zijn hoofd weet.
mvg,
Ivo
-
Alleen dan krijg je wel het leuke effect dat als de loc per ongeluk een klein stootje krijgt of een fractie van een wielomwentling rijdt, dan wordt je wel op de volle vier slagen getrakteerd, te pas of te onpas.
Hier(NZ) heb ik vierkante busjes voor op een as gezien, waarbij je met een schakelaar of zo elke slag precies kan laten horen wanneer het hoort.
mvg,
Rick
-
Peter,
Sec het anders op de as zetten van de krukken / excentrieken ed is niet het probleem. Het probleem is dat zodra je een hoekverdraaing doet je balancering niet meer klopt en dat betekent dat je nieuwe wielkernen moet maken omdat daar je contragewichten in zitten.
Volgens mij is één magneet genoeg. De geluidsdecoder zit volgens mij zo in elkaar dat die de tijdsduur tussen twee pulsen netjes in vieren deelt (indien je de loc instelt als twee / vier cilinder). Als je de loc instelt als drie cilinder gaat, uit mijn hoofd, d'r zes slagen in een omwenteling. (Sec gezien heb je bij een viercilinder loc acht slagen alleen die lopen per twee synchroon ;) )
-
Ook deze vraag is al eens uitgebreid beantwoord ;D. Uit mijn hoofd in het een of andere topic over de de Artitec 3700. Volgens mijn over de 3700 van Rutger SHM ( de Water)
Vertel, ik heb het toen ook opgelost!
-
De slagen van een cilinder zijn altijd 180 gr verschoven.
Bij 2 cil komt de andere cilinder aan de beurt 90 gr na de eerste. En de 2e slag van de 2e cilinder is dan 270 gr na de eerste slag van de eerste.
Bij een 3 cilinderlok heb je exhaustslagen bij 0 gr ,60 gr, 120 gr, 180, 240 en 300 gr.Dus elke 60 gr.
Enzovoort....
Vr Gr, Peter
-
Hallo,
Vandaag is de 2100 gereed gekomen.
De lok is vorige week in de primer (Tamiya) gezet ,nadat hij helemaal uit elkaar was gehaald ,ik had 10 grote en kleine stukken w.o. de wielstellen en het dak van het machinistenhuis.
Hierna het stoomlok groen van Phildie gebruikt en zwart van Tamiya.
Daarna alles met blanke vernis nr 902 van Phildie afgewerkt.
De loknummerplaat is een geretoucheerde afdruk van de lok in het museum. Retoucheren was nodig onmdat de eche plaat er vies uitzag.
Zo ook het lok nummer op de tender.
Het nummer op de bufferbalk heb ik gemaakt met een redelijk gelijke letter uit Illustrator. geprint .
Door het fotogaferen van de nummerschild zit ik vast aan het lok nummer 2104,maar deze wijkt wat af van de lok in 't Spm.
Vandaag de lok in elkaar gezet ,en daarbij nog een montage steuntje voor de lokdecoder gemonteerd ,zodat de decoder er zo in geplakt kan worden.Op de drijfas zit schijfje gemonteerd voor eventueel synchroonlok geluid te kunnen maken.
een paar uur geleden heeft de lok gereden zonder problemen. :D
Hierbij 2 foto"s :
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1880_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1880_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1890_2.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/DSCF1890_2.jpg)
Prettige Jaarwisseling en een gezond 2013.
Vr Gr,
Peter
-
Mooie plaat Peter,
Jij ook de beste wensen.
Groeten Henk
-
Dag Henk,
Jijj ook de beste wensen voor je familie.
Leuke lok he?
Ik zelf vind hem erg "groen" in vergelijking met zijn voorbeeld in het Spm.
Maar van anderen zie ik ook zulke groene loks. Het zal dus wel kloppen.
Peter