Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

PWM regelaar Kato 22018 sx standaard controller door Pollux
Vandaag om 21:36:30
Rondje door Lissabon met Lijn 28 door Peter Soonius
Vandaag om 21:32:12
BNLS-Werkspoor - Railhopper SM90 door Mcn1986
Vandaag om 21:29:44
Mijnbouw Indonesië door Peter Soonius
Vandaag om 21:26:45
Conrat door ruudns
Vandaag om 21:21:03
tandwiel lux modellbau door bellejt
Vandaag om 20:12:09
Modelspoorbaan van Einte door einte
Vandaag om 20:10:28
Tandwiel 13 tands tbv aandrijfasje door Hasenwald
Vandaag om 19:28:42
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door VAM65
Vandaag om 19:18:35
Raadplaatje door Dave.......
Vandaag om 19:14:19
Koppelingsmechanisme klemt? door Robert vh Prutsert
Vandaag om 19:12:10
Scandinavië-IG: Skandinavisk bangården. Voor op Scandinavië gerichte spoorzaken door Loki
Vandaag om 19:06:47
Z21 en het programeren met de Z21App. door Frank 123
Vandaag om 19:03:41
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Ben
Vandaag om 18:49:03
Da's Daz 2 door NS264
Vandaag om 18:37:27
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 18:32:58
Rookgenerator wil niet werken, van piko 50652 = BR 93 in Rocrail door jack is back
Vandaag om 18:30:41
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
Vandaag om 18:29:04
Liliput Onderdeel NS 7851 stoomlok door Bas, Dordrecht
Vandaag om 18:25:26
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door borotof
Vandaag om 17:47:49
19 Toen door ES44C4
Vandaag om 17:20:58
Veevervoer ss/ ns door klusser
Vandaag om 17:15:12
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door Ben
Vandaag om 17:03:11
Ovaalramer in messing. Schaal 0 door FritsT
Vandaag om 16:57:23
De bouw van 'Ommelanden' (H0) door phdirk
Vandaag om 15:57:32
Module vliegveld Jan van Mourik door MOVisser
Vandaag om 15:23:37
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door MOVisser
Vandaag om 15:03:22
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
Vandaag om 14:26:11
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Vislijn
Vandaag om 14:15:56
Swalbenburg, N modulebaan door NS264
Vandaag om 12:07:16
  

Auteur Topic: Witte plekken bij aanbrengen decal  (gelezen 4717 keer)

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Witte plekken bij aanbrengen decal
« Gepost op: 27 July 2016, 19:27:54 »
Afgelopen dagen ontzettend zitten rommelen met decals. Ben er daarbij ook achtergekomen dat Micro Set, dat volgens mij niet meer is dan gewoon azijn in een fancy verpakking, de op (met thinner verdunde) verflaag zacht maakt. Het probleem is dat ik na het drogen vaak mat transparante plekken heb. Het lijkt me dat het daar gewoon niet goed hecht, maar ik weet niet hoe dat op te lossen. Hier is hoe ik te werk ga:

Doellaag Micro Set insmeren, met penseel. Dan decal in het water, 10 seconden wachten en dan op het model en van het papiertje schuiven. Dan met een wattenstaafje stempelend alles en overal goed aandrukken. Maar dat lukt soms wel goed, maar meestal dus niet. Goed dat ik extra veel transfers heb laten printen. Weet iemand hoe ik het elke keer wel zeker goed kan doen? Ik ben het nu eigenlijk wel een beetje heel erg zat.  >:( Er zal vast een trucje zijn.

Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

prutser

  • Offline Offline
  • Berichten: 6736
  • Spaar ze allemaal.
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #1 Gepost op: 27 July 2016, 19:53:37 »
Misschien i.p.v. Micro set de Micro sol gebruiken, lijkt mij dat de opgesloten lucht vlekken ontstaan door het ruwe oppervlak.

Stephan.

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #2 Gepost op: 27 July 2016, 20:00:55 »
Daar zou je wel eens gelijk in kunnen hebben. Ik heb al een beetje met Micro sol geprobeerd, maar ik zal het eens serieus aanpakken.
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

metpetergaathetbeter

  • Offline Offline
  • Berichten: 1109
  • http://www.amsac.be/
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #3 Gepost op: 27 July 2016, 20:10:06 »
maar ik zal het eens serieus aanpakken.
wat bedoel je daarmee ? :)

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #4 Gepost op: 27 July 2016, 20:13:35 »
Iets meer Micro sol smeren.
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

ingenium

  • TM
  • Offline Offline
  • Berichten: 4350
    • Modeltrein projecten
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #5 Gepost op: 27 July 2016, 20:17:21 »
je ondergrond moet knetterstrak zijn. Hetzij doordat het materiaal dat al is, danwel daardat je verflaag dat is, of een hoogglans blanke lak als ondergrond gebruiken. Wat ik vermoed is dat je WSF ondergrond gewoon nog te korrelig is.
Ben geitjes voeren en bloemetjes plukken, doei...

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #6 Gepost op: 27 July 2016, 20:20:03 »
Geen 3D print, het is een messing model... Dit is Phildie verf gemengd met Thinner. Ik kan wel zien dat er een minuscule structuurtje in de verflaag zit, maar die is echt minuscule. Blijkbaar toch genoeg om het probleem te veroorzaken. Het is goed om te weten waardoor dit ontstaat.
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

Floris Dilz

  • Nervensäge.
  • Offline Offline
  • Berichten: 9889
    • belse roestkraam
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #7 Gepost op: 27 July 2016, 20:57:20 »
met microsol krijg je dit wel wat beter, helemaal perfect wordt t vaak niet. Inderdaad een kwestie van zo glad mogelijke ondergrond en verder uh... tja, bij volle maan een zwarte kat tegen een boom spijkeren, maar dat is zielig, een foto van een kat dan maar, dat zien ze in het donker toch niet, en dan met een kaars op je hoofd drie rondjes lopen voor een afgedekte spiegel en verzin nog maar wat fraais. Enige mazzel heb je gewoon nodig bij dit werk. En geen deadlines want dan weet de leukpolitie je altijd te vinden. Hier had ik bijvoorbeeld een deadline en een keurig geglanslakte ondergrond, nouja, zie zelf maar....
Cockerill_ertswagen_2_LR by Floris Dilz, on Flickr

en hier geen deadline en een veel ruwere ondergrond.
IMGP6134 by Floris Dilz, on Flickr
(cijfers beetje geweatherd met schuurpapier achteraf)

Wat je sowieso kunt proberen bij je decal op de foto is er een heleboel gaatjes in prikken met de punt van een scherpe scalpel ofzo en dan microsol erover. Het vloeit er dan ook goed onder en daar doet het zn werk. Zit er al vernis op dan wil dat vaak niet lekker meer, de decal gaat iets uitzetten van de sol en krimpt daarna weer, de lak zet dan eerst mee uit en daarna blijft de boel rimpelig.

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #8 Gepost op: 27 July 2016, 21:12:55 »
Beetje verweren, dat eerste model, Floris, dan kom je er wel mee weg. Ik doe dat meestal met modellen waar het bij de blanke lak (weer) eens fout gaat. Dan heb je eigenlijk niets meer te verliezen.

Net één laagje Micro Sol erop gesmeerd en toch wel tot mijn verrassing is dat de oplossing (tot een volgend probleem zich gaat aandoen). Je kunt wel zien dat het zich nu helemaal over het structuur van de verf ligt. In het echt ziet het er niet zo korrelig uit, maar uitvergroot wel. Het glimt nu iets meer, maar dat gaat bij het lakken wel weer verdwijnen. De witte vlekken zijn in ieder geval weg.

Allemaal bedankt voor de hulp! Zoals gewoonlijk is BNLS de uitkomst als je vast zit.

Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

Floris Dilz

  • Nervensäge.
  • Offline Offline
  • Berichten: 9889
    • belse roestkraam
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #9 Gepost op: 27 July 2016, 21:39:15 »
Beetje verweren, dat eerste model, Floris, dan kom je er wel mee weg.
jup, dat deed ik toen maar....
IMGP6728 by Floris Dilz, on Flickr
 ;D

Nou nee, t was gewoon een prototype om even te kijken hoe t zou ogen met volledige opschriften. Inmiddels zijn de opschriften alweer op de schop gegaan wegens wat taalstrijdperikelen waar ik destijds geen weet van had. (Belgische wagens hebben links en rechts verschillende opschriften. Aan de ene kant eerst nederlands dan frans, aan de andere kant eerst frans dan nederlands. Heerlijk land is t ook.)
Verder is de ultieme klootzakkenmethode bij vernaggelde decals trouwens insnijden en dan insoppen met verdunde vernis en zien die vernis onder de decal te krijgen. Deed ik voor ik microsol gebruikte en sindsdien nog steeds wel es als decals erg weerbarstig zijn. Voor een of ander snaarstrak ding niet erg handig want helemaal glad wordt het nooit meer maar voor poolse goederenwagens was het briljant. Enig nadeel: decals moeten enigszins terpentinebestendig zijn. Dat is weleens een puntje.
Deze wagen is bijvoorbeeld zo gedaan destijds.


Silvolde

  • Offline Offline
  • Berichten: 1577
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #10 Gepost op: 27 July 2016, 21:50:16 »
Sven, het probleem begint volgens mij bij thinner als verdunning, ervan uitgaande dat het een nitrocellulose verf betreft. Het beste kun je een wet-transfer op een glanzend oppervlak aanbrengen en met ruim microsol deppen om luchtblaasjes weg te werken. Je zult zien dat het transfer dan glad op het model zit. daarna kun je het model met een mat- of zijdeglanslak afwerken.

Groet, Rob

metpetergaathetbeter

  • Offline Offline
  • Berichten: 1109
  • http://www.amsac.be/
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #11 Gepost op: 27 July 2016, 21:51:47 »
daarom jammer dat doorwrijfletters zo moeilijk te maken zijn en ook vrij duur zijn, Vroeger bij de NMBS reeks 59  (Roco)waren doorwrijfletters te verkrijgen om een nummerloos ex. te nummeren en dat gaf prachtige resultaten ;)
Trouwens die ertswagons zullen wel meer geschonden of weggeteerde belettering gehad hebben ! ;D ;)

Floris Dilz

  • Nervensäge.
  • Offline Offline
  • Berichten: 9889
    • belse roestkraam
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #12 Gepost op: 27 July 2016, 21:57:18 »
Sven, het probleem begint volgens mij bij thinner als verdunning, ervan uitgaande dat het een nitrocellulose verf betreft. Het beste kun je een wet-transfer op een glanzend oppervlak aanbrengen en met ruim microsol deppen om luchtblaasjes weg te werken. Je zult zien dat het transfer dan glad op het model zit. daarna kun je het model met een mat- of zijdeglanslak afwerken.

Groet, Rob
wat is het probleem met thinner dan? die is allang weer verdampt als de decals erop gaan....

Sven

  • Offline Offline
  • Berichten: 8359
  • Eton Wick, UK
    • Ga naar de Tramfabriek
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #13 Gepost op: 27 July 2016, 23:02:23 »
Ja, ik zie dat probleem met die thinner ook niet. Mijn opmerking over de thinner was er alleen maar om aan te geven dat de verflaag zacht wordt door het overvloedig gebruik van azijn/Micro Set.
Backer & Rueb stoomtrams in 1:87 op www.tramfabriek.nl.
Volg mijn bouwactiviteiten op Facebook.

Silvolde

  • Offline Offline
  • Berichten: 1577
Re: Witte plekken bij aanbrengen decal
« Reactie #14 Gepost op: 27 July 2016, 23:03:29 »
Floris, verkeerde verdunning. Thinner is uitstekend om de spuit schoon te maken; voor verfverdunning kun je beter de nitro verdunner gebruiken. D samenstelling is anders.