Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Brezelbahn in H0, Duitsland tp III. door MichielB
Vandaag om 22:00:53
Toon hier je pas gereed gekomen (model-)spoorbouwsels ... door Sikko
Vandaag om 21:57:57
Een laatste halte voor mijn modeltreinen. door willydevaal
Vandaag om 21:46:22
PB Models, ICR-rijtuigen door PBModels
Vandaag om 21:34:26
Hoek van Holland - Warschau, samenstelling in model. Welke rijtuigen? door Michiel 80
Vandaag om 21:29:55
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door puntenglijder
Vandaag om 21:24:07
Onlangs gespot - gefotografeerd, de links door Daan Knoben
Vandaag om 21:13:36
Laatste baan?? door Debvd
Vandaag om 20:55:16
Drijfwerk bouten losmaken door Robert uut Salland
Vandaag om 20:53:59
"Jede Stunde, jede Klasse": DB Intercity '79 door Benelux795
Vandaag om 20:49:02
TCM Opnieuw beginnen met een modelbaan. door FHJ Seller
Vandaag om 20:46:33
Don Sibley's Rotbach Stadt (H0m) door Sven
Vandaag om 20:36:44
Miniatuurcamera die fatsoenlijke foto's maakt door Rob Ellerman
Vandaag om 20:32:03
Trix 22680 doet niets meer door Bahn-AG
Vandaag om 20:11:58
Modelspoordagen VERPLAATST naar 7 & 8 maart 2026 door orientexpress
Vandaag om 20:05:23
Der Akkublitz , Taschenlampen-Express , Steckdosen-IC und so weiter door Casmir
Vandaag om 20:00:31
Halte Assel, een nieuw baantje in H0 door Klaas Zondervan
Vandaag om 19:39:10
Raadplaatje door Hatsune Miku
Vandaag om 19:35:41
De bouw van een modulebaan met Nederlands landschap. door Ferdinand Bogman
Vandaag om 19:35:41
Botsing bij SGB 29-12-2025 door Ronald A.
Vandaag om 19:32:15
Hulp bij gebogen Perrons door grove den
Vandaag om 19:26:01
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door AndrevdG
Vandaag om 19:07:21
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 19:04:32
Rijnstraat door Gerco van Beelen
Vandaag om 18:48:39
Roco 41208 - BR80 017 lokdecoder door bellejt
Vandaag om 18:34:43
Waar AK interactive verf in Brabant verkrijgbaar door Ronald Halma
Vandaag om 17:45:14
HS 4de klasse Staatsspoorstation door Forever Rocofan
Vandaag om 16:38:16
Hoogfrequent treinverlichting van Conrad bestaat die nog? door Peter Kleton
Vandaag om 16:28:53
Wandplanken, advies. door spoorijzer
Vandaag om 16:22:21
3d printen van ns daglichtseinen door Goosie
Vandaag om 16:20:03
  

Auteur Topic: Welke seinen?  (gelezen 2380 keer)

Hans Mol

  • Offline Offline
  • Berichten: 259
    • Echaztalbahn 2.0
Welke seinen?
« Gepost op: 30 July 2014, 11:26:37 »
Beste mensen,

Even een, wellicht domme vraag m.b.t. de keuze van seinen. Ik ben niet thuis in het soort seinen dat er gebruikt worden in het grootspoor. Nu heb ik een baan naar Duits model en werk met Roco geoline, Roco wisseldecoders en wordt mijn baan aangestuurd via Koploper.

Inmiddels ben ik zover dat ik graag ook gebruik wil maken van lichtseinen langs de baan.
Ik zie echter veel soorten lichtseinen te koop aangeboden, zoals blokseinen, hoofdseinen etc etc.
Mijn baan is verdeeld in blokken en dus stoppen treinen op plaatsen wanneer het voorgaand blok bezet is.
Wat ik graag wil dat ik daar dan een lichtsein plaats dat aangeeft of een trein moet stoppen of door mag rijden wanneer het voorgaande blok vrij is.

Wat voor soort sein moet daar dan geplaatst worden? Heeft iemand daar een voorbeeld van? Vervolgvraag is, hoe sluit je zo'n sein dan aan ( wat heb je daarvoor nodig). De aansturing vanuit Koploper kan ik wel terug vinden in de gebruikshandleiding van Koploper dus dat lijkt mij geen probleem.

Nogmaals, voor anderen misschien een domme vraag, maar ik kom hier zelf niet uit zonder sturing.
Alvast bedankt voor jullie altijd positieve reacties.

Hans

ruudns

  • Offline Offline
  • Berichten: 6465
  • ***
Re: Welke seinen?
« Reactie #1 Gepost op: 30 July 2014, 11:43:40 »
Kijk eens naar de Digikeijs 4018 schakel decoder.
Ho, NS periode III tot V. Artitec, Roco, Hamo, FM, Piko, Rivarossi en Liliput.
Verwerken van NS H0 modellen in de NSinmodel treinenlijst (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=67158.0).

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8884
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Welke seinen?
« Reactie #2 Gepost op: 30 July 2014, 12:00:09 »
Hoi!

Het is geen domme vraag. Ik moest ook even over je vraag nadenken :) Even gezocht naar een (duitse) website: Stellwerke.de: Haupt-/Vorsignal-System. Ik denk dat dit systeem het gemakkelijkst is voor de baan. In principe kan je het af met 1 soort hoofdsein. Het voorsein kan je gebruiken bij hele lange blokken.  Verschillende fabrikanten leveren zo'n licht hoofdsein enkele voorbeelden:


Voor koploper dien je de seinen nog wel te voorzien van een seindecoder. Het sein wordt dus aangesloten op een seindecoder die de commando's ontvangt van koploper. Net als bij het aansturen van de wissels. Alle merken hebben wel een seindecoder in het assortiment. Ruudns noemde al een decoder.

Je kan eventueel op zoek naar de Railhobby Seinspecial. Daar staat het duitse seinstelsel ook in beschreven. Ik weet niet zo of er een speciale Miba of EJ over het duitse seinstelsel te krijgen is.

Groet Ronald/
« Laatst bewerkt op: 30 July 2014, 12:03:21 door Ronald Koerts »
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

santerdam

  • Offline Offline
  • Berichten: 3865
Re: Welke seinen?
« Reactie #3 Gepost op: 30 July 2014, 12:08:25 »
Hans,

Het soort sein wordt bepaald door het land en het tijdperk. Jouw baan is Duits maar ik weet niet welk tijdperk. Vroeger had je armseinen en later werden dat lichtseinen.

Bij het grootspoor zie je hoofdseinen en voorseinen. Wat jij beschrijft zijn de hoofdseinen - voorseinen geven een soort 'vooraankondiging' en staan een stuk voor het hoofdsein. Daarmee weet de machinist wat het volgend sein zal tonen en kan dus tijdig beginnen met afremmen. Op modelbanen worden niet altijd voorseinen geplaatst - dat heeft natuurlijk alles te maken met de kosten.

Zoals Ruud al aangaf is de Digikeijs schakeldecoder een goede optie. De werking kun je een beetje vergelijken met jouw Roco wisseldecoders. Het lijkt me wel verstandig de seindecoder te voorzien van een externe voeding. Daardoor belast je jouw Multimaus wat minder, zeker belangrijk omdat jouw wissels nu al uitsluitend voeding krijgen via DCC.

Het is over het algemeen geen goedkope hobby om de hele baan van seinen te voorzien. Je zou kunnen overwegen om alleen op bepaald zichtdelen van de hoofdbaan seinen te plaatsen. Vooraf een globaal budget opstellen is handig om verrassingen te voorkomen.

Sander

Hans Mol

  • Offline Offline
  • Berichten: 259
    • Echaztalbahn 2.0
Re: Welke seinen?
« Reactie #4 Gepost op: 30 July 2014, 12:35:38 »
Het is over het algemeen geen goedkope hobby om de hele baan van seinen te voorzien. Je zou kunnen overwegen om alleen op bepaald zichtdelen van de hoofdbaan seinen te plaatsen. Vooraf een globaal budget opstellen is handig om verrassingen te voorkomen.

Hoi Sander, ja ik ben mij bewust van de kosten. Nou heb ik niet zo'n hele grote baan. Ik heb ook maar 12 blokken.
Idee is om een goede keuze te maken en ze dan langzaam 1 voor 1 uit te breiden. Keuze vooraf is wel belangrijk vandaar mijn vraag op dit forum.

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8884
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Welke seinen?
« Reactie #5 Gepost op: 30 July 2014, 12:51:13 »
Als je een beetje van bouwpakketten houdt kan je bijvoorbeeld de viessmann nemen. Dit is een niet zo'n hele duur sein (ongeveer 7 euro) moet je hem wel zelf in elkaar zetten.

Groet Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

Hans Mol

  • Offline Offline
  • Berichten: 259
    • Echaztalbahn 2.0
Re: Welke seinen?
« Reactie #6 Gepost op: 30 July 2014, 12:52:45 »
Is zeker voor dat geld de moeite waard om eens te proberen!
 :)

santerdam

  • Offline Offline
  • Berichten: 3865
Re: Welke seinen?
« Reactie #7 Gepost op: 30 July 2014, 13:03:41 »
Hans,

Mijn tip om het budget in de gaten te houden heeft vooral te maken met de keuze die je gaat maken.

Vanuit een ouder draadje kan ik jouw baanplan nog voor de geest halen. Als ik me niet vergis ga je op (een deel van) de baan in twee richtingen rijden. Daarmee kun je bij 12 blokken dus tot wel 24 seinen komen.

Ga je nu ook nog voorseinen plaatsen, dan neemt het aantal seinen dus nog eens flink toe. Weer extra kosten.

Als je de genoemde handleiding van de decoder bekijkt, zie je dat 'n decoder 8 tweellicht seinen kan aansturen, of 4 drielicht seinen. Een groter sein heeft dus meteen tot gevolg dat je ineens het dubbele aantal decoders nog hebt.

Iedere decoder kost 'maar' drie tientjes - bij 24 seinen zit je dus al snel op 180 euro, nog zonder de kosten van de externe voeding. De seinen kosten al snel 200 euro als je heel bescheiden uitvoeringen kiest.

Sander

Hans Mol

  • Offline Offline
  • Berichten: 259
    • Echaztalbahn 2.0
Re: Welke seinen?
« Reactie #8 Gepost op: 30 July 2014, 13:07:40 »
Al doende kom je soms zelf tot de gewenste antwoorden. Ik kwam bij toeval op de volgende site:
http://www.seinenpagina.nl/index.htm
Deze site geeft voor een groot gedeelte antwoord om mijn vragen. Ik post het maar even voor diegene die met dezelfde vragen zaten.