Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Vroeger in Breedorp door Jeroen95
Vandaag om 12:35:50
NS-1000 in spoor-1 door lrrw
Vandaag om 12:22:52
Raadplaatje door ArjanB
Vandaag om 12:16:59
Fotowedstrijd 2025 door Besselspoor
Vandaag om 12:14:34
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Jos B.
Vandaag om 12:03:52
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 11:59:57
Gekleurde ketelringen bij duitse stomers door Herb73
Vandaag om 11:57:12
Holland Scale huisjes bouwen en pimpen. door Marco EB
Vandaag om 11:40:31
De Hondsrugbaan door Dion
Vandaag om 11:30:38
Reizigersmaterieel Twentelijn in de jaren '70 door 1200blauw
Vandaag om 11:09:57
Spoor 0 dagen in Philippine Zeeland door BartvD
Vandaag om 11:05:39
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Kees-Jan
Vandaag om 10:41:40
Zoek site ombouw lokomotieven door Henk Veenstra
Vandaag om 10:33:40
Synapse 2087 door Hans GJ
Vandaag om 10:20:30
Vraag gericht op Faller Geisterbahn of ook Mammut Höhle door MOVisser
Vandaag om 10:08:12
Re: The Rail Lab (Hobby hok maken) door maartenvdb
Vandaag om 09:55:46
Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan door Jelmer
Vandaag om 08:58:13
Mooi, maar hou je neus dicht… door Benelux795
Vandaag om 08:53:59
Het einde van de Roco Glaskasten 43256 door Quinzeedied
Vandaag om 07:28:41
Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door Kees-Jan
Vandaag om 07:15:39
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
04 February 2026, 22:58:37
Kalkwagens van NS door MOVisser
04 February 2026, 22:48:32
Lagers vervangen DJH NS 3300 door orientexpress
04 February 2026, 21:00:10
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door spoorijzer
04 February 2026, 20:46:04
Exact-train 2026 door Ben
04 February 2026, 19:14:42
Repareren van gebarsten tandwielen door Ferdinand Bogman
04 February 2026, 18:40:27
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
04 February 2026, 17:37:03
19 Toen door 5166
04 February 2026, 16:58:31
Vragen NS 2400 serie door Gerrit H
04 February 2026, 16:47:41
Roco digitaal rijden Mulimaus... is z21 Start wel nodig? door Ronald Halma
04 February 2026, 16:15:58
  

Auteur Topic: Modellbahn Schule 9: Miniaturbauten  (gelezen 1994 keer)

Sicco Jan

  • Offline Offline
  • Berichten: 840
Modellbahn Schule 9: Miniaturbauten
« Gepost op: 12 December 2006, 22:47:44 »
Modellbahn Schule is een uitgave van MEB-Verlag en wordt op de kaft dan ook voorzien van het ModellEisenBahner logo. In deze serie worden aspecten van de modelbouwhobby toegelicht per thema. Ik heb in Bremen deze uitgave gekocht vanwege de mooie plaatjes van modelgebouwde gebouwen (...). Op drehscheibe-online wordt dit blad aanbevolen voor de beginner en de gevorderde (maar dan vooral voor inspiratie).

De inhoud van nummer 9 laat zich makkelijk opbouwen in gebouwen, rollend materieel en wat technieken.

@ jeroni:
op pagina 6/7 staat een voorbeeld van een vrijstaand huis zoals het op jouw baan ook zou passen. De foto kan ik zo gauw niet scannen of rippen van het net. Misschien komt dat nog.

Het eerste artikel is de lekkermaker zullen we maar zeggen, met foto's van perfect gelukte gebouwen. Wat volgt is een overzicht van de ontwikkeling van fabrieksmodellen, geschreven door een modelbouwende historicus.
Het tweede artikel probeert een gradatie te geven voor het niveau van de modelbouwer. Leuk, want je kunt zelf inschatten waar je zit. Natuurlijk geen verrassing dat iedereen uiteindelijk wel een 8je wil halen. Gaat hierbij overigens alleen om gebouwen, materieel wordt in deze uitgave even vergeten. Daarop volgen twee artikelen over het bouwen vanuit een doosje en het volgen van een bouwtekening. Nou ja, laat ik het er op houden dat niet iedereen een bouwtekening/-beschrijving kan volgen, dan is dit nog wel nuttig.
Een volgend, wat uitgebreider artikel gaat in op kitbashen en wat daarna komt is het vanuit grondige voorbeeldstudie bouwen van een specifiek huis. Het is dit model van Chocolaty dat me het blad deed kopen. Heerlijke foto's van een model dat er echt echt uitziet. Een uitgebreide werkinstructie (methoden) staat in de begeleidende tekst. Aansluitend een verhaal over het detaileren van 'fabriekshuisjes' en bouwen in de schaal Z.
Zo 3/4 door het blad volgt dan een soort MIBA artikel, waar voorbeeldsituaties naast de modelomzetting worden geplaatst. In dit geval aan de hand van tankstations. Dat is wel grappig, omdat meteen uit de doeken wordt gedaan waar je rekening mee moet houden als je in een bepaald tijdperk bouwt. Natuurlijk met marktoverzicht van beschikbare modellen.
Vanaf hier een stuk over materieel, het renoveren van oude modellen (afstellen koppelinghoogte, moderniseren koppelingen, detailering) en het verouderen/oppeppen van kapot en nieuw materieel.
In de afdeling technieken volgt een stuk over de toepassing van LEDverlichting en neonfolie en een uitvoerig artikel over het plamuren. Dat is wel weer een aardig how-to dingetje dat ik maar eens vaker moet lezen. Geen verloren tijd als je voor het eerst met plamuur aan de gang gaat.
Tot slot Markus Tiedtke aan het woord, met een column over landschap vs rijbaan. Conclusie, en dat viel niet anders te verwachten, is dat de modelbaan harmonisch in het landschap moet opgaan. Rekening houdend met het gegeven dat in het voorbeeld het landschap er eerder was dan het spoor en de aanwezigheid van het spoor (en met name kunstwerken) zich moet laten verklaren uit het landschap.

Eindoordeel: leuk voor de foto's, een ruime avond leesplezier en de een of andere tip zo hier en daar. Wie verwacht in de Modellbau Schule aan de hand genomen te worden in het uitwerken van zijn eigen idee komt bedrogen uit. De vertaalslag moet de lezer echt zelf nog maken en dat is misschien niet eens verkeerd.

Sicco Jan