Doel:€250.00
Donaties:€0.00

Per saldo:€-250.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-12-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Modelbaan in schaal TT omgeving Veluwe te bezoeken? door Kees-Jan
Vandaag om 07:15:39
Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan door Huibert
Vandaag om 05:39:43
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Lobomotion69
Vandaag om 02:17:55
Het einde van de Roco Glaskasten 43256 door janw
Vandaag om 01:04:23
Synapse 2087 door The Rail Lab
Vandaag om 00:56:59
Spoor 0 dagen in Philippine Zeeland door **Jelle**
Vandaag om 00:46:12
PB Models, ICR-rijtuigen door Jos B.
04 February 2026, 23:53:20
Rondom Charlois door Lycka till Förlag
04 February 2026, 23:36:29
Raadplaatje door ArjanB
04 February 2026, 23:18:20
Vraag gericht op Faller Geisterbahn of ook Mammut Höhle door MOVisser
04 February 2026, 23:13:05
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
04 February 2026, 22:58:37
Kalkwagens van NS door MOVisser
04 February 2026, 22:48:32
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Huibert
04 February 2026, 22:40:41
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Casmir
04 February 2026, 22:26:24
Re: The Rail Lab (Hobby hok maken) door BramFokke
04 February 2026, 22:18:43
Reizigersmaterieel Twentelijn in de jaren '70 door spoorijzer
04 February 2026, 21:03:34
Lagers vervangen DJH NS 3300 door orientexpress
04 February 2026, 21:00:10
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door spoorijzer
04 February 2026, 20:46:04
Mooi, maar hou je neus dicht… door Martijn193
04 February 2026, 19:53:47
Exact-train 2026 door Ben
04 February 2026, 19:14:42
Repareren van gebarsten tandwielen door Ferdinand Bogman
04 February 2026, 18:40:27
Fotowedstrijd 2025 door Ferdinand Bogman
04 February 2026, 18:33:19
Vroeger in Breedorp door Edde
04 February 2026, 18:31:21
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
04 February 2026, 17:37:03
19 Toen door 5166
04 February 2026, 16:58:31
Vragen NS 2400 serie door Gerrit H
04 February 2026, 16:47:41
Roco digitaal rijden Mulimaus... is z21 Start wel nodig? door Ronald Halma
04 February 2026, 16:15:58
Etoile du Nord vooroorlogs, welke rijtuigen heb ik nodig? door sncf231e
04 February 2026, 15:49:32
Pfarrerwinkel bahn door Hans GJ
04 February 2026, 15:29:57
Materieel 1924 blokkendozen in model door Gerco van Beelen
04 February 2026, 15:28:30
  

Auteur Topic: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan  (gelezen 6321 keer)

Hans GJ

  • Offline Offline
  • Berichten: 315
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #15 Gepost op: 04 December 2025, 12:23:55 »
Knap gemaakt!
Je haalt het maximale uit een kleine oppervlakte.

Mooi dat je met vintage rails werkt. (doe ik ook)

groeten
Hans
Na 25 jaar opnieuw gestart - https://tinyurl.com/yr8c9e84
Project Cherteau - https://tinyurl.com/448tmc8h
Cherteau – klik, kijk, ontdek - https://tinyurl.com/vxaz97xj

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #16 Gepost op: 04 December 2025, 14:25:07 »
Dank voor alle positieve feedback! Leuk!

Wat een leuke baan!
De een na laatste foto is helemaal mooi. Je hebt gevoel voor verhoudingen, het oogt heel natuurlijk. En dat op zo'n kleine oppervlakte!

Verrek, nu je het zegt..  ::) eigenlijk helemaal niet bij nagedacht.. Dat vraagt om een kwastje grijze verf!!  ;D
« Laatst bewerkt op: 04 December 2025, 14:30:10 door daan2353 »

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #17 Gepost op: 04 December 2025, 18:08:29 »
Als laatste "snelle update" het station en de goederenafdeling met kraan. De perrons zijn heel simpel gemaakt van een paar 44x18mm geschaafde latten die op maat gemaakt zijn om tussen de sporen te passen. Daarna is gemalen kurk tussen de rails gelijmd met een smurrie van bruine krijtverf en houtlijm. Na het instrooien van het kurk goed aandrukken en met verdunde houtlijm nadruppelen zodat alles goed vast komt te zitten. Dit dempt ook meteen het geluid een beetje, al houd ik van de herrie die de machientjes maken. Ik ben meer een speelgoedtreinliefhebber dan dat ik alles zo precies en nauwkeurig mogelijk na wil bouwen, geluid hoort erbij. En een beetje ozonlucht en bokkensprongen bij het omschakelen en glimmende gloeilampjes..  ;D
Het enige wat wel wat minder lawaai zou mogen maken is de draaischijf en de kraan. De aandrijvingen daarvan zijn met metalen wormwielen uitgevoerd en daar moet je oordoppen bij in.



De overkappingen van de perronsporen zijn gemaakt van aluminium overgangstrips die gebruikt worden om van tapijt naar laminaat te gaan bijvoorbeeld, maar dan zitten ze ondersteboven gemonteerd op 40mm lange aluminium buisjes met m3 erin getapt. Een houtschroef met m3 draad bovenop is gebruikt om de staanders netjes vast te zetten aan de perrons, en kleine m3 lenskopboutjes om de overkappingen te plaatsen. Is lekker stevig en ziet er naar mijn idee best goed uit.





Het ziet er al een stuk meer uit als een station. Ook weer vanwege het opklappen heb ik gekozen voor stevige, zelfgebouwde overkappingen. Er hoeft niet per-se een grote koepel overheen, dat zou ook veel van het zicht naar achteren wegvangen.



Voor het station is een goederenstation gesitueerd. Hier kan van alles geladen en gelost worden. Er komen "von haus zu haus" containers vanuit alle windrichtingen en ook landbouwproducten worden hier verhandeld. Er is ook een omslag voor glasbakken, waar de glasbakken met spoor en vrachtwagen gebracht worden en geleegd worden in hogebakwagens voor vervoer naar de glasfabriek. (Er zaten bij een zending een handvol glasbakjes, daar heb ik een schroefje bovenin gedraaid zodat de magneet van de kraan ze kan optillen).
Er is dus genoeg te doen!



Heel simpel sporenplan, maar voldoende voor wat rangeerwerk, waarbij het eerste perronspoor gebruikt wordt voor het samenstellen van de trein. De oplettende lezer zal er een soort inglenook in herkennen, waardoor je absoluut voldoende te rangeren hebt. In een later stadium een goederentrein splitsen en wagons positioneren aan de hand van een dobbelsteen of een simpel waybill/ carcard systeempje voegt dan meteen iets bijzonders toe aan de baan.



Er is wat ruimte voor vrachtwagens te laden, alleen de weg er naartoe is wat bijzonder. In "mijn wereld" is er een brug over het paradespoor, of ligt dat spoor er helemaal niet waardoor de vrachtwagens zonder problemen bij de gebouwen kunnen komen. Alleen op de daadwerkelijke baan zelf eindigt het weggetje er naartoe dus prompt bij de spoormuur.

Dan de kraan. Kort nadat ik hem geplaatst had, merkte ik wat al vele anderen ook hebben gemerkt. Je kunt je lading alleen in een kringetje rond de kraan heen zetten.. Tenzij je met de hand de giek verzet. Dat doe je dus een keer of 3 dan is de lol er vanaf. Dus op internet aan het zoeken gegaan en wat ideetjes op gedaan.



Dit soort kleine motortjes met vertraging kun je voor een paar euro op amazon krijgen. Dit is een 6v DC motortje met tandwielkast waardoor de uitgaande as 20 toeren draait. Het ding is nog geen 4cm lang en 12mm breed, past in het huisje of zoals bij mij, in het contragewicht (moet nog een kapje op.)

Deze wordt aangestuurd door half gelijkgerichte wisselstroom. Gewoon via de 16vac lichtuitgang van de trafo. 1 pool zit direct aan de massa, de andere wordt gevoed via een 70Ohm/1watt weerstand en een gelijkrichter die via een wipschakelaartje de ene of de andere kant van de wisselstroom doorlaat. Hierdoor zal het resultaat op de motor een soort gepulste gelijkstroom zijn die in het ene geval + 6v is en in het andere geval -6v. En daarmee kan het motortje draaien. Groot voordeel is dat de massa gewoon dezelfde massa is als de magneet en de hele kraan (dus die zit er al in) en dat je voor de +/- puls maar 1 andere draad nodig hebt. Dus je hoeft maar 1 extra sleepring te maken. Eigenlijk heel geniaal bedacht, Lionel (USA 3 rail spoor 0) deed vergelijkbare dingen voor automatische ontkoppelingen en geluidseffecten in hun loks, lang voordat er ook maar iets digitaal aangestuurd werd.



Je moet dus een sleepring extra hebben. Die heb ik gemaakt met een rond uitgezaagd blanco printplaatje, dan een gat in het midden voor de draaias van de kraan. Dan het hele ding op een stevige ring in de draaibank en een paar ringen blanco draaien. Gaatjes boren en draadjes erop solderen, klaar is Daan. Jammer dat bij het monteren 1 friemelschroefje de schroefdraad verloor, daar moet ik nog een nieuwe voor zoeken. Maar met 2 werkt het ook.



Het gat wat er standaard zit voor de sleper moet iets groter en ik heb op de plaats van de originele sleper een printplaatje gemaakt met 2 relaiscontacten uit een oud relais. Hier zitten prima verende strips met contactpuntjes in, die ik op het printje heb gesoldeerd. 1 contact naar de magneet/ lampje en 1 contact naar de motor.



Het motortje rolt aan de uitgaande as een touwtje op wat achterop de kraan aan de behuizingsschroef vast zit. Doordat het motortje niet snel draait, gaat het heffen en zakken van de giek mooi gelijkmatig. Ik had een origineel besturingskastje bij de kraan, maar die is veel te groot en te lomp. Diegenen die goed naar de foto's kijken zien in de bocht van het 1e spoor een paar kleine mini tuimelschakelaartjes in de berm staan en een flinke vliegenzwam (voor h0 begrippen). Hiermee wordt de kraan bestuurd. Ik kan hem hier goed zien, waardoor je met de hef en daalfunctie van de giek de wagons keuring kan lossen en de containers en glasbakken in nette rijtjes voor de kraan kan zetten. De functionaliteit van de kraan is hiermee dramatisch veel verbeterd..

Om te zorgen dat de mast ondanks het motortje in het contragewicht netjes naar beneden gaat bij het afrollen van het touwtje, zit een kleine veer om de mastas, die zachtjes wat extra zwaartekracht toevoegt. Het geheel werkt echt erg leuk en de kraan maakt van het kleine emplacement toch iets speciaals met een heel hoge speelwaarde. En ik houd van spelen..  ;D ;D

ik ga nog even kijken of ik een filpmje van de kraan op de jijbuis krijg, dan zet ik hem er nog even bij. Groeten Daan.

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #18 Gepost op: 04 December 2025, 19:58:09 »
https://youtube.com/shorts/8PiWo8uUHKM?si=nUH4q4waW-5cU3X0

De flash-player wordt niet meer ondersteund, dus ik kan geen direct filmpje plaatsen. Maar linkje volgen en je ziet bewegende beelden van de omgekatte kraan..  ;D

basjuh1981

  • Offline Offline
  • Berichten: 3206
  • DB Tijdperk III
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #19 Gepost op: 05 December 2025, 13:38:05 »
Kijk even op deze pagina. Wat naar beneden scrollen staat uitleg over het plaatsen van een YouTube-filmpje.

Leuke nostalgische baan, trouwens (y)
Mvg,
Bas

K-rail, Peco Code 100, CS3+, iTrain, Tijdperk III: 1950 - 1965
Die Sauerlandbahn
Mijn YouTube-kanaal

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #20 Gepost op: 05 December 2025, 20:28:59 »
Kijk even op deze pagina. Wat naar beneden scrollen staat uitleg over het plaatsen van een YouTube-filmpje.

Leuke nostalgische baan, trouwens (y)

Dank je, ik had de pagina al doorgelezen en geprobeerd, maar ik blijf de flash-wordt-niet-ondersteunt melding krijgen.. Dan maar het linkje plaatsen. 😉

741230

  • Offline Offline
  • Berichten: 2167
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #21 Gepost op: 05 December 2025, 21:24:24 »
Daan, als ik als leek daarop mag antwoorden volgens mij ondersteunt de flash code via BLNS geen short op youtube. Je moet de link hebben waar dit in de URL staat:
https://www.youtube.com/watch?v=ircscbLpbg4

Wordt dan:

<a href="https://www.youtube.com/v/ircscbLpbg4" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/ircscbLpbg4</a>

Als ik even zo vrij mag zijn om een filmpje van je eigen kanaal te gebruiken als voorbeeld. Succes met je project, ik ben benieuwd naar beelden van de opgeklapte baan? Hoe ziet het er opgeruimd uit?
Groet Erik

Verzonden vanaf mijn
Fleischmann transformator

Jelmer

  • Offline Offline
  • Berichten: 5816
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #22 Gepost op: 05 December 2025, 22:38:53 »
Dit is een leuk project Daan.
Slim zo ruimtebesparend iets te kunnen bouwen.

Groeten,
Jelmer
Pfarrerwinkel de bouw:
Pfarrerwinkel

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #23 Gepost op: 06 December 2025, 09:40:39 »
Daan, als ik als leek daarop mag antwoorden volgens mij ondersteunt de flash code via BLNS geen short op youtube. Je moet de link hebben waar dit in de URL staat:
https://www.youtube.com/watch?v=ircscbLpbg4

Wordt dan:

<a href="https://www.youtube.com/v/ircscbLpbg4" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/ircscbLpbg4</a>

Als ik even zo vrij mag zijn om een filmpje van je eigen kanaal te gebruiken als voorbeeld. Succes met je project, ik ben benieuwd naar beelden van de opgeklapte baan? Hoe ziet het er opgeruimd uit?

Dank je voor de uitleg, dan snap ik hem. Ik heb hem inderdaad als een "short" opgeslagen. Dan is de url anders en kan ik er geen embedded filmpje mee maken. Bovendien staat-ie rechtop, dus minder geschikt voor hier. Ik ga even een nieuwtje maken. Dank je voor het voorbeeld!

Als de baan weer opgeklapt is zal ik er een foto van maken, het is niets bijzonders, gewoon een witte muur met links en rechts een grendeltje om te voorkomen dat-ie naar beneden valt. Voorwaarde om in de logeerkamer een baan te "mogen" bouwen van mijn vrouwtje was dat als er logees kwamen, dat de kamer dan bruikbaar en netjes moest zijn. Dus geen draden of ruwe houten balken, maar gewoon een net muurtje. De onderzijde van de baan is gelakt MDF wat met schroefjes vastzit.
« Laatst bewerkt op: 06 December 2025, 09:53:29 door daan2353. Reden: typefoutje »

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #24 Gepost op: 06 December 2025, 10:18:53 »
Even de zebra's aangepast. Wat eenmaal gezien is, kun je niet meer ongezien maken  ;D





Wat gespeeld met de knipfunctie op de mobiel, mijn goddelijk lijf stond er ook op, dus de AI van sams*ng heeft er een stedelijk achtergrondje bij geplakt. Is wel een grappige functie. Natuurlijk niet zo spectaculair als photoshop, maar beter dan een half mens en een berg spul..



Dank voor alle leuke opmerkingen en hulp, wordt gewaardeerd! Groeten Daan.

Bert V

  • Offline Offline
  • Berichten: 904
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #25 Gepost op: 06 December 2025, 12:12:54 »
 (y) (y)

Groeten,
Bert

daan2353

  • Offline Offline
  • Berichten: 596
  • live steam en oude treinen
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #26 Gepost op: 04 February 2026, 22:54:45 »
Even het topique een schopje omhoog geven. Er is weinig gepost, maar wel veel gebeurt. Ik heb naast natuurlijk veel gereden, ook verlichting geplaatst. Er zijn 16 enkellamps en 8 dubbellamps lichtmasten geplaatst en de meeste gebouwen hebben verlichting. De gebouwverlichting is van een oude ledstrip, die ik in stukjes heb geknipt en alle 3 de kleuren aan elkaar heb doorverbonden, zodat er wit licht schijnt. De lantaarntjes hebben een 2,2kOhm weerstand en de ledstrips een 1kOhm weerstand (want zijn voor 12 volt) en zitten allen gewoon aan de 16VAC lichtuitgang van de lichttrafo. Die heeft 80 watt beschikbaar, dus meer dan voldoende voor alles.
Voor de foto staan de loks van de treinen even met hun sleper op een papiertje, zodat de binnenverlicthing brandt.




















































Dat was hem weer even. Fijne avond allemaal.  ;D

Huibert

  • Offline Offline
  • Berichten: 9309
  • May your coffee kick in before reality does.
Re: Altburg. een analoge, opklapbare Märklinbaan
« Reactie #27 Gepost op: Vandaag om 05:39:43 »
Mooi gezicht. Leuk ook dat je op ooghoogte fotografeert.  De fiks stadse indruk is erg geslaagd!  (y)