Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

The Summer of 69 door Duikeend
Vandaag om 11:17:52
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door AndrevdG
Vandaag om 11:14:18
Sluitseinen REEtitec 1300 door Ronald Halma
Vandaag om 11:07:14
Roco 290 digtaliseren door Henk Veenstra
Vandaag om 11:04:24
Nieuwe ruimte, nieuw baanplan door Ronald Halma
Vandaag om 11:03:48
BMB 00-Modulebaan, BMB-Rijdagen en BMB-Deelname aan Beurzen & Evenementen door Ronald Halma
Vandaag om 10:59:23
Doornvliet door Ronald Halma
Vandaag om 10:34:14
Zelfgemaakt BiDiB modules door bask185
Vandaag om 10:34:12
Smeren, vet, olie, enz door Herb73
Vandaag om 10:27:49
BNLS modulebaan: Werkspoor-Kathedraal 3.5 door NS264
Vandaag om 10:23:43
Spoor Groep Zuid 22-23 november Helmond door Hans van de Burgt
Vandaag om 10:15:36
ICR-rijtuigen, voor welk merk ga je? LSmodels, PBmodels, Exact Train of Piko? door Rick
Vandaag om 10:06:36
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:26:11
LS Models 2025 door Martijn193
Vandaag om 09:17:45
Nieuw huis, nieuwe baan door Benelux795
Vandaag om 08:56:04
Raadplaatje door Arjan6511
Vandaag om 08:53:28
Spoor- en tramweg parafernalia door Eelco Storm
Vandaag om 08:00:03
Stottering Piko 98551BD door VAM65
Vandaag om 07:46:56
NS bestelt 36 Flirt Flex treinstellen door StefanNL_Plays
Vandaag om 05:14:43
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Sven
Vandaag om 00:12:56
Reparaties aan je materieel: tips & tricks door Huup
Vandaag om 00:10:48
LS models 92008, NMBS 1801, komt er printplaat voor meer functies? door arnaud-ns/htm
23 November 2025, 23:22:05
Bf Kibronn door Benelux795
23 November 2025, 23:00:45
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door FritsT
23 November 2025, 22:29:35
Mijn geweatherde modellen door Frank 123
23 November 2025, 21:43:04
Da's Daz 2 door Huup
23 November 2025, 21:26:11
S88N bezetmelder door bask185
23 November 2025, 21:12:35
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
23 November 2025, 21:09:50
Bahnstrecke 5867 door Frank 123
23 November 2025, 20:40:04
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door Silvolde
23 November 2025, 16:53:16
  

Auteur Topic: Zelfgemaakt BiDiB modules  (gelezen 3328 keer)

vt175

  • Offline Offline
  • Berichten: 359
  • Diespe
    • Model4rail
Re: Zelfgemaakt BiDiB modules
« Reactie #15 Gepost op: 23 November 2025, 22:00:06 »
Dennis, een zeer interessante ontwikkeling! Top gedaan.
Een vraag, waarom kies je voor een 18v voeding voor de decoder printen en niet voor bv 5v?

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5166
Re: Zelfgemaakt BiDiB modules
« Reactie #16 Gepost op: 23 November 2025, 22:13:30 »
Ik heb 1 serieus punt van kritiek op de boards. En dat is dit


Male headers en draadjes dat gaat niet samen. Ja je kan van dupont connectoren pakken en zelf al je wissel draden in elkaar krimpen, maar zelfs dan is het nog niks. En dat is best veel werk om te doen.

Ik zou op zijn allerminsts kijken naar 2.54mm screw terminals (C474921), die hebben ze bij JLCPCB. Persoonlijk vind ik die te klein en pak daarom 3.5mm. Die gaan echter niet op jouw board passen als ik zo kijk.

Verder heb ik een paar observaties waarmee je iets kan doen of niet. Zijn deels ook mening dingetjes.

Wat je doet met die relais uitbreiding, vind ik slim maar ook erg duur. Ik zie dat je een zes polige connector heb tussen de 2 printen, nou dat is prima. Maar dan zie ik een shitload aan elektronica op die relais kaart en ik niet bevatten waarom je dat nu vrijwillig doet.

Als je door die connector 12V voert, had je de relais kaart kunnen uitvoeren met 2x 74HC595 schuifregisters, een tweetal ULN2803 en een 5V spanningsregulator. Als je de 5V ook doorvoer heb je de spanningsregulator ook niet nodig. Dan kan je hem ook nog een keer daisychain-baar maken. Als jij namelijk met je spoeldecoder 8 elektrofrogs gaat aansturen met spoelaandrijving, dan heb je 2 relais per wissel dus 16 relais totaal nodig. En anders kan je nog I2C extenders pakken, maar dat is iets duurder. Ik zag SDL en SCL test pads, dus ik vermoed dat je I2C gebruik tussen de relais print en basis print?

Ik had zelf ook een insteek (letterlijk) voor relais printen. Ik heb uiteindelijk 2 versies, eentje met een enkele bistabiel relais en een met 2 monostabiel relais. En dat heeft bepaalde voordelen.  Ik had eerste relais DCC decoders in de buis maar die heb ik vervangen door insteek modules

Die bovenste is de latching relay. Die is alleen goed voor unifrog wissels. Het idee is dat je screw terminal plug uit de decoder trekt, de relais printplaat, prik je dan in de decoder en de plug steek je dan weer in de andere kant van de relaisprint. De wisseldraden worden van links naar rechts gewoon 1 op 1 doorgevoerd.

Als je dan niet die 'male' plug soldeert maar een conventionele screw terminal. Dan kan je de relais zelf dicht bij de wissel plaatsen. En het ding kan je dan met elke andere decoders of standalone (denk aan viesmann 5552) gebruiken. Dit maakt hem veelzijdig.

Die print met 2 monostabiele relais, noem ik general purpose. Het zijn gewoon 2 monostabiele relais die je met een decoder uitgang kan schakelen. Niks fancy aan.


Die general purpose relais, kan je aansluiten op zowel spoel als servo decoder. En ook hier gaat op, vervang de plug door een rechtstreekse screw terminal en hij is multi-inzetbaar. Met die general purpose kan je voor de servo decoder zowel unifrog als elektrofrog wissels afhandelen. En op de spoel decoder kan je voor alles gebruiken eigenlijk.  Op die servo decoder heb ik ook een PCA9685 gezet, en ik had 8 pinnen over.. Dus die pinnen gaan naar een ULN2803, en daarmee kan ik mijn 8 relais schakelen.

Ik heb ze nog niet geprototyped, maar het zou ongeveer €3,50 fabricage kosten per relais print bedragen. En dan heb ik het over die dubbele! Dus €1,75 per relais.

Nog een handigheid is dat ze ook in through-hole variant bestaan, de printen. Die SMD dingen moet je eigenlijk (hoeft niet perse) als panel bestellen, dat is voordelig... per stuk maar je hebt dan wel meteen veel stuks ook  ::). Enfin, die through hole dingen, kan je gewoon los kopen, als je wilt proberen of je hebt er weinig nodig.


Laatste handigheid. Dit zie je niet in de verouderde afbeelding, maar de printen zijn even breed als de connector afstand op de decoders. Dat betekent, als ik een panel bestel van 2x12 dan kan ik ze afbreken in groepjes van vier. Die kan ik dan als 1 unit in de decoder pluggen.

En wat gewoon mooi is, stel nu dat ik op mijn  8 voudige spoeldecoder slechts 1 relais wil hebben... dan kan dat gewoon. In jouw opstelling, als ik 1 relais nodig heb voor.. iets, dan heb ik er meteen 8.. met dure elektronica er bij.

Ik zeg niet dat wat ik doe beter ik. Ik zeg wel dat het anders, goedkoper en flexibeler is.

En lang leve Open hardware. Dat staat ook onderop m'n decoders en dingetjes


Mvg,

Bas

Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

Dennis1984

  • Offline Offline
  • Berichten: 932
  • Gotthardbahn
    • Dennis Model Trains
Re: Zelfgemaakt BiDiB modules
« Reactie #17 Gepost op: Vandaag om 01:01:19 »
Ha Bas,

Altijd blij met jouw feedback hoor: je bent op dit gebied 1000x zo ervaren als ik ;).

Had ik er misschien even bij moeten vertellen maar op alle bordjes komt een 'hat' printplaat (zie dat ik het in het eerste bericht van het topic wel genoemd had). Op de hat worden alle draden afgemonteerd en ik doe dat zelf middels solderen. Je zou er ook voor kunnen kiezen een hat te maken met schroefterminals. Het idee van de hat is dat je die heel makkelijk los kunt halen om de decoder te servicen of te vervangen. Dus niet 16 draden losschroeven en dan de boel uitwisselen en hopen dat je daarna alles goed gelabeld hebt als je het weer terug wil hangen.

Ja dat relais bordje dat is lastig te begrijpen als je niet het schema ziet om het uit te vogelen ;D. Maar wat ik daar heb ingebouwd is DCC detectie: 24 voltage dividers die de inkomende en uitgaande signalen omzetten naar 3.3V. Die gaan naar drie 8-bit analoge multiplexers (bovenin de printplaat) en vanaf daar naar drie ADC kanalen op de stm32 (c091). Doel is om te testen of het relais werkt en dat terug te melden. Nooit meer kortsluiting dus omdat een relais stuk is. Beetje nerdy idee ::).

Hier een plot van het relevant gedeelte van mijn schema (moet sommige dingen nog even netjes maken, zoals de connectors onderaan de pagina en het artikelnummer en JLCPCB-nummer bij de relais klopt ook niet):



Verder zie je twee gescheiden circuits maar dat had je denk ik al uitgevogeld: er is een 3.3V circuit die vanaf de 6-polige connector komt (en inderdaad, daar zit ook de I2C op die ik gebruik tussen de bordjes) en de mcu voedt en er is een 5V circuit waarmee de relais aangestuurd worden. Daartussen zit een optocoupler met een flyback diode. Daarnaast nog 16 statusleds voor de relais die direct vanuit de microcontroller aangestuurd worden. Had ik natuurlijk ook rechtstreeks aan de inputs van de optocoupler kunnen hangen maar dan ben ik minder flexibel en kan ik niet visueel aangeven of het dcc testcircuit de correcte werking van het relais heeft bevestigd.

Je punt over de 16 relais is trouwens valide, daar zit ik ook een beetje mee. Ik wilde hem daisy chainen maar zit een beetje met de ruimte: die is echt he-le-maal vol.

Ik vind jouw oplossing met die insteekmodules superhandig en slim bedacht. Enorm flexibel zo. Prima oplossing voor de meeste modelbanen, maar ik heb mezelf ten doel gesteld om alles op 5 bij 8 cm bordjes te produceren. Ik wil dit gebruiken voor mijn (modulaire) treinbaan en daar komt alle elektronica aan de achterzijde (verticaal geplaatst) op een zodanige manier dat je daar zeer eenvoudig bij kan. Geen gekloot met onder de baan op je rug liggen en dan hopen dat je overal goed bij kunt. Nadeel is dat je aan de achterzijde veel minder ruimte beschikbaar hebt dan onder de baan en daarom maak ik alles zo klein mogelijk. De printplaten komen uiteindelijk op een rackmount: daar heb ik al een klein 3d-printje voor gemaakt:



Dit is de 1-voudige versie maar ik maak uiteindelijk een 3-, 4- en 5-voudige versie.

De statusleds maak ik ook zo dat je direct aan de kleuren kunt zien of ergens iets mis is. En is er dus iets stuk dan kun je het in principe binnen twee minuten vervangen.

@vt175: dank voor je compliment. Ik kies voor (12-)18V omdat deze printplaten op een modulaire baan komen waar de spanning over een lengte van een tien tot twintigtal meters wordt vervoerd. Het lijkt mij het meest betrouwbaar om lokaal naar 5V te reduceren omdat je over zo'n lange lengte anders teveel spanningsverlies krijgt. Een andere reden is trouwens dat je ook magneetartikelen moet kunnen aansturen (met de SolenoidControl) en die hebben toch echt vaak 12V of meer nodig.

Met vriendelijke groet,
Dennis
« Laatst bewerkt op: Vandaag om 01:04:44 door Dennis1984 »
Al mijn ideeën en modelbouwactiviteiten nu op mijn nieuwe weblog: Dennis Model Trains

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5166
Re: Zelfgemaakt BiDiB modules
« Reactie #18 Gepost op: Vandaag om 10:34:12 »
Citaat
Dus niet 16 draden losschroeven en dan de boel uitwisselen en hopen dat je daarna alles goed gelabeld hebt als je het weer terug wil hangen.
Dit had ik me ook bedacht, daarom ben ik toen op die plugbare screw terminals overgestapt.

Ik had toen voor mezelf ook gekeken of ik de relais als hats kon uitvoeren. Dat vond ik ook geen slecht plan, maar het werkt niet niet voor mij.

Waarom gebruik je eigenlijk niet gewoon 1 van de relais contacten als controle en het andere contact om dingen te schakelen? Dan heb je hetzelfde bereikt op een makkelijkere manier. Het kan praktisch niet voorkomen dat het ene contact wel schakelt en het andere niet. Die dingen zijn mechanisch onderling als 1 bewegend deel uitvoerd. Als het doel moet zijn om de deteceren of de contacten om zijn waarom probeer je dan 'DCC detectie'? Ik snap niet wat je daarmee bereikt.



Ik heb ook vraagtekens over die weerstandsdeling en die hele methode met weerstandjes. Heb je dat al getest? Want je staat op het punt om 'live' DCC draadjes via slechts 12k Ohm aan de Ground van je dure printplaten te hangen. Daar zou ik nog eerder optocouplers voor toepasen. Een van de grootste voordelen van relais, is dat ze galvanische isolatie hebben, en precies dat doe je nu teniet met die weerstanden.

Ik vind de optocoupler ook een beetje overkill. Je hebt geen galvanische scheiding op die print zitten, daarmee vervalt het nut van de optoupler ook. En een transistor..die heb je al. Dus je uProcerssor is al voldoende beschermd

Citaat
Nooit meer kortsluiting dus omdat een relais stuk is.
Voor unifrog wissels is dat niet zo'n deal, omdat die pas sluiting geven nadat er een trein op staat. Daarmee kan je snel het probleem vinden. Met elektrofrog wissels is dat idd wel een ding, omdat die wissels zonder trein ook sluiting kunnen geven. Dat is een royal payne in the ass  ::). Ik raad om die reden mensen altijd aan om puntstuk polarisatie mechanisch op te lossen indien mogelijk.

Ik heb mijn decoders dusdanig uitgevoerd dat bij het opstarten de punstukken niet geschakeld zijn. Dan wordt de laatste stand bekeken en dan wordt het juiste relais ingeschakeld. Bij het schakelen doe ik dat ook: relais uit -> wissel omzetten -> andere relais aan. Stroom uit -> beide relais uit.

Heb je ook wel eens gekeken om een frogjuicer te maken? Ik heb met wat overleg met Patrick Smout een circuit bedacht wat zou moeten werken.

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)