Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Wat was jullie allereerste loc? door Marcel112
Vandaag om 14:06:46
Module vliegveld Jan van Mourik door Wim Vink
Vandaag om 13:34:12
US diorama in H0 door Wim Vink
Vandaag om 13:26:20
Verwijderen van het nummer op Roco 1631 – tips gezocht door Ben
Vandaag om 13:15:07
Aanbrengen van (kleine) nummerplaten en dergelijke door Ben
Vandaag om 13:06:55
Mooi weer om buiten te spelen door Eric B
Vandaag om 13:02:12
Da's Daz 2 door Keska
Vandaag om 12:53:48
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door laurent
Vandaag om 12:48:26
Vitrinekast door Scratchbuilt
Vandaag om 12:34:57
Sounddecoder in Roco BR101 door bellejt
Vandaag om 12:29:42
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door MOVisser
Vandaag om 12:26:18
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door Eric B
Vandaag om 11:37:31
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Bert55
Vandaag om 11:19:41
Van British Railways Class 58 naar ACTS 5814 in 0 door RobbertJan
Vandaag om 10:55:10
Allereerste lok(je) door henk
Vandaag om 10:39:29
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
Vandaag om 10:37:30
Noorwegen - interessante spoorzaken langs vakantieroute door martijnhaman
Vandaag om 10:34:01
BNLS-Module: "Rvbr-Btk, Ringvaartbrug Haarlemmermeer nabij Buitenkaag" NS H0 door MOVisser
Vandaag om 10:03:11
Fleischmann Anna ombouw. door puntenglijder
Vandaag om 09:39:00
Bauarbeiten im gange door puntenglijder
Vandaag om 09:32:05
Aanbrengen nummerschildjes, maar met welke lijm? door Sikko
Vandaag om 08:12:04
Aachenau West door puntenglijder
Vandaag om 07:48:44
Ronald doet de Fork Challenge! door Ronald Halma
Vandaag om 02:25:29
Acherntal 2.0 H0 TP III/IV door wob
02 August 2025, 22:30:44
NS 9500 scratch build uit Fleischmann BR94 door Erwin 054
02 August 2025, 22:12:27
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
02 August 2025, 21:55:45
't Boemeltje door RobVille
02 August 2025, 21:36:12
Nieuwe ruimte voor baan na ca. 30 jaar door ruudns
02 August 2025, 20:24:06
Modules van Kees Gorter (vervolg) door ca.gorter
02 August 2025, 20:21:24
BMB-Module: “Corfe Castle Station” door Sofie
02 August 2025, 19:52:29
  

Auteur Topic: Inglenook rangeer-puzzel  (gelezen 1002 keer)

iljitsch

  • Offline Offline
  • Berichten: 247
Inglenook rangeer-puzzel
« Gepost op: 02 February 2024, 16:23:11 »
Ik heb twee maanden geleden een startset aangeschaft en ben die daarna gaan uitbouwen op een prikbord van 120x90 cm. Op een gegeven moment werd ik een beetje ongans van alle problemen met het bedraden van wissels en dergelijke, en wilde ik gewoon wat gaan rijden. Rondjes zijn saai, dus:

Inglenook Sidings

Dat is een rangeerpuzzel. Het idee is dat je een aantal wagons op een aantal sporen hebt, en daar een trein van moet samenstellen met wagons in de juiste volgorde. En bij het rangeren moet je bepaalde beperkingen in acht nemen.

Hier zeer uitgebreid beschreven. Maar laat ik de verkorte versie geven. Dit is mijn huidige baan, toegroeiend naar een kopstation met vier sporen en daaromheen een lus om die saaie rondjes te kunnen rijden:



Ik heb boven spoor 1 een zijspoortje aangelegd en een drietal ontkoppelsporen toegevoegd en kom hiermee op een baan waarop je de Inglenook-puzzel kan uitvoeren:



(Screenshot van de Z21 app op de iPad, met links het relevante deel van de baan waar ik de wissels en onkoppelaars kan bedienen, en rechts de aansturing van de rangeerlocomotief, hoewel ik die liever met de multimaus doe.)

Het plan is dat je een spoor hebt waar vijf wagons passen, en twee andere sporen waar drie wagons passen. De locomotief kan maximaal drie wagons meenemen voorbij de wissels.

Vervolgens zet je vijf wagons op het lange spoor en drie op één van de korte sporen, en kiest dan een willekeurige volgorde van vijf wagons om te gaan samenstellen als trein. Op de vele Youtube-video's over Inglenook gaat dat meestal met cijfers, maar ik heb fotootjes van alle wagons afgedrukt en schud die dus alsof het kaarten zijn en leg dan de eerste vijf op een rij:



(Zoals gezegd, even het netjes onder de baan bedraden opgegeven, daar heb ik nog werk te doen...)

Vervolgens is het een kwestie om steeds met 1, 2 of 3 wagons heen en weer te rijden en die weer af te koppelen om zo de gekozen trein samengesteld te krijgen:



Ik heb in elk geval één tip: het belangrijkst is om de laatste wagon op de goede plek te krijgen. Zodra je dat voor elkaar hebt is de rest goed te doen. Ik heb nog een tweede tip, maar die hou ik nog even voor me.

Op Youtube zie je veel dat mensen de wissels handmatig omzetten en het ontkoppelen handmatig doen door met een spateltje ofzo de koppelingen van onderaf omhoog te duwen. Ik denk dat dat op N-schaal niet werkbaar is. Als je geen electrische ontkoppelaars wilt aanschaffen, kijk dan naar de handbediende van Fleischmann.

Wissels handmatig bedienen is nog wel te doen als je voor meer ruimte tussen de sporen zorgt. En liever het lange spoor "boven" (verder weg) en de kortere sporen dichterbij, zo heb je zicht op het ontkoppelpunt. Op mijn baan staan daar steeds wagons op een ander spoor voor. Die bordjes die omhoog steken helpen wel. Wat meestal goed werkt is de achterkant van de voorste wagon op te lijnen met die markering en dan ontkoppelen activeren en naar voren rijden.

Handig om alvast even te oefenen met deze web-versie van de puzzel. Deze maakt het alleen een klein beetje makkelijker door succes te verklaren zodra je de vijf wagons in de juiste volgorde achter de locomotief hebt hangen. Mijn interpretatie is dat ze netjes op het lange spoor geparkeerd moeten worden. Dan kan de rangeerloc op een zijspoor en kan een elektrische loc komen om de wagons over de betuweroute naar Duitsland te vervoeren.  :)

Nog wat laatste tips:

  • Korte wagons zijn beter, dan hoeven je sporen minder lang te zijn!
  • Twee-assers zijn beter dan vier-assers, die kan je makkelijker met de hand terugplaatsen op het spoor als er iets misgaat
  • Je wilt één of twee meer wagons hebben dan de acht benodigde voor het geval een koppeling kuren krijgt of een wagon steeds ontspoort
  • Ofwel wagons waar je makkelijk een nummer op kan plakken / in kan gooien, ofwel allemaal verschillende wagons die makkelijk uit elkaar te houden zijn

Gerard van de Weijer

  • Offline Offline
  • Berichten: 345
Re: Inglenook rangeer-puzzel
« Reactie #1 Gepost op: 03 February 2024, 12:55:47 »
De combinatie met een timesaver kan veel rijplezier en actie opleveren.

https://www.youtube.com/watch?v=ZpgolWb9oCc&t=148s

https://www.youtube.com/watch?v=LTOtTCnq238

En deze van Ronald Halma
https://www.youtube.com/watch?v=fHCqpVyLM2c

Even speuren en je hebt zo een paar mooie voorbeelden ook in N

https://www.youtube.com/watch?v=-KL3dgb8mNo


Gegroet
Gerard

Ronald Halma

  • Organisator US Convention Nederland
  • Offline Offline
  • Berichten: 17874
  • Modelrailroading is fun!
    • Team USA Metusa Junction
Re: Inglenook rangeer-puzzel
« Reactie #2 Gepost op: 03 February 2024, 13:39:49 »
Dank je!  ;) Maar eigenlijk zijn alle getoonde voorbeelden plus die van de TS geen Inglenooks maar rangeerpuzzels ingebouwd in een modelbaan.... de echte Inglenook vindt je hier:

DSCN6760 by Ronald Halma, on Flickr

De vinger is niet voor jullie, die was voor de maker  ;D (Locatie foto: Inglenook, Californië). Alle gekheid, een Inglenook zou in mijn optiek helemaal alleenstaand moeten zijn, dan is hij zoals bedoeld:

https://www.wymann.info/ShuntingPuzzles/sw-inglenook.html