Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

NS 3502 van zwart naar groen door Ivo tB
Vandaag om 23:00:47
Seinschakelaar door bask185
Vandaag om 22:55:51
Minibaan Visserskaai H0 door Sikko
Vandaag om 22:43:09
Märklin 2025 door puntenglijder
Vandaag om 22:36:49
Modelspoorbaan van Einte door raymond erdtsieck
Vandaag om 21:59:18
De IJmuider spoorlijn - korte geschiedenis en plaatjes door Huup
Vandaag om 21:29:08
Modules van Kees Gorter (vervolg) door ca.gorter
Vandaag om 20:54:25
4 oktober modelspoorbeurs Houten door nighttrain1
Vandaag om 20:48:04
Bouwbeschrijving mat' 36 ElD-4 van MK-Modelbouwstudio's door Rob Bennis
Vandaag om 20:00:41
Piko NS 5/600 Hippel 2025 door Huup
Vandaag om 19:48:51
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door Bob R.
Vandaag om 19:32:14
Pfarrerwinkel bahn door Wim Vink
Vandaag om 19:31:23
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Simplex
Vandaag om 18:57:06
uitbouw / hokje op veel oudere stations, waar diende dat voor? door grossraumwagen
Vandaag om 18:53:24
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 18:03:41
Led verlichting knippert door Menno
Vandaag om 18:02:59
't Boemeltje door Huup
Vandaag om 17:54:34
Onlangs gespot - gefotografeerd, de links door Jeroen Water
Vandaag om 17:19:04
Via D naar een ABC rijtuig NS serie 7301-7308 door klusser
Vandaag om 17:18:57
Toon hier je (model)TRAM foto's. door eemstede
Vandaag om 15:29:57
Roco wagon openen door Henk Veenstra
Vandaag om 15:16:43
Materieel verzameling van Michiel(NDS) door neudalhausenstadbahn
Vandaag om 15:03:16
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
Vandaag om 14:02:51
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 13:52:36
Raadplaatje door chrvdv37402
Vandaag om 13:43:17
De wijntrein door spoorijzer
Vandaag om 13:39:01
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 10:02:08
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Falkenberg
Vandaag om 09:44:21
Stichting 3rail 20 jaar jubileumwagen! door Sascha [St. 3rail]
Vandaag om 09:06:48
De Hasseberg (spoor nul op 9mm) door spoorijzer
Vandaag om 07:54:42
  

Auteur Topic: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944  (gelezen 4385 keer)

orientexpress

  • Online Online
  • Berichten: 842
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #30 Gepost op: 12 March 2023, 14:02:24 »
Ed,

Ik hou me aanbevolen voor een lijst. Ook om op beurzen/internet een beetje leuke (goedkope) modellen te vinden die toepasbaar zijn op mijn baan.

Uit nieuwsgierigheid welke boeken wacht je op?

MVG,

Adriaan

LuckyRamses

  • Offline Offline
  • Berichten: 25
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #31 Gepost op: 12 March 2023, 14:33:46 »
Ed,

Ik hou me aanbevolen voor een lijst. Ook om op beurzen/internet een beetje leuke (goedkope) modellen te vinden die toepasbaar zijn op mijn baan.

Uit nieuwsgierigheid welke boeken wacht je op?

MVG,

Adriaan

Joachim Depmeyer deel 3 Reisezugwagen der Deutsche Reichsbahn 1938-1948, zou zomer 2022 uitkomen maar is met een jaar uitgesteld.
Deel 1 en 2 heb ik, en nog een 1,5meter aan Duitse boeken waar ik van alles uit kan halen inclusief DESG, Mitropa, locomotieven, goederenwagens en nog veel meer.
Maar rijtuigen schijnt niet zo'n interessant onderwerp te zijn is bijna geen goed boek over van voor 1921, of de Länderbahn wagens in dienst van de DRG.

Wat wel helpt is dat ik bijna 650 DRG/DRB rijtuigen heb en dus vaak gewoon in de kast kan kijken of het type wel of niet bestaat.
Maar dat is in 40 jaar bij elkaar verzameld.

2e boek dat ik zoek is het omnummer boek uit 1983 wat aangeeft welke type wagen welk nummer had daar staan alle Länderbahn wagens in met type aanduiding en nummer na de 2e vernummering.
Dat zijn de onderstreepte nummers op de DRG wagens dat is periode 2b + 2c.
Dat boek heb ik gevonden maar vind de 120€ bij amazon iets te veel, en het wordt niet naar NL verstuurt.
Nu heb ik ook een Duits adres dus dat is het probleem niet maar 120€ is toch wel veel, en een nader boek zou op 119€ komen met verzendkosten.
Terwijl het op ebay 2x voor 15€ weg is gegaan zag ik gisteren.

DRG/ DRB/ DR-Zone en natuurlijk NS alles tot ongeveer 1950

LuckyRamses

  • Offline Offline
  • Berichten: 25
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #32 Gepost op: 13 April 2023, 15:46:50 »
Kleine update.

De lijst met 330 wagens is verwerkt uitzoeken gaat nog even duren, en wacht nog steeds op een boek uit Duitsland.
Inmiddels is er wel een fabrikant geïnteresseerd in wat eventueel mogelijk is, daarover later meer als er concrete plannen zijn, waarschijnlijk door de fabrikant zelf.

Deze lijst wordt ook beschreven in het boek de Erfenis niet de lijst zelf maar het bestaan ervan, met een globale opsomming.

In totaal waren er in 1946 762 vreemde wagen in Nederland.
Nu is mijn vraag wie heeft er info over lijst met 432 wagens die niet direct inzetbaar waren of er zo slecht aan toe waren dat sloop de enige weg was.
DRG/ DRB/ DR-Zone en natuurlijk NS alles tot ongeveer 1950

antoni-a

  • Offline Offline
  • Berichten: 15
    • De Geuldalbaan
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #33 Gepost op: 22 February 2024, 16:59:02 »
Interessant!

Ik zie dit draadje nu pas omdat ik wil gaan kijken of ik een aantal van mijn Fleischmann DRG rijtuigen (h0) als NS rijtuigen op de baan onder zou kunnen brengen. Tenminste zodra de bouw voldoende gevorderd is, en dat is nog (steeds) niet het geval.

Groet,
Tony

« Laatst bewerkt op: 22 February 2024, 18:11:06 door antoni-a »
modelspoorbaan in h0 van het traject Schin op Geul - Oud Valkenburg
https://www.geuldalbaan.nl/

LuckyRamses

  • Offline Offline
  • Berichten: 25
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #34 Gepost op: 22 February 2024, 19:26:18 »
Interessant!

Ik zie dit draadje nu pas omdat ik wil gaan kijken of ik een aantal van mijn Fleischmann DRG rijtuigen (h0) als NS rijtuigen op de baan onder zou kunnen brengen. Tenminste zodra de bouw voldoende gevorderd is, en dat is nog (steeds) niet het geval.

Groet,
Tony


Hoi Tony
Op dit moment ben ik nog bezig om de laatste wagens aan te kopen, totaal gaat het om 80 verschillende wagens die omgebouwd kunnen worden.
In totaal als je alle verschillende wagennummers neemt zou je ruim 200 wagens op de baan kunnen zetten en daar zitten hele interessante wagens bij.

Welke wagens je kunt gebruiken staat al op mijn eigen website http://home.caiway.nl/~edm2003/overzicht.htm.
Ik heb er nu 68 klaar liggen voor de ombouw en zoek er nog 12 en dat zijn de duurste en erg lastig te krijgen vooral omdat die al DRG opschriften moeten hebben daar Gaßner geen ombouw setjes voor die wagens heeft.

Wagens van Fleischmann die je kunt gebruiken zijn, 5002, 5082, 5083, 5061, 5063, 5064, 5068, 5071, 5073, 5085, 5086, 5087, 5088, 5632, 5635 en een Eilzugwagen BC zie ook mijn website.
Als je alle nummers van die wagens neemt, kun je er 35 een NS nummer geven, van de C4ü-36 waren er 5 aanwezig samen met de enkele BC4ü-36 is dat een leuke stam.

Wat ik al een heel eind af heb is het tractie materiaal, staat als proef al online.
Grt ED
DRG/ DRB/ DR-Zone en natuurlijk NS alles tot ongeveer 1950

antoni-a

  • Offline Offline
  • Berichten: 15
    • De Geuldalbaan
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #35 Gepost op: 22 February 2024, 20:42:08 »
Hoi ED,

Komend weekend ga ik jouw site eens goed bekijken.

Het is mij in elk geval duidelijk geworden - na het doorlezen van jouw draadje - dat je er een hele boel energie en tijd in steekt. Met deze materie heb ik mij (nog) niet bezig gehouden. Maar ik denk dat ik hier zeker iets mee kan. Zelf heb ik jaren zitten puzzelen en doorspitten om informatie te achterhalen voor de bouw van mijn baan. Althans om een en ander enigszins realistisch te kunnen weergeven. Ik denk dat ik wel een idee heb van de hoeveelheid werk die jij in jouw project steekt.

Chapeau!

Groet,
Tony
modelspoorbaan in h0 van het traject Schin op Geul - Oud Valkenburg
https://www.geuldalbaan.nl/

Pt47-65

  • Offline Offline
  • Berichten: 57
Re: Gezocht nummers DRG rijtuigen die dienst deden bij de NS vanaf 1944
« Reactie #36 Gepost op: 23 January 2025, 11:36:59 »
Hallo,

Een erg interessant onderwerp waar helaas maar weinig over geschreven is. Leuk dat hier wat meer aandacht voor komt!

Maar let wel deze wagens waren bijna allemaal in desolate toestand, onderhoud was vaak al vele jaren niet meer uitgevoerd.
Dus tip top zoals de Fleischmann en Roco DRG/NS wagens zagen ze er dus niet uit.
Grt ED
Even als reactie hierop; in een Op de Rails van 1989 staat het artikel: Het getrokken reizigersmaterieel van de Nederlandse Spoorwegen 2. Hierin staat:
''... In een later stadium werden de Duitse rijtuigen als zijnde van NS aangemerkt. De Duitse opschriften en nummers werden weggeschilderd en vervangen door de bij de NS gebruikelijke. In het midden van de zijwanden boven de ramen kwamen de letters NS en de letter A. B of C (of combinatie hiervan) van de overeenkomstige klasse met daarachter het vroegere Duitse nummer van vijf cijfers.
De Duitse rijtuigen kwamen op dezelfde wijze in onderhoud als de Nederlandse. Opmerkelijk is daarbij dat een aantal met een schilderbeurt de werkplaats verliet, terwijl voor NS-rijtuigen nauwelijks verf te krijgen was en men zich hierbij moest beperken tot het bijschilderen van wat dichtgemaakte kogelgaten! Op vordering van de geallieerde Hoge Commissie, die belast was met het bestuur in het verslagen Duitsland, moesten de Duitse rijtuigen en goederenwagens in 1949 worden teruggegeven. Rijtuigen van andere landen waren reeds eerder naar dc eigendomsspoorweg
teruggezonden. De naoorlogse Reichsbahn zal de NS ongetwijfeld dankbaar zijn geweest voor het onderhoud en vooral voor het keurig schilderen van haar materieel, want in het chaotische Duitsland van na de oorlog was geen spatje verf le krijgen. Met uitzondering van enig tot dienstwagen verbouwd of ingericht materieel zijn alle DRB-rijtuigen en goederenwagens teruggestuurd.''


Het hoeft dus zeker niet zo te zijn dat het allemaal verwaarloosde wagens waren. Vergeet ook niet dat veel van de Duitse wagens in 1945 nog vrij nieuw waren, terwijl de overgebleven Nederlandse in veel gevallen al 40 jaar oud waren. In bovenstaande tekst wordt gesproken over dat de rijtuigen in 1949 terug naar Duitsland gingen. Dit klopt niet helemaal; in 1949 werd begonnen met de rijtuigen terug te sturen. Volgens ''De Erfenis'' 3 tot 20 per maand. Daarom waren er begin jaren 50 nogsteeds duitse rijtuigen te zien op de Nederlandse sporen ;)

Groet, Alex