Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Eén leuke of mooie trein/spoor foto van je vakantie. door william_2
Vandaag om 10:06:32
Am Ende der Strecke, modulebaan op 1 M2 door Ronald Halma
Vandaag om 10:01:49
Bouw van een materieel 46 vierwagenstel door Rob Bennis
Vandaag om 09:41:16
CIWL of toch niet?? Maar wat dan wel? door nighttrain1
Vandaag om 09:35:31
Sfeer op je modelbaan door Nohome
Vandaag om 09:30:26
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Wim Vink
Vandaag om 09:28:02
De overeenkomst tussen een Ovaalramer en een Motorpost. door Kees-Jan
Vandaag om 08:40:21
Aanpassen baanplan bestaande baan door maartenvdb
Vandaag om 08:26:45
Vijfhuis (v.h. Frotterdam) door Ben
Vandaag om 07:32:57
Roco Fccpps, overzicht van Roco-modellen. door metpetergaathetbeter
Vandaag om 01:23:58
Bouwbeschrijving Pec ex Dec van FRIE door Rob Bennis
14 August 2025, 23:16:59
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
14 August 2025, 22:55:04
Industrieel smalspoor inspiratiedraadje door Tjalling
14 August 2025, 22:46:37
Raadplaatje door Lars Smelter
14 August 2025, 21:50:23
NS2900-serie / Staatsmijnen SM 150-serie (H0) door mamory
14 August 2025, 21:30:54
Fleischmann Anna ombouw. door defender
14 August 2025, 20:19:47
Nederland jaren 50 op basis van mijn roots door defender
14 August 2025, 20:15:03
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door puntenglijder
14 August 2025, 18:37:08
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
14 August 2025, 17:25:32
Aachenau West door tijgernootje
14 August 2025, 16:43:07
US diorama in H0 door tijgernootje
14 August 2025, 16:33:38
Rijnstraat door tijgernootje
14 August 2025, 16:32:24
Da's Daz 2 door Huup
14 August 2025, 15:59:06
Wat was jullie allereerste loc? door tijgernootje
14 August 2025, 15:25:46
Göhrener Viaduct, een begin, Project 13 door 741230
14 August 2025, 15:21:31
Onlangs gespot - gefotografeerd, de foto's door spoorijzer
14 August 2025, 14:05:28
24e smalspoormodelbouwdagen 30 en 31 augustus 2025 bij Stoomtrein Katwijk Leiden door Ronald Halma
14 August 2025, 13:55:02
Kranenberg, een exercitie in code 70 door Met een sik
14 August 2025, 13:40:25
DB Cargo gaat op Betuweroute proeven doen met automatisch rijdende locomotief door Bas, Dordrecht
14 August 2025, 13:18:06
Yamorc booster door Ben
14 August 2025, 12:50:26
  

Auteur Topic: Nieuw in digitaal  (gelezen 3106 keer)

LeMistral

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
Nieuw in digitaal
« Gepost op: 31 March 2019, 20:34:31 »
Na jarenlang analoog LGB, nu wat kleiner op zolder aan de slag.

Ik wil een baan bouwen met Marklin voor normaalspoor en Bemo als smalspoor en beide digitaal besturen. Kun je met 1 centrale treinen op beide banen besturen? Als je deze verbindt?

Aanleggen van een keerlus is met digitaal gewoon mogelijk voor tweerail systeem?

Als je een ringlijn aanlegt voor betere voeding, dan voor beide rails neem ik aan?



laurent

  • Offline Offline
  • Berichten: 2789
  • Broem broem!
    • Sporingerdam
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #1 Gepost op: 31 March 2019, 21:30:32 »
Hallo,

Met een multiprotocolcentrale kan je inderdaad beide banen met 1 centrale bedienen. Bij 2rail zal je een keerlusmodule moeten toepassen, maar daarmee kan het kind de spreekwoordelijke was doen. Het kan zijn dat het nodig is een booster te plaatsen.

Voor Märklin zal je even moeten bedenken wat je wilt. Het is pas sinds een paar jaar dat Märklin decoders maakt die ook DCC spreken. Wil je met de wat oudere MFX decoders geen MFX toepassen, dan zal je meerdere adressen moeten gebruiken als je een lok neemt met veel opties. Andere optie is een MFX centrale nemen, die zijn er van ESU, Märklin, De Viessmann commander schijnt dat ook te doen, maar is wat verouderd.

DCC is het protocol dat je zal gebruiken bij Bemo. Het is dus belangrijk dat je centrale dat spreekt. Bij Märklin loks is het sowieso belangrijk dat je centrale MM spreekt. MFX is ook nog een optie. Of je moet alles willen ombouwen met nieuwe decoders die DCC spreken, bijvoorbeeld van ESU of Zimo.

Loks van andere merken die voor 3 rail zijn uitgerust, zijn eigenlijk altijd voorzien van decoder die MM en DCC spreekt. ESU levert M4, wat gewoon MFX is, in haar decoders. MFX is vrijgegeven door Märklin, MFX+ nog niet, maar Zimo heeft aangegeven daarvan gebruik te gaan maken.

Laurent
Neem ook eens een kijkje op mijn Youtube Kanaal:
Railion 6513
3railer | Teppichbahner | CS3 + MS2 | Tischbahner | LN + DAISY II Funk | C Rails | Multiprotocol | D | A | CH

Tischbahning.de

Martin Hornis

  • Offline Offline
  • Berichten: 1433
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #2 Gepost op: 31 March 2019, 21:51:54 »
Met Märklin leg je jezelf wel een beperking op. Gecombineerd spoor H0/H0m is dan vrijwel onmogelijk. Gecombineerd spoor wordt vervaardigd door Tillig.
Märklin K-rails met boogstralen > 500 mm; NS-lichtseinen met cijferbak: 4, 6 en 8 in één bak; iTrain; Intellibox I; OC32;
eigen treindetectiesysteem aangesloten op OC32;
controleprogramma voor OC32.

LeMistral

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #3 Gepost op: 01 April 2019, 19:39:50 »
Dag Martin,

Bedankt voor je reactie. Ik wil twee gescheiden banen maken en geen drierail trajecten.

Groet

Paul

Rondje_HO

  • Offline Offline
  • Berichten: 8159
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #4 Gepost op: 01 April 2019, 19:45:26 »
...Ik wil een baan bouwen met Marklin voor normaalspoor en Bemo als smalspoor ...

... Ik wil twee gescheiden banen maken en geen drierail trajecten...


Ik denk dat hierdoor iets van verwarring ontstaat, Marklin is in principe 3-rail. Maar als ik het dus goed begrijp wil je twee aparte banen maken (wel op 1 tafel) één 2-rail H0 baan en één 2-rail H0m baan. En die dan wel beiden tegelijk aansturen met één digitale centrale of besturingssysteem. En je wil ergens een keerlus maken.

Vr. groet, Martijn.

Ben

  • Offline Offline
  • Berichten: 6730
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #5 Gepost op: 01 April 2019, 19:48:40 »
Het is allemaal geen probleem, een centrale kijkt echt niet of een rail pukkeltjes heeft of niet. Je kunt alles aan elkaar knopen. 

Voor een keerlus heb je een keerlusmodule nodig, ook in digitaal.

Gr, Ben.

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8837
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #6 Gepost op: 01 April 2019, 19:52:38 »
hoi,

Er zit niet echt veel verschil in. Of je nu het ene railsysteem (3rail) of het andere (2rail) kiest. Meer de nuances en dan moet je nadenken of daar mee kan leven.

Ik wil een baan bouwen met Marklin voor normaalspoor en Bemo als smalspoor en beide digitaal besturen. Kun je met 1 centrale treinen op beide banen besturen? Als je deze verbindt?

Ja, dat kan. Bemo is vooral DCC-protocol. Dat heb je meestal bij 2rail merken. Al kan je ook meestal zelf kiezen welke decoder je wil gebruiken / inbouwen. Bij 3rail heb je meestal die keuze niet. Dan is er voor je gekozen. In de nieuwste loks biedt Märklin naast het eigen MFX-protocol ook het "standaard" DCC-protocol aan. In de oudere loks is dit niet het geval. Dus heb je wat oudere loks dan is de kans groot dat er geen DCC-protocol ondersteunt wordt. Dus nu moet je je afvragen: Wil je het MFX-protocol voor je Märklin-treintjes (3rail)? Dan kom je bij twee merken qua grote centrales uit: Märklin en Esu. Alleen dan kom je bij Märklin uit bij een Central Station 2 of een CS3 / CS3+. Dan heb je beperkingen in eventueel PC-treinbesturingssoftware die niet daar mee samenwerkt. Al hoeft dat natuurlijk niet echt een probleem te zijn. Of je zal voor een Esu ECoS I of II moeten gaan. De kosten voor deze centrales zijn 400+ euro. Mogelijk komen er in de toekomst wat goedkopere oplossingen (centrales van andere fabrikanten) nu Märklin een deel van het MFX-protocol heeft vrijgegeven (wel met een licentie) voor andere fabrikanten.

Aanleggen van een keerlus is met digitaal gewoon mogelijk voor tweerail systeem?

Geen probleem. Zijn keerlusmodules voor uitgevonden. Werken heel goed en zijn makkelijk in gebruik. De kosten vallen ook mee.

Als je een ringlijn aanlegt voor betere voeding, dan voor beide rails neem ik aan?

Ja, Wat voor 2rail geldt, geldt ook voor 3rail. Daar zit geen verschil in. Het enige verschil is dat bij 3rail er een extra sleper onder de lok zit en puko's in het midden van de rails. Dus allebeide zal je moeten voeden. En dat kan je het beste doen vanuit een centrale voedingsleiding.

Groet Ronald.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

LeMistral

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #7 Gepost op: 01 April 2019, 21:02:56 »
Dag Laurent,

Bedankt voor je uitleg. Dus je kan met een Marklin CS3 zowel Marklin loks (MM) als Bemo (DCC] aansturen. Ik ga verder met plannen.

Groet

Paul

LeMistral

  • Offline Offline
  • Berichten: 10
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #8 Gepost op: 01 April 2019, 21:07:53 »
Helder verhaal. Een ESU centrale is dus flexibeler dan een Marklin CS als het gaat om PC treinbesturings software. Ik ga me er verder in verdiepen.

Bedankt

Paul

Remunj

  • Offline Offline
  • Berichten: 8108
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #9 Gepost op: 01 April 2019, 21:29:19 »
Zonder een discussie te willen starten over 2 versus 3 rail, maar vanwaar de keuze om de H0 baan aan te leggen met Marklin?
De keuze in H0 modellen van andere merken is vele malen groter.
En als je dan kiest om alles DCC te doen kan je met veel goedkopere centrales toe zoals bv. de DR5000.
Gr.
Eric

laurent

  • Offline Offline
  • Berichten: 2789
  • Broem broem!
    • Sporingerdam
Re: Nieuw in digitaal
« Reactie #10 Gepost op: 04 April 2019, 21:57:46 »
Helder verhaal. Een ESU centrale is dus flexibeler dan een Marklin CS als het gaat om PC treinbesturings software. Ik ga me er verder in verdiepen.

Bedankt

Paul
Dag Laurent,

Bedankt voor je uitleg. Dus je kan met een Marklin CS3 zowel Marklin loks (MM) als Bemo (DCC] aansturen. Ik ga verder met plannen.

Groet

Paul
Hallo Paul, zowel met de ECOS als met de CS3(+) kan je zowel loks een motorola decoder (MM) als loks met een DCC decoder (DCC) als loks met een MFX/M4 decoder aansturen. Beide zijn ook centrales met een grafische display.

Mocht je geen MFX willen en dat grafische display ook niet zo belangrijk vinden, dan kan je nog kiezen voor bijvoorbeeld een Roco Z21 met MultiMaus (ook die noemen we MM) of Intellibox. Goed, de intellibox 2 heeft wel een scherm, maar dat is nog altijd niet zo'n grafisch display als dat de CS en ECOS hebben. Mocht je ook knoppen niet belangrijk vinden, toch liever geen Motorola hebben en volledig computergestuurd, al dan niet ondersteund door loconet handregelaars, willen rijden, dan zou eventueel de Digikeijs DR5000 een optie zijn. Is ook verreweg de goedkoopste, maar die doet ook alleen maar DCC.

Voor een CS3 moet je rekenen op zo'n 680 euro inclusief voeding. De adviesprijs ligt hoger, maar hiervoor haal je hem op de markt.
De ECOS II haal je voor zo'n 700 euro. Die heeft dan wel een sterkere voeding dan de CS.
De Z21start is niet al te duur met 150 euro, maar vrij beperkt (geen Wifi verbinding bijvoorbeeld, moet je weer bijkopen). Ik zou de grootste variant nemen, die gaat richting de 300-400 euro, die heeft wel Loconet e.d.
Intellibox 2 zal met voeding erbij ook zo'n 500-550 euro kosten.
De DR5000 is zo'n 160-200 euro met voeding.

Thuis in Nederland gebruik ik een CS3, al dan niet met de apps of met mijn mobile station, als ik ben Tischbahnen in Duitsland gebruiken we een IB2 based systeem met diverse computerinputs en rijden we langs de baan met handheld FunkDaisy's (draadloze handregelaars). Bij de diverse stations hebben we dan de zogenaamde IBcontrols staan, slaafcentrales die alleen maar werken als er een master aanwezig is en zelf niet voorzien zijn van vermogenshardware of voedingsmogelijkheden. Dat is allemaal loconet based.

Laurent
« Laatst bewerkt op: 04 April 2019, 21:59:59 door laurent »
Neem ook eens een kijkje op mijn Youtube Kanaal:
Railion 6513
3railer | Teppichbahner | CS3 + MS2 | Tischbahner | LN + DAISY II Funk | C Rails | Multiprotocol | D | A | CH

Tischbahning.de