Welkom,
Gast
. Alsjeblieft
inloggen
of
registreren
.
1 uur
1 dag
1 week
1 maand
blijvend
Login met gebruikersnaam, wachtwoord en sessielengte
Forum
Zoeken
Encyclopedie
Help
Kalender
Inloggen
Registreren
Doel:
€250.00
Donaties:
€88.00
Per saldo:
€-162.00
Steun ons nu!
Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025
Vacature:
secretaris bestuur
Algemeen
Plaatje uploaden
Vraag en aanbod
Fotowedstrijd
Modelspoorwinkels
Youtube kanaal
Modelspoorkaart
De stichting
De stichting en team
Contact
Financieel
Algemene voorwaarden
Commerciële accounts
Forumregels
Disclaimer
F.A.Q.
Recente berichten
BeneluxSpoor.net forum - Recente berichten
Abonneer op Webslice
Sfeer op je modelbaan
door
Prutsert
Vandaag
om 23:41:09
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw
door
Wim Vink
Vandaag
om 23:40:21
Intellibox probleem
door
BenPluim
Vandaag
om 23:34:08
Mijn geweatherde modellen
door
Tedo
Vandaag
om 23:28:22
De bouw van mijn modelbaan in Thailand
door
AndrevdG
Vandaag
om 23:23:58
De projecten van Ruben (NL H0)
door
hmmglaser
Vandaag
om 23:19:22
lampjes in huizen willekeurig schakelen
door
Klaas Zondervan
Vandaag
om 23:08:09
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)...
door
puntenglijder
Vandaag
om 23:05:43
Gezocht: foto's NS Ks/Us (nu Klmos)
door
grossraumwagen
Vandaag
om 22:18:48
Aachenau West
door
wob
Vandaag
om 21:54:27
Een NS 5500 knutselen
door
vpeters1984
Vandaag
om 21:29:29
Spoor- en tramweg parafernalia
door
Eelco Storm
Vandaag
om 21:16:08
Ronald doet de Fork Challenge!
door
Ronald Halma
Vandaag
om 20:55:55
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor
door
NS264
Vandaag
om 20:55:10
Alt-Wutachtalbahn 2025
door
Eric v C
Vandaag
om 20:38:14
BR-18.6 Schaal-0.
door
FritsT
Vandaag
om 20:29:42
Op zoek naar een club gespecialiseert in Britse modellen
door
Sofie
Vandaag
om 20:19:38
Gewoon wat busfoto's
door
RikM
Vandaag
om 20:08:03
Station Roodeschool
door
Torikoos
Vandaag
om 19:26:50
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven.
door
puntenglijder
Vandaag
om 19:07:01
Line-up foto's van modellen
door
ArjanB
Vandaag
om 17:55:11
Loc omnummeren tijdperk I
door
Prutsert
Vandaag
om 16:40:28
0n30 diorama: Sedona Verde River Canyon
door
Hans1963
Vandaag
om 16:19:44
Göhrener Viaduct
door
MaraNCS
Vandaag
om 15:58:15
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten
door
RobbertJan
Vandaag
om 15:41:04
www.NLinModel.nl - Nederlands modelspoor overzicht
door
Mitchell
Vandaag
om 14:47:07
Frans loodsje et cetera
door
Huup
Vandaag
om 14:38:08
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen.
door
Bertholdowitsch
Vandaag
om 13:32:25
Bahnstrecke 5867
door
Jelmer
Vandaag
om 12:08:08
Raadplaatje
door
grossraumwagen
Vandaag
om 11:48:18
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Wat zijn we aan het bouwen?
|
Banen of diorama's
|
Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
« vorige
volgende »
Print
Pagina's: [
1
]
Omlaag
Auteur
Topic: Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl) (gelezen 5770 keer)
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Gepost op:
01 November 2010, 17:26:04 »
Hoi,
Het is al weer een hele poos geleden dat ik iets toonde, maar na gister met de maker van CY op de BNLS-stand te hebben gebabbeld mag ook het forum hier eraan geloven (na het N-spoorforum en MobaBlog). Allereerst waarom een microdiorama, nou simpel. Het diorama is begonnen als een experimentje voor het eerdere Alvaneu, waar ik toch de nodige probleempjes mee bleef houden qua sporen e.d. Alvaneu was gebaseerd op het principe railklemmen maar in de praktijk was ik hier (na veel bouwwerk) toch niet heel erg gecharmeerd van. Bij de firma
finescale und mehr
vond ik een proefpakketje soldeerrail (de zelf-spijkerversie gaat mij toch echt te ver, al hoewel meneer F. Dilz dat vast slappe hap zal vinden
). Dit proefpakketje bevalt mij zeer en inmiddels is de 90cm versie besteld, maar die 10cm was een uitgelezen kans voor een simpel landschappelijk experimentje wat de naam "Grischun" heeft gekregen.
Eerst een hoopje data voor de liefhebbert...
Onderbouw:
MDF 4mm plaat van 10,5 bij 10 cm
Railmateriaal:
proefpakketje zelfbouwrail op basis van code 40 railprofiel, pertinax en houten bielsen (Finescale-und-Mehr)
Ballast:
Granodiorit N (code 55) ballast (Minitec)
Ondergrond:
Parabraunerde 0,0-0,15 mm (Minitec)
Bestrating:
Klinkerweg van gelasert karton (Finescale-und-Mehr)
Auto:
Mercedes O3500 Postbus "PTT Schweiz", (Lemke Minis)
Boom:
Naaldboom-stam en loof (MiniNatur/Langmesser)
Overige beplanting:
Graspollen "Fruhherbst" (MiniNatur/Langmesser), Fine Turf "Burnt grass" (Noch/Woodland Scenics)
Overige details:
Losse spoorstaven en bielsen (N-tram/Hammerschmid), boomstronken (AB-modell)
Spoorbouw
Het thema is dus Grischun (irgendwo in Graubünden). De eerste stap was het aanleggen van een stukje spoor. Simpel recht-toe-recht-aan midden op het plaatje MDF. Principe is simpel want je krijgt een sjabloontje geleverd dus het is feitelijk niet meer dan bielsjes plakken met om de 5 bielsjes een pertinax variant. Deze laatste wordt nog gemodificeerd met houtfineer zodat de biels na plaatsing van spoorstaven absoluut wegvalt. Daarop volgt het plaatsen van het ijzerwerk over de bielsjes en als laatste een soldeerstap waarbij ik soldeerverf heb gebruikt.
Simpel ja, zo klinkt het allemaal, maar er zijn een paar aandachtspuntjes. De pertinax-bielsen zijn 0,5-1 mm hoger als de houten bielsjes. Al experimenterende leert men dus de volgende keer gaan deze eerst even over een schuurpapiertje. Verder moeten de spoorstaven overal op exact 6,5 mm liggen. Daarvoor zijn zeer handige/handzame malletjes beschikbaar (je krijgt er een paar meegeleverd, maar bij N-tram kan je ze per setje kopen). Plaats ze ter hoogte van iedere pertinax biels en je spoorafstand klopt (op Grischun dus niet). Tot zover de spoorbouw-overpeinzingen.
Landschappelijke gedachten
Hier de foto in onafgemaakte staat (ok en hele slechte belichting). Zoals is te zien een levenloos stukje met graspollen , een spoortje en wat hout. Domweg saai te noemen. Daarom gelijk een foto ernaast van het diorama zoals het nu is. Het verschil zit hem in het gebruik van preisertjes en het toevoegen van wat verouderingen. Hierdoor ontstaat de indruk van leven. Twee toeschouwers staan te kijken naar de Rhätia terwijl een groepje toeristen een foto maakt bij een oude postbus met de Rhätia op de achtergrond. In detail nogmaals het koppeltje touristen...
Vanuit een ander perspectief bezien, een dame (passant) op de linker foto. Op de tweede en derde foto nogmaals twee keer het treinverkeer. Overigens is hier duidelijk te zien dat er sprake is van overkill op het spoor. Het is een massief uitziend geheel met de combinatie lok/F 4004, hetgeen nog extremer is bij de Ge 4/4 III. Ergo less is more.
Nu blijft er natuurlijk nog een aantal kleine landschappelijke puntjes over. Zo zijn de houtstammen wel aan de dikke kant. Dit is wel te camoufleren met wat extra graspollen en dergelijke maar wat ik nu nog niet heb gedaan (en voor een volgende keer wel gaat gebeuren) is deze ook daadwerkelijk inbedden in de onderliggende aarde. Het gras is duidelijk wat aan de forse kant (1:45 pollen kunnen net, maar beter is een iets lagere variant). Verder verdiend het wegdek eigenlijk nog een duidelijkere behandeling. Hier en daar wat steentjes eruit, opvullen met "asfalt/beton" ja, een oud straatje zoals een losweg. Dit is net ff te strak. Voor de boom, prima maar iets fijner in de vezel mag (zie ook de Lariksen e.d. bij de encyclopedie) in het vervolg en kleurenspel is belangrijk. Al met al heel leerzaam naar mijn idee.
Vervolg van Alvaneu
Het (ver-)volgende projekt is Alvaneu, waarvoor N-trammoduultjes gebruikt gaan worden. Nu hebben deze een oppervlakte van 38 bij 15 cm dus das wel te behapstukken. De exacte invulling is nog in de maak, alleen is nu al duidelijk dat 38cm een beetje te karig is voor het uitgebeeldde onderwerp. De exacte oppervlakte is echter nog niet vastgesteld, wel de verlichting. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van Inreda verlichting (warmwitte LED's bedoeld voor het aanlichten van kasten en vitrines). Prima effect toch?
Zo das een hoop gezwets tussen een aantal platen, maar slechts mijn gedachten over dit kleine projektje. Een reactie wordt gewaardeerd want het is slechts de eerste keer dat ik daadwerkelijk iets met een landschap doe. Niets beter dan van gedachten wisselen toch? Ik bedoel Alvaneu ligt nog even stil tot de benodigde bouwmaterialen binnen zijn.
Robert
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
JaJo
Offline
Berichten: 11147
Spoor-0 & Spoor-1
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #1 Gepost op:
01 November 2010, 17:37:01 »
Even je stukje aandachtig zitten lezen en bekijken. Mijn vraag is waarom maak je, met al jouw ervaring, zo'n klein diorama?
Een stuk van laten wij zeggen 100 cm. breed biedt toch veel meer mogelijkheden om diverse zaken uit te beelden. Dat jij kunt bouwen heb je inmiddels allang bewezen.
Groet Jaap
Gelogd
Groet Jaap
Duits/NL, Spoor-0 en Spoor-1.Tijdperk II en III.
http://www.modeltreinbaan.nl
Johan Vermij
Welkom in het Digitale Stoomtijdperk
Offline
Berichten: 1285
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #2 Gepost op:
01 November 2010, 17:41:23 »
Waarom zo klein
Dat heet een teaser....
De hoofdfilm volgt nog.
Ziet er wel heel goed uit
Gelogd
Era II / III British N-gauge - Graham Farish, Peco
Edinburgh Haymarket - North British Distillery
Matheus 18
Nog iets te plat voor Profi.
Offline
Berichten: 2513
poging tot Steentje bijdragen.
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #3 Gepost op:
01 November 2010, 17:49:51 »
Het merendeel van een modelbaan bestaat uit zulke kleine dioramatjes,die vervolgens verbonden worden met elkaar.
Op een oppervlak van een meter ga je dus verschillende kleine themas terugvinden.
Mvg.
Matheus.
Gelogd
Wisselend analoog-digitaal. Roco-Flm-Piko en Marienberg loc's.
stig
Offline
Berichten: 10080
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #4 Gepost op:
01 November 2010, 18:05:02 »
Kun je niet minstens naar H0m overschakelen, of nog liever naar 0m? Anders word het lootjes trekken om 30 seconden met een loep je micro layout op een beurs te mogen bekijken...
Gelogd
Als je de lat op de grond legt, is veel een verademing... (Grunberg VK 20-05-2011)
Schachbrett
Wir bauen fur Sie!!
Offline
Berichten: 5773
Bahnfahren ist ÖBB !!!
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #5 Gepost op:
01 November 2010, 19:04:13 »
Mannen,
Jullie kennen de Brabantse uitspraak waarschijnlijk wel:
Wie het kleine niet eert,is het grote .......
Robert,het ziet er Top uit man.
Het is vaak veel moeilijker om op zo'n klein stukkie iets sfeervols te maken.
Gr Chris
Gelogd
Gr Chris
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor
www.youtube.com/@Kaponiggraben
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #6 Gepost op:
01 November 2010, 19:23:02 »
Hoi iedereen,
@Stig
Je moet wat om het een beetje exclusief te houden he, ik heb de slagerij in het dorp al gevraagd om het nummerautomaatje. Wie was er dan??
@all
Ik ben bezig om even wat voorbeelden te verzamelen van vergelijkbare projekten in m'n foto-archief. Zeg maar mijn inspiratie voor dit projekt. Dit volgt later...
Robert
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #7 Gepost op:
01 November 2010, 20:12:34 »
Hoi,
Mijn inspiratie voor dit projekt is vooral afkomstig van diverse artikelen en beursen welke ik de afgelopen jaren gelezen/gezien heb. Deze projekten zijn van een variabele diepte van 10 tot 25 cm ongeveer waardoor ze smaller zijn dan de gebruikelijke modulebanen van de grotere clubs. De rede is voor mij overigens vooral dat ik gewoon weinig ruimte heb, en met 15 cm kan je zo'n baantje prima kwijt op een boekenplank. Bijkomend voordeel is ook dat je hiermee prima aan de keukentafel of in de zomerse achtertuin kan werken en het ook nog eens een keertje af gaat komen.
Overigens Jajo, op OnTraxs stond een vergelijkbaar projekt. Het baantje "Böhme in Niedersachsen". Dit baantje was circa 350 centimeter lang en welgeteld 21 centimeter diep. Het baantje was voorzien van enkele wissels en had als belangrijkste eyecathers een halteplaats (eindpunt van de lijn), spoorwegovergang en een cementfabriek. Hiervan enkele foto's (ja als OBB heb je de nodige keuze), het was overigens mijn persoonlijke favoriet op OnTraxs (no offense).
Andere vergelijkbare projekten komen uit de stal van Wolfgang Besenhart, de man achter N-tram. De eerste keer dat ik fysiek zo'n mini-ding zag was op de beurs Stuttgart (in 2008). Hier stond op de stand van N-tram/Hammerschmid een klein baantje van welgeteld 10 bij 76 cm. Dit baantje is zoals vele van zijn projekten al uitvoerig beschreven in het NBM en de MIBA, hetgeen ik natuurlijk graag lees. Het volgende baantje was een rollbock-anlage (15 bij 38cm) in 2009 en het nieuwste projekt zou een RhB-baantje zijn (ruwbouw was op Stuttgart 2009 te zien).
Enkele andere voorbeelden zijn
Kai Manöver van Hans Bauer
of dit
Italiaans minidio-objectje
. Ik kan zo wel even doorgaan want het N-Bahn M agazin (NBM) staat helemaal vol met dit soort boekenplank-projekten. Dus voorlopig ga ik uit van een klein oppervlakte om op te bouwen, inspiratie is er wat mij betreft in overvloed.
Robert
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #8 Gepost op:
07 November 2010, 03:20:20 »
Hoi,
De plannen zijn inmiddels weer wat verder uitgekristaliseerd en de eerste stappen (bestellen) zijn ondernomen. Om even een tipje van de sluier op te lichten.
Zichtbaar gedeelte: Bestaat uit drie modules (4e volgt misschien later), wisselstraat "Tiefencastel", stationgebouw+ kleine losweg en wisselstraat "Landwasser/Filisur". De opbouw wordt zodanig dat de modules wel uit elkaar kunnen waardoor het in een later stadium mogelijk is om ook een extra 38cm stationssporen toe te voegen tussen het stationsgebouw en de wisselstraat L/F.
Op de zijde Tiefencastel komt ook een schaduwstation type Traverser (inrit = 1 spoor, traverser 3 of 4 sporen en dan 2-3 sporen aan het uiteinde om loks af te stellen. De rede om voor een traverser te kiezen is simpel, het spaart geld uit. Wissels zijn duur (van miniclub-wissels ben ik minder gecharmeerd) in deze schaal en omdat ik maar 1x geld kan uitgeven kies ik liever voor een extra wagen dan voor een drietal wissel. Daarbij kost een wisselstraat extra ruimte, en die wou ik juist besparen. Uiteraard is de traverser niet zichtbaar voor het publiek.
Qua landschap. De zijde Tiefencastel zal wat extra gecamoufleerd moeten worden. Dus een bosrand of zoiets of een klein huisje voor de inrit naar het schaduwstation. Tevens komt er een kleine spoorwegovergang. Dat wordt gewoon passen en meten. Het station moge duidelijk zijn, de andere uitrit blijft zichtbaar. Verder komen er nog een paar elektriciteitsmasten en iets van seinen (misschien Hipp'sche wendescheibe van GT-Gröbli, die zijn nl bewegelijk en passen mooi bij de G 3/4 qua tijdperk?). Het jaartal zal iig ongeveer rond 1921 liggen qua landschappeijke uitbeelding, dus wel met bovenleiding.
Robert
p.s. Later vandaar (veel later) volgt een schets.
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #9 Gepost op:
08 November 2010, 23:09:25 »
Nou hierbij de schets van het baantje. Simpel dingetje toch? Ziet er allemaal wat recht-toe-recht-aan uit maar de sporen komen niet exact parallel aan de zijkanten van de module en aan beide uiteindes komen twee hele flauwe boogjes. Anyway dit gaat het ongeveer worden. Zodra de wissels en de laatste modules binnen zijn volgt 1:1 plannen (ja dat kan op zo'n oppervlakte).
Robert
p.s. Veel meer gezwets op m'n
blog
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
Robert_N-Nm
Offline
Berichten: 1394
Fan van Zwitsers Spoor N(m)
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #10 Gepost op:
07 April 2011, 16:35:31 »
Niets veranderlijk als de mens, daarom heb ik m'n baanplan iets aangepast. Hiervoor heb ik gekozen omdat het niet alleen wat levendiger wordt, maar ook omdat het stationsgebouw dan niet zo strak tegen de achterwand hoeft te komen te staan, hetgeen belichtingstechnisch een nachtmerrie gaat worden als ik dat wel zou doen.
Voor nu wat foto's.
Robert
Gelogd
Fan van Zwitsers spoor N(m)
olaf99
Offline
Berichten: 947
Re:Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)
«
Reactie #11 Gepost op:
09 April 2011, 19:17:36 »
Hallo
Leuk project.
Ik heb zelf ook een kleine baan. Is maar 30cm diep. Daar kan je aardig wat rotsen op kwijt.
http://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,35791.0.html
Olaf
Gelogd
Youtube kanaal:
http://www.youtube.com/user/olaf99a
Blog site:
http://bouwwerkenvanolaf.blogspot.com/
Facebook:
https://www.facebook.com/Bouwwerken-van-Olaf-374688453309634/
Print
Pagina's: [
1
]
Omhoog
« vorige
volgende »
Je bent hier:
BeneluxSpoor.net forum
|
Wat zijn we aan het bouwen?
|
Banen of diorama's
|
Micro-diorama Grischun en Alvaneu (nieuwe stijl)