Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Werking Piko goldcap i.c.m. met niet-Piko decoder door meino
Vandaag om 13:51:33
Pendel module Viessmann 5214 door Klaas Zondervan
Vandaag om 13:37:36
Afscheidsrit ICR rijtuigen 27 september 2025 door saskia
Vandaag om 13:12:21
Raadplaatje door Hatsune Miku
Vandaag om 12:46:40
Toon hier je (model)TRAM foto's. door R1954
Vandaag om 12:27:26
Van 2D afbeelding naar 3D model door Hans van de Burgt
Vandaag om 12:25:19
Schroefkoppeling voor H0. door Ronald69
Vandaag om 12:09:14
NL-baan in Canada door Jelmer
Vandaag om 12:06:03
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door Ronald69
Vandaag om 11:58:31
Länderbahn en Reichsbahn locomotieven. door Ronald69
Vandaag om 11:57:06
Ermehuizen, dienstregelingsjaar 1973/1974 door Forever Rocofan
Vandaag om 11:56:46
verlichting op mijn draaischijf zeten door Voske
Vandaag om 11:26:13
Maasvlakte Zuid door Eric B
Vandaag om 11:03:43
Die Sauerlandbahn - Tijdperk III door 741230
Vandaag om 10:55:24
Bouwbeschrijving mat' 36 ElD-4 van MK-Modelbouwstudio's door RikJ
Vandaag om 10:54:18
Modelspoorbaan van Einte door 741230
Vandaag om 10:45:26
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door 741230
Vandaag om 10:42:04
Big Scale Trains - NS SLT in H0 door Eric B
Vandaag om 10:09:55
Roco NS plan V door Benelux795
Vandaag om 09:59:34
REE Modeles 2025: NS 1300 door Corné81
Vandaag om 09:36:49
Ombouw/Pimpen Bolle neuzen door bollen neus
Vandaag om 09:27:46
Bentheimer Eisenbahn, gisteren, vandaag en morgen. door Hans Reints
Vandaag om 09:23:43
PB Models, ICR-rijtuigen door RikM
Vandaag om 08:56:15
Aachenau West door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 06:00:38
Van Eijs naar Wijlre en naar Schin op Geul door dennie
Vandaag om 00:15:17
NS-1000 in spoor-1 door FritsT
18 October 2025, 21:58:13
The Summer of 69 door Huup
18 October 2025, 21:41:51
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Besselspoor
18 October 2025, 21:38:52
MODELSPOOR by MTD - 2025 - 18 & 19 oktober 2025 in Edegem (B) door Klaas Zondervan
18 October 2025, 21:12:21
Artikel RailMagazine Zweedse strategische reserve door RikM
18 October 2025, 19:56:56
  

Auteur Topic: Digitaal schakelen van C-rail wissel.  (gelezen 1130 keer)

dirk_de_coninck

  • Offline Offline
  • Berichten: 83
Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Gepost op: 30 April 2024, 17:22:54 »
Dag iedereen.
Het is weer een hele lange tijd geleden dat ik jullie heb bevraagd op dit forum maar onlangs mijn sporen en treintjes weer even boven gehaald en mijn Redbox aangesloten en stilletjesaan kwam de goesting toch weer boven.
Ik ben van plan om de schaduwstations met C-rail te maken want die heb ik al liggen. Maar om de wissels te schakelen moet ik nog dingen aanschaffen. Om de wissels digitaal te schakelen moet ik de schakelmodule en de digitale module inbouwen. Maar is dat wel zo? Als ik het correct heb verstaan uit een oud magazine van Märklin, over digitaliseren van een modelbaan, zou je het signaal wel digitaal kunnen versturen naar een k83 module die de wissel dan 'analoog' schakelt. Of wat denken jullie?
Alvast bedankt voor het meedenken!

Dirk

Ronaldk

  • Offline Offline
  • Berichten: 8821
    • Bouw Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #1 Gepost op: 30 April 2024, 17:29:56 »
Voor het "digitaal schakelen" van wissels heb je twee zaken nodig:
- Iets dat de wissel omzet, de wisselaandrijving.
- Iets dat de wisselcommando's omzet naar stroompjes om de wissel om te zetten door "Iets dat wissel omzet", dat heet de wisseldecoder.

Märklin heeft daar een aantal oplossingen voor:
- Heeft een wisselaandrijving met een ingebouwde wisseldecoder in de collectie. Deze doe je onder je wissel en pikt de stroom van de rails. Dan heb je voor de rest niets nodig.
- Of je pakt een standaard wisselaandrijving met een losse wisseldecoder (K83 bijvoorbeeld). Dan maak je je standaard wisselaandrijvingen "digitaal" met een losse wisseldecoder.

Märklin heeft dan geen verdere oplossingen. Je kan dan nog kijken naar eigenbouw oplossingen zoals een servo met decoder e.d.
Zijn we aan het bouwen? Ja! We zijn aan het bouwen: Ronald’s nieuwe project: Endstation der Linie: Bahnhof Poggendam!

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5085
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #2 Gepost op: 02 May 2024, 09:52:41 »
Citaat
Voor het "digitaal schakelen" van wissels heb je drie zaken nodig:
Je hebt ook iets nodig wat wisselcommando's stuurt naar de centrale.

Je kan bijvoorbeeld met een multimaus wissels stellen, maar dat is m.i. te veel werk. Je moet van lok naar wissel modus met een knop, dan moet je een adres intikken en dan nog kiezen gebogen of recht. Als je zo even 4 of 5 wissels moet doen dan wordt je hobby minder leuk. Wissels moeten makkelijk te bedienen te zijn, no brainers  ;D

Ik heb hiervoor een DIY elektronica gemaakt die zou moeten werken met je Redbox. Daarmee kan je met een schakelaar een wissel stellen of met de Mk2 versie kan je wisselstraten stellen met een schakelaar.
https://train-science.com/panelx-diy-schakelpaneel/

Maar dat kan analoog ook allemaal. Je hebt alleen iets langere draadjes. Veel digitaal rijders doen ook gewoon hun wissels analoog schakelen met good ol' schakelaars of schakelkastjes. En met een paar diodes kan je ook wisselstraten stellen. Scheelt ook nog eens veel geld

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

dirk_de_coninck

  • Offline Offline
  • Berichten: 83
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #3 Gepost op: 09 May 2024, 21:15:22 »
Ik was eigenlijk bijna vergeten dat ik al enkele servo's en een DCC next heb liggen en dat die dus dienen om wissels te schakelen. Dom dom dom!
Maar ..... kan ik die servo even testen zonder de DCC next aan te sluiten en te 'programmeren' in rocrail. Of moet ik alles netjes instellen alvoor ik de servo eens kan laten draaien?

Alvast bedankt!


Dirk

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5085
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #4 Gepost op: 09 May 2024, 23:14:59 »
Je kan een "servo tester" kopen voor enkele € op aliexpress.

Ik heb voor een DCC next ook een alternatief programma geklopt zodat je zonder terminal de DCCnext kan instellen.
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=88434.msg3222468541#msg3222468541

Mvg,

Bas

Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)

dirk_de_coninck

  • Offline Offline
  • Berichten: 83
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #5 Gepost op: 10 May 2024, 09:19:31 »
Dag Bas,

Je bedoelt, denk ik, dat je dan wel alles aan in mijn geval de Redbox moet koppelen maar dat je niet via de pc moet.
Multimaus heb ik ondertussen ook. Alleen heb ik geen dupontpinnen op mijn DCC next, ik zag dat jij alleen maar pinnen hebt, maar dan zou ik gewooon een 5V voeding moeten aansluiten ad servo.
De instellingen vd DCC next dat is ook nog wel een uitdaging met al die parameters lijkt me. Of is er een 'standaard' instelling die voor het merendeel vd gevallen wel werkt?

Dirk

bask185

  • Offline Offline
  • Berichten: 5085
Re: Digitaal schakelen van C-rail wissel.
« Reactie #6 Gepost op: 13 May 2024, 22:57:39 »
Citaat
De instellingen vd DCC next dat is ook nog wel een uitdaging met al die parameters lijkt me. Of is er een 'standaard' instelling die voor het merendeel vd gevallen wel werkt?
Ik weet niet meer uit m'n hoofd of je voor alle servo's de standaard waardes moet invoeren tijdens de setup. Voor mijn software ging ik uit van standaard waardes van 80 en 100 graden. Het is gebleken dat dat vaak wel toereikend is. Maar dat is echt afhankelijk van hoe je precies de servo vleugel aan de wisseltongen koppelt.

Citaat
Je bedoelt, denk ik, dat je dan wel alles aan in mijn geval de Redbox moet koppelen maar dat je niet via de pc moet.
Wat ik bedoel, is dat je met de standaard mardec code alleen via de terminal op je computer kan configureren. Met de software die ik er voor gemaakt heb, kan je het af met je DCC systeem en met knopjes. Soms is de een handiger, soms de ander.

Als je printen diep onder je baan zitten en je kan niet gelijktijdig bij de knoppen en naar je wissels kijken, dan zijn de knoppen niet handig.
Een Multimaus is sws handig, daar je dat altijd wel kan. Maar als je dan een bijvoorbeeld een central station heb, is de handregelaar methode weer wat lastig op afstand.
En als je dan wel een laptop met USB heb, dan is de origine mardec code handig omdat je met je laptop dicht bij je servo kan komen. Niet iedereen heeft nu eenmaal een laptop. Ik niet althans  ::)

Je hebt nu in ieder geval 3 methodes in dit draadje staan op servo's op een dccNext te configureren  ;). Je komt er wel zo wel uit, denk ik  (y)

Citaat
ik zag dat jij alleen maar pinnen hebt, maar dan zou ik gewooon een 5V voeding moeten aansluiten ad servo.
Ja dat was een keuze optie  ;D. Je kan idd een losse 5V voeding pakken, maar weet dat je zo'n 30ct buckconverter er ook voor kan gebruiken. Opties, opties, opties  :P

Mvg,

Bas
Train-Science.com
Train-Science github
It ain't rocket science ;-)